اعتراض خانواده ستار بهشتی به صدور حکم «قتل شبه‌عمد» برای متهم

در حالی که به گفته وکیل پرونده ستار بهشتی، وبلاگ‌نویسی که حدود ۱۰ ماه پیش در زندان درگذشت، دادگاه برای متهم این پرونده قرار مجرمیت به اتهام «قتل شبه عمد» صادر کرده است، خانواده ستار بهشتی معتقدند اتهام باید به «قتل عمد» تغییر کند.

به گزارش هشتم شهریورماه خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، گیتی پورفاضل، وکیل پرونده، گفته است که هفته گذشته با مراجعه به دادسرای امور جنایی تهران متوجه شده است که قرار مجرمیت متهم با اتهام «قتل شبه عمد» از سوی بازپرس پرونده صادر شده است.

او با اظهار این‌ که هفته آینده به این موضوع اعتراض خواهد کرد، گفت: «نظر ما ارتکاب قتل عمد است و قطعا به این موضوع اعتراض می‌کنیم.»

ستار بهشتی، وبلاگ‌نویس منتقد جمهوری اسلامی، بود که پلیس سایبری ایران او را آبان‌ماه سال گذشته بازداشت کرد و پس از گذشت چند روز در زندان درگذشت.

در حالی که خانواده وی معتقدند او در اثر شکنجه کشته شده است و جمعی از زندانیان هم‌بند با ستار بهشتی نیز شهادت داده‌اند که او شکنجه شده بود، پزشکی قانونی می‌گوید مرگ او در اثر شکنجه نبوده است.

به گزارش ۱۸ تیرماه خبرگزاری مهر، احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی، گفته بود که گزارش نهایی کمیسیون پزشکی حاکی است که ضربات وارد شده به ستار بهشتی در بازداشت «نوعا کشنده نبوده و نمی‌تواند منجر به مرگ شده باشد».

به گفته تسنیم، دستگاه قضایی معتقد است که ارتکاب قتل «شبه عمد» بوده و تنها یک نفر در فوت ستار بهشتی تأثیرگذار بوده است. گیتی پورفاضل پیشتر گفته بود که مقصر اصلی مرگ آقای بهشتی یکی از مأموران وزارت اطلاعات بوده است.

گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، ۲۰ تیرماه در واکنش به گزارش نهایی پزشکی قانونی خواستار نبش قبر فرزندش شده بود و گفته بود: «اگر ستار زیر شکنجه کشته نشده، چرا کفنش خونی بود؟ چرا سر و صورت او کبود بود؟»

وکیل پرونده می‌گوید پس از اعتراض به نظر بازپرس مبنی بر «قتل شبه عمد»، پرونده برای صدور کیفرخواست به دادسرا باز می‌گردد و پس از صدور کیفرخواست و ارسال پرونده به دادگاه، باید منتظر برگزاری جلسه دادگاه بود.

در حالی که پزشکی قانونی ایران در گزارش نهایی خود در مورد مرگ ستار بهشتی در زندان اعلام کرده است که مرگ وی بر اثر ضربات وارده از سوی بازجو نبوده، مادر این وبلاگ‌نویس خواستار نبش قبر فرزندش شده است.

+136
رأی دهید
-2

siavash2a - تهران - ایران
فکر کنم عاملین قتل ستارو به اشد مجازات محکوم کنن که همون 200هزار تومنه مجازات مرتضوی باشه
شنبه 9 شهريور 1392 - 14:00
آزاده هبوط - ملبورن - استرالیا
ببخشید این قتل شبه عمد را از کجاشون در آوردند ... فتوای جدیده یا قانون جدید کثیف اسلامی این آشغالها . بعد چرا اسم متهم رو نمی نویسند ...... ولی اگه یک آدم عالی یک اشتباه کنه ... دور شهر رسوای دو عالمش می کنند !!!. چه انگلهایی در ایران حکومت را می چرخونند
شنبه 9 شهريور 1392 - 14:37
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
حتما قاتل هم دوران محکومیتش را در اتاقکهائی شبه سلول در جزایر کارائیب خواهد گذراند! خاک بر سر چنین ملتی که همه این موارد را می بیند و هنوز در جایش تمرگیده است! ای ملت شهید پرور، بکشین که دارین خوب می کشین!
شنبه 9 شهريور 1392 - 15:49
sandalikhali110 - تهران - ایران
خون این عزیز همیشه جاودان خواهد بود ننگ به تو احمدی نژاد ننگ به حامیه تو
شنبه 9 شهريور 1392 - 16:14
classic - تهران - ایران
ماموران با اجی مجی لاترجی کشتنش پس! منظور حرفهای این بازپرس حروم لقمه یعنی همین. در ضمن شاید خیلی از شما ها کارتون پیش بازپرس های ایران گیر نیفتاده باشه. پرونده شکایت من از یک سارق خطرناک دست یک بازپرس دادگاه افتاده بود که این حروم لقمه با شاکی ها مثل پدر جد الاغش رفتار میکرد و پرونده ها رو بایگانی میکرد و همه سارقای خطرناک رو در ازای یه مشت پول همینجوری فراری میداد. اینا خیلی بی شرف تر از اونی هستند که بعضی از ما ایرانیا توی مخ کوچیک و سادمون میتونه جا بگیره. این مردم ساده لوح حالا حالا ها با این مخ کوچولوشون باید کولی بدن به این بی ناموسا
شنبه 9 شهريور 1392 - 15:38
zavareh - رودسر - ایران
این بی‌ شرفان ملّتی را به تمسخر گرفته اند. قتل شبهه عمد؟؟؟ ۳۴ سال است که این خونخواران جان جوانان این مرز و بوم را به بیرحمانه‌ترین وجه می‌‌گیرند. البته که حالا چنین نام من در آوردی مضحکی بر روی جنایاتشان میگذارند.
شنبه 9 شهريور 1392 - 17:40
azadi2011 - تورنتو - کانادا
ترجمه عربی آن می شود : القتل شبهه العمد! این را برای آن دسته از دوستان نوشتم که سواد عربی شان کمتر است ولی به چه معنی است ‘ خدا می داند۰ شاید مانند این است که بگوییم: عربا شبیهه الفارس‘ !
شنبه 9 شهريور 1392 - 23:56
Ghooloo - آبادان - ایران
azadi2011 - تورنتو - کانادا - قتل شبه عمد عربیش میشه تقریباً همان فارسیش: القتل شبه العمد! یعنی قتل نیمه عمد یعنی قتلی که کاملاً عمد نیست! شبهه به عربی یعنی تشبیه (تشبیه کردن چیزی) که باز خودش عربی است! ولی شُبهِه به فارسی یعنی شک و تردید (بستگی به تلفظش دارد!). القتل شبهه العمد یعنی قتلی که با قتل عمد قابل مقایسه و قیاس است. از لحاظ معنی و ارزش قضائی یک معنی ندارد. شبیهه نه کلمه فارسی است نه عربی!!! اگر منظورتان شبیه است مترادف عربیش میشه مماثل.البته من زبان عربیم خوب نیست فقط این مختصر اطلاعات به ذهنم رسید. مع السلام
یکشنبه 10 شهريور 1392 - 07:10
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
در این دین و رژیم‌های برگرفته از آن همه چیز --نوبر بهار خونین است!! قتل شبهه عمد ایرانیان ۱۴۳۴ سال پیش!! تجاوز و سرقت و فروختن زنان و دختران ایرانی‌ برای شهوترانان جزیره العرب نیز شبه قتل و تجاوز بود!!!!نه خود آن!!
یکشنبه 10 شهريور 1392 - 16:18
azadi2011 - تورنتو - کانادا
Gooloo آبادان: با سپاس از شرح قتل شبه العمدت‘ خوب یک کم به ما ایرانیها حق بده که چون عربی کم بلدیم و بزور داریم این چیزها را از این رژیم یاد می گیریم! خدا بخیر گرداند۰
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 00:45
Ghooloo - آبادان - ایران
azadi2011 - تورنتو - کانادا- بنده هم مثل شما بعضی از این کلمات و لغات برایم تازگی دارد! البته منظور من از لحاظ معنی لغوی و زبانی بود وگرنه نظرم در این مورد و ظلمی که این رژیم در این موارد مرتکب شده را بارها عرض کرده ام و فکر نکنم احتیاج به تکرار آن باشد. این آقایان سعی دارند تا آنجا که میشود با تبرئه کردن مسئولین جنایتکار خود به نحوی سرپوش به فجایع و حقایق بگذارند همانطور که قاضی مرتضوی که شمار زیادی از مطبوعات را در دوران محمد خاتمی توقیف کرد، باعث مرگ خانم زهرا کاظمی شد و در سال ۸۸ در بازداشتگاه کهریزک و جنایاتی که در آنجا مرتکب شد را خیلی ساده و با حکم مبلغ ناچیزی پشتیبانی و تبرئه کردند. امیدوارم که با همبستگی و بخصوص آگاهی هر چه زودتر از این معانی و تعاریف دینی و مذهبی خلاص شویم و دادگاه های کشور مستقل و بدون هیچ عقیده و پیشداوری حق را به حفدار دهند و ظالم و جنایتکار را به سزای اعمال خویش برسانند. موفق باشید
دوشنبه 11 شهريور 1392 - 15:18
cyrus* - تهران - ایران
طرف زبان سوسمارها رو بلده پس برا اینه از وحید تجزیه دفاع میکنند
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 12:47
cyrus* - تهران - ایران
تو این ۳۴ سال این رژیم تازی بسیاری از این تازیان رو از عراق و لبنان به ایران اورده تا اینطور جوانان ایران را پر پر کنند.از نقدی بگیر و برادران لاریجانی و ۲ میلیون عراقی‌ که تو ایران به اینها جا و مکان دادند برا روز مبادا.تو تظاهرات ۸۸ همین‌ها بودند که به مردم تیر اندازی میکردند.این ستار بهشتی‌ رو هم همین‌ها کشتند.خیلی‌ از اینها با پول ایران به دانشگاههای خارج فرستاده میشوند. عربی‌ هم که زبان مادری و فارسی هم بلد شدند.
‌پنجشنبه 14 شهريور 1392 - 17:23
Ghooloo - آبادان - ایران
cyrus* تو برو کشکت رو بساب تفرقه انداز ! کسی که با صدتا آی دی فعالیت میکنه و نظر دیگران را از سایتهای دیگر و حتی سایتهای جمهوری اسلامی کپی میکنه و اینجا میذاره تکلیفش معلومه! تو برو بزن تو سر خودت واسه اعلیحصرت همایونی نمیخواهد حالا واسه تظاهرات ۸۸ دلسوزی کنی !
جمعه 15 شهريور 1392 - 20:41
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.