عفو بین‌الملل: ایران تلاش می‌کند اعدام‌های ۶۷ را از حافظه‌ها پاک کند

سازمان عفو بین‌الملل در بیست و پنجمین سالگرد کشتار دسته‌جمعی زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است که با محاکمه عاملان این واقعه، فارغ از مقام و موقعیت آنها، عدالت را اجرا کند.

در گزارش این نهاد حقوق بشر که روز پنج‌شنبه، ۷ شهریور، منتشر شد با انتقاد از عدم پاسخ‌گویی مقامات ایران درباره کشتار دسته‌جمعی زندانیان سیاسی و عقیدتی سال ۱۳۶۷ آمده است که جمهوری اسلامی «پس از ۲۵ سال همچنان تلاش می‌کند این واقعه را از حافظه‌ها پاک کند».

این گزارش سپس به شرح این اعدام‌های دسته‌جمعی می‌پردازد که تابستان ۱۳۶۷ رخ داد و چنان‌ چه «آمار نهادهای مدافع حقوق بشر» می‌گوید در جریان آن «بین چهار هزار و ۵۰۰ تا پنج هزار نفر از مردان، زنان و کودکان در زندان‌های ایران اعدام شدند».

عفو بین‌الملل می‌گوید: «با توجه به این که تمامی این اعدام‌ها به صورت مخفی انجام شده‌اند هنوز هم به سختی می‌توان رقم دقیق قربانیان را تعیین کرد. در حقیقت، به بسیاری از خانواده‌های اعدام‌شدگان هیچ‌گاه اعدام اعضای خانواده خبر داده نشد و حتی به آنها گفته نشد که عزیزان آنها در کجا دفن شده‌اند.»

این نهاد حقوق بشری سپس از سیاست‌های حکومت ایران در رابطه با این واقعه انتقاد می‌کند و می‌گوید: «هیچ‌گاه در مورد این کشتار گسترده تحقیقات صورت نگرفت، هیچ یک از مقامات مسئول و مجریان این قتل عام محاکمه نشدند و در واقع برخی از همان افراد اکنون در سطوح بالای حکومت ایران هستند.»

اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی و عقیدتی ایران در آخرین سال رهبری آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، و پس از پایان جنگ ۸ ساله ایران و عراق به وقوع پیوست.

قربانیان این اعدام‌ها بیشتر اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران و برخی گروه‌های مارکسیست بودند که قبل از آن در دادگاه‌های انقلاب تنها به زندان محکوم شده بودند.

اما روایات متعددی وجود دارد که می‌گوید آیت‌الله خمینی فرمانی مبنی بر محاکمه مجدد آنها صادر کرد که در نهایت به اعدام بسیاری از این زندانیان انجامید.

بیشتر این قربانیان در گورستان خاوران، واقع در شرق تهران، دفن شدند و از آن زمان خانواده‌های آنان تلاش می‌کنند سالانه مراسم یادبودی در آنجا برگزار کنند که همواره واکنش شدید حکومت ایران را در پی داشته است، چنان‌ چه عفو بین‌الملل می‌گوید: «هر سال ماموران حکومت به مراسم یادبودی که خانواده قربانیان در اولین جمعه شهریورماه در گورستان خاوران برگزار می‌کنند، حمله‌ور می‌شوند و تعدادی از آنها را بازداشت می‌کنند.»

اعتراض به «سرکوب و اذیت» خانواده‌های قربانیان تابستان ۶۷

این نهاد حقوق بشر سپس از آن‌ چه «سرکوب و اذیت و آزار» خانواده‌های قربانیان این واقعه می‌خواند انتقاد می‌کند و از خانواده بهکیش به عنوان نمونه نام می‌برد، که «۷ نفر از آنان در فاصله سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۷ در زندان‌های جمهوری اسلامی اعدام شدند».

عفو بین‌الملل به نقل از جعفر بهکیش می‌نویسد که منصوره بهکیش، خواهر او، به‌ خاطر گفت‌وگو با رسانه‌ها درباره رخداد سال ۱۳۶۷ «هدف اصلی سرکوب حکومت ایران» قرار گرفته و بارها دستگیر شده است.

به گفته آقای بهکیش، «طی ماه‌های اخیر نهادهای امنیتی به منصوره گفته‌اند که به خاوران نرود و با رسانه‌ها گفت‌وگو نکند. آنها همچنین برای جلوگیری از فعالیت‌های او بارها دستگیرش کرده‌اند و اکنون نگرانی‌هایی درباره امنیت او وجود دارد».

این گزارش می‌گوید: «منصوره بهکیش اوایل تابستان سال ۲۰۱۱ بازداشت و به زندان اوین منتقل شد تا این که در روز نهم ژوئیه به قید ضمانت آزاد شد. در ماه دسامبر همان سال در شعبه پانزده دادگاه انقلاب تهران به اتهام تبلیغ علیه نظام و برگزاری اجتماع با هدف ضربه زدن به امنیت ملی محاکمه شد... و اکنون منتظر اجرای حکم شش ماه زندان خود است.»

سازمان عفو بین‌الملل در نهایت از حکومت ایران خواسته است که «حق دسترسی و انتشار حقایق، اجرای عدالت در مورد مسئولان این فاجعه و غرامت به خانواده قربانیان این کشتار» را محترم بشمارد.

+81
رأی دهید
-6

siavash2a - تهران - ایران
این نظام از اول انقلاب 57 دستش به خون ملت ایران الودس و باز هم به هر کاری بخاد دست میزنه . عفو بین الملل دنبال چیه؟؟؟؟؟؟ .
شنبه 9 شهريور 1392 - 10:29
Arash_Barcelona - بارسلونا - اسپانيا
من اطمینان دارم که بسیاری از بستگان و فامیل این جوانانی که در طی‌ سالها به دست جلادان اسلامی ایران کشته و به در آویخته شدند در خارج از ایران زندگی‌ میکنند امید دارم که روزی با هم متحد گشته و از این سران جمهوری زوری شکایت و پرونده رو به دادگاه بین‌المللی ببرند البته کارهایی اینجام شده ولی‌ نه به صورت یک organización ..به این ترتیب این جلادان اسلامی به محض خارج شدن از ایران محاکمه خواهند شد.
شنبه 9 شهريور 1392 - 10:31
arash_Barcelona - بارسلونا - اسپانيا
ادامه- - - -نمونهٔ بارز این شکایت از رفسنجانی هست که در صورت خارج شدن از ایران باید در دادگاه بین المللی جوابگوی انفجار در کلیسای جهودان در آرژانتین باشد.
شنبه 9 شهريور 1392 - 10:36
arian1 - ابادان - ايران
اعدام بهترین فرزندان ایران زمین به دستور خمینی جنایتکاروگروه خونخواران اسلامی سندی دیگر از جنایات بی شماری است که بدست حکومت اسلامی در تاریخ برای همیشه خواهد ماند. یاد ان عزیزان وشهیدان راه ازادی جاودانه باد. نابود بود حکومت جهنمی ولایت فقیه.
شنبه 9 شهريور 1392 - 17:12
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
یکی از مقامات مسئول و مجریان این قتل عام میر حسین موسوی است.
شنبه 9 شهريور 1392 - 17:40
invincible - مینستا - آمریکا
ما یادمون هست زمانی‌ که پیر جلاد خمینی بی‌ کفن دستور قتل بهترین فرزندان این سرزمین رو صادر کرد، حالا هم افراد کثیفی این جنایت عظیم رو میخوان بپشونن،مثل ایرج مصداقی و امثالهم، مطمئناً مردم ایران اون رشادت و استواری رو هیچ واگت از یاد نخواهند برد، درود بر روان پکه شهدای مجاهدین و تمامی زندانیان ۶۷--و مرگ بر اصل ولایت فقیه امروز سوریه-فردا ایران-- پیروزی از آن مردم دنیاست-پیروز باشید
شنبه 9 شهريور 1392 - 18:09
کبالت3 - کرج - ایران
1. تفتیش عقاید در نخستین روز جمعه 28 تیر ماه 67، رژیم اسلامی، بدون هیچ هشداری، ناگهان ارتباط زندانهای اصلی را با دنیای خارج قطع کرد. درهای زندان بسته شد، ملاقاتها و تماسهای از پیش تعیین شده تلفنی منتفی گردید. ورود مطبوعات ممنوع اعلام شد، رادیو و تلویزیون از سلولها خارج شد و از قبول نامه، بسته های ارسالی برای زندانیان و حتی داروهای حیاتی ممانعت بعمل آمد. افزون براین، دادگاههای قانونی، تعطیلاتی اعلام نشده را آغاز کردند تا از پیگیری و جستجوی خانواده ها برای یافتن اطلاعی، پیشگیری بعمل آورند. ... خمینی در نهان فرمانی بینظیر در نوع خود که برخی آن را نوعی فتوا میدانند، برای تشکیل یک هئیت ویژه با دستور اعدام مجاهدین به عنوان محارب و چپگرایان به نام مرتد صادر میکند. هیات تهران که از 16 نفر تشکیل میشد شامل نمایندگانی از سوی شخص امام، رئیس جمهوری، دادستان کل، دادگاه انقلاب، وزارت دادگستری، اطلاعات و مدیریت زندان اوین و گوهر دشت بودند. سرپرستی هئیت بر عهده آیت اله (حجت اله) اشراقی گذارده شده بود که دو دستیار ویژه داشت، ...
شنبه 9 شهريور 1392 - 19:14
کبالت3 - کرج - ایران
حجت الله نیری(حسینعلی نیری) – وحجت الاسلام مبشری- ( علی مبشری ریاست دادگاه انقلاب اسلامی مرکز) درپنج ماه بعدی این هیات توسط بالگرد از اوین به گوهردشت در رفت و آمد بود ۰ نام این هیات را“ هیات مرگ“گذارده بودند “( یرواند آبراهامانیان ، اعترافات شکنجه شدگان زندان ها و ابراز ندامت های علنی درایران نوین ، ترجمه : رضا شریفها‌، نشرباران( سوئد)، صفحات ۳۲۹و۳۲۸
شنبه 9 شهريور 1392 - 19:31
کبالت3 - کرج - ایران
اما یه عده شاقلی بسیار از این اعدامها مسرورن و اعتقاد دارن امام راحلشون انتقام شاهنشاه رو از ملت نمک نشناس و خاک نا سپاس و عوامل سرنگونی سلطنت گرفته تازه هل من مزید شونم هواست میگی نه یه نگا به تاپیک چه کسی وارث ثریا....بنداز.. زهی وقاحت زهی بیشرمی کبلائی
شنبه 9 شهريور 1392 - 16:40
Zolf Ali - دبی - امارات
زهی خیال باطل....
شنبه 9 شهريور 1392 - 21:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.