باراک اوباما: مطمئنم که مجوز حمله به سوریه را از کنگره می‌گیرم

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، می‌گوید اطمینان دارد که در همکاری با کنگره می‌تواند مجوز دخالت نظامی در سوریه را دریافت کند و آمریکا به منظور شکست دادن نیروهای بشار اسد برنامه وسیعتری را برای کمک به شورشیان در دستور کار دارد.

آقای اوباما روز سه شنبه، ۱۲ شهریور ماه، در جریان دیدار با قانونگذاران آمریکایی در کاخ سفید به خبرنگاران گفت که آماده است برای گرفتن مجوز حمله از کنگره در درخواست خود تغییراتی دهد.

وی تصریح کرد برای اینکه پیام روشنی از طریق این مصوبه به حکومت بشار اسد و ایجاد مانع در زمینه استفاده وی از سلاح شیمیایی فرستاده شود، در همراهی با کنگره جدی است و نگرانی‌های نمایندگان را برطرف خواهد کرد.

آقای اوباما تاکید کرد من می خواهم مردم آمریکا بدانند که «اینجا عراق و افغانستان نیست».

به گفته رییس جمهوری آمریکا، حمله به سوریه محدود و بازدارنده خواهد بود و قرار است که توانایی‌های رژیم اسد را تضعیف کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نشست کاخ سفید با حضور رهبران کنگره از هر دو حزب دمکرات و جمهوریخواه برگزار شد.

در همین رابطه، جان بینر، رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفته که از درخواست باراک اوباما برای اقدام نظامی علیه سوریه حمایت می‌کند و همکاران جمهوریخواه من نیز باید از آن حمایت کنند.

وی که خود جمهوریخواه است تاکید کرد که باید به استفاده حکومت سوریه از سلاح شیمیایی واکنش نشان داد.

به گفته آقای بینر، تنها ایالات متحده آمریکا است که قابلیت و توانایی متوقف کردن رژیم بشار اسد را دارد و اینکه به دیگران در سراسر جهان هشدار دهد که چنین اقدامی تحمل نخواهد شد.

نانسی پلوسی، رهبر دمکرات‌ها در مجلس نمایندگان نیز روز سه شنبه اظهار داشت که معتقد است کنگره از درخواست اقدام نظامی علیه سوریه حمایت خواهد کرد.

وی به خبرنگاران گفت که آمریکا باید به استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه واکنش نشان دهد.

گزارش دیگری حاکی است که وزیران امور خارجه و دفاع آمریکا قرار است روز سه شنبه برای ادای توضیحات در جلسه کمیته روابط خارجی سنای آن کشور حاضر شوند.

این اقدام اعضای دولت باراک اوباما، به منظور جلب حمایت قانونگذاران آمریکایی برای اقدام نظامی در واکنش به حمله شیمیایی در سوریه انجام می شود.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند که رژیم بشار اسد در روز ۲۱ اوت با سلاح شیمیایی حومه دمشق را هدف حمله قرار داده است که در جریان آن ۱۴۲۹ نفر کشته شده‌اند. بیش از ۴۰۰ نفر از این افراد، کودک بوده‌اند.

حکومت سوریه و ایران که از حامیان اصلی رژیم بشار اسد است، انجام این حمله را به شورشیان نسبت داده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا قرار است در جلسه کمیته روابط خارجی سنا هشدار دهد که اقدام نکردن در مقابل حمله شیمیایی، دوستان و متحدان واشینگتن در خاورمیانه را در معرض خطر قرار می‌دهد.

باراک اوباما روز شنبه هفته جاری اعلام کرد که برای اقدام «محدود» در سوریه، منتظر نظر کنگره آمریکا خواهد شد.

در همین زمینه، فرانسه روز دوشنبه اطلاعات امنیتی‌ای را منتشر کرد که دولت بشار اسد را مسئول حمله شیمیایی در سوریه می‌داند.

بشار اسد، رییس جمهوری سوریه نسبت به هر گونه اقدام نظامی جامعه جهانی علیه دمشق هشدار داده و گفته است که چنین اقدامی می‌تواند به گسترش تنش در خاورمیانه دامن زند.

+45
رأی دهید
-8

fdsa60 - تهران - ایران
خبر فوری : 12000 نفر نیروی ویژه تکاوران سپاه امروز به سوریه رسیدند.مثل اینکه باید شاهد یک میدان نبرد وحشتناک بود. ایران انواع هواپیماهای بدون سرنشین رو به سوریه فرستاده.
‌سه شنبه 12 شهريور 1392 - 19:36
زنده باد یران - برمن - آلمان
الان سوریه سعید جیلی رو کم داره که تهدیدهای امریکا رو به فرصت تبدیل کنه
‌سه شنبه 12 شهريور 1392 - 19:43
انقلاب دوم - هامبورگ - آلمان
لطفا بزن دهان این مرتیکه فشار اسد را آسفالت کن تا یه حال اساسی‌ هم به دیکتاتور ایران سید پشم علی‌ یه دست داده باشی‌!
‌سه شنبه 12 شهريور 1392 - 21:45
hamed-irooni - سیستان - ایران
fdsa60 - تهران - ایران منبع خبرت؟
‌چهارشنبه 13 شهريور 1392 - 03:33
bahar 2014 - فرانکفورت - المان
hamed irooni سیستان - ایران - این یارو داره هم خالی‌ بندی میکنه و هم داره به خودش روحیه میده ، یکبار دیگه کامنت fdsa ۶۰ رو بخون و با جوک این یارو بخند .
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 20:13
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.