کری: آمریکا اسناد استفاده از گاز «سارین» در سوریه را در اختیار دارد

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه اول سپتامبر گفته است که ایالات متحده اسناد و مدارکی در اختیار دارد که نشان می‌دهد از گاز «سارین» در سوریه استفاده شده است. بشار اسد، رییس جمهوری سوریه نیز گفته که سوریه قادر به مقابله با هرگونه تهاجم خارجی است.

یک روز پس از اظهارات باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در خصوص ضرورت موافقت کنگره این کشور برای اقدام نظامی علیه حکومت بشار اسد،‌ جان کری در گفت وگو با شبکه‌های تلویزیونی آمریکا گفته است: این اسناد و مدارک بر اساس نمونه‌های خون و موی قربانیان حمله شیمیایی در سوریه است که توسط نخستین گروه های امدادی در این منطقه جمع‌آوری شده است.

براساس ارزیابی اطلاعاتی که کاخ سفید روز جمعه در خصوص استفاده حکومت بشار اسد از سلاح شیمیایی منتشر کرد،‌  ۱۴۲۹ نفر در حمله شیمیایی به حومه دمشق در روز چهارشنبه ۲۱ اوت کشته شدند که دست کم ۴۲۶ نفر از آنها کودک بودند.

جان کری در ادامه تصریح کرده که کنگره آمریکا از اقدام نظامی علیه حکومت بشار اسد حمایت خواهد کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا با این حال تاکید کرد که باراک اوباما به عنوان رییس جمهوری حتی اگر کنگره با حمله نظامی به سوریه موافقت نکند، این اختیار را دارد که راسا فرمان اقدام نظامی علیه حکومت بشار اسد را صادر کند.

باراک اوباما  روز شنبه گفت که تصمیم گرفته است تا آمریکا علیه حکومت سوریه دست به اقدام نظامی بزند، اما خواهان موافقت کنگره آمریکا با چنین اقدامی است.

گفته می شود که کنگره روز دوشنبه ۹ سپتامبر یعنی پس ازپایان تعطیلات تابستانی در این مورد تصمیم خواهد گرفت.

 در همین زمینه، پیتر کینگ، نماینده جمهوریخواه  مجلس نمایندگان، از این که باراک اوباما فورا پس از استفاده از گاز شیمیایی علیه حکومت بشار اسد دست به اقدام نزده، انتقاد کرده است.

پیتر کینگ با این حال گفته است که احتمالا رییس جمهوری برای کسب موافقت مجلس نمایندگان با مشکل مواجه می شود.

در  همین حال، راند پل، سناتور جمهوریخواه گفته است: سنای آمریکا، انچه که رییس جمهور بخواهد را امضا خواهد کرد، ولی فکر کنم در مجلس نمایندگان نتیجه آرا خیلی نزدیک باشد.

مایک روگر، رییس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان، نیز گفته است که  اسناد و شواهد به دست آمده از گاز سارین بسیار متقاعد کننده است.

اسد: سوریه قادر به مقابله با حمله خارجی است

در همین حال بشار اسد، رییس جمهوری سوریه گفته که سوریه توانایی دفع هرگونه تهاجم  خارجی را دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بشار اسد در دیدار با هیات پارلمانی ایران گفته است: «سوریه قادر است که با هرگونه تهاجم خارجی مقابله کند.»

بشار اسد در ادامه اضافه کرده است :«تهدید آمریکایی‌ها برای حمله به سوریه، موجب دست برداشتن سوریه از  اصول خود یا حق جنگ علیه تروریسم مورد حمایت کشورهای منطقه، غرب و به ویژه آمریکا نخواهد شد.»

حکومت بشار اسد استفاده ازسلاح شیمیایی علیه شهروندان خود را تکذیب کرده و مخالفان مسلح را به استفاده از این سلاح ها متهم می‌کند. این در حالی است که آمریکا می‌گوید شواهد کافی در اختیار دارد که  نیروهای دولتی از سلاح شیمیایی استفاده کرده‌اند.

نا آرامی ها در سوریه از  بیش دو سال پیش اغاز شد. ابتدا اعتراضات به صورت مسالمت آمیز بود. اما سرکوب این اعتراضات در نهایت به جنگ داخلی در سوریه منجر شد.

به گزارش سازمان ملل متحد تاکنون در جریان ناآرامی در سوریه بیش از صد هزار نفر کشته شده اند و بیش از دو میلیون نفر خانه و کاشانه خود را ترک کرده اند.

+38
رأی دهید
-13

samuk66 - لندن - انگلستان
چه قدر ... میزانی‌ خوب اگر میتونی‌ حمله کن!
یکشنبه 10 شهريور 1392 - 21:54
iranibahoosh - تهران - ایران
آمریکا اول بره اسناد کشتار زن و بچه مردم رو در کشورهای افغانستان و عراق و ....جمع کنه سند گاز سایرین طلبش.......آمریکای پدر سوخته......آمریکا اگه به فکر زن و بچه مردم بود سوریه رو بهم نمی ریخت و به مخالفان سوری انواع تجهیزات شیمیایی و....نمی داد و برای مقاصد جنسیشون کارهای کثیف انجام نمی داد....
یکشنبه 10 شهريور 1392 - 23:21
Iran e azad - هورتن - نروژ
۱ ) از سلاح شیمیایی بدون هیچ تردیدی استفاده شده است . ۲ ) کدام طرف سلاح شیمیایی استفاده کرده است ؟ چرا تنها یک روز بعد از حضور تیم بازرسان سازمان ملل و تنها در چند کیلومتریِ محل اسکان آنها از سلاح شیمیایی استفاده شد ! . . پاسخ کاملا واضح و آشکار است . طرفی‌ که بیشترین استفاده از حمله شیمیایی را میبرد،تروریست‌های آزادی خواه هستند که از آن روز تا به حل این موضوع را دائماً بازگو میکنند. در حلِ حاضر حکومت سوریه از لحاظ قوا برتری بهتری نسبت به تروریست‌ها دارد،پس برای حکومت احمقانه‌ترین کار در این زمان استفاده کردن از صله شیمیایی،و بهانه دادن در دستِ غرب و حامیان تروریست هست. اسد وحشی هست ،اما احمق نیست که در چنین شرایطی ،درست مقابل چشمِ بازرسان سازمان ملل اقدام به این کار کند !!!!!!!. هدف غرب تنها تضعیف سوریه برای کمک به اسرائیل و کم کردن قدرت سوریه و پایگاه ایران در منطقه است. عاملان این کار و مخصوصا حامیان آنها حتما باید مشخص بشوند و به جرم جنایت علیه بشریّت محاکمه شوند !! . کدام یک از این ۲ دسته :. ۱)تروریستها ،ترکیه،قطر،عربستان،انگلیس،فرانسه و آمریکا . یا . ۲)اسد،روسیه،چین،ایران
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 00:35
zooom - تهران - ایران
. اوباما اعلام کرد به عنوان رییس جمهور قدیمى ترین دموکراسى بر اساس قانون اساسى در دنیا، براى مداخله نظامى در سوریه منتظر شوراى امنیت سازمان ملل و همکارى متحدانش نمى ماند. اینکه این سخن چیزی نیست جز بهانه ای کودکانه برای زیر پا گذاشتن همین قوانین الکن جاری واعلام رسمی ِ به پایان رسیدن پارادایم سیاسی مدرنیته و دمکراسی در امور بین الملل، اینکه دمکراسی، از آتن و اسپارت تا روم و واشنگتن جز یک پیوستگی تاریخی در دروغ، جنایت و استعمار و بردگی نبوده و نیست نیز رازی آشکار است، اما با این همه یک پرسش بازمی ماند که آقای باراک حسین اواما، که شخصا تبلور و تجسم اتحاد میان اسلام و یهودیت و مسیحیت است باید پاسخ دهد: بزرگ ترین دمکراسی دنیا با بومیان قاره ی اشغالی چه کرد؟ این چه افتخاری ست که بیش از 100 ملیون سرخپوست را بکشید، ده ها ملیون آفریقایی را کوچ اجباری دهید و به بردگی بکشید، دو بار بمب اتمی را به کار گیرید و صدها هزار انسان را غلفتی دود کنید و به هوا فرستید، آنگاه آموزگار اخلاق و کردار نیک بشریت نیز بشوید؟ امریکا جز ضعیف کشی کار دیگری هم میتوان انجام دهد فکر نکنم
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 03:48
omidvaran - نورکل - امریکا
کاراوباما برای ارجاع مسئله سوریه به پارلمان کار درست وعقلائی بوده ونشان از خردمندی او دراتخاذ تصمیمات مهم است واز بدعت احمقانه بوش که بدون دلیل کافی به عراق حمله کرد وجان هزاران انسان رو گرفت پیروی نکرده - اقدام بعدی مناسب شاید این باشد که اقای کری مدارک مورد ادعا را برای بازبینی وتائید به شورای امنیت ارائه کند تادرصورت تائید واصالت ان اجماع جهانی برای سرکوب اسد ادم کش فراهم اید وبا خردورزی وبراساس منشور های بین المللی به سرکوب دیکتاتور سوریه بپردازند - درغیر اینصورت باز امریکا میشه ژاندارم ناخواسته ومتجاوز که بی دلیل جنگ افرینی میکند وانسانهای بیگناه را بکشتن میدهد - امیدواریم اوباما دردام جهودای لابیگر اسرائیل گرفتارنشود وهمانطور که گفته است تصمیمات سیاست خارجی اش را درواشنگتن بگیرد وبه ناتان یابو امکان اعمال نفوذ ندهد
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 07:02
ghasemi.moh - اراک - ایران
همه می دانند که کار عربستان بوده
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 11:27
bineshaan - لندن - انگلیس
zooom - تهران - ایران: میگن آمریکا ۴۰۰ میلیون سرخ پوست روکشته نه ۱۰۰ میلیون. رو حقیقت سر پوش نذار.سندش هم همون منبعی هست که خودت میدونی(معده)
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 13:07
♥آزادی♥ - انتالیا - ترکیه
دوست عزیز جهت اطلاع باید بگم اینا که با حکومت اسد مبارزه میکنن از نظر اسد و حکومت اخوندی ایران تروریست هستن ولی در واقع اینا مردم هستن که از حکومت راضی نیستن مثل بحرین و لیبی و بقیه کشورهایی که تظاهرات کردن.اخبار ایران میگفت حکومت ظالم بحرین مردم بیگناه رو میکشه و همچنین بقیه حکومت هایی که داخلش درگیری به وجود اومده بود.ولی از اسد حمایت میکنه و مردم رو تروریست میخونه چون اسد مهره خودشونه.شما دیگه این حرف رو نزنید
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 13:40
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
طبق اسناد به دست آمده توسط بارزسان سازمان ملل در درجه اول استفاده از گاز سارین توسط تروریست های سوری بوده است که آمریکا با جعل شواهد حمله شیمیایی در سوریه کار استفاده آن به گردن بشار اسد انداخت...گازسارین تسلیحات اهدائی عربستان بود...آمریکا لازم نیست به سوریه حمله کنید همه چیز رسوا شده است شما خودتان به تروریست های سوری تسلیحات شیمیایی دادید و مردم جهان آگاه شدند که استفاده گاز سارین توسط تروریست های سوری بوده است نه بشار اسد....بهتره به فکر ملت خودت باشید که 30 میلیون بیکار و 70 تریلیون دلار بدهی خارجی 50 میلیون فقر چیزی دستاوردی برای شما نداشته است...مرگ بر آمریکا
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 14:56
bahar 2014 - فرانکفورت - المان
iran power ful -ایران - چقدر پیشرفت کردی ، دیگه لهجه ارمنی هم نداری ، پول مزدوری حسابی‌ زبون درازت کرده ، به رهبرت علی‌ چلاق بگو برات تخم کفتر بشکنه . مزدور پنهان شدهٔ پشت ای‌ دی .اقتصاد دان در پیتی هم که شدی و آمار سری آمریکا رو هم که داری افشاگری میکنی‌ ،اما کل مطلب در جواب تو ، شرم بر تو ای‌ مزدور خائن .
‌سه شنبه 12 شهريور 1392 - 01:55
iranibahoosh - تهران - ایران
احسنت iran powerful
‌سه شنبه 12 شهريور 1392 - 14:19
iranibahoosh - تهران - ایران
bahar 2014؛ عجب من فکر می کردم فقط در جاهای دیگه به دیگران توهین می کنید به یکی وصله ی ابتدایی می زنید و به دیگری ارمنی و.... شمایی که دم از بد بودن فحاشی می زنید اونم در مورد مخالفانتون خودتون اومدید و در اینجا به دیگران توهین کردید؛ این خیلی عالیه چون لا اقل دروغتون به خودتون ثابت می شه؛ ادم پول از هم میهنش بگیره خیلی بهتر هست از اجنبی پول بگیره بیاد اینجا مطلب بنویسه ( قابل توجه)...مزدور و خائن کسی هست که وطنش رو به کشورهای غربی فروخته و به دیگران انگ می زنه!...
‌سه شنبه 12 شهريور 1392 - 14:18
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
bahar 2014 - فرانکفورت - المان:می خوای ارمنی برات حرف بزنم که کار دستت بدم...دیگه خیلی داری پررو میشی...برای همین دلت واست قتل و عام مردم سوریه تنگ شده...
‌سه شنبه 12 شهريور 1392 - 17:16
iranibahoosh - تهران - ایران
لهجه ارمنی_ ایرانی داشتن بهتر از لهجه انگلیسی - آمریکایی داشتنه!....شما که دم از این می زنید که امثال ما به دیگران فحاشی می کنند توی این کامنت لا اقل به خودتون ثابت شد که این در مورد خودتون حکم می کنه که به دیگران توهین می کنید و دروغ می گید....خائن کسی هست که به جای دلسوزی برای مملکت به آسیاب دشمن آب می ریزه!...
‌سه شنبه 12 شهريور 1392 - 17:47
bahar 2014 - فرانکفورت - المان
iran bahoosh - تهران - ایران - عجله نکن ، در سایت کامنتهای ایران پاور فول -ایران را بخوان آن وقت متوجه خواهی‌ شد کجایی هستند .خودش گفته ارمنی هستم و ببین کی‌ توهین کرده . حالا شما چرا به اسم مزدور حساسیت دارید .کمی‌ فکر کن ببین من خائن هستم یا کسانی‌ که مردم را سرکوب می‌کنند . خیلی‌ از شماها در قبال پول گرفتن خودشان را به نفهمیدن زدند . وقتی‌ که دیگران فحاشی کردند ،آن وقت می‌فهمید که توهین یعنی‌ چه .
‌سه شنبه 12 شهريور 1392 - 20:04
iranibahoosh - تهران - ایران
من انقدر بیکار نیستم که هر روز وقتم رو صرف یه همچین جاهای بی ارزشی که به غیر مهملات و دروغ چیزی ازشون برنمی اد کنم؛ حتی اگر ارمنی باشه که البته نیستن برای ما هیچ فرقی نمی کنه چون ما مثل خیلی ها نژاد پرست نیستیم و ارمنی بودن یا نبودن ایشون ربطی به بحث نداره!....دروغ از این واضح تر؟...من اینجا اومدم و بدون اینکه مخاطبم در ابتدای امر شخص بخصوصی باشه نظرم رو نوشتم شما که دم از ازادی نظر می زنید اومدید و به بنده توهین کردید ( البته در خبرهای دیگه) و حالا اومدم اینجا می بینم به ایشون هم دارید توهین می کنید حرف خودتون هم قبول ندارید
‌چهارشنبه 13 شهريور 1392 - 00:13
iranibahoosh - تهران - ایران
ما به کلمه مزدور حساسیت نداریم ؛ ما با اینکه جای مزدورها عوض بشه مشکل داریم!!؛ و با اینکه شما بیاین به دیگران تهمت و افترا ببندید با حرفهایی که می زنید فقط خودتون رو زیر سوال می برید...خائن کسی هست که به میهنش خیانت کنه آب بریزه آسیاب دشمن و دل بسوزونه برای همه الا وطن خودش!...کسی نمی گه در ایران مشکلات نیست همه دنیا الان مشکلات هست ولی دلیل نیست کل نظام رو زیر سوال ببریم...شما به چی می خواین برسید به این می خواین برسید که امریکا به ایران مثل افغانستان حمله کنه؟ ایا این اسمش خیانت به وطن نیست؟ امثال ما در ایران میلیونی هست عیب شما این هست که همه کارها رو در ازای پول می بینید ولی اگه خدایی قبول دارید باید بدونید هر حرف حقی برای پول نیست!
‌چهارشنبه 13 شهريور 1392 - 00:18
iranibahoosh - تهران - ایران
اکثر ما یا دانشجویانی هستیم که هنوز در حال ادامه تحصیل هستیم و یا تحصلاتمون به پایان رسیده و در جاهای مختلف مشغول فعالیت هستیم و امثالهم...و به هیچ گروه و حزب و دارو دسته ای هم منتصب نیستیم چرا می خواین با این حرفها سرخودتون شیره بمالید؟....دیگران فحاشی کنند حرف الان سر فحاشی کردن یا نکردن نیست حرف سر این هست چیزی که خودتون می گید قبول نداریدو البته نوع گفتار و ادب هرکسی شخصیتش رو نشون می ده
‌چهارشنبه 13 شهريور 1392 - 00:20
Nimi1354 - تربت جام - ایران
ایران پاورفول بوی تعفن نوکریت سایت راگرفته خواهشا برو جای دیگه دستمال کشی کن اینجا محل تبادل نظر آزادمردان وآزاداندیشان هست نه مزدوران گوش وچشم بسته مطیع.بدبخت نخود هر آش اگه میبینی مزدوران هم پیاله ات ازاسد دفاع میکنن بخاطراینکه مخالفان اسد سنی مذهبند.واینها ازریخته شدن خون سنیها خوشحال میشوند طبق روایاتشان درکتب کافی وبحارالانوار وغیره دوما با سقوط اسد هلال شیعی اشان بهم میخوره به همین خاطر حتی اگه تمام مردم سوری کشته بشن اینها حاضرنیستن حکومت سوریه راازدست بدن حال تویه ارمنی چراسنگ دیکتاتورخونخواررابه سینه میزنی ?توچراخوشحالی از بقتل رسیدن کودکان سوری?اغلب 98درصد مردم شیعی مذهب ایران ناراحتند از کشتار سنی مذهبها توسط بشاراسد شیعه مذهب.حیرانم که این وسط تویه ارمنی چه چیز توانسته تورا همچون افراطیون صفوی مسلک شادمان کنه ازخفه شدن 1400کودک دریکروز درسوریه توسط قاتلی که حاضرنیست تخت ریاست رارها کنه.واشگفتا!!!
‌چهارشنبه 13 شهريور 1392 - 03:25
iranibahoosh - تهران - ایران
نوکر وطن بودن خیلی بهتر از نوکر اجنبی بودن و دستمال کشی بیگانه کردن!...آزاد مرد اونهایی بودن که از جانشون برای حفظ میهن عزیزشون گذشتن نه کسانی که می ان اینجا لغو می تراوند...مزدور کسی هست که آب مریضه آسیاب دشمن و فکر می کنه اگر کشور به دست بیگانگان بیفته صاحب منصب یا مقامی می شه و یا اینکه می گذارند آب خوش از گلوش پایین بره! جنگ در سوریه به هیچ عنوان جنگ ادیان و یا گروها و احزاب نیست! در واقع جنگ اسرائیل و آمریکاست و انگلیس در لباس سلفی و وهابی که خود موسس این دو گروهند...شاهدش هم انواع و اقسام سلاح هایی هست که برای کشتار مردم مظلوم و مسلمان سوریه هر روزه داره به این کشور ارسال می شه و وسایلی که برای استفاده های نامشروع جنسی از هلند و جاهای دیگه فرستاده می شه!... تا قبل از این تمام ادیان در سوریه با هم مشکلی نداشتند؛ سلفی های تکفیری حتی به سنی مذهب ها هم رحم نکردند چنانچه به مناطق کرد نشین سوریه حمله کردند و فقط به این جرم که نتونستن حمایت اونها رو به دست بیارند دست به کشتار دسته جمعی اونها زدند!
‌چهارشنبه 13 شهريور 1392 - 13:31
iranibahoosh - تهران - ایران
اگر اندکی می اندیشیدید حساب دستتون می اومد که هیچگاه اسد نمی اد در حالی که ماموران سازمان ملل در کشورشون حضور دارند اقدام به زدن بمب شیمیایی کنه که اگر چنین اقدامی بخواد کنه تنها نفعش به دشمنان سوریه می رسه...چطور شد در دیگر جاها چشم به روش هم فروبستید و ندیدید که با شیعیان و سنی های میانه رو و دیگر اقوام مخالفشون چه کردند و اینجا شدید دایه مهربان تر از مادر! کافی هست در داخل اینترنت سرچی مختصر داشته باشید...مردم سوریه خودشون سلاح به دست گرفتن و دارند در برابر دشمنانی که نمی خوان سوریه باشه می جنگند...سوریه تنها کشوری بود که در جنگ تحمیلی ایران و عراق از ایران دفاع کرد...و البته اون 98% از مردم که گفتید ناراحت هستند از کشته شدن زن و بچه مردم ولی به دست وهابی های تکفیری و اسرائیل غاصب و....خوب یادم هست زمانی که صدام بمب شیمایی زد حلبچه کسانی که امروز فریاد حقوق بشر سرداده در اون زمان مرده بودن بلکه خودشون به صدام کمک می کردن کشورهایی مثل المان و....
‌چهارشنبه 13 شهريور 1392 - 13:38
iranPowerful - ایران - ایران قدرتمند
Nimi1354 - تربت جام - ایران:این حرف های تو نشون میده که دلت واست نسل کشی تنگ شده...(اینجا محل تبادل نظر آزادمردان وآزاداندیشان هست ) اوه....میشه بگی تعریف و منطق آزادی چیست؟آزاد چی می خوای ...آزاد توی ایران باشه زنان لخت باشن و سکس آزاد باشه و آدم کشی آزاد باشه و توهین به دیگران آزاد باشه و توهین به امامان و خدواند آزاد باشه چه نوع آزادی می خوای بگو...بگو دیگه...ببین تو داری یه جوری حرف از ازادی می زنی که وجود نداره....حرف های شما در مورد (طبق روایاتشان درکتب کافی وبحارالانوار وغیره دوما با سقوط اسد هلال شیعی اشان بهم میخوره به همین خاطر حتی اگه تمام مردم سوری کشته بشن اینها حاضرنیستن حکومت سوریه راازدست بدن) عجیب و غریبه...آنقدر مغزش تو رو پیچ خورده که هرچی از دهانت می اد به مردم میگی... دوستان من اینم سند ویدئو استفاده تروریست های از سلاح شیمیائی:media.jamnews.ir/Original/1392/06/13/VID12451265.flv
‌چهارشنبه 13 شهريور 1392 - 14:13
bahar 2014 - فرانکفورت - المان
iran bahoosh - تهران - ایران - برو کامنتهای خودت رو بخون ببین خودت رو چه جوری لؤ دادی ، کار شماها فقط گردش در سایت‌ها ‌ست .
‌چهارشنبه 13 شهريور 1392 - 22:06
iranibahoosh - تهران - ایران
bahar2014؛ برعکس ما در ایران حضور داریم و مثل شما نیستیم که از فرسنگ ها راه فقط به حرفهای ضد انقلاب ها اکتفا کنیم و بطور ملموس همه چی رو احساس می کنیم، این شما هستید که ملعبه ی دست یه عده از خدا بی خبر و کمونیست قرار گرفتید کسانی که دین درست حسابی ندارند و دم از انسانیت می زنند! بد نیست شما یه نگاهی به کامنت های خودتون بیندازید!
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 01:26
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.