تهدید پوتین به ارسال موشک اس-۳۰۰ به 'مناطق حساس' در صورت حمله آمریکا به سوریه

پوتین حمله نظامی به سوریه بدون مجوز شورای امنیت را مغایر هنجارهای بین المللی دانسته است

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ضمن تشریح شرط روسیه برای حمایت از عملیات نظامی علیه سوریه، تهدیدکرده که ممکن است ارسال شبکه موشکی اس-۳۰۰ به "نقاط حساس جهان" را از سر بگیرد.

روز چهارشنبه، ۱۳ شهریور (۴ سپتامبر)، ولادیمیر پوتین در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس که از تلویزیون دولتی روسیه نیز پخش شد، هرگونه عملیات نظامی یکجانبه غرب علیه سوریه را مغایر موازین حقوق بین‌الملل و غیرقانونی توصیف کرد.

در این مصاحبه، که تنها یک روز قبل از آغاز به کار اجلاس سران کشورهای گروه ۲۰ در سن‌پترزبورگ روسیه انجام شد، آقای پوتین اتهام کشورهای غربی در مورد کاربرد اسلحه شیمیایی توسط حکومت سوریه را رد کرده و گفته است که توسل به اسلحه شیمیایی در زمانی که نیروهای دولتی سوریه به پیشرفت‌هایی در برابر مخالفان مسلح دست یافته بودند "مضحک" است.

ولادیمیر پوتین با اشاره به تصاویری که از قربانیان حمله شیمیایی دو هفته پیش در نزدیکی دمشق منتشر شده، گفت: "اینها تصاویری هولناک است اما سئوال این است که چه کسی مرتکب این عمل شده و مسئول این فاجعه چه کسی است؟"

آقای پوتین این نظر مقامات روسی را تکرار کرد که شواهد ارائه شده توسط آمریکا و برخی کشورهای غربی در مورد مسئولیت دولت سوریه "قانع کننده نیست." مقامات روسی خواستار "شواهد انکارناپذیر" از مسئولیت حکومت سوریه در قبال حمله شیمیایی علیه مخالفان شده‌اند اما ماهیت چنین شواهدی را مشخص نکرده‌اند.

رئیس جمهوری روسیه در عین حال گفت که او نیز اقدام نظامی علیه سوریه را مردود نمی‌داند مشروط به اینکه شورای امنیت سازمان ملل متحد مجوز چنین اقدامی را صادر کند. روسیه یکی از پنج عضو دایم شورای امنیت و دارای حق وتو در این شوراست و تا کنون از تصویب هر قطعنامه حاوی فشار بر دولت سوریه جلوگیری کرده است و در نتیجه، کسب مجوز شورای امنیت برای حمله به سوریه کمابیش محال است.
رئیس جمهوری روسیه تهدید کرده که امکان از سرگیری ارسال شبکه موشکی به نقاط حساس جهان وجود داردآقای پوتین تاکید کرد که اقدام نظامی آمریکا علیه یک کشور دیگر عضو سازمان ملل بدون مجوز شورای امنیت از نظر حقوق بین الملل، "تجاوز" محسوب می‌شود و مغایر هنجارهای بین‌المللی است.

در مورد واکنش احتمالی روسیه به چنین اقدامی، ولادیمیر پوتین گفت که کشورش دارای قرارداد ایجاد شبکه موشک‌های ضدهوایی اس-۳۰۰ با سوریه بود و قطعاتی از این شبکه را هم به آن کشور ارسال کرد، اما ادامه اجرای این قرارداد را فعلا به حالت تعلیق در آورده است.

وی تهدید کرد که "اگر ببینیم که اقداماتی در جهت تخطی از هنجارهای رایج بین‌المللی صورت می‌گیرد، ممکن است فکر کنیم که باید در آینده دست به کار شویم و به خصوص، ارسال چنین تسلیحاتی به برخی مناطق حساس جهان را مورد توجه قرار دهیم."

آقای پوتین در این مورد توضیح بیشتری نداد اما در پی تصویب قطعنامه شورای امنیت شامل تحریم فروش تسلیحات سنگین به ایران و تحت فشار آمریکا و اسرائیل، روسیه قرارداد ایجاد شبکه موشکی اس-۳۰۰ با ایران را به حالت تعلیق در آورد که باعث انتقاد شدید مقامات سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی هم شد.

استقرار این سامانه موشکی در ایران می‌توانست مخاطرات عملیات نظامی احتمالی علیه تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی را افزایش دهد.

پیشتر، برخی ناظران گفته بودند که یکی از معدود گزینه‌های روسیه برای واکنش به عملیات نظامی غرب علیه حکومت سوریه، استفاده از امکانات تجارت تسلیحاتی از جمله فروش تسلیحات پیشرفته به سوریه یا سایر کشورهای مخالف غرب است هر چند چنین اقدامی می تواند واکنش متقابل غرب را در پی آورد.

اقدام آمریکا در گسترش سپردفاع موشکی به کشورهای واقع در "حوزه نفوذ" روسیه و افزایش همکاری نظامی غرب با این کشورها از جمله گزینه‌هایی است که می‌تواند فشار قابل توجهی را بر روسیه وارد کند.

+50
رأی دهید
-53

Pashmakjon - عالمو - آمریکا
پوتین غلط کرد مرتیکه عوضی آنزمان که اسد بیشرف ملتشو هر روز قتل عام میکرد چطور خفه خون گرفتی ؟
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 03:39
paksan - آمریکا - آمریکا
ooooحححح خخخخ تف سربالا انداخت . خوب بده آمریکا هم گرجستان و بقیه جمهوری های اطرافت رو ملحق میکنه به ناتو و سپر دفاع موشکی همچین می کند تو قفس که خودت پشیمون بشی همونطور که قبلاً کوتاه آمدی و بی خیال شبدی بعدشم پدافند شما رو مگه خودت تعریف کنی همه می دونند اجناس و تکنولوژی روسی بیشتر سرو صدا داره تا عملکرد و برای صدام هم سیستم پدافند مسکو رو پیدا کردید براش دیدید که یک هفته بیشتر ماشین جنگی صدام که صددرصد روسی بود جواب نداد الان هم اقتصاد و تولیدات روسیه رو فقط به همین 5-6 کشور تحریمی می تونید بفروشید کسی حاضر نیست دوزار هزینه اجناس شما کنه همین ماه پیش یک زیردریایی روسی که متعلق به هند بود غرق شد و هم می دونن جنس بنجول اگر می خوان بخرن باید روسی بخرن
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 04:45
ghasemi.moh - اراک - ایران
روسی مثل همیشه دقیقه نود خیانت میکند
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 09:14
Davidoff - خارکوف - اوکراین
paksan - آمریکا - آمریکا - دوست گرامی! در مورد چیزی نظر بده که در حیطه دانش شماست! سیستم اس 200 و 300 و 400 و 500 از بهترین سیستمهای جهان به شمار میره که خود غربی ها اعتراف کردند و به شدت می ترسند از این سیستم.اگر اینطور نبود تمام سیاست خود رو بکار نمی گرفتند که این سیستم دست ایران نیوفته! دوم اینکه سیستم پدافند مسکو هیچوقت و هیچکجا نبوده و نخواهد بود.روسها بهترین سیستمهای خودشون رو هیچوقت نمی فروشند! در ادامه اینکه ماشین جنگی صدام تماما روسی نبود. فرانسه و ایتالیا و آمریکا خیلی تکنولوژی به صدام دادند. اتفاقا همین سیستم ضعیف شده اس 200 صدام بود که بیشتر جنگنده های ایرانی رو صاقط و خلبانان زبده ما رو شهید کرد!
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 13:40
Davidoff - خارکوف - اوکراین
بیشتر خرید های نظامی از روسیه توسط عربستان و امارات و کشورهای آمریکای جنوبی و آسیاست. دوست گرامی! زیردریایی هندی بسیار قدیمی و از رده خارج بود. از روس دفاع نمی کنم کمااینکه خودم ازشون دل خوشی ندارم ولی تخصصم ایجاب میکنه اطلاعات صحیح ارائه بدم و نه شایعه! در کل ضعیف شمردن دشمن خود یک اشتباه بزرگ هست! و در آخر شکی در نامردی و خیانت کاری حیله گری روسها نیست و باید ازشون ترسید و مراقب حرکاتشون بود و نه اینکه دست کم بگیریمشون! موفق باشید
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 13:41
کبالت3 - کرج - ایران
تکنولوژی روسی 50در صدش اغراق و تبلیغه این سیستم اس 300 هیچ سابقه عملیاتی و غیر مانوری نداشته وخود روسها از رده خارجش کردن بقیه سیستم های موشکی ضد هوائی روسی هم در جنگ عراق و عملیات لیبی وحمله اسرائیل به تاسیسات سوریه امتحان خوبی پس ندادن زمانی هم دیگه برای انتقال و آموزش نمونده مگه روسها خودشون در گیر بشن که بعیده اما میگن از تفنگ خالی دو نفر میترسن روسها هم از عدم کارائی سامانه اس 300 و تبعاتش میترسن تو جنگ های قبلی آمریکائی ها اول با حجم انبوه حملات موشکی شروع کردن بعد از شناسائی موقعیت های پدافندی حمله هوائی شروع میشه که انواع جنگنده های روسی هیچ شانسی ندارن و شاید اصلا از لونه بیرون نیان.
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 17:22
Nimi1354 - تربت جام - ایران
موشک اس 300 روسیه یک هواپیما ملخکی سمپاشی رانمیتونه ساقط کنه چه بماند هواپیماهای اف36 رادار گریز آمریکا موشکهاش هم مانند کامیونهاش که بدرد اشغالکشی وفاضلاب کشی نمیخوره بازصدرحمت به بنجولهای چینی.
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 20:10
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
Nimi1354 - تربت جام - ایران. تو چب میگی الکی حرف می زنی...اگه این سیستم اس 300 روسی نتونه اف 35 آمریکا بزنه خود روسیه بی خود سلاح تولید نمی کنه و این همه هزینه ساخت سلاح های مرحزف نمی کنه....حالا نمونه اس 350 در حال ساخته که پیشترفته تر نمونه اس 300 هستت...بهتره برو سایت ارتشی سلاح های روسی آشنا بشی بعد بیاد نظر بده...
جمعه 15 شهريور 1392 - 09:57
santilana - کرج - ایران
خارکف جون قربون اون اسم هاتت برم که دل آدمو قیلی ویلی می کنه
جمعه 15 شهريور 1392 - 19:54
bahar 2014 - فرانکفورت - المان
iran power ful -ایران - عیسی مسیح از این هذیان گویی نجاتت بده امین - خالی‌ بندی که کنتور نداره تا اونجایی که جا داره ببند . حالا این ۳۵۰ کی‌ حاضر میشه . اینقدر آدم فروشی نکن جز اصرار هستش خالی‌ بند .
جمعه 15 شهريور 1392 - 21:13
Nimi1354 - تربت جام - ایران
آشغالهای روسیه رادیدم توسایتها کشوری که سایه دیکتاتور روش باشه خاطرجمع باش پیشرفتی نداره جنگ افزارهای روسیه مانند جنگ افزارهای کره شمالی ماکت وار وپوشالیه.یک کم درباره هواپیماهای اف 18 - 24 - 36 آمریکا مطالعه کن بعدمیفهمی مثل قدرت روسیه باآمریکا مثل فیل وفنجان هست
شنبه 16 شهريور 1392 - 00:20
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
Nimi1354 - تربت جام - ایران,bahar 2014 - فرانکفورت - المان,:روسیه سلاح پیشترفته به هیچ کشوری نمی دهد چون ممکنه این سلاح ها علیه روسیه استفاده بشه...مثل اینکه چیزی درباره صنعت نظامی آمریکا نمی دونی (24 - 36 آمریکا) کجا بود این اشتباه نویسی اف 22 و اف 35 آمریکا...این دو جنگنده هرگز توی آمریکا عملیاتی نشده است اینم انجمن سر بزن https://www.forum.arteshi.com/. الان روسیه جنگنده سوخو 35 رونمایی کرده که رقیب سر سخت جنگنده امریکایی هستند که اف 22 و اف 35 به پای سوخوی 35 نمی رسد... بهتره این سایت رو مطالعه بعد بیا نظر بده...
شنبه 16 شهريور 1392 - 07:51
Davidoff - خارکوف - اوکراین
باز هم خواهش می کنم لطفا در مورد چیزی که اطلاع ندارید ما رو مستفیض نفرمائید. شوروی (روسیه امروزی) یکی از بنیانگذاران اصلی تکنولوژی هوافضایی بوده و هست. دیگه حالم داره بهم میخوره از جماعتی که درباره هر چیزی اظهار نظر صد تا یه غازی می کنند و در توهم های خودشون که از چاله میدون بدست آوردن بسر می برند و سعی می کنند دیگران رو هم متقاعد کنند!خود آمریکایی ها و روسها در مورد تکنولوژی هاشون با هم کلنجار نمی روند و با هم همکاری می کنند ولی ما ایرانی ها شده ایم کاسه داع تر از آش!
شنبه 16 شهريور 1392 - 20:44
Davidoff - خارکوف - اوکراین
همین الان هم آمریکا آویزون روسیه هست برای پروژه های فضایی اش. این یک مثال کوچیک بود تا مغز کوچیک بعضی افراد که جلوتر از نوک دماغشون و یا نهایتا صفحه تلویزیونشون رو نمی بینند متوجه اوضاع دوروبرشون بشن! حالا می خواهید منو مزدور و کمونیست و خودفروخته بنامید, به جهنم! دیدگاه چنین افرادی رو در هر زمینه ای منجمله در مورد خودم بی ارزش می دونم! پس بگید تا لذت ببریم و بخندیم!
شنبه 16 شهريور 1392 - 20:44
bahar 2014 - فرانکفورت - المان
davidoff - خارکوف - اوکراین - بعد از سرنگونی اسد جانی راجب اینها صحبت خواهیم کرد ،اصل اینه که اسد جانی به سزای عملش برسه . اسد باید سرنگون بشه .
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 20:12
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.