سفیر استرالیا در کابل: هرگز غیرقانونی به استرالیا نیایید

سفیر استرالیا در کابل: هرگز غیرقانونی به استرالیا نیایید

"ما کسانی را جذب می‎کنیم که فکر می‌کنیم برای اقتصاد استرالیا مفیدتر هستند"

سفیر استرالیا در افغانستان گفته که از آغاز سال جاری میلادی بیش از دو هزار و چهار صد پناهجوی افغان از طریق اندونزی وارد استرالیا شده‌اند.

در سالهای اخیر استرالیا به یکی از اهداف عمده پناهجویان افغان تبدیل شده و افزایش شمار تلفات راه پرخطر دریایی این کشور، توجه بسیاری را جلب کرده و مقامهای استرالیایی را وادار به اتخاذ سیاست سختگیرانه‌ای در برابر پناهجویان کرده است.

بر اساس این سیاست، افرادی که به صورت غیرقانونی توسط قایق وارد استرالیا شوند، مجوز اقامت دریافت نخواهند کرد. این سیاست در ماه جولای امسال اعلام شد و تا حال شش گروه به پاپوآ گینه نو و جزایر نائورو در اقیانوس آرام منتقل شده‎اند.

جان فیلیب سفیر استرالیا در گفتگویی ویژه با بی‎بی‌سی گفت که در آنجا با همکاری کمیسیاریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و دولت این کشور دوسیه آنها بررسی خواهد شد.

آقای فلیپ افزود: "هدف از این سیاست جلوگیری از قاچاق انسان توسط کسانی است که می‌گویند اگر شما پنج، ده یا بیست هزار دلار بدهید شما را به استرالیا خواهیم رساند. آنچه سیاست فعلی می‌گوید این است که هرگز به صورت غیرقانونی به آسترالیا نیایید."

موضوع ورود پناهجویان به استرالیا، اینک به مسئله‌ای داغ انتخاباتی در این کشور تبدیل شده و حزب اصلی مخالف دولت گفته که در صورت پیروزی در انتخابات، همه قایق‎هایی را که وارد استرالیا می‎شوند به مبدا حرکت آنها، مسترد می کند.

جان فلیپ گفت: "آنچه حکومت کنونی انجام می‎دهد این است که کسانی را که قصد آمدن به استرالیا از طریق دریا را دارند، در صورتی که به درد سر بیفتند، نجات دهد و اگر وارد سرزمین اصلی استرلیا یا یکی از جزایر آن شوند، به آنها غذا و سرپناه می‌دهد، اما آنها مجوز اقامت در استرالیا را دریافت نخواهند کرد."

آقای فلیپ در پاسخ به این سوال بی‎بی‎سی که آیا تمایل استرالیا برای جذب نیروی متخصص و برخورد سختگیرانه با دیگر پناهجویان، غیرعادلانه نیست، گفت: "ما کسانی را جذب می‎کنیم که فکر می‌کنیم برای اقتصاد استرالیا مفیدتر هستند. بنابراین ما افراد حرفه‌ای را می‌پذیریم."بر اساس سیاست جدید دولت استرالیا، پناهجویان غیرقانونی به پاپوا گینه نو و نائورو فرستاده می شوندسفیر استرالیا افزود: "امسال ۱۴۰ هزار نفر را پذیرفتیم که بیست هزار آنها افرادی هستند که به دلیل مسایل حقوق بشری قبول شده‌اند. یک عده آنها افراد تحصیلکرده هستند، بخش عمده و بزرگتر آنها کسانی هستند که به خانواده‌های خود در استرالیا پیوسته‌اند."

آقای فلیپ همچنین گفت: "از آغاز اجرای سیاست جدید، شش گروه به پاپوا گینه نو فرستاده شده‌اند که بیشتر ایرانی هستند. راجع به افغانها گفتم که امسال هجده هزار نفر به صورت غیرقانونی از طریق دریا وارد استرالیا شده‌اند که از جمله بیش از دو هزار و چهارصد نفر افغان هستند. اینکه چه تعداد افراد در دریا غرق شده‌اند، آماری در دست نیست."

سفیر استرالیا در پاسخ به این سوال بی‌بی‌سی که آیا این کشور در برخوردش با خانواده‌ها و افراد مجردی که با قایق به استرالیا سفر می‌کنند متفاوت است، گفت که بیشتر افراد مجرد مرد هستند اما سعی می‌کنند با ارائه خدمات و مراقبت‌های بیشتر به خانواده‌ها، زنان و کودکان مانع سوء استفاده از آنها شود.

استرالیا از کشورهای عمده مهاجرپذیر در جهان است و سالانه بیست هزار نفر را می‌پذیرد.

جان فیلیپ افزود که افغانها ۱۶ تا ۲۰ درصد این پناهجویان را تشکیل می دهند.

+36
رأی دهید
-22

paksan - آمریکا - آمریکا
اون سرزمین مال همه مردم دنیاست و همون طور که شما سرتون رو انداختین رفتین اونجا و برای خودتون دولت و دستدک راه انداختین بقیه مردم دنیا هم می تونن بروند اونجا انگلیسا حق ندارن برای بقیه مردم دنیا و بخصوص بومی های مالک اون سرزمین ادعایی بکنند قانون استرالیا به دست مردم نوشته می شه نه دولت نژاد پرست کنونی .
دوشنبه 28 مرداد 1392 - 03:14
mahdinagash - مشهد - ایران
اگه دولتمردان افغانستان یا ایران و کشورهای بی ثباتی دیگه عرضه حکومتداری رو داشته باشن . نیازی نیست یک شهروند خودش و زن و بچه اش رو به اب واتیش بزنه ترک وطن بکنه
دوشنبه 28 مرداد 1392 - 07:08
be_pa.khaste - هارلم - هلند
هر جا سخن از پناهندگی می‌باشد نام ایرانی‌ و افغانی میدرخشد
دوشنبه 28 مرداد 1392 - 09:06
davood63 - تهران - ایران
استرالیا اخر نژاد پرستی .ولی‌ کشور خود شون نمی‌خواند از مهاجر در پیتی پر بشه کار درستی هم هست
دوشنبه 28 مرداد 1392 - 09:45
faghat zartosht - شیراز - ایران
بازم احمق زیاده که بره با این قانون نژاد پرستی جدید.فکر میکنن با اعتصاب غذا و گریه و زاری و خواهش و التماس اونا رو دیگه نمیفرستن پاپوا گینه نو یا نائورو
دوشنبه 28 مرداد 1392 - 12:48
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.