تجویز داروی ضد فشار خون نیازمند 'بازنگری' است

محققان می‌گویند تجویز داروی پایین آورنده فشار خون برای کسانی که هنوز فشار خون بالا ندارند اما خطر بیماری‌های قلبی عروقی در آنها زیاد است، می‌تواند باعث نجات جان بسیاری شود.
 
بر اساس دستورالعمل‌های فعلی، تجویز داروی ضد فشار خون وقتی انجام می‌شود که فشار خون از میزان معینی بیشتر باشد.
 
در حال حاضر در بریتانیا این میزان بالای ۱۴۰ روی ۹۰ میلی‌متر جیوه برای کسانی است که عوامل خطر ساز آنها را تهدید می‌کند اما برای تمام افرادی که فشار خون ۱۶۰ روی ۱۰۰ دارند دارو تجویز می‌شود.
 
به این ترتیب برای فردی که سکته مغزی کرده اما فشار خونش کمتر از این میزان است داروی فشار خون تجویز نمی‌شود و فقط او را از این نظر تحت نظر قرار می‌دهند.
 
اما گروهی از محققان از کشورهای مختلف دنیا فکر می‌کنند باید تجویز داروی فشار خون برای افراد در معرض خطر زودتر شروع شود.
 
آنها بیش از صد تحقیق را که در مدت پنجاه سال روی بیش از ششصد هزار نفر انجام شده بررسی کرده‌اند و نتایج آن را در نشریه معتبر لنست منتشر کرده‌اند.
 
بر اساس این تحقیق، افرادی که فشار خون طبیعی دارند اما خطر فشار خون در آنها زیاد است، مثلا افراد سیگاری که کلسترول بالا دارند یا در افراد بالای ۶۵ سال که دیابت دارند، بیشترین نفع را از تجویز داروی ضد فشار خون می‌برند و خطر بیماری قلبی و سکته مغزی در آنها پایین می آید.
 
نویسندگان این تحقیق می‌گویند داروی ضد فشار خون حتی می‌تواند فشار خون این افراد را حتی از میزان مورد نظر پزشکان هم پایین‌تر بیاورد.
 
از این رو آنها به این نتیجه رسیده‌اند که پزشکان باید خطراتی که سلامت فرد را تهدید می‌کنند در نظر بگیرند نه دستور‌العمل‌های خشک و در مواردی دلبخواهی را.
 
نویسندگان این تحقیق می‌گویند افراد بسیاری از پایین آوردن فشار خون نفع می‌برند چه این کار با تغییر سبک زندگی انجام شود چه با داروی ضد فشار خون.
 
با این حال آنها توصیه نکرده‌اند که داروی ضد فشار خون برای همه این افراد تجویز شود و در نظر گرفتن عوارض جانبی و سنجیدن نفع و ضرر را مهم دانسته‌اند.
 
اما متخصصان دیگر معتقدند که تغییر سبک زندگی باید در الویت قرار داشته باشد نه تجویز دارو.
 
پروفسور لیام اسمیت از دانشکده بهداشت و طب حاره‌ای لندن نتایج این تحقیق را مهم دانسته اما می‌گوید باید در نظر داشت که همه افراد نمی‌توانند کاهش فشار خون را بخوبی تحمل کنند و باید منافع دارو در کنار مضرات و عوارض جانبی آن سنجیده شود.
 
دکتر تیم چیکو از دانشگاه شفیلد نیز می‌گوید: "ما همه می‌توانیم فشار خونمان را پایین بیاوریم و این کار را بشکلی موثر و ارزان هم انجام دهیم؛ با تغذیه سالم، ورزش و تحرک بیشتر، کاهش مصرف الکل و حفظ وزن مناسب."
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.