نجات ۱۰۶ پناهجوی کشتی شکسته در راه استرالیا

در حادثه‌ای دیگر از سریال غرق شدن کشتی‌های حامل پناه‌جویان در استرالیا، نیروهای ایمنی دریانوردی این کشور ۱۰۶ نفر از حادثه‌دیدگان را از مرگ نجات دادند. پنج نفر در این حادثه ناپدید و احتمالا کشته شده‌اند.

مقامات نهاد ایمنی دریانوردی در استرالیا روز سه‌شنبه (۲۹ مرداد، ۲۰ اوت) درخواستی برای کمک‌رسانی و نجات پناه‌جویان سوار بر یک کشتی چوبی حادثه‌دیده‌ دریافت کردند که در نخستین ساعات روز در نزدیکی جزیره کریسمس اقیانوس هند در فاصله ۲۲۰ کیلومتری مرزهای شمالی استرالیا، در حال غرق شدن بود.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، یک کشتی نظامی، یک کشتی تجاری و یک هواپیمای امداد نیروهای حفاظت از مرزهای استرالیا بلافاصله عملیات نجات را آغاز کردند. وقتی آن‌ها به محل حادثه رسیدند، بخش‌هایی از کشتی در آب فرو رفته بود و بسیاری از سرنشینان در دریا مشغول دست‌وپا زدن برای بقا بودند.

در این عملیات ۱۰۶ نفر از پناه‌جویان نجات یافتند و پنج نفر مفقود شدند که از سرنوشت آن‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست، اما به گفته مقامات دریایی استرالیا، گمان می‌رود در این سانحه غرق شده باشند. هنوز ملیت و جنسیت مفقودشدگان مشخص نشده است.

با تاریک شدن هوا، جست‌وجو برای یافتن مفقودشدگان متوقف شد و به نظر نمی‌رسد آن‌ها شانسی برای زنده ماندن داشته باشند. نجات‌یافتگان این حادثه هم به زودی به گینه نو اعزام خواهند شد تا در آن‌جا از خدمات درمانی و کمک‌های امدادی بهره‌مند شوند.

جزیره کریسمس، یکی از مهم‌ترین مقصدهای پناه‌جویان شرقی، در فاصله ۵۰۰ کیلومتری جاکارتا، پایتخت اندونزی قرار دارد. قاچاقچیان انسان از بنادر اندونزی در قبال دریافت مبالغی این پناه‌جویان را به سواحل استرالیا می‌رسانند. بیشتر این پناه‌جویان از ایران و افغانستان‌اند.

تلاش استرالیا برای جلوگیری از سفرهای مرگ‌بار پناه‌جویان

این حادثه که چندمین مورد مشابه در هفته‌های اخیر است، چند هفته پیش از انتخاباتی حساس در استرالیا رخ داده که در آن مساله پناه‌جویان از اهمیت زیادی برخوردار شده است. پناهجویانی که به امید زندگی بهتر در این کشور، زندگی خود را به دریا می‌سپارند.


تعداد این پناه‌جویان در سال‌های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است. فقط در سال جاری بیش از ۱۸ هزار نفر کوشیده‌اند خود را از راه دریا به استرالیا برسانند. از این تعداد، صدها نفر در حوادثی که در دل دریا پدید آمده کشته شده‌اند. استرالیا برای منصرف کردن پناه‌جویان از پذیرش ریسک این سفرهای مرگ‌بار، ماه گذشته اعلام کرد که پناه‌جویانی را که با کشتی و قایق وارد مرزهای این کشور شوند نخواهد پذیرفت و آن‌ها را به گینه نو یا جزیره نائورو منتقل خواهد کرد.

در آخرین حادثه از این دست، قایقی که از اندونزی رهسپار استرالیا شده بود، دچار سانحه شد و دست‌کم ۱۵ نفر از سرنشینان آن کشته شدند. شش کودک هم از جمله قربانیان این حادثه بودند.

خودداری ایران از شرکت در مذاکرات بر سر بحران قاچاق انسان

این حادثه در حالی رخ داد که باب کار، وزیر خارجه و تونی برک، وزیر مهاجرت استرالیا، برای مذاکرات منطقه‌ای پیرامون بحران پناه‌جویان و مساله قاچاق انسان‌ها، در جاکارتا حضور دارند. با این‌که بیشترین تعداد پناه‌جویان استرالیا از ایران روانه این کشور می‌شوند، مقامات ایرانی از شرکت در این مذاکرات خودداری کرده‌اند. تنها در چهار ماه اول سال ۲۰۱۳ بیش از شش هزار ایرانی به استرالیا پناه برده‌اند.

رسانه‌های استرالیایی گفته‌اند که مقامات ایرانی این نشست را تحریم کرده‌اند. به اعتقاد آن‌ها ایران قصد ندارد در حل و فصل این بحران انسانی، با آن‌ها همکاری داشته باشد. با این حال، یک روزنامه استرالیایی اعلام کرده که ممکن است دلیل شرکت نکردن هیات ایرانی، لغو ویزای ورود ایرانیان به اندونزی باشد که اجرای آن از روز سه‌شنبه (۲۹ مرداد) رسما آغاز شده است.

اندونزی پس از آن‌که بیش از ۱۸ ماه از سوی مقامات استرالیا تحت فشار قرار گرفت، سرانجام شرایط دریافت ویزا برای ایرانیان را سخت‌تر کرد تا از این طریق از احتمال مهاجرت پرمخاطره آن‌ها به استرالیا بکاهد.

هیات‌های نمایندگی اندونزی، افغانستان، پاکستان، تایلند و سری‌لانکا در این مذاکرات حضور یافته‌اند. این کشورها پس از ایران بیشترین سهم ‌را از پناه‌جویان روانه استرالیا دارند. مقامات استرالیایی می‌گویند سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای که به تازگی و در آستانه انتخابات هفتم سپتامبر در این کشور درباره پناه‌جویان اعمال کرده‌اند، تاثیرگذار بوده و اجرای آن‌ها ادامه خواهد یافت.

+34
رأی دهید
-9

همه فن حریف - تهران - ایران
خسته شدیم از این خبرها و از مصاحبه های آبگوشتی رادیو فردا. یه قانون در کشور جهان اول وضع شده و اجرا هم خواهد شد. حالا هی از این خبرهای احساساتی بذارین.
‌چهارشنبه 30 مرداد 1392 - 00:33
birmingham - شیراز - ایران
ها‌ها ها آقا اخبار رو بخون بد بزن برو با جونت بازی کن بعد هم برو گینه واسه خودت حال اونجا آب هم نیس برای خوردن به خدا آسمونه همه جا آابی هست ،هیچ خبری نیست همین انگلیس هم همین هست تا ایران بودیم فک میکردیم بیام اینجا همه چیز فرق می‌کنه به مولا یه دقیقه ایران به همی‌ دنیا ، اگر شیرو شکر غربت بنوشی همانند گدای در وطن نیست .
‌چهارشنبه 30 مرداد 1392 - 01:30
ari jojeh - تهران - ایران
کجاشو دیدی، ۹۰ درصد اینها کلاه برداری کردن و زدن به چاک و بیشترین‌شان هم تزریقی هستند تعدادی از آنها هم حتا پرونده قضابی دارند و کلاه برداری یا قتل کرده اند و درصدی هم فرستاده بیت امام زمان برای روز مبادا، بیشتری‌ها هم برای اینکه قابل تعقیب نباشند تو مسیر پاسپورتشان را پاره میکنند و اسم و آدرس الکی‌ میدهند و و و و و....
‌چهارشنبه 30 مرداد 1392 - 01:36
آزاده هبوط - ملبورن - استرالیا
هی واییییییییییییییییییییییی من !!!!!!
‌چهارشنبه 30 مرداد 1392 - 04:47
pooochooo - کلن - آلمان
این مردم از بس تو ایران پول مفت در آوردند.. که حالا فیلشون یاد آزادی کرده.. اگر تو ایران هم با وجدان و درست کار کنید میتونید زندگی‌ راحتی‌ داشته باشید، وقت شناسی‌ یادتون نر.. واگر نه در کشورهای دیگه کسی‌ رو بدون کار سخت به جایی نمی‌گذرند برسه. اینقدر به ایرانی‌ بودنتان هم ننازید، یک سنت هم به ایرانی‌ بودنتان نمیدن. بابا اگر کار بلدی بکنی‌ همون مملکت خودت بکن. اگر کار بلد نیستی‌ فکر میکنی‌ در خارج بدون کار بلد بودن وزیرت میکنند.
‌چهارشنبه 30 مرداد 1392 - 08:31
baharmazaheri - عجمان - دبي
کشتی چوبی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ۱۰۶ نفر !!!!!!!!!!!!!!!!!!! گر عقل نباشد جان در عذاب است
‌چهارشنبه 30 مرداد 1392 - 09:44
Diba3 - سیدنی - استرالیا
شاید خیلی ها مدارک شناسایی را إز بین ببرند ولی هر زمانی که بخواهند درخواست سیتیزن کنند باید اصل شناسنامه و ترجمه انرا تحویل دهند ،
‌چهارشنبه 30 مرداد 1392 - 10:29
ali1111 - تهران - ایران
بیرمنگهام - شیراز - ایران. خوب انقدر وطنت خوبه بر گرد! کسی‌ باهات کاری نداره! مثل من که میرم و میام !!! کسی‌ نمیگه چرا؟!!! این سایت هم که ما را خفه کرد با اخبار مهاجرت استرالیا؟!!!!
‌چهارشنبه 30 مرداد 1392 - 21:11
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.