پژوهش جدید از بی‌اثر بودن ماریجوانا بر میزان هوش خبر می‌دهد

همایون خیری
گزارش مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد می‌گوید بیش از 180 میلیون نفر در جهان در سال 2013 ماریجوانا مصرف کرده‌اند و تعداد مصرف کنندگان آن نسبت به سال 2009 چیزی نزدیک به 4 درصد افزایش داشته است. حالا پژوهشگران سه دانشگاه در بریتانیا با انتشار نتایج مطالعه‌ای مشترک نتیجه گیری کرده‌اند که مصرف ماریجوانا به کاهش هوش مصرف کنندگان منجر نمی‌شود.
 
برنامه پایش آینده که مصرف مواد مخدر در جهان را زیر نظر پژوهشگران دانشگاه میشیگان رصد می‌کند در سال 2014 اعلام کرد که حدود 17 درصد نوجوانان پانزده و شانزده اروپایی و 34 درصد نوجوانان در همین سنین در امریکا دستکم یکبار ماریجوانا مصرف کرده‌اند بنابراین نیاز به انجام تحقیقات تازه و مقررات جدید برای بررسی شرایط جدید اجتماعی و گسترش مصرف ماریجوانا در میان نوجوانان وجود دارد. اما پژوهشگران بریتانیایی می‌گویند در مقایسه هوش دو هزار دوقلویی که یکی از آن‌ها برای مدت‌های طولانی ماریجوانا مصرف می‌کرده نشان می‌دهد هوش نوجوانانی که درگیر استعمال این ماده بوده‌اند تفاوتی با هوش جفت خود که ماریجوانا مصرف نمی‌کرده ندارد.
 
ماریجوانا که در ایران به نام گراس یا علف معروف است سرگل‌ها و برگ‌های جوان خشک شده گیاه ماده شاهدانه است که در گیاهشناسی با نام علمی Cannabis sativa طبقه بندی می‌شود. گل‌های شاهدانه یکبار در سال بر روی گیاه ماده ظاهر می‌شوند و به همین دلیل شاهدانه را به نام گیاه سالیانه می‌شناسند. از صمغ گیاه ماده شاهدانه نیز حشیش تولید می‌کنند. 60 ماده شیمیایی با خاصیت تخدیری از گیاه شاهدانه به دست می‌آید اما اثر اصلی تخدیری این گیاه مربوط به ماده‌ای‌ست به نام تتراهایدروکانابینول که به اختصار به نام THC شناخته می‌شود. این ماده شیمیایی اولین بار در سال 1964 توسط دو شیمیدان اسرائیلی در موسسه علمی وایزمن از گیاه شاهدانه استخراج شد.
 
پژوهشگران نیوزیلندی در سال 2012 نتایج مطالعه‌ای را منتشر کردند که نشان می‌داد مصرف کنندگان 18 تا 35 ساله ماریجوانا نسبت به افراد همسن خود که از این ماده مخدر استفاده نمی‌کردند هوش کمتری دارند. گرچه این مطالعه از این جنبه مورد نقد قرار گرفت که نشان نمی‌داد آیا افراد مورد مطالعه بطور کلی پیش از مصرف ماریجوانا نیز کم‌هوش‌تر از افراد همسن خود بوده‌اند یا نه. علاوه بر این، موضوع پیشزمینه‌های محیطی و خانوادگی آن‌ها نیز مورد بررسی قرار نگرفته بود. بنابراین سنجش هوش چنین افرادی معیارهای یک مطالعه تطبیقی همتراز را در خود نداشت. بنابراین پژوهشگران بریتانیایی برای پاسخ به این سوال که ماریجوانا و کم‌هوشی چه نسبتی با یکدیگر دارند از اطلاعات بهداشتی و خانوادگی دوقلوهای درگیر و غیر درگیر با ماریجوانا استفاده کردند.
 
پژوهشگران دانشگاه کالج لندن، دانشگاه کویین و دانشگاه بریستول که این مطالعه را انجام داده‌اند می‌گویند مقایسه آزمون‌های هوش دوقلوهایی که یکی از آن‌ها هر روز بمدت 6 ماه یا بیشتر ماریجوانا مصرف می‌کرده با آن‌هایی که در مجموع 30 بار ماریجوانا دود کرده‌اند و آن‌هایی که هرگز مصرف نکرده‌اند تفاوت معناداری نشان نمی‌دهد. گرچه نویسندگان گزارش از مشابهت هوشی مصرف کنندگان ماریجوانا با کسانی که درگیر این ماده نبوده‌اند می‌گویند با اینحال سوالی که در این مطالعه به آن پاسخ داده نشده این است که آیا هر مقدار مصرف ماریجوانا می‌تواند در نتیجه هوشی آزمایش شوندگان بی اثر باشد یا خیر؟
 
گزارش مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد می‌گوید بزرگ‌ترین مراکز تولید ماریجوانای جهان در سه کشور مراکش (با 47500 هکتار زیر کشت)، مکزیک (با 25430 هکتار زیر کشت) و افغانستان (با 12 هزار هکتار زیر کشت) قرار دارد. همزمان دولت هلند از امحاء 5435 گلخانه برای پرورش گیاه شاهدانه در فضای داخلی خبر داده است.  
 
اگرچه پژوهش تازه به اثر استعمال ماریجوانا بر هوش تمرکز داشته اما مطالعات بهداشتی نشان می‌دهند مصرف ماریجوانا منجر به افزایش احتمال ابتلا به سرطان ریه می‌شود. 
+16
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.