تعطیلی شش کارگاه مشروب‌سازی و بازداشت ۱۰ نفر در کرمان

بازپرس شعبه ۱۵ دادسرای عمومی و انقلاب کرمان از «انهدام» شش کارگاه تولید نوشیدنی‌های الکلی و بازداشت ۱۰ نفر در این رابطه در شهر کرمان خبر داده است.
 
به گزارش روز سه‌شنبه ۱۱ اسفندماه وب‌سایت دادگستری استان کرمان٬ علیرضا میرزا‌پور با اعلام این خبر افزوده از شش کارگاه «منهدم شده» بیش از «هفت هزار لیتر» مشروب دست‌ساز کشف شده است.
 
میرزاپور اضافه کرده که شناسایی این کارگاه‌ها و بازداشت متهمان در شش ماه اخیر صورت گرفته و پرونده آنها پس از صدور کیفر خواست به دادگاه ارسال شده است.
 
به گفته وی «مجازات حبس، شلاق و پرداخت جزای نقدی به میزان پنج برابر ارزش تجاری و در برخی موارد مصادره اموال و خودرو در انتظار مجرمین جرایم مرتبط با مشروبات الکلی است.»
 
تولید٬ توزیع و مصرف نوشیدنی‌های الکلی در ایران براساس قوانین اسلامی ممنوع است و برای افرادی که این قوانین را رعایت نکرده باشند٬ مجازات‌های سختی در نظر گرفته شده است.
 
مجازات مصرف نوشیدنی‌های الکلی در ایران ۸۰ ضربه شلاق است، و پس از دو بار اجرای این حد، تکرار مصرف نوشیدنی‌های الکلی می‌تواند به اعدام منجر شود.
 
با وجود این محدودیت‌ها و مجازات‌ها٬ گزارش‌ها از مصرف سالانه حدود ۶۰ میلیون لیتر نوشیدنی‌های الکلی در ایران حکایت دارد.
 
پیشتر رسانه‌های ایران به نقل از علی‌اکبر سیاری٬ معاون بهداشت وزارت بهداشت٬ درمان و آموزش پزشکی از مصرف سالانه ۴۲۰ میلیون لیتر الکل در کشور خبر داده بودند.
 
درباره میزان دقیق مصرف نوشیدنی‌های الکلی در ایران آمار دقیقی در دست نیست و بار‌ها از سوی مسئولان مختلف آمارهای متفاوتی در این زمینه اعلام شده است.
 
مصرف نوشیدنی‌های الکلی غیراستاندارد و قاچاق بار‌ها در ایران منجر به مرگ و یا از دست دادن بینایی شماری از مصرف‌کنندگان نیز شده است.
 
در سال ۱۳۹۲ بیش از ۳۵۰ نفر در چند شهر مختلف استان کرمان از جمله رفسنجان به علت نوشیدن نوشیدنی الکلی تقلبی مسموم شدند و هفت نفر نیز جان باختند.
 
در آذرماه سال ۹۳ نیز اعلام شد تنها در هفت ماه منتهی به آن تاریخ ۵۳ نفر در ایران به دلیل «سوء مصرف الکل» جان خود را از دست دادند.
+10
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  karaji - کرج ، ایران
  رقابت اصلی‌ تو ایران سر دوا خوری و دوا کشی‌ هست ، فک می‌کنید کی‌ میبره !؟
  3
  12
  ‌پنجشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  بوزرجمهر - تهران، ایران
  بیا دولت ورشکسته احمق جا اینکه شغل درست کنه اینا رم میبنده. بابا کاسبیه خود اشتغالیه.هرویین و شیشه که نیست
  3
  11
  ‌پنجشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.