رئیس مجلس خبرگان رهبری: تبریک ما به روحانی مشروط است

اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری ایران با سخنرانی محمدرضا مهدوی‌کنی، رئیس این مجلس افتتاح شد.

در روز افتتاح این اجلاس دو روزه، تابوت های حامل پیکر شش نفر از کشته شدگان جنگ ایران و عراق در صحن مجلس قرار گرفته بود.

آقای مهدوی کنی در سخنرانی افتتاحیه خود به حسن روحانی، نماینده این مجلس که در جریان انتخابات خرداد ماه ریاست جمهوری به پیروزی رسید، تبریک گفت و اعلام کرد: "ممکن است ما به ایشان رای نداده باشیم، ولی ایشان رئیس جمهور همه هستند. البته همان‌طور که رهبری و امام در مراسم تنفیذ می‌گویند ما به صورت مطلق تنفیذ نمی‌کنیم، تبریک و تقاضای ما نیز مشروط است و در واقع به شرط و شروطی است."


حسن روحانی، نماینده خبرگان که رئیس جمهور شد

رئیس مجلس خبرگان گفت: "در حال حاضر در کشور مشکلات فراوانی وجود دارد و کسی که این مسئولیت [ریاست جمهوری] را می‌پذیرد این مشکلات را باید تحمل کند و در واقع پذیرفته است که با این مشکلات دست و پنجه نرم کند، البته خداوند وعده داده است که اگر سختی‌ها را تحمل کنیم موفقیت نیز همراه ما خواهد بود."

آقای مهدوی‌کنی گفت که "مردمی که در انتخابات شرکت کردند و رای دادند دارای مسائل مادی و معنوی هستند و می‌خواهند این مسائل و مشکلات حل شود."

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که به گزارش رسانه های ایران در میانه صحبت های آقای مهدوی کنی وارد صحن مجلس شد و کنار اکبر هاشمی رفسنجانی نشسته بود، سخنران روز دوم اجلاس است.

بر اساس گزارش رسانه های ایرانی، آقای مهدوی کنی بعد از ورود حسن روحانی، بخشی از سخنرانی خود را که درباره او و انتظارات از رئیس جمهور جدید بود، تکرار کرد.

آقای روحانی عضو مجلس خبرگان رهبری است، اما این نخستین اجلاسی است که او در سمت رئیس جمهور ایران در آن شرکت می کند.

پیش از این دو رئیس جمهور دیگر ایران آیت الله علی خامنه ای و اکبر هاشمی رفسنجانی هم عضو مجلس خبرگان رهبری بوده‌اند.حسن روحانی در میانه صحبت های رئیس مجلس خبرگان وارد شد و کنار اکبر هاشمی رفسنجانی نشستانتظار می رود آقای روحانی در این اجلاس درباره وضعیت سیاسی، بین‌المللی و اقتصادی ایران برای نمایندگان خبرگان سخنرانی کند.

بر اساس برنامه اعلام شده، پس از افتتاح رسمی اجلاس، جلسه به طور غیرعلنی ادامه یافت و سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای نمایندگان سخنرانی کرد.

این نشست دو روزه، چهاردهمین اجلاس از دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری است و ریاست آن را محمدرضا مهدوی کنی ۸۲ ساله بر عهده دارد.

آقای مهدوی کنی در سخنرانی امروزش در مجلس خبرگان با ذکر خاطره ای از حادثه انفجار در دفتر نخست وزیری ایران در شهریور ۱۳۶۰ گفت که او در آن روز به طور معجزه آسایی از خطر مرگ نجات یافته است.

او گفته "من در آن زمان وزیر کشور بودم و جلسات شورای عالی دفاع در دفتر ریاست‌جمهوری تشکیل می‌شد. من هم باید در آن جلسه حضور پیدا می‌کردم... ولی بر اثر خستگی چند دقیقه دیر از خواب بیدار شدم و به جای اینکه ساعت ۲ به سمت برگزاری جلسه حرکت کنیم ۲:۳۰ حرکت کردیم و هنگامی که سوار ماشین شدیم و از وزارت بیرون آمدیم از طریق بی‌سیم کمیته مرکزی آن زمان اعلام شد که در دفتر نخست‌وزیری انفجار رخ داده است."

پیش از آقای مهدوی کنی، اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان بود و در حالیکه به دلیل اختلاف نظر با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور وقت با فشار طرفداران او و آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی مواجه بود، از نامزدی در انتخابات ریاست مجلس خبرگان صرف نظر کرد و محمدرضا مهدوی کنی به ریاست مجلس انتخاب شد.

بر اساس اصل ۱۰۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی، مجلس خبرگان رهبری وظیفه انتخاب و نظارت رهبر جمهوری اسلامی و اختیار عزل او را دارد.

طبق این اصل، در صورت مرگ و یا کناره گیری و یا عدم توانایی رهبر به ادامه تصدی این سمت، نمایندگان مجلس خبرگان جانشین او را از میان فقهای واجد شرایط انتخاب می کنند.

+5
رأی دهید
-14

greentree - تهران - ایران
ایران را خشکسالی وحشتناک فرا گرفته و وضع آب ایران خرابه ،برید از آلمان و فرانسه دستگاه آب شیرین کن بخرید و با دنیا صلح کنید ،،پس کی‌ شما می‌خواهید بیدار شید ؟..عربستان و عمارات کلی‌ در زمینه آب سرمایه گذاری کردند و مشکلی‌ ندارند فقط ایران هست که داره نابود می‌شه
‌سه شنبه 12 شهريور 1392 - 19:45
Ali Mardan khan - تورنتو - کانادا
بله، مشروط به اینکه چقدر سبیل ما چرب بشه!! انگار دختر شوار میدن شرط و شروط میذارن
‌سه شنبه 12 شهريور 1392 - 20:50
fariborzkhan - ایران - ایران
قانون اساسی عوض شده ما خبر نداریم!؟
‌چهارشنبه 13 شهريور 1392 - 00:01
mehraeen - تهران - ايران
فعلا که برعکسه و این رهبر هست که بر خبرگان نظارت میکنه
‌چهارشنبه 13 شهريور 1392 - 07:12
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.