اما و اگر درباره ارتباط ویروس زیکا با کوچکی مغز نوزادان

برخی از متخصصان پزشکی و سلامت عمومی عقیده دارند که هشدارهای سازمان جهانی بهداشت در خصوص ویروس زیکا و ربط آن به تولد نوزادانی مبتلا به میکروسفالی، بدون تحقیقات لازم انجام شده است. برخی حتی پا را فراتر گذاشته و اعلام کرده‌اند که دولت برزیل، که بیشترین شمار مبتلایان به ویروس زیکا را در خود جای داده است، «بی‌مسئولیت» عمل‌ می‌کند. این متخصصان اعتقاد دارند که از نظر علمی ربط بیماری میکروسفالی به ویروس زیکا ثابت نشده است.
 
زیکا بیماری خطرناکی است که گفته می‌شود از طریق نیش پشه آلوده به انسان سرایت می‌کند و هرچند به مرگ بیمار منجر نمی‌شود اما در زنان باردار باعث به دنیا آمدن نوزادانی با سر کوچک و نیز عوارض مغزی می‌شود. این عارضه میکروسفالی نام دارد.
 
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در حالیکه به دنبال گسترش این ویروس در آمریکای مرکزی و جنوبی، وضعیت اضطراری بین‌المللی در این کشورها اعلام شده است، دکتر الکساندرو فیلو، استاد اپیدمی‌شناسی دانشگاه سن پابلو در برزیل می‌گوید که این یک «رسوایی بین‌المللی است.» به عقیده فیلو، برزیل در سراسر جهان وحشتی بی‌مورد ایجاد کرده است.
 
 برزیل به تازگی آماری را منتشر کرده که نشان می‌دهد ۵۸۳ مورد میکروسفالی در این کشور ثبت شده است. این آمار تنها نسبت به یک هفته قبل از آ>، هشتاد مورد رشد را نشان می‌دهد. موارد ابتلای به زیکا هم در این کشور هم تنها در یک هفته بیش از صد مورد افزایش داشته است.
 
دکتر فیلو می‌گوید: «من نمی‌گویم که زیکا باعث میکروسفالی می‌شود یا نمی‌شود. حرف من این است که وزارت بهداشت هنوز شواهد علمی معتبری در ربط این دو به هم ارائه نداده است.»
 
در مقاله‌ای که به قلم چهارده متخصص پزشکی منتشر شد، اشاره شده است که هنوز پرسش‌های بی‌پاسخ بسیار زیادی درباره ربط زیکا به میکروسفالی وجود دارد. از جلمه اینکه چرا تعداد مبتلایان به میکروسفالی فقط در بزیل اینقدر زیاد است و نه در کشورهای دیگری که آنها هم مورد حمله زیکا قرار گرفته‌اند. در این مقاله آمده است که آنچه زیکا را به میکروسفالی مربوط می‌کند بسیار  غیر علمی است و چالش‌های جدی در اثبات ربط این دو به هم وجود دارد. اما نه تنها پزشکان و متخصصان بلکه برخی  هم  آنها عقیده دارند نامحبوب بودن دولت برزیل، مسئولان بهداشت این کشور را به واکنش‌ غیرمتعارف درباره این موضوع سوق داده است.
 
این در حالی است که وزیر بهداشت برزیل اعلام کرده است که «کاملا مطمئن» است که علت ابتلای نوزدان به بیماری میکروسفالی، ویروس زیکا است. مارگارت چن، رئیس سازمان بهداشت جهانی، که هفته گذشته از برزیل دیدار کرده است، هم گفته است که میکروسفالی علل مختلفی دارد، اما در مورد حاضر در کشورهای آمریکای جنوبی، ویروس زیکا مسبب بروز آن است.
+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.