اسناد سیا و سقوط دولت مصدق - برنامه ای از شبکه من و تو

شبکه من و تو : در شصتمین سالگرد وقایع ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ اسنادی از سوی وبسایت اسناد ملی دانشگاه جورج واشنگتن درباره رخدادهای این سال منتشر شده که موج رسانه‌ای جدیدی به راه انداخته است. اما مطالعه دقیق این اسناد نشان می‌دهد که اسرار خیلی جدید یا مهمی منتشر نشده است. به همین دلیل در این قسمت از برنامه ساده به خوانش اسناد منتشر شده اخیر می‌پردازیم.


+63
رأی دهید
-3

mohammad1234 - تهران - ایران
شبکه من و تو همیشه از طرفدار حکومت پهوی بوده. با این برنامه رضا شاه . الانم مصدق . همه چیز رو اشتباه نشون میده
یکشنبه 10 شهريور 1392 - 16:41
Dara va sara - پرت - استرالیا
خیلی دوست داشتم بدونم که: اگر مصدق زمان 57 بود. چه نقشی را بازی میکرد؟ نقش بازرگان و یا بختیار ؟؟؟؟
یکشنبه 10 شهريور 1392 - 18:13
کبالت3 - کرج - ایران
مجله تایمز نیز دو روز پیش از سقوط دولت مصدق، او را با هیتلر و استالین مقایسه کرد و نخست وزیر ایران را دشمن دموکراسی و هوادار شوروی نامید. یک خبرنگار آمریکایی وقایع ۲۸ مرداد را این طور گزارش کرد: پس از ۹ ساعت خونریزی، نیروهای هوادار شاه اوضاع را در دست گرفتند و دوران مصدق به عنوان دیکتاتور ایران پایان یافت. نگاه مردم بار دیگر متوجه شاهشان بود که منتظر بازگشتش بودند.. وال استریت ژورنال برکناری مصدق به وسیله زاهدی را عطیه ای برای غرب عنوان کرد و نیویورک تایمز و واشنگتن پست نیز این رخداد را عامل آسودگی خاطر غرب عنوان کردند. نقش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، تا یک سال بعد از رسانه های آمریکا مطرح نشد تا این که نشریه ساتردی اوینینگ پست در پاییز ۱۳۳۳ اطلاعات غلط و ناقصی را از مداخله آمریکا در ایران منتشر کرد
یکشنبه 10 شهريور 1392 - 19:46
cyrus* - تهران - ایران
دکتر سنجابی : بذر این انقلاب را مصدق پاشید.حالا یک طرفدار پیشوا غشی اسقاطی در توالت زیرزمین همسایه مثل اینکه از خوندن اسناد(علوفه عاشورایه ۲۸ مرداد) خوشحال نیست.بد جوری تو ذوقشون خرده که ۲۸ مرداد امسال چی‌ خوردند.دوست داره مردم همیشه یک کسی‌ یا چیزی رو تو ماه ببینند و دم نزنند.همین ۲ زاری چند روز پیش همین جا برای این اسناد خیلی‌ خوشحال بود.حالا نمیدونم چی‌ طور شده جفنگ میگه و زده به سیم آخر
یکشنبه 10 شهريور 1392 - 20:58
sepherdad - سیدنی - استرالیا
اونچه که مسلم هست انگلیس پشت همه چی‌ بوده و هست!
یکشنبه 10 شهريور 1392 - 21:13
تیردادسورنا - ایران - ایران
mohammad1234 - تهران - ایران به شما پیشنهاد میکنم سری به کیش بزنید و تحقیقی در مورد کیش بکنید تا بفهمید شاه خدابیامرز تا چه حد افکار بزرگی برای ایران داشت اگر شاه مانده بود جزیره کیش بواسطه هوای خوب و جاذبه های دریایی کم نظیرش در زمستان سرد و پر برف اروپا و آمریکا بهترین محل برای جذب توریستها میشد هنوز از بودجه های آن زمان در معماری و عمران کیش استفاده میشود و به عبارت دیگر دبی باید میرفت کشکش را بسابد ولی متاسفانه رویای تمدن بزرگ توسط غربیها و مردم ساده نگر که پدر بنده هم جزشان بود به کابوسی وحشتناک بدل گشت که تاروپود اقتصاد ایران را درهم پیچید.
یکشنبه 10 شهريور 1392 - 21:31
cyrus* - تهران - ایران
Dara va sara - پرت - استرالیا غش مصلحتی
یکشنبه 10 شهريور 1392 - 22:00
Madjid aramesh - پاریس - فرانسه
کبالت3 - کرج - ایران. فمقط اگر ممکنه براى اطلاعات شخصى خودم میخوام منابع اینهایى که گفتین از کجا بود؟
یکشنبه 10 شهريور 1392 - 23:56
cyrus* - تهران - ایران
ایدئولوژی پوپولیستی از زمان مصدق ادامه دارد و رشد کرده است و این نقطه عطف است، با استناد به آنچه در کتاب «خاطرات و تالمات» آمده است اعتقاد دارم مصدق نه لیبرال بود و نه دموکرات . مصدق در دوره مشروطه ‌خواهی ارتباطات دوستانه و صمیمانه‌ای با محمدعلی شاه داشته است و این در شرایطی بود که مشروطه‌ خواهان توسط عمال محمد علی شاه سر بریده می‌شدند . استقلال ‌طلبی هم مصدق بیشتر در «اجنبی‌ستیزی» تبلور پیدا می‌کرد . واقعیت این است که آنچه مصدق بر زبان آورده و از خاطراتش بر جای مانده و اقدام ‌هایی که در سال آخر نخست ‌وزیری انجام داد و به طور مثال مجلس شورای ملی را منحل کرد به هیچ وجه با آموزه ‌ها و رفتار دموکراتیک سازگار نیست،
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 01:47
cyrus* - تهران - ایران
مصدق : من مجلس را منحل می‌کنم .. دکتر صدیقی : چطور؟. دکتر مصدق: به کمک رفراندوم. دکتر صدیقی :جناب آقای دکتر، جناب عالی‌ سال هاست عضو پارلمان بوده‌اید، شهرت شما به واسطه همین مورد است،انتخابات مجلس فعلی‌ در زمان زمام داری جناب عالی‌ صورت گرفته و نسبت به آن اظهار خوش بینی‌ کرده بودید. حالا با نقص قانون اساسی‌ و وجود سوابق که در حقوق اساسی‌ و تاریخ مشروطیت هنگام فطرت‌هایِ متوالی، آیا انحلال مجلسی را که در آن اکثریت دارید از راه اجرایِ رفراندوم از حیث مصالح داخلی‌ و خارجی‌ به صلاح مملکت میدانید؟اگر پس از انحلال مجلس شاه نخست وزیر دیگری انتخاب کند چه می‌کنید؟. دکتر مصدق : شاه جرات نمیکند. ( مصدق نمی‌گوید قانونی‌ نیست ، زیرا به خوبی‌ میداند که در صورت عدم وجود مجلس، شاه اختیار عزل نخست وزیر را دارد)
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 01:51
pezhman - وين - اتريش
بالا بروید و پائین بیائید کودتاچی و نوکر بیگانه هستید.. شعبون بی مخ های ساواکی
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 04:07
کبالت3 - کرج - ایران
Madjid aramesh - پاریس - فرانسه-ملکم برن(محمد مصدق و کودتای 1953 در ایران) کبلائی
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 07:03
کبالت3 - کرج - ایران
محمد مصدق( در بیدادگاه شاهی):اما راجع به اینکه کودتایی شده یا نشده،. . من نامه ای به شماره ی ۱۰۴۷۸ مورخ اول شهریور۱۳۳۲[سه روز پس از پایان کودتا] که به آقای نخست وزیر نوشته شده قرائت می کنم. اکنون عین نامه:محترماً به عرض می رساند: سرهنگ دوم توپخانه فتح الله لیتکوهی افسر بازنشسته ارتش که به دستور دکتر مصدق جزء ۱۳۶ نفر افسران باز نشسته شده است، وضع خدمت مشارایه به شرح زیر می باشد۱ ) در سوم تیر ماه سال ۳۱ رئیس رکن ۲ لشگر ۱۰ خوزستان بوده و در اثر فعالیتهای شاهپرستانه مورد غضب و بعد از سی تیر به مرکز منتقل و بالنتیجه در صورت افسران بازنشستهً دیماه ۳۱ منظور و با وجود ۱۶ سال سابقهً خدمت بازنشسته شد.۲ ) در وقایع ۹ و ۱۰ اسفندماه ۳۱ در تظاهرات به نفع شاه و حمله به خانهً دکتر مصدق شرکت داشته. به اتهام حمله به خانهً دکتر مصدق مورد تعدی قرار گرفته و غیاباً قرار نامبرده صادر و متواری بوده. ... ادامه
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 07:17
کبالت3 - کرج - ایران
۳ ) در مدت از ۶ الی ۱۰ اسفند سال ۳۱ الی کودتا در قم به نفع شاهنشاه و دولت جناب عالی انجام وظیفه نموده اند. . ۴ ) در کودتا از بیست و پنجم الی ۲۸ مرداد سال جاری در دو کودتا در اجتماعات چه در قم چه شهر تهران رل مهمی را در واژگون کردن حکومت دکتر مصدق داشته. . ۵ ) از ۲۵ مرداد ۳۲ الی اکنون نیز ماًموریتهای خاص چه در قم چه در تهران در مورد آیت الله بروجردی و ابوالفضل تولیت با دستور اینجانب با موفقیت انجام داده است. . ۶ ) افسر مزبور تاکنون متجاوز از دویست هزار ریال خسارت و هزینه در موارد بالا متحمل شده است. . ۷ ) در اول فروردین ماه ۳۲ موعد ترفیع نامبرده بوده که به علت بازنشسته شدن نیز از ترفیع عقب افتاده است......ادامه.
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 07:21
کبالت3 - کرج - ایران
. ۸ ) به منظور تشویق نامبرده و احقاق حق، مستدعی است امر و مقرر فرمایند به هر نحو که صلاح و مقتضی باشد خسارت سرهنگ مزبور را جبران و چون دو سال از رفقای خود از جهت درجه عقب افتادگی دارد از فروردین ۳۰ با درجهً سرهنگی با استفاده از حقوق و مزایا مفتخر گردد. در مورد محل خدمتش به سمت فرمانداری نظامی قم منصوب به امر عالی است..شماره ۹۱۹۴۹ فرماندار نظامی تهران ــ سرتیپ دادستان((.این رو دیگه من نگفتم این رو فرماندار نظامی تهران گفته کودتا بوده اونم دوبار یعنی نه قیام بوده نه پیک نیک و نه اراذل برای هوا خوری و عرق خوری با پری و اشرف اومده بودن تو خیابون )) کبلائی.
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 07:34
cyrus* - تهران - ایران
کجای دنیا سراغ دارید که کودتاچی را در دادگاه عمومی محاکمه کنند و کجای دنیا سراغ دارید که دادگاه نظامی را در حضور خبرنگاران جهانی و روزنامه ها و رسانه ها برگزار کنند؟ و کجای دنیا سراغ دارید چنین دادگاهی به این آزادی را که در آن مصدق هرچه خواست گفت و هر بازی خواست در آورد و مظلوم نمایی کرد و غش کرد و خندید و گریه کرد و مسخره کرد و خوابید و (از همان کارهایی که همیشه میکرد) ؟ و کجا سراغ دارید بی حیاهایی که این دادگاه را بیدادگاه بنامند. (اینها همانهایی هستند که در برنامه «بفرمایید شام» به بهترین غذاها هم نمره یک میدهند!).
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 14:58
cyrus* - تهران - ایران
برکناری مصدق قانونی و کار درستی بود. تا زمانیکه مجلس برقرار بود، شاه علیرغم دشمنی های مصدق او را بر کنار نکرد. اما مصدق اقتصاد ایران را به فلاکت کشانده بود و برای پرداخت مخارج از یک سو پنهانی اسکناس منتشر میکرد و از سوی دیگر دست کمک بسوی امریکا دراز کرده بود. وقتی مصدق دید که مجلس ممکن است قضیه انتشار اسکناس را کشف کند با یک رفراندم خلاف قانون اساسی و مهندسی شده مجلس شورای ملی را منحل کرد. در بسیاری از حوزه های رای گیری از جمله در میدان بهارستان صندوق های رای موافقان و مخالفان را جدا و در فاصله زیادی از هم گذاشته بودند. افزون بر این برای جلوگیری از چند بار رای دادن، انگشت رای دهنده را در مرکبی که شسته نمیشد فرو میکردند. جوهر موافقان سیاه و جوهر مخالفان سبز بود. یعنی کارمند دولتی که رای مخالف میداد از همان لحظه انگشت نما میشد.
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 15:03
cyrus* - تهران - ایران
جای سوال ندارد. چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است.من نمی‌دانم این بی‌بی‌سی چه مرضی دارد؟ برای چه دارد خودش را می‌کشد که آی مصدق چنین است و مصدق چنان است. هیچ رسانه بین‌المللی را ندیده‌ام که تا این حد انرژی و سرمایه خودش را برای تبدیل مصدق به یک قهرمان ملی، خرج کند?!!!!!!!!!!!!!. مصدق مجلس ملی کشور را تعطیل کرد. مجلس از ارکان حکومت است دیگر. دو تا رکن را قبلا از بین برده بود.رکن سوم را هم که مجلس بود، روز 25 مرداد منحل کرد.در این باره که دیگر احتیاجی نیست امریکا یا انگلیس به ما بگویند کودتا کدام است.
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 15:10
Ghooloo - آبادان - ایران
خلاصه این برنامه چیزی نبود غیر از آن که تقریباً همگان میدانستند! ۱. دخالت مستقیم انگلیسی ها و آمریکایی ها در تمام امور مملکت و عوض کردن مسیر سیاسی کشور بعد از انقلاب مشروطه از مردم سالاری و دموکراسی به استبداد و دیکتاتوری. ۲. طراحی یک کودتا توسط انگلیسی ها و آمریکایی ها برای اولین دولت دموکرات و مردمی به قصد تسلط بر نفت و قدرت در ایران و خاورمیانه. ۳. دستور عزل نخست وزیر دکتر مصدق به شاه توسط عوامل خارجی و اجرای بی چون و چرا آن توسط شاه. ۴. همکاری شاه و شیخ با بیگانگان برای براندازی دولت دموکرات وقت. ۵. منافع مشترک شاه و شیخ و دست در دست هم گذاشتن برای چپاول کشور و ملت و کشاندن مملکت به سوی استبداد و دیکتاتوری شاهی و در ادامه آن به دست گرفتن قدرت توسط شیخ و ملا با کنار زدن دیکتاتوری شاهی و رسیدن به آرزوی دیرینه خود یعنی حکومت اسلامی.
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 15:35
Ghooloo - آبادان - ایران
امیدوارم که ما ایرانی ها با نگاه به گذشته و گرفتن درس از آن و این واقعیت که شاه و شیخ هر دو دشمن جان این ملت و طرفدار استبداد برای حکومت هستند و اینکه کشور های خارجی هم فقط فکر منافع خودشان هستند در آینده تصمیم های بهتر و معقول تری بگیریم و با اتحار با هم و استفاده از خرد و عشق به وطن و بخصوص دستمال دست نگرفتن برای شاه و شیخ و دیکتاتور در آینده نه چندان دور شاهد آزادی واقعی و پیشرفت کشور در تمام عرصه ها باشیم. جاوید ایران زنده باد آزادی
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 15:36
Ghooloo - آبادان - ایران
دکتر محمد مصدق: «اکنون آفتاب عمر من به لب بام رسیده و دیر یا زود باید به راهی بروم که همه ناگزیر، خواهند رفت ولی چه زنده باشم و چه نباشم، امیدوارم و بلکه یقین دارم که این آتش خاموش نخواهد شد و مردان بیدار کشور این مبارزه ملی را آن‌قدر دنبال می‌کنند تا به نتیجه برسند و اگر قرار باشد در کشور خود، آزادی عمل نداشته باشیم و بیگانگان بر ما مسلط باشند و رشته‌ای بر گردن ما بگذارند و ما را به هر سوی که می‌خواهند بکشند، مرگ بر چنین زندگی‌ای ترجیح دارد و مسلم است که ملت ایران با آن سوابق درخشان تاریخی و خدماتی که به فرهنگ و تمدن جهان کرده است، هرگز زیر بار این ننگ نمی‌رود». روحش شاد و نامش گرامی و جاودان باد
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 15:38
cyrus* - تهران - ایران
انهائی که زیر بیرق مصدق سینه میزنند هنوز برای یکبار هم نمیتوانند بگویند مصدق در تمام مدت عمر وکالت ووازرت و صدارت خود چه گلی بر سر ملت ایران زد. اینها اگر سرگذشت مصدق را بقلم خود مصدق میخواندند و میفهمیدند که این بیچاره از ابتدا زندگی خودش با جعل سند شناسنامه خود میخواست نماینده مجلس بشود. مصدق از همان اوان کودکی به چپاول بیت المال عادت داشت یعنی با سند جعلی ایشان از سن ده سالگی از خرانه خالی کشور پول دریافت میکرده.این بزرگواراز نسل قاجار چپاول گر است و من در تعجم که این مردم با چه روئی از این فرد که بجرم حیانت بکشور محاکمه شد حرف میزنند.ادم خائن که نباید مورد حمایت فکری قرار گیرد.ما مردم برای تفکر خودمان ارزش قائل نیستیم همین است که می بینید.
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 15:01
کبالت3 - کرج - ایران
قولو -سلامت باد یکی دو مطلب برات نوشتم که شعبده روزگار غیبش کرده اما دوست من علتها و دلایل گاهی اونقدر به ما نزدیکن که ما نمیبینیم یا نمی خواهیم ببیینم اما من قانع شدم که شاقلیان درست میگن مصدق یه دیکتاتور و غاصب قدرت و وابسته بوده مجلس منحل و آزادی احزاب رو ندیده میگرفته مردم و نیروهای آزادیبخش و شاه دموکرات هم جانفشانی کردن و این دیو دو سر رو انداختن بیرون یعنی دیو چو بیرون رود فرشته در آید .خوب نتیجه منطقی این قیام هم باید عکس کارای اون بلا گرفته مصدق باشه یعنی یه مجلس در حد تیم ملی بدون دخالت دست . تعدد احزاب و آزادی نشریات بدون دخالت محرمعلی خان و بختیار ونصیری. اقتصاد هم که ملی بود و هیچ کارخونه ای بعلت نرسیدن پیچ از خارج تعطیل نشد هیچ حلبی آبادی هم نبود تا قبل از بالا پریدن قیمت نفت هم ایران از بدهکارترین دولتها نبود این رستاخیز و ساواک و شکنجه و اعدام و زندان و هر کی منو نمیخواد هرری گفتن هم شایعه میلی منقلیون و توده و روده س اگه انقلاب نبود واگه همونطور پیش میرفت صدقه سری شعبون ورمضون و حاج ممرضا الان ما به سویس میگفتیم زکی بازم بگو کودتا بیده کبلائی.
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 18:44
cyrus* - تهران - ایران
تاریخ به ما نشان داده که شیخ و دکتر چه گندی به این کشور زدند.دکتر‌های بی‌ عمامه که یکی‌ غش میکرد و دیگری هاله نور میدید.دیگری هم که با اون ریش صدام شده و جاسوس انگلیس در آمده
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 19:35
تیردادسورنا - ایران - ایران
کبالت و از آبادان هرچه هست مردم وقتی میخان از شاه یاد کنن میگن شاه خدابیامرز همین برای شاه کافیه...شما هرچقدرهم خودتونو ... کسی نمیگه زمان مصدق خدابیامرز...الان ماه از پشت ابر بیرون اومده دیگه حتی خود آقایون ان قلابی هم معترفن که زمان شاه ،ایرانی ارج و قربی داشت برای من مهم نیست که دو سه نفر مثل شما و چندتا چپی دیگه بشینن اراجیف ببافند عن قلاب 57 با زور زدن مجاهد و فدایی و ملی مذهبیها و توده ایها و فریب مردم به اینجا رسید که باید تا استرالیا فراری باشن یا توی کمپ اشرف به طرز فجیع بمیرن یا با خودفروشی در دبی موادفروشی در مالزی حیثیتی برایشان نماند ...شاه رویایی بود که برای مردم ایران بپایان رسید و رفتن اون بزرگمرد شروع کابوسی دهشتناک برای مردم ایران شد وهمین برای شما کافیه.
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 21:01
cyrus* - تهران - ایران
4 تا مفت خور ملیگرا که درد مذهب و سر عمام حسین داشتند و 4 تا دهاتی تازه به شهر اومده جیره خور استالین و گله گوسفندهای اخوندپرست مصدقی مفت خور به جای کار کردن و تلاش برای ساختن وطن تا تونستند حرف مفت زدند و زیر کرسی آیه قران و ..شعرهای اخوان ثالث و دری وری های مالیخولیایی جلال و شریعتی می خوندن و تو نعشگی به دنبال مدینه فاضله می گشتند. ای تف به قبر همه شون
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 23:56
کبالت3 - کرج - ایران
تیرداد سورنا -باز که ساز خودتو میزنی و تکرار مکررات میکنی اگه دلت به خدا بیامرز و روحش شاد و نور به قبرش بباره خوشه باشه کبلائی منم یه (ع)و یه قدس سره هم بهش اضافه میکنم مصدق رو هم زین بعد یه لعنت الله بهش میچسبونم اینطور حق به حقدار میرسه .حالا از این حرفا گذشته اگه بعد از 57 یه رژیم دموکرات و کار درست سر کار اومده بود 28 مرداد بازم قیام ملی بود ؟عنقلاب و باقی چیزای بد چی سر جاش بود ؟نه گرامی تاریخ رو مقایسه ای نمینویسن دلمشغولیهای تو ربطی به واقعیت نداره کبلائی.
‌سه شنبه 12 شهريور 1392 - 05:11
IranSalam - آمستردام - هلند
کبالت3 - Ghooloo - pezhman - از شما بخاطر نظرات زیبا و آموزنده سپاسگزارم. واقعا آدم نظر بعضی‌ از این آدمهای متعصب شاه دوست و مریض را که میخواند تازه متوجه می‌شود علت انقلاب چی‌ بوده. اینها بعضی‌‌هاشون صد پلّه بدتر از هر چی‌ بسیجی‌ و حزب اللهی هستند.
‌چهارشنبه 13 شهريور 1392 - 01:25
IranSalam - آمستردام - هلند
cyrus* خاک بر سر اون سلطنت که شماها طرفداراش باشید. آدم اسم تو را که می‌بینه حالش ار هر چی شاه و سلطنته بهم میخوره! از بسکه یک کامنت را صد بار میذاری! ! به کوری چشم تو و امثال تو درود به روان پاک دکتر مصدق این ابرمرد تاریخ ایران. روحش شاد
‌چهارشنبه 13 شهريور 1392 - 01:36
Ghooloo - آبادان - ایران
کبالت - سرت به سلامت باد! ... تصور کن کبلائی اگر فردا مردم به پا خیزند و این حکومت را کنار زنند و رفته رفته از این هم بدتر بشه و مثلاً یک رژیم طالبانی صدبار بدتر از این رژیم روی کار بیاید حزب اللهی و دستمال به دستان این رژیم همین چیزها را میگفتند! خدا بیامرز خمینی و خامنه ای این همه خوب بودند حالا اگر مذهبی بودند دیگر مثل این طالبان نبودند! حالا اگر شکنجه و اعدام میکردند ولی اینها که دیگه بدترند! اگر اونها مستبد و دیکتاتور بودند اینها که وحشی ترند و صدبار دیکتاتور ترند. یعنی همان حکایت از چاله به چاه افتادن و مقایسه بد و بدتر و اندازه و مقدار جنس! ذات همان ذات است فقط بدذات تر است! اینجاست که شاقلی میرزا همایونی درباری و انصار حزب الله بیت رهبری دستمال به دستان استبداد و دیکتاتوری هر دو به ارباب سلام و درود میفرستند و میگن خدا بیامرز اون یکی کمتر میزد تو سرمون خدابیامرز! و مشکلات خود به خود برطرف میشد! چون این ملت چیز دیگری و بهتری رو ندیده و نمیشناسه کبلائی!. IranSalam درود به شما
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 08:20
تیردادسورنا - ایران - ایران
مردمی که به پاخیزند و حکومتی بدتر از حکومت قبلی بر سرکار بیاورند! باید به سلامت عقل و روانشان شک کرد و مطمئنا حکومت قبلی نیز فراتر از لیاقتشون بوده
جمعه 15 شهريور 1392 - 12:16
Ghooloo - آبادان - ایران
کبالت - چندتا کامنت در قسمت <چه کسی وارث قانونی و واقعی ثریا است؟> گذاشته بودم که میبینم متاسفانه درج نشده!!! در مورد شاقلی میرزا هم نوشته بودم: شده مثل چوپان دروغگو! از بسکه هر روز با یک آی دی میاد و اینقدر مطالب از دیگران کپی میکنه که دیگه معلوم نیست کی به کیه! زمان همه چیز را ثابت خواهد کرد و تاریخ و بیوگرافی هر کس اینجا به یادگار هست این چیزی است که بعضی از این اشخاص فراموش میکنند! هر چه بگویی، توضیح بدهی، مدرک بیاری شاقل فقط همان حرفهای تکراری و همان سوالها چند ماه پیش را دوباره تکرار میکند. گینس چند ماه است که قصد دارد رکورد آی دی هایش را ثبت کند فقط هنوز نمیداند به کدام نام باید ثبت کند کبلائی ;-)
جمعه 15 شهريور 1392 - 17:59
Ghooloo - آبادان - ایران
تیردادسورنا- دو تا پنبه بذار در گوشت تا مطالبی که از طریق چشم وارد مغزت میشوند از طریق حفاره های گوش خارج نشوند! برای بار آخر: این ملت بیش از صد سال پیش شاه و شیخ را کنار زد، به پا خواست و به مردم سالاری و دموکراسی رسید ولی تا آمد مزه آن را درست بچشد و بفهمد، باز شاهی با کنار زدن قوانین مشروطه، دخالت در تمام امور کشور، به کمک اجانب، سیا کودتا کرد و به زور مردم آزادیخواه را به زندان انداخت، تبعید کرد و با تکیه به همین ملا و دادن باج به آنها هر صدائی را خفه کرد، هر کس حرف زد را شکنجه کرد، اعدام کرد و در آخر به خاطر بی لیاقتی طبق معمول پا به فرار گذاشت و حکومت را کامل و جامع تحویل آخوند داد. در این مملکت هر شاه ترسو و بزدلی که سر کار آمد ملت قرنها تقاص آن را پس داد از آن داریوش سوم هخامنشی بزدل شروع شد که پا به فرار گذاشت و باعث شکست ایرانیان در برابر یونانیان شد!
جمعه 15 شهريور 1392 - 18:51
Ghooloo - آبادان - ایران
ادامه.. ایران احتیاج به رهبر ترسو و بزدل ندارد و این ملت هم در نهایت به آنچه میخواهد میرسد البته نه با حلوا حلوا خوردن شاه و شیخ بلکه با مبارزه برای رسیدن به آزادی. شاقلی میرزاها آفتابه ها را آویزان کنید و دستمالها را غلاف کنید و بجای چاپلوسی برای شاه و شیخ به مردم سالاری و آزادی فکر کنید و در کنار ملت باشید! هر چه میگویم بقدر فهم توست / مردم اندر حسرت فهم درست
جمعه 15 شهريور 1392 - 18:54
cyrus* - تهران - ایران
تیردادسورنا - ایران - ایران دوست گرامی‌ مردم مهره بودند ولی‌ این چپیهای بی‌ وطن و شیعیان پیشوا غشی اسقاطی همه به دنبال هندی زاده افتادند نه برای دمکراسی و فقط و فقط قدرت.برو تو یوو توب ببین چطور تو سر سگگ پیشوا بازرگان بیشرف میزنند و می‌گویند گم شو گم شو.خیلی‌ از اینها رو هندی الاغشان در توالت خاوران ریخت.
جمعه 15 شهريور 1392 - 19:13
کبالت3 - کرج - ایران
قولو- درود هرچه خداست بر تو بادا .چنین است بدبختانه تا ملتی به دنبال چماق نرمتر و جلاد مهربانترن و اصول بشر متمدن رو لیاقت و شأن خودشون نمیدونن باید دور این دایره بسته از این دیکتاتور به اون دیکتاتور از شاه به شیخ و از شیخ به شاه و از این کذاب به اون کذاب با عمامه وبی عمامه بچرخن و خدا بیامرزی و رحمت به کفن دزد قبلی بفرستن و حسرت کش گذشته ها باشن آنچه جای امیده این که تمامی شکلهای استبداد از شاهی و شیخی تو ایران و کمونیستی و کودتائی و استعماری در جهان امتحان پس داده و مردود شدن تنها راه باقی برای ما دموکراسی و سکولاریسمه غیر از این ادامه دوران و سرگیجه و تهوعه تاریخ بهترین آموزگاره افسوس که ما شاگردای خوبی نبودیم و نیستیم یکیش همین تیرداد که بچه تنبل کلاسه و حرف گوش نمیکنه کبلائی.
جمعه 15 شهريور 1392 - 19:53
cyrus* - تهران - ایران
بدون شک ۲۸ مردادِ سالِ ۱۳۳۲ شمسی در نزدِ استعمار سرخ و سیاه و حلقه بگوشان و سرسپردگانِ آن یک کودتا محسوب میگردد اما این واقعه در پیشگاهِ مردمِ شریف و سلحشور ایران مقام و منزلتِ والائی دارد. قیام ایرانیان در چنین روزی باعث گردید که تسلط استعمار نامبرده بر ایرانزمین و سرنوشتِ مردمش حداقل بمدتِ ۲۵ سال (تا سالِ سیاهِ ۱۳۵۷) به عقب بیفتد
جمعه 15 شهريور 1392 - 23:10
cyrus* - تهران - ایران
ما الان تو دنیا دموکراسی کمونیستی نداریم. تو دنیا هم نخست وزیر غشی که مجلس رو منحل کنه و دموکراسی باشه نداریم.۱+سوئد ۲- فرانسه.اون غشی رو هم باید مثل نازیها سوزوند و انداخت تو توالت و سیفون رو کشید.سینه زنی‌ و عزاداری برا پیشوا غشی نداریم.
جمعه 15 شهريور 1392 - 23:30
Ghooloo - آبادان - ایران
تیردادسورنا - ایران - ایران - البته این یک تصور بود که افرادی مثل شما که از استبداد قدیم دفاع میکنند عمق فاجع را بهتر بفهمند! برای درک و فهم بیشتر همین بس که مردم تشکیل شدند از قشر عام و خاص! وقتی سیستم دیکتاتوری (فرق نمیکنه نوع شاهی یا نظامی یا دینی) اقشار خاص را به قل و زنجیر بگیرد و صدای قشر باسواد، روشنفکر و آگاه جامعه را ببندد، شکنجه و اعدام کند، همه احزاب را قلع و قمع کند فقط مردم عام میمانند که مثل خیلیها دنبال حکومت دینی میروند و آمال خود را در آخوند میبیند یا مثل شماها دنبال دیکتاتوری شاهی میروند و میشوند شاقلی شاه دوست! بستگی دارد جه مفهومی از مردم در ذهنت است. مردم یعنی همه یعنی من شما و دیگران! طرفداران این استبداد دینی هم دقیقاً همین را میگویند؛ مردم آن زمان سلامت عقلی و روانی نداشتند تا زمان انقلاب! هر ملتی میتواند دچار خطا شود ولی توهین به یک ملت اول تف سر بالاست دوم فقط بی سوادی و نداشتن درک درست شماها از مسائل را میرساند! بهش فکر کن!!!
جمعه 15 شهريور 1392 - 22:17
cyrus* - تهران - ایران
در روز سوم یعنی 28 مرداد کارگران،اصناف و دانشجویان و پیشه ورازن و صاحبان مشاغل آزاد،سربازان و پاسپانان همه زنان و مردان و حتی کودکان با همتی بی نظیر و شجاعتی وصف ناپذیر به میدانها و خیابانها ریختند و به مقابله با تفنگها و مسلسلها و حتی تانکهای دیکتاتور غیر مسئول پرداختند و اوضاع را یکروزه. دگرگون کردند.بر اثر یک تیراندازی اخطار گونه مصدق با پیزامه از خانه خود گریخت و به زیرزمین یکی از منازل مجاور پناه برد.ناگفته نماند که بدستور مصدق 27 چوبه دار در میدان سپه تهران برپا کرده بودند که در ملا عام تعدادی از مخالفین وی را که تنی چند از آنان یاران سابق خود وی بودند،اعدام کنند.
جمعه 15 شهريور 1392 - 23:13
cyrus* - تهران - ایران
حاصل ۲۸ مرداد برای بریتانیا: سرانجام از ایران غرامت گرفت و با کشف نفت در آبهایش، از نفت ایران بی‌نیاز شد.در گیرودار مذاکره در نیویورک، به جرج مک‌گی، معاون وزیر خارجهٔ‌ آمریکا، حرفی می‌زند که او را مات و مبهوت می‌کند: پالایشگاه آبادان ملی نشده است و گرچه از مالک آن خلع ید شده مشمول قانون ملی‌کردن نفت نیست. مرد آمریکایی بیدرنگ تقاضا می‌کند این را بنویسد. مصدق به فرانسه می‌نویسد و مک‌گی به انگلیسی و هر دو در حضور مترجم وزارت خارجهٔ آمریکا امضا می‌کنند. مقامهای آمریکایی دستنوشتهٔ‌ مصدق، در واقع تعهد به پس‌دادن تأسیسات آبادان‌ بزرگترین پالایشگاه جهان آن روزگار، را به انگلیسیها نشان دادند.
شنبه 16 شهريور 1392 - 00:19
cyrus* - تهران - ایران
وقتی استعمال لقب ممنوع شد درجهٔ دکترایی در آستین داشت و کم نیاورد. در امضای اوراق دادگاه نظامی درجهٔ‌ تحصیلی‌اش را ذکر می‌کرد مبادا کسی فراموش کند. روی عکسی از خودش نوشته است: ”بفرزند عزیزم دکتر غلامحسین مصدق داده شد. احمدآباد امردادماه ۱۳۴۲. دکتر محمد مصدق.“
شنبه 16 شهريور 1392 - 00:25
Ghooloo - آبادان - ایران
بابا لینکش رو بذار راحتتری تا این همه کپی پیست کار! بلد نیستی لینک بذاری از بچه ها بپرس زیاد سخت نیست تقریباً همون کپی پیسته به علاوه کمی خلاقیت! که ماشالا خلافیت اصلاً خودت اصل جنسی :-)) اینجوری مسئولین عزیز هم احتیاج نیست کلی زحمت بکشند و نظرات حضرت عالی را یکی یکی تایید کنند لنکش رو بذار کار بقیه رو کم کن بد میگم کبلائی؟
شنبه 16 شهريور 1392 - 01:37
cyrus* - تهران - ایران
یک عده‌ تخم و ترکه تازی که صدام انداخته بیرون و فارسی بلد شدند اینجا برا ایرانی‌ زوزه میکشند.باشد که ایران آزاد شود و امسال لاریجانی و نقدی..........گورشان را گم کنند به صرف سوسمار پلو.اینها شیعه پیشوا غشی هم شدند جالب است.ملخک
جمعه 15 شهريور 1392 - 23:21
کبالت3 - کرج - ایران
قولو-این دیگه با کمپرسی کامنت خالی میکنه و با شن کش هر جا رسید پخش میکنه انگار باقالی کود میده کارش درسته بلاخره پت و مت تو هر حوزه ای هست هرچند این یکی بیشتر به اون شخصیت من میدونم کارتون گالیور میخوره ..من میدونم مصدق یه قاتله..من میدونم همه مارو به کشتن میده...من میدونم کودتای بورکینافاسو هم کار مصدق بوده....من میدونم مصدق اکابر هم نرفته.من میدونم من همه چی میدونم کبلائی.
شنبه 16 شهريور 1392 - 05:28
کبالت3 - کرج - ایران
حالا خوش به غیرت اون پیرمرد که تیر در کردن و فرار کرد اما اون جوون شجاع با چند کیلو مدال ونشان لابد از جنگ ممسنی و کازرون و گردنه قوچک تیری در نشده و ترقه ای انداخته نشده پرید تو طیاره و زد به صحرای کربلا این پسر شجاع دلاور دوران ...بعدشم تا بهش اعلام نکردن که آقا تموم شد سردار شعبون و تیمسار قندعلی لولو رو بردن و آشیخ کاشانی طلسمش رو باطل کرده به وطن قدم رنجه نفرمودن یعنی چو سلطنت نباشد ایران هم مباد ...کبلائی
شنبه 16 شهريور 1392 - 05:44
تیردادسورنا - ایران - ایران
گالو آبادان خجالت هم خوب چیزیه ،کریم سنجابی داریوش فروهر بازرگان بنی صدر ابراهیم یزدی سحابی چریک فدایی و مجاهد خلق ووووو همشون مردم عامی بودن؟نزدیک به 36 میلیون ایرانی شعارشون آزادی استقلال جمهوری اسلامی بود نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی و فریادهای الله اکبر شبانه مردم چی بود؟مگر این روشنفکران کتاب آیت الله خمینی را نخوانده بودند؟ خمینی به صراحت از تشکیل حکومت اسلامی صحبت کرده بود نفی خواسته مردم در انقلاب 57 و رای آنها به ج.ا توهین به خودت و اکثریت مردم است پس به خودت توهین نکن!دروغگویی هم حدی داره در 57 کودتایی نشد و یا این حکومت به زور سرنیزه به مردم تحمیل نشد جناب گالو یا قلو کتمان کردن واقعیتها تا کی؟
شنبه 16 شهريور 1392 - 07:38
تیردادسورنا - ایران - ایران
ادامه...در مورد اعدام و شکنجه در زمان شاه میشه بفرمائید شاه در طول حکومتش چند نفر را اعدام کرد و جرمشون چی بود؟ اکثر کسانی که ادعای شکنجه داشتند و در آن زمان زندانی بودند هم اکنون در راس حکومتند خلخالی کسی بود که در بندرلنگه تبعید خود را میگذراند آیا تبعید وی در زمان شاه صحیح نبود؟ باید اجازه میداد بقدرت برسد تا ثابت شود چه میکند؟تا کی میخواهید خودتان را فریب دهید اکثریت مردم حالا دیگه دوزاریشون افتاده میفهمن که چه برسرخودشون آوردن .
شنبه 16 شهريور 1392 - 07:54
Ghooloo - آبادان - ایران
تیردادسورنا- خب ما هم که همین رو گفتیم ... همه اینها عام نبودند برای همین هم در زندان اعلیحضرت تشریف داشتند! مشکل فهم داری نه؟ کتمان کردن واقعیتها؟ بذاز پس کتمان نماند جیگر! افراد خاص که هیچی اگر یک کتاب ساده هم اون زمان از یک بدبختی میگرفتند ساواک چوب تو آستینش میکرد! اگر شاه اون زمان با ساواک اون همه خفقان ایجاد نکرده بود و حتی خواننده (داریوش اقبالی) و شاعر (احمد شاملو) را به زندان نمی انداخت مردم هم خسته نمیشدند و تو خیابانها نمی آمدند! اگر مردم عادی ریختند تو خیابان گفتند جمهوری اسلامی چون کسی تا آنموقع کتاب ولایت فقیه خمینی را اجازه نداشت بخواند و مردم نمیدانستند که چه است و او که است! چون جمهوری اسلامی تا حالا هیچ کجا امتحان نشده بود! چون اکثراً با جمهوریش موافق بودند! برای لیست اعدامیان و شکنجه شدگان یک جستجو تو اینترنت بکن مطلب به اندازه کافی موجود است چون اینجا جاش نمیشه خیلی زیادند!
شنبه 16 شهريور 1392 - 15:35
Ghooloo - آبادان - ایران
ادامه.. شاه اگر شهامت داشت به جای اعدام اینهمه جوانان برومند این سرزمین به اسم چپی یکی دو تا آخوند مفتخور مثل خمینی و خلخالی اعدام میکرد که بعداً همینها نیایند و بزنند در قمبل همایونی و اعلیحضرتین هم با چشمهای پر از اشک خارج شوند!
شنبه 16 شهريور 1392 - 15:37
cyrus* - تهران - ایران
تیردادسورنا - ایران - ایران دوست گرامی‌ این ۲ تا که سواد سیاسی ندارند.اینها که حالیشون نیست.از بس زدند تو سرشون عقده‌ای شدند.وقتی‌ ایران آزاد شد اون یکی‌ باید بره دنبال سوسمار پلو و اون یکی‌ باید بره تو کابل دنبال عمله گی‌‌.کامنت رو بخوان انگار افغانی نوشته
شنبه 16 شهريور 1392 - 15:19
cyrus* - تهران - ایران
آره خوش به حال پیشوا زپرتی غشی که ادعا می‌کرده جلو انگلیس ایستاده و با یه تیر میره تو توالت زیر زمین همسایه خوبه انگلیس نیرو پیاده نکرده اونوقت می‌خوام ببینم پیشوا غشی کجا میرفت و با کی‌ میرفت و با چی‌ میرفت.خودش تو کتابش میگه بدون مدرک از ایران رفته خارج خیر سرش درس بخونه و با پارتی بازی مدرک میگیره این شازده قجری و تز‌ میده آخوند بنویسه و میده ترجمه کنند تازه.زبان هم بلد نبوده کلا عقده دکتر شدن داشته.اونم مثل خودت فرق عرض و آرز رو نمیدانسته خودش تو کتابش میگه آره دکی.کاج علی‌ در عرض علی‌ برو دنبال یکی‌ دیگه بگرد.این دکی تقلبی از آب در آمد
شنبه 16 شهريور 1392 - 15:09
cyrus* - تهران - ایران
اگر پالایشگاه آبادان ملی نشده پس چه چیزی ملی شده و دعوا بر سر چیست؟. باید به اطلاع مشاورانش و هیئت همراه می‌رساند که کتباً و عملاً پشت در بستهٔ اتاقش در هتل نیویورک قانون ملی‌کردن نفت را یکتنه لغو کرده است. معجزه بود که دستخطش به مطبوعات آمریکا درز نکرد وگرنه با اعتبار دولت جبههٔٔ ملی بازی مرگبار و بی‌بازگشتی کرده بود ـــــ ‌و البته با آبروی خودش در پیشگاه ملت و تاریخ
شنبه 16 شهريور 1392 - 18:49
cyrus* - تهران - ایران
Ghooloo - آبادان - ایران غولوم حسین تو چرا حرص می‌خوری.صدام که رفت و الان تو عراق دموکراسی است.اگه عاشق پیشوا هستی‌ خوب طوری نیست بارگاه پیشوا رو میدیم ببری عراق ولی‌ اگه توالت خاوران رو دوست داری و بری اونجا اتحاد ایجاد کنی‌ و مارکس بازی راه بندازی این یه حرف دیگه است.تکلیف ما را مشخص کن
شنبه 16 شهريور 1392 - 22:23
cyrus* - تهران - ایران
تیردادسورنا - ایران - ایران دوست گرامی‌ تجزیه طلب جنوبی که این آرزو را نسل اندر نسل به گور خواهند برد. اینها پهلوی ستیز هستند.هنوز داغ اون کثافت شیخ خزعل را دارند.به زبان سوسمارها آشنا هستند.برای این است که شیعه پیشوا غشی شده چون اجدادش فاتح ۱۷ شهر شمال است.بش میگند ملخک.فردوسی‌ بزرگ جواب اینها را داده است
شنبه 16 شهريور 1392 - 22:31
Ghooloo - آبادان - ایران
ای جانم! تازه شاقلی میرزا ادعای سواد سیاسی دارِند! این سواد سیاسی رو تنهایی شاقلی دارِن یا با شرکت برادران کپی پیست شاهیان،مطالب سایتها به علاوه نظرات دیگران از مطالب مورد علاقه که کپی میکنی؟ کبلائی میگفت بابا نون بازوی خودت رو بخور! چقدر مفتخوری چقدر جفنگ!
شنبه 16 شهريور 1392 - 23:47
تیردادسورنا - ایران - ایران
Ghooloo من تعداد افراد اعدام شده را خواسته بودم اینجا نوشته ای اینهمه جوانان برومند!! را شاه اعدام کرد!عجب بجای جواب کامنتهای من خوب زدی به صحرای کربلا! فکر کنم زیادی پای کانالهای ج.ا میشینی مخصوصا در ایام دهه فجر که تمام فیلمهاش در مورد کشتن مردم توسط ساواکه. حتما توهم یکی از اون کسایی بودی که با سنج و دهل هر روز توی خیابان میومدی تا بگی سینما رکس آبادان را شاه به آتش کشید صمد بهرنگی تختی رو شاه کشت خوبه که همون فراحتی رفیق بهرنگی اعتراف کرد صمد شنا بلد نبود و وقتی غرق شد ما برای اینکه مردم رو بر علیه شاه بشورانیم گفتیم ساواک اونو کشته یا بابک پسر تختی از مدیر هتلی که تختی در اون خودکشی کرد عذرخواهی کرد که سالها شایعه کرده بودند اون بیچاره عامل ساواک بوده و خودکشی تختی را معترف شد اعدام های ادعای شما از این دست است.
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 05:07
کبالت3 - کرج - ایران
انچه در جمهوری اسلامی میگذرد وحشتناک است، در زمان ساواک روشها ظریفتر بود. مثلأ در گوش متهمین گوشی هایی میگذاشتند و صدا را در آن به حدی بالا میبردند که بالأخره متهم حاضر میشد به هر چه میخواهند اقرار کند. این چنین روالی با شکنجه های نازیها قابل قیاس است: شُوک الکتریکی، سوزاندن با سیگار و غیره. ولی همهٌ این کارها با روشهایی بسیار پیشرفته انجام میشد. همهٌ این وسایل از خارج وارد شده بود، در آغاز ساواک صاحب چندین مشاور آمریکائی هم بود ولی پس از مدتی از وجود آنها بینیاز شد: تمام امکانات برای خودکفا شدن فراهم آمده بود! من میتوانم بگویم که شکنجه تا همین اواخر هم رایج بود. استبداد و فساد حاکم بود. اگر بنیاد پهلوی به این یا آن قطعه زمین نیاز داشت، صاحب زمین بازداشت میشد و کافی بود بگویند که به پادشاه توهین کرده است – یا اتهام دیگری از این نوع. وقتی من به اتهام توهین به مقام سلطنت دستگیر شدم، به سه سال زندان محکومم کردند که خوشبختانه بیش از دو سال آن را در زندان به سر نبردم. بعدها محکومیت چنین جرمی، حبس ابد بود(کتاب خاطرات دکتر شاپور بختیار).
شنبه 16 شهريور 1392 - 22:12
cyrus* - تهران - ایران
برای نسلی که می‌خواهد بیشتر بداند. نگاه به شعارها نکنید عمل افراد مهم است. این روزگاریست که هرروز در زندانهای حکومت اسلامی خون دهها فرزند راستین ایران زمین ریخته میشد و در صفحات روزنامه کیهان و اطلاعات به چاپ می‌رسید و این افراد تشویق کننده خمینی برای نابودی هرچه بیشتر آنان بودند. وقتی‌ بزرگان، نخبگان، و وطنپرستان یک جامعه را نابود می‌کنید دیگر کاری از دست مردم یک جامعه بر نخواهد آمhttps://www.youtube.com/watch?v=bCJmYi7J3Ow
شنبه 16 شهريور 1392 - 23:07
کبالت3 - کرج - ایران
قولو- به قول شاغلوم کار مال تراکتوره آخه این جماعت اگه بجای پولیش کاری تو دربار نون بازوی خودشون رو میخوردن دیگه انقلابی نمیشد یکی از عوامل انقلاب همین جماعت پولیش کار بودن کبلائی.
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 04:53
تیردادسورنا - ایران - ایران
...ادامه من دیگه وقت سروکله زن باامثال جنابعالی که ادعای روشنفکری دارید و یه جواب ساده هم نمیتونین بدین را ندارم آنهایی که در کامنت قبلیم نام بردم روشنفکر بودند ببین نتیجه اش چی شد؟ حالا هم اومدی میخای گندکاری خودتونو بندازی گردن شاه؟امنیتی که همان شاه با ارتشش در مرز عراق ایجاد کرده بود باعث شد صدام جرات حمله به ایران را نداشته باشد و وقتی با کردهای عراق روزگار صدام را سیاه کرد به نوشته همان فردوست در کتابش در الجزایر صدام به روزی افتاده بود که میخواست دست شاه را ببوسد و تو چی میدونی این یعنی چه! برو به همون چیزهایی که فکر میکنی دلخوش باش
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 05:19
تیردادسورنا - ایران - ایران
cyrus* - تهران - ایران دوست گرامی همیشه تعدادی امثال این کبالت و قلو آبادانی هستن که چیزی پیدا کنن برای نق زدن طوری میگه جوانان برومند را شاه اعدام میکرد مثل اینکه توی خیابونها دسته دسته مردم توسط جوخه های آتش اعدام میشدند اگر شاه رضایی ها از مجاهدین خلق را اعدام کرد بخاطر ترورهایی بود که انجام داده بودند خدا را شکر مردم بسیاری از حقایق آگاه شدن و میفهمن و بقدری خدابیامرز و نور به قبرش بباره برای شاه میگن که فرشته ها گزارش کردن ،قبر شاه نورانی شده و دیگه نوری برای قبر دیگر بزرگان نمونده
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 05:37
Ghooloo - آبادان - ایران
تیردادسورنا - طبق کتاب ایران بین دو انقلاب نوشته یرواند آبراهامیان (صفحه ۵۹۲) فقط تعداد کشته شدگان گروههای سیاسی زمان شاه ۳۴۱ نفر است که ۹۱ نفر، برخی بدون محاکمه و برخی دیگر هم پس از محاکمه پنهانی در دادگاههای نظامی اعدام شدند، ۴۲ نفر زیر شکنجه جان باختند، ۱۵نفر دستگیر شدند و هرگز دیده نشدند، ۷ نفر دیگر خودکشی کردند تا به دست ماموران امنیتی نیفتند، ۹ نفر هم هنگام فرار از پای درآمدند. زندانبانان آنان پس از انقلاب اعتراف کردند که افراد نامبرده با بی رحمی تمام کشته شدند. حالا اعدامها به کنار امروز ۱۷ شهریور معروف به جمعه سیاه یا جمعه خونین است اینهم یک جستجو تو اینترنت بکن تا به معلوماتت اضافه شود و ببینی که اعلیحضرت با این جنایت و کشتار صدها ایرانی (به روایتی ۴۰۰۰ نفر) بی سلاح و بی دفاع در کف خیابانهای تهران حمام خون راه انداخت و عملاً به تمام راههای مسالمت آمیز پایان داد و امکان هر نوع آشتی بین مردم و حکومت سلب شد. دیگه این آخرین زوری بود که حکومت پهلوی برای بقای قدرت زد! بزرگتر که شدی این چیزها را شاید بهتر بفهمی!
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 07:29
Ghooloo - آبادان - ایران
کتاب شورشیان آرمانخواه؛ ناکامی‌ چپ‌ در ایران، فصل اول شکست و احیا: شکست بزرگ چپ صفحه ۴۸: وارطان سالاخانیان در حالی همراه رفیقش محمود کوچک شوشتری دستگیر شد که در حال پخش نشریات حزب توده در تهران بود (سال ۱۳۳۳شمسی) هر دو از سوی تشکیلات فرمانداری نظامی تهران ُکه برای کودتا نقش محوری داشت و پیشگام ساواک بود، تحت شکنجه شدید قرار گرفتند. گرچه هر دو از اعضای رده پایین بودند و نمی توانستند اطلاعات چندان مهمی داشته باشند، تا سرحد مرگ مقاومت کردند و جان خویش را از دست دادند.
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 07:41
Ghooloo - آبادان - ایران
فصل دوم تهاجم و بن بست صفحه۱۳۲: گلسرخی، دانشیان، طیفور بطحایی، عباسعلی سماکار و محمدرضا علامه زاده، حتی پس از شکنجه های طولانی و شدید، حاضر به اعتراف نشدند (اواخر سال ۵۲) گلسرخی و دانشیان حاضر نشدند از شاه طلب عفو کنند و بی درنگ اعدام شدند.
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 07:44
Ghooloo - آبادان - ایران
سیاست توسعه ناهمگون صفحه ۵۳۶: شاه در کنار ارتش، سازمانهای امنیتی را نیز گسترش داد. اعضای ساواک در مجموع ۵۳۰۰ مأمور تمام وقت و شمار بسیاری از جاسوسان ناشناس را دربرگرفت. ساواک می توانست رسانه های گروهی را سانسور کند، متقاضیان مشاغل دولتی را گزینش کند و بر پایه اظهارات منابع قابل اعتماد غربی از هر شیوه ای از جمله شکنجه، برای از بین بردن مخالفان استفاده کند. به گفته یک خبرنگار انگلیسی، ساواک چشم و گوش شاه و در مواقع ضروری مشت آهنین وی بود.
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 07:53
cyrus* - تهران - ایران
تیردادسورنا - ایران - ایران دوست گرامی‌ بحث اینجا در مورد پیشوا غشی است ...این ۲ تا عراقی‌ و افغانی بحث رو عوض کنند. این ۲ تا دل‌ خوش به این پاسپورت رژیم هستند.این یکی‌ که باید بره عراق اون یکی‌ هم کابل.https://www.iranianuk.com/page.php5?id=20130831133441028&e=3#comments
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 14:39
cyrus* - تهران - ایران
وقتی‌ پیشوا غشی اسقاطی رو تو توالت دستگیر کردند.اسامی ۱۳۸ نفر رو که پیشوا غشی با بر پا کردن ۲۷ چوبه دار برا اعدام نوشته بود از تنبان پیشوا در آوردند.این رژیم از پسر حسین فاطمی خواست که بر علیه شاه شکایت کند حتا به اوو پیشنهاد پول دادند پسر حسین فاطمی که الان در انگلستان است و دکترا حقوق دارد پدر خود را گناهکار دانست و حاضر به شکایت از شاه نشد.کسانی‌ که می‌خواستند آذربایجان را جدا کنند و یک عده‌ خائن بودند که به درک واصل شدند.شاه حتا کسی‌ که می‌خواست اوو را ترور کند را بخشید.حالا یک تخم تازی اینجا میگوید که چرا خمینی اعدام نشد.یک افغانی و یک عراقی‌ طلبکار هستند.
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 15:29
Ghooloo - آبادان - ایران
بیا بریم دوشت گرامی اینها خیلیند ما اژ پژژون بر نمیاییم! بیا دوشت عزیز بریم اینها شواد شیاشی ندارن که! بیا بریم به کار خودمون برشیم بچشبونم بژنیم توپ بریم تو اون دوران پیشه اعلیحژرت خدا بیامرژ؟ نور به قبرش بباره! امروژ باژ فرشته ها گزارش کردن که نورانی تر شده! فکر کنم مهتابی اونجا اعلیجژرت کار گژاشتن! خدا ژلیل کنه این دو نفر رو که هر ژی میژنیم میپرونن! بش که تو آژردی مرا / هرگژ نمیبخشم تو را
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 17:09
تیردادسورنا - ایران - ایران
Ghooloo حرفهایت ضدونقیض است یک جا گفتی شاه باید حمینی و خلخالی را اعدام میکرد و جای دیگه به اعدامهای اون زمان معترضی این یک تناقض در مورد گلسرخی و دانشیان نگفتی که اونا اتهامشون چی بود و میخواستن چیکار کنن ...فکر میکنی اگه کسی توی امریکا توطئه ربودن دختر اوباما را داشته باشه بهش مدال میدن؟شما که شاه را بواسطه اعتقاداتش خرافی میدونستی ولی به گلسرخی که مولایش علی و الگویش حسین بود میرسی ایرادی نمیگیری...اگه شاه خمینی را کشته بود امروز شما ادعا میکردی اگه خمینی اومده بود الان ایران بهشت میشد ایران دارای دمکراسی میشد..
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 17:13
تیردادسورنا - ایران - ایران
ادامه..شاه مثل تمام آدمها ایراداتی داشت اما حکومتش رو به جلو بود با مخالفینش در جبهه ملی مذاکراتی داشت و خواه ناخواه دمکراسی به ایران میامد نظام شاهنشاهی نیاز به اصلاح داشت نه سرنگونی ..همانگونه که در آمریکا در طول دهه های قبل سیاهان از حق و حقوق برابر با سفیدان محروم بودند ولی امروزه بدون سرنگونی نظام آمریکا به آن رسیدند.نگاهی به گروهکهای فدایی و مجاهد ووو بینداز این سازمانها از طرف شوروی حمایت میشدند حتی پس از قتل قاسملو در رستوران میکونوس همسر ایشان از سازمان کا.گ.ب شوروی تقاضا نمود حقوق ماهیانه قاسملو بعد از مرگش به وی پرداخت شود.یا محمدرضا سعادتی از سازمان مجاهدین بعد از انقلاب بهنگام تحویل دادن مدارک مربوط به چگونگی دستگیری سرلشکر مقربی (که در جریان انقلاب از ساواک سرقت کرده بود)به اربابان روسی دستگیر شد همه اینها خائنانی بودند که در زمان شاه زندانی میشدند..
یکشنبه 17 شهريور 1392 - 17:44
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.