کشف شبکه‌ تروریستی مرتبط با حزب‌الله و ایران در نیجریه

سه ماه پس از کشف یک زرادخانه بزرگ مخفی در نیجریه مقامات امنیتی این ‌کشور اعلام کردند یک شبکه تروریستی مرتبط با حزب‌الله لبنان و نیروهای قدس ایران قصد داشته در سفارت‌خانه‌های اروپا، آمریکا و اسرائیل بمب‌گذاری کند.

روز ۳۰ ماه مه امسال پلیس نیجریه در شهر "کانو" موفق به کشف یک انبار مخفی تسلیحاتی شد. در این انبار تعداد زیادی موشک‌های ضد تانک، مین، مسلسل و بیش از۱۵۰۰ بسته‌ی ماده انفجاری تی‌ان‌تی ذخیره شده بود. به‌ادعای پلیس، این زرادخانه بزرگ با استفاده از اطلاعات یک خبرچین کشف شد.

اکنون، هفته‌نامه اشپیگل آلمان به نقل از مقامات امنیتی نیجریه گزارش می‌دهد که گروهی از افسران حزب‌الله لبنان قصد داشته‌اند با استفاده از این تسلیحات دست به عملیات تروریستی وسیعی علیه سفارت‌خانه‌های آمریکا، اروپا و اسرائیل در شمال آفریقا بزنند.

اعترافات احمد طلال رودا

پس از کشف انبار بزرگ تسلیحات، نیروهای امنیتی نیجریه مصطفی فواز و طلال احمد رودا دو افسر بخش روابط خارجی حزب‌الله لبنان را دستگیر کردند. برپایه گزارش اشپیگل آنلاین، در بازجویی‌هایی که تاکنون از این دو شده است، مصطفی فواز سکوت اختیار کرده، اما طلال احمد رودا جزئیات مهمی را درباره سازماندهی عملیات ترور فاش کرده است.

در جریان محاکمه متهمان، خبرگزاری‌های ایرانی به‌نقل از مصطفی فواز گزارش دادند که او پس از دستگیری و انتقال به وزارت کشور نیجریه به مدت ۱۴ روز از سوی ۶ اسرائیلی بازجویی و تهدید و شکنجه شده است.

طلال احمد رودا در اعترافات خود مدعی شده که هسته تروریستی تشکیل شده در نیجریه با نیروهای قدس به‌عنوان بازوی خارجی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران ارتباط تنگاتنگ داشته است. سرحلقه این ارتباط شخصی به‌نام "عبداللهی برنده" معرفی شده که در نیجریه دستگیر شده است.

مقامات امنیتی نیجریه گفته‌اند که مصطفی فواز و طلال احمد رودا پس از گذراندن آموزش‌های لازم در لبنان، ماموریت سازماندهی و انجام عملیات تروریستی در شمال آفریقا را به‌عهده گرفته‌اند. هفته‌نامه‌ی اشپیگل می‌نویسد که ماموران امنیتی نیجریه در ادامه تحقیقات سه‌ماهه خود توانسته‌اند نقشه‌های تروریستی متعددی را علیه سفارت‌خانه‌های آمریکا، اروپا و اسرائیل کشف کنند.

آلمان و شنود یک مکالمه مهم

همزمان با انتشار گزارش مربوط به کشف شبکه تروریستی مرتبط با حزب‌الله و سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران در نیجریه، سازمان اطلاعاتی آلمان (BND) با ارائه سندی اعلام کرده که گفت‌وگوی یک نماینده عالی‌رتبه حزب‌الله لبنان را با سفارت ایران شنود کرده است.

گرهارد شیندلر رئیس سازمان اطلاعات برون‌مرزی آلمان درباره این مکالمه گفته است:«مقام حزب‌اللهی به طرف ایرانی خود گفته است که بشار اسد اعصابش به هم ریخته و با فرمان حمله شیمیائی خطای بزرگی مرتکب شده است.»

گزارش محرمانه فرمانده سپاه قدس

در شرایطی که مقامات امنیتی نیجریه نیروهای قدس را به پشتیبانی از شبکه تروریستی حزب‌الله در این کشور متهم می‌کنند، روز سه‌شنبه (۱۲ شهریور/ ۳ سپتامبر) قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس به‌عنوان مهمان ویژه در چهاردهمین نشست رسمی مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی شرکت کرد.

به‌گزارش ایسنا، سلیمانی در این نشست درباره اوضاع سوریه، مصر، عراق، لبنان و دیگر کشورهای منطقه به مجلس خبرگان گزارش داد. اما سخنان او محرمانه بود و اجازه انتشار برای افکار عمومی را نداشت.

ایالات متحده آمریکا قاسم سلیمانی را به همکاری نزدیک با حکومت سوریه در سرکوب مخالفان اسد متهم کرده است. روشن نیست که آیا او در نشست مجلس خبرگان پیرامون اتهامات مقامات امنیتی نیجریه و ایالات متحده آمیکا نیز گزارش داده است یا نه.

+37
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.