واکنش‌ها به اظهارات اوباما درباره حمله به سوریه

پس از اینکه باراک اوباما، تصمیم کاخ‌سفید درباره حمله به سوریه را به نظر کنگره این کشور وابسته دانست، رهبران کشورهای متحد واشنگتن در واکنش های‌متفاوت از تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا استقبال کرده و آن را "سنجیده" خواندند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، در پی اظهارات روز شنبه (۳۱ اوت - نهم شهریور) باراک اوباما، گفت: "من موضع آقای اوباما در مورد سوریه را درک و از آن حمایت می‌کنم."

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا هم این سخنان را "سنجیده" خواند.

همزمان در فرانسه که روزگاری سرزمین سوریه را به عنوان مستعمره خود در اختیار داشت، مخالفان فرانسوآ اولاند، رئیس‌جمهوری این کشور، هم از او خواسته‌اند که مانند همتایان بریتانیایی و آمریکایی‌اش، تصمیم‌گیری در مورد حمله نظامی به سوریه را به مجلس فرانسه بسپرد.

با این حال، در بریتانیا که پارلمان آن با درخواست دولت برای مشارکت در حمله نظامی مخالفت کرد، لرد اشدون، رهبر سابق حزب لیبرال دموکرات گفته پارلمان می‌تواند در صورت لزوم تجدید نظر کند.

آقای اشدون گفته که تصمیم شواری امنیت سازمان ملل و کنگره آمریکا در مورد دخالت نظامی آمریکا در سوریه، احتمالا اد میلیبند، رهبر حزب کارگر را در تنگنایی قرار می‌دهد که "نه" گفتن دوباره او و هم حزبی‌هایش را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

در مقابل، راس هاوکینز، گزارشگر سیاسی بی‌بی‌سی از مقامات حزب کارگر بریتانیا نقل کرده که گفته‌اند: "موضوع کنگره آمریکا، به آقای اوباما مربوط می‌شود. ما به طور واضح و قاطع برای مداخله نظامی بریتانیا شرایط تعیین کردیم."

همین منبع در پاسخ به پرسش گزارشگر بی‌بی‌سی گفته که دوباره مطرح شدن طرح حمله نظامی در پارلمان بریتانیا، چیزی است که به دیوید کامرون، نخست وزیر مربوط می‌شود و این خود او بود که بعد از رای منفی پارلمان گفت که عملیات نظامی علیه دولت سوریه را از دستور کار دولت خارج کرده است.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده، روز شنبه اعلام کرد که تصمیم گرفته آمریکا به اقدام نظامی علیه سوریه دست بزند.

آقای اوباما گفت آماده است که دستور حمله را به زودی صادر کند، اما گفت این دستور را با موافقت کنگره صادر خواهد کرد.

پس از سخنان صبح روز شنبه آقای اوباما، دولت آمریکا رسما طرح خود برای درخواست مجوز حمله نظامی به سوریه را تقدیم کنگره این کشور کرد.

این طرح بر مبنای ادعای کاخ سفید درباره دولتی بودن حملات شیمیایی حومه دمشق تنظیم شده است. همان شواهدی که جان کری، وزیر خارجه آمریکا بر اساس آنها گفت یقین یافته که نیروهای نظامی سوری مسئول این حملات اند.

در این طرح، دولت آمریکا گفته که ارتش ایالات متحده می‌خواهد عملیات نظامی را ترتیب دهد که موجب بازدارندگی، توقف، تنزل و پیشگیری از توان حکومت سوریه برای استفاده از سلاح‌های شیمیایی شود.

در این طرح، دولت درخواست کرده که اجازه یابد تا برای حصول اهدافش از "عملیات نظامی مورد نیاز و مناسب" بهره جوید.

با این وجود، در این طرح مهلت زمانی برای این حمله تعیین نشده است اما در آن تصریح شده که بحران سوریه باید از طریق سیاسی حل و فصل شود.

این نکته ممکن است جمهوریخواهان کنگره آمریکا را خوشنود نکند. آنها از باراک اوباما خواسته‌اند که صریحا "برای سرنگونی حکومت بشار اسد" چاره اندیشی کند.

جان بِینر، رئیس مجلس نمایندگان، گفته که نمایندگان پس از ۹ سپتامبر (۱۸ شهریور)، که از تعطیلات تابستانی بازمی‌گردند، در این باره تصمیم خواهند گرفت.

با این حال، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته حمله به سوریه می‌تواند فردا، هفته آینده و یا یک ماه دیگر انجام بگیرد اما او منتظر نظر کنگره خواهد ماند.


ادعایی بی‌معنی


در حالی که سران کشورهای غربی در کشمکش سیاسی میان دولت‌ها و مجالس بر سر عملیات نظامی علیه سوریه به سر می‌برند، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه هم گفته استفاده نیروهای حکومت سوریه از تسلیحات شیمیایی کلیک ادعایی بی‌معنی است.

روسیه متحد اصلی سوریه، در چند روز گذشته با جدیت ادعای استفاده دولت بشار اسد از سلاح های شیمیایی علیه مخالفان را "فاقد شواهد مستدل" ارزیابی کرده و از آمریکا خواسته است که برای ادعاهایش در این باره، مدارک و ادله خود را به شورای امنیت سازمان ملل متحد بیاورد. جایی که روسیه با حق وتو خود جلوی هرگونه توافق برای شکل‌گیری حمله نظامی علیه سوریه را سد کرده است.

در آخرین گزارش‌ها از آمار تلفات و مصدومان حمله شیمیایی در سوریه، سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرده که بیش از ۳۵۰ نفر از مجروحان حمله شیمیایی موردبحث در بیمارستان‌های مرتبط با این سازمان جان باختند.

روز گذشته، جان کری، وزیر خارجه آمریکا شمار قربانیان حملات شیمیایی اخیر در حوالی دمشق را بیش ۱۴۰۰ نفر اعلام کرد که در میان آنها حدود ۴۰۰ کودک هم قرار دارند.

جنگ داخلی سوریه تاکنون بیش از صدهزار قربانی بر جای گذاشته است.

+16
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.