۷ تصور اشتباه در مورد مصرف قند و شکر که باید بدانید

امروزه اطلاعات نادرست زیادی در مورد مصرف قند و چگونگی تأثیر آن بر روی سلامتی شما تبادل می‌شود.
۱.مصرف قند عامل بیش‌فعالی است
این باور معمول، توسط جامعه علمی و با انجام تحقیقات گسترده آن‌ها کنار گذاشته‌ شده است. در مطالعه‌ای که در آن از والدین خواسته شد تا رفتار کودکانشان را بعد مصرف مواد قندی ثبت کنند، تمام فعالیت‌های کودکان «بیش‌فعال و مشکل‌دار» توصیف شد. حقیقت این است که هیچ‌گونه مواد قندی به کودکان خورانده نشد. ازآنجایی‌که مواد قندی اغلب در اماکن عمومی (مهمانی‌ها و جلسه‌ها) مصرف می‌شوند و محرک‌های زیادی غیر از غذا (یعنی شنیداری و دیداری) در آنجا به چشم می‌خورد که می‌توانند بر حالت و نگرش افراد در این مورد تأثیرگذار باشند.
۲. قند عامل اصلی در بروز دیابت است
قند تنها عامل مضر برای افراد مبتلا به دیابت نیست. دیابت نتیجه سبک زندگی عاری از فعالیت، رژیم غذایی نامناسب و ژنتیک است. دریافت کالری‌های مضر از هر منبع غذایی به‌طور حتم عامل این بیماری می‌شود، اما صرف خوردن قند نمی‌تواند عاملی باشد برای دیابتی شدن شما. اگر به دیابت مبتلا هستید، به شما نکات رژیمی ویژه را یادآورد می‌شویم.
۳. شکر قهوه‌ای ارزش غذایی بیشتری نسبت به نوع سفید آن دارد
به احتمال زیاد شما هم این ضرب‌المثل قدیمی را شنیده‌اید که «هرچه نان سفیدتر، مرگ شما نزدیک‌تر»! این عقیده نه‌تنها بر مصرف تمام حبوبات که حتی روی مصرف برنج قهوه‌ای نیز تأثیر گذاشته است. متأسفانه این قانون در مورد شکر حقیقت ندارد، زیرا شکر قهوه‌ای فقط حاوی شیره افزوده‌شده به آن است. توجه داشته باشید که شکر قهوه‌ای با شکر خام و پالایش نشده‌ که ظاهر قهوه‌ای دارد از لحاظ ارزش غذایی به طور کامل متفاوت است.
۴. قند طبیعی برای شما بهتر است
شاید شما هم به تازگی بسته‌هایی با نام «قندهای جایگزین» روی قفسه‌های فروشگاه‌ها دیده باشید. در بین انواع قندهای پالایش‌شده، قند نارگیل، شهد گیاه آگاوه و قند خرما به‌عنوان سالم‌ترین قند تبلیغ می‌شوند. اما از آنجا که فرایند سوخت‌وساز بدن همیشه به یک‌شکل صورت می‌گیرد چنین ادعایی اشتباه است. این نوع قندهای طبیعی، مواد معدنی در خوددارند که البته مقدار آن‌ها نیز ناچیز است و برای بهره‌مند شدن از فوایدشان باید مقدار زیادی از آن‌ها مصرف شود.
۵. برچسب «بدون شکر» به معنی سالم‌تر بودن محصول است
اگر غذای موردنظر شما فاقد قند باشد بدون شک برای شما سالم‌تر است، اما این موضوع در مورد محصولاتی که برچسب «بدون شکر» را روی بسته‌های شیک خود دارند آنچنان درست نیست. این برچسب نشان‌دهنده استفاده از شیرین‌کننده‌های مصنوعی در این محصولات است که البته ضرر بیشتری برای شما دارد. شیرین‌کننده‌های طبیعی مانند گیاه شکر برگ یا استویا (به انگلیسی Stevia) هم می‌توانند مشکل‌ساز باشد. درنتیجه استفاده به مقدار نیاز از قندهای طبیعی بهتر از مصرف هرچند اندک شیرین‌کننده‌های مصنوعی است.
۶. میوه به دلیل داشتن قند زیاد مضر است
میوه شامل مقدار زیادی قند طبیعی به نام فروکتوز است. برخلاف کلوچه و کیک، میوه دارای مواد مغذی مهم دیگری مانند فیبر است که دارای ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان بوده، خاصیت ضدالتهابی داشته و در کاهش کلسترول نیز به شما کمک می‌کند. همه این ویژگی‌ها برای پیشگیری از بیماری مفید هستند. فیبرهای غیر محلول میوه به کنترل جذب قند در جریان خون و افزایش طول عمر شما کمک می‌کنند.
۷. عبارت «بدون قند افزودنی» به معنی این است که خطری متوجه شما نیست!
به خاطر داشته باشید که تنها وجود یک برچسب با چنین عبارتی به معنی نبود قند در آن محصول نیست. قند شکل‌های متفاوتی دارد که تشخیص آن‌ها در هنگام خرید مهم است. آن‌ها می‌توانند تحت عنوان دکستروز، نوشیدنی ذرت با فروکتوز بالا، نوشیدنی مالت، فروکتوز و عصاره آب‌میوه نام‌گذاری شده باشند. یک‌راه حل خوب این است که به قسمت انگلیسی ترکیبات محصول نگاهی بیاندازید؛ هر کلمه‌ی به «ose-» ختم شده باشد، نشان‌دهنده وجود قند در آن است.
+24
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.