اختلاف ناصر حجازی و امیر قلعه‌نویی چه بود؟

فیلم مستندی در مورد زندگی ناصر حجازی، ستاره فقید باشگاه استقلال در پی شکایت امیر قلعه‌نویی، بازیکن و دستیار سابق آقای حجازی توقیف شده است. با توقیف این فیلم، بحث سابقه اختلافات این دو ستاره فوتبال بار دیگر در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مطرح شد. محمد تقوی، بازیکن سابق استقلال تهران که همبازی امیر قلعه‌نویی بوده و تحت مربیگری ناصر حجازی بازی می‌کرده است، در این یادداشت خاطرات و مشاهداتش را از رابطه پرفرازونشیب این دو ستاره تیمش نوشته است:
 
نزدیک به هشت سال عضو باشگاه استقلال تهران بودم. در این مدت با مدیران، مربیان و بازیکنانی همکاری داشتم که هر کدام به دلایلی تاریخ باشگاه محسوب می‌شدند. زنده یاد محمد رنجبر، نصرالله عبدالهی، بهتاش فریبا، علی جباری، منصور پورحیدری، پرویز مظلومی از جمله مربیانی هستند که افتخار همکاری با آنها را در مقاطع مختلف داشتم.
 
اما بدون شک بهترین دوران ورزشی‌ام را در زمانی تجربه کردم که زنده یاد ناصر حجازی مربیگری تیم را به عهده داشت. در دوران ورزشی‌ام شاگرد مربیان بزرگی بودم که بدون تردید زنده یادان پرویز دهداری و ناصر حجازی در میان آنها شخصیتی منحصر به فرد داشتند.
 
حجازی مردی سازش‌ناپذیر اما دوست داشتنی بود. باید او را از نزدیک می‌شناختید تا به زوایای پنهان شخصیت منحصربه‌فردش پی می‌بردید. ناصرخان در زمین فوتبال بسیار سخت گیر و غیرقابل انعطاف بود. در اولین روز حضور ایشان، به دلایل انضباطی از تیم کنار گذاشته شدم و پس از مدتی که دوباره به تیم اضافه شدم متوجه تفاوت ایشان با دیگر مربیان شدم. تا زمانی که به‌عنوان شاگرد با ایشان کار می‌کردم ارتباط ما تنها به زمین فوتبال منتهی می‌شد، اما پس از اتمام دوران ورزشی‌ام ارتباط ما به مراتب نزدیک‌تر و صمیمی تر شد.
 
ناصرحجازی هیچوقت برای اینکه مربیگری کند با هیچ ارگان و یا شخصی لابی گری نکرد. اعتماد به نفس و شخصیت دوست داشتنی او موجب شده بود تا به رغم نتایج بدی که تیم در اولین حضورش در استقلال گرفت، تماشاگران و هواداران همچنان از او حمایت کنند. شاید برای خیلی از بازیکنان آن زمان که من هم جزئی از آنان بودم، چنین حمایتی باورکردنی نبود.
 
ناصرخان در سال دوم مربیگری‌اش با جذب بازیکنانی جوان و جویای نام سعی داشت ناکامی‌های فصل گذشته را جبران کند که در این کار بسیار موفق بود. در دومین فصل مربی گری زنده یاد حجازی، امیر قلعه‌نویی که به‌تازگی به عنوان بازیکن بازنشسته شده بود، به‌عنوان کمک اول ناصر خان پا به دنیای مربیگری گذاشت.
 
امیر قلعه‌نویی از دوران بازیگری و به عنوان کاپیتان همواره نقشی غیرقابل انکار در سیاست‌های باشگاه داشت. اما بلندپروازی‌های امیر با وجود ناصرخان محدود شده بود و اولین جرقه‌های اختلاف زده شد. همکاری ناصرخان با امیر به پایان فصل نکشید و امیر قلعه‌نویی برای حضور در کلاس‌های مربیگری به آلمان سفر کرد.
 
در سال سوم و به رغم نایب قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا، زنده یاد حجازی پیش از پایان فصل از سمت سرمربیگری برکنار شد.
 
امیر قلعه‌نویی به‌عنوان کاپیتان تیم همواره حامی و غمخوار بازیکنان بود. بیشتر مشکلات بازیکنان را امیر حل و فصل می‌کرد. به‌عنوان نمونه زمانی که با مصدومیت بسیار شدید دست به گریبان و نزدیک به دو سال از فوتبال دور بودم تنها امیر قلعه‌نویی بود که جویای احوال و مشکلاتم بود. امیر قلعه‌نویی همواره با قدرت مدیریت خود اختلافات بازیکنان را برطرف می‌کرد و به خوبی مشخص بود که در آینده ای نه چندان دور سرمربی استقلال می‌شود.
 
امیر انسانی جاه طلب و بلند پرواز است که این ویژگی برای مربیان بزرگ بسیار ضروری است. اما حضور ناصرخان همواره مانعی بزرگ بود. پس از ناصرخان، رولاند کخ در مقطعی کوتاه سرمربی استقلال شد و امیر یکبار دیگر به عنوان کمک اول به استقلال بازگشت. اختلافات کخ آلمانی و قلعه‌نویی موجب شد تا او یکبار دیگر از استقلال کنار گذاشته شود.
 
امیر هیچ وقت نمی‌خواست نفر دوم باشد و یکی از دلایل موفقیت او در فوتبال نیز همین جاه طلبی اوست. امیر قلعه‌نویی بدون شک افتخارات زیادی در کسوت مربیگری به‌دست آورد، اما نباید از حمایت بی چون و چرای مدیران وقت استقلال و دیگر باشگاه‌ها از او به‌راحتی گذشت.
 
ناصرخان همواره اعتقاد داشت که اگر به مانند امیر حمایت می شد افتخارات به مراتب بیشتری کسب می‌کرد.
 
امیر قلعه‌نویی در مقطعی سه ساله توانست استقلال را قهرمان ایران کند و سپس به منظور سرمربیگری تیم ملی از استقلال جدا شد.
 
پس از مدتی نزدیک به پنج سال زنده یاد حجازی یکبار دیگر سرمربی گری استقلال را به عهده گرفتند اما از ابتدا مشخص بود که مدیران وقت دل خوشی از او ندارند و پیش از پایان نیم فصل، فیروز کریمی را جانشین او کردند. اما نتایج فاجعه بار کریمی موجب شد تا قلعه‌نویی پیش از پایان فصل مذکور جانشین او شود و استقلال را در جام حذفی به مقام قهرمانی برساند.
 
اوج اختلافات زمانی بود که ناصرخان غریبانه از استقلال جدا شد و مسئولان و مدیران وقت باشگاه که از دوستان صمیمی امیر قلعه‌نویی محسوب می‌شدند بیشترین نقش را در این جدایی به عهده داشتند. از آن هنگام، آتش اختلاف به‌مراتب بیشتر از گذشته شد، چون ناصرخان اعتقاد داشتند که امیر از پشت به او خنجر زده است.
 
امیرقلعه‌نویی در جایگاه سرمربی استقلال بدون شک افتخارات زیادی کسب کرد و ناصر حجازی نیز بدون شک اسطوره ابدی فوتبال ایران و باشگاه استقلال است. اختلاف سلیقه در فوتبال همواره وجود دارد و اختلافات این دو نیز تنها به مسایل فوتبالی ارتباط داشت. اما متأسفانه افرادی که بیشتر به دنبال نفع شخصی هستند آتش این اختلاف را حتی پس از درگذشت ناصرخان همچنان شعله ور نگه می‌دارند.
ناصرحجازی با جایگاه منحصربه‌فردش به تاریخ پیوسته و نباید این جایگاه را به‌راحتی لوث کرد.
+25
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  همایون شایان - اسلو، نروژ
  آغا مگه نمیگه اینقدر کشش ندین . ول کنین دیگه بابا . همه حرفا واسه پوله .
  4
  7
  ‌چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۰۷:۲۳
  ۳۷
  sarang6 - ژنو، سوییس
  امیر قلعه نویی جاه طلبه زدهد ناصرخان رو کله پا کرده بخاطر جاه طلبیش اینکه چیز بدی نیست. این یارو تقوی هم معلوم نیست با خودش چند چنده
  5
  2
  ‌چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۸
  ۴۰
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  چند نکته زیبا اما در کنار ماله کشی در این مصاحبه کار شده! 1- به حجازی از سوی مسئولین ظلم شد (حقیقت) 2- قلعه نویی جاه طلب بود و نمی خواست نفر دوم باشد (حقیقت). اما اینکه هواداران از حجازی حمایت کردند یک دروغ محض است و شعار حیا کن رها کن را خودم در استادیوم بودم که سر دادند! خواهشا تاریخ را تحریف نکنید و قبول کنید که در آن زمان تیم حجازی واقعا ضعیف بود! حجازی از سوی هواداران و مدیریت تحت فشار بود که به سرعت خودش را مدیر فنی کرد و صمد مرفاوی مادر مرده را جانشین خودش کرد (قربانی)، همه میدانستند بازهم همه کاره حجازی است و در حضور وی صمد حتی اجازه دویدن هم نمی توانست به بازیکنان بدهد. همان هم شد و وقتی شعارها دوباره سر گرفته شد در اولین مصاحبه ناصرحجازی گفت اشتباه از ما بود که صمد را برای این کار انتخاب کردیم!!! ناصرحجازی صمد را بی دلیل آورد و ناجوانمردانه اخراج کرد. بعد رفت سراغ فیروز کریمی. مدیریت فیروز را نیاورد بلکه حجازی خودش فیروز کریمی را انتخاب کرد! خواهشا تحریف نکنید! حجازی هرگز حاضر نمیشد آن زمان دوباره روی نیمکت بعنوان سرمربی بنشیند.
  14
  8
  ‌چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۰
  ۴۰
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  قربانی دوم ناصرحجازی فیروز کریمی بود که حالا هم هرکجا آقا فیروز مصاحبه میکنه (برنامه ورزشی و شام ایرانی و غیره) میگه که بزرگترین اشتباه زندگیش زمان پیوستن به استقلال بود. فیروز کریمی رفت تیم از هم پاشیده ناصرحجازی را تحویل گرفت تا بازهم ناصر مشکلات تیم را گردن یکی دیگه بیاندازه. تا اینجا مدیریت فرصت مناسبی داد و بازیکنان هم هیچ کم کاری ای نداشتند. اما بعد از فیروز دیگه کاسه صبر لبریز شد و عذر ناصر را خواستند. اما چون سکوها یادگار خوبی از امیر قلعه نویی داشتند رو به تشویق امیرخان آوردند و ناصرحجازی هرگز این موضوع را تاب نیاورد که یک جوان حالا فرصت قدرت نمایی پیدا کرده و هواداران او را به ناصر حجازی ترجیح می دهند. ناصرخان هم از ابتدا با این موضوع کنار آمد اما بعد از چند سال به یکباره موضوع اختلافات و زیرپاکشی و زیرآبزنی باب شد. ناصر حجازی هم که خارج گود بود به سرعت خودش را در همین جریان انداخت تا بازهم مثل قربانی کردن صمد و فیروز اینبار فتل و مجیدی و قلعه نویی را قربانی کند که صد البته اول فرهاد مجیدی از این گروه جدا شد و بعد هم با یک عکس دست دور گردن با فتل آشتی کرد.
  14
  3
  ‌چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۲۵
  ۴۰
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  با فتلی که دشمن خونی بود داداشی شد، چون فتل امیر قلعه نویی را انتخاب کرده بود و بعد از موضوع بیماری بازهم فتل پاپیش گذاشت که ناصرخان به استقلال برگرده. اما این وسط امیر قلعه نویی شانس نداشت. هرچند یکبار در زمان مربیگری تیم ملی رای به سرمربیگری حجازی در استقلال داد و به یکباره از سوی حجازی مرد شد و بهترین گزینه برای تیم ملی. اما آن برنامه تلویزیونی هم متاسفانه یاد هیچکس نمیاد چون به نفع نیست. حجازی بالا و پایین زیاد داشت و آنچنان هم که میگن نبود. او هم مثل باقی انسانها و مربیان لیگ بود. حتی در زمان مربیگری امیر قلعه نویی در هر تیمی همیشه منتقد درجه یک او بود و اصول حرفه ای را رعایت نمی کرد. وقتی بحث استقلال بود میشد گفت بعنوان پیشکسوت استقلال انتقاد می کند اما در زمان سپاهان و داستان معروف فری کله پز نشان داد به هیچ عنوان اصول حرفه ای و پاکی را رعایت نمی کرد. او هم مثل مابقی بود. پارتی بازی برای آتیلا و سند زدن استقلال به نامش بازهم نشان دیگری از اون روی حجازی بود. حمایت شدید از واعظ آشتیانی در تیم عادل و واعظ بازهم نمونه دیگری بود.
  15
  3
  ‌چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۱
  ۴۰
  sleepyhollow - کوالا لامپور، مالزی
  اما اگر بخواهیم بدترین و غیر حرفه ای ترین کار ناصر حجازی را نام ببریم بدون شک انتقادها و مصاحبه های تخریبی او دقیقا قبل از داربی ها بود. بدون حتی یک استثناء ناصر حجازی شب قبل از داربی به برنامه های مختلف تلویزیونی و رادیویی و مصاحبه در روزنامه روی می آورد تا از این طریق بتواند به روحیه تیمی استقلال امیر قلعه نویی ضربه بزند. در صورتی که امیر قلعه نویی حتی یک مصاحبه هم بر علیه و یا انتقاد از استقلال تا به امروز نداشته. در مجموع تا زمانی که بخواهیم با مرده پرستی و بت سازی از یک فرد از دنیا رفته مشکلات را حل کنیم مشخصا زوایای پنهان زیادی درست خواهیم کرد. بعد از فوت ناصرخان هم داماد و آتیلا به بدترین و فجیع ترین شکل ممکن عمل کردند که حتی از خط قرمزهای اون خدا بیامرز هم خارج بود. داماد بد دهن و بی سیاست حجازی که یک مدت قبل از پرتابل حجازی برای سایت استقلال واعظ قلم میزد و همیشه با همه دعوا داشت و توهین می کرد. حتی بیانیه تند اخراج جباری در دوره فتل را هم او نوشت. اگر آن سالها یادتان باشد در جدول سایت استقلال نامی از تیم سپاهان صدر نشین نبود!
  15
  4
  ‌چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۹
  ۳۸
  cantona - شاهین شهر، ایران
  حجازی مربی خوبی نبود . این را آمار . کارنامه اش می گوید ، و چشم دیدن موفقیت های قلعه نویی که استقلال را قهرمان میکرد ، دربی ها را می برد و روز به روز محبوب تر میشد را نداشت . برای همین همواره علیه امیر حاشیه سازی میکرد . آیا تا بحال دیده اید قلعه نویی یک کلمه علیه حجازی و خانواده اش حرفی بزند ؟!
  8
  2
  ‌چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۱
  ۴۵
  perspolisi - سیدنی، استرالیا
  از این عکس معلومه که خدا بیامر ناصر خان از این بوسه چندشش شده. خدا بیامرزتش و خدا یه کم شرف به امیر قلعه عنایت کنه
  1
  5
  ‌چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.