احتمال رای‌گیری درباره طرح الزام تایید توافق آمریکا با ایران در کنگره

سناتور جمهوریخواه، باب کورکرسناتور باب کورکر، رییس کمیته روابط خارجی سنا می‌گوید این احتمال وجود دارد طرحی برای ملزم کردن هرگونه توافق آمریکا با ایران که به تایید در کنگره نیاز دارد، مطرح شده و به رای گذاشته شود.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای کورکر روز پنجشنبه ۲۸ اسفند گفت در حال بررسی هستیم که احتمالا پنجشنبه هفته آینده این طرح به رای گذاشته شود.
 
باراک اوباما پیشتر هشدار داده بود که هرگونه طرحی که در مقطع مذاکرات حساس با ایران در کنگره تصویب شود را وتو خواهد کرد.
 
در همین رابطه، اد رویس، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، گفته است: کاخ سفید در پی توافق با ایران است و حتی شاید به دنبال بیانیه‌ای برای تایید آن در شورای امنیت باشد اما هنوز با کنگره آمریکا وارد گفت‌وگو نشده است.
 
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای رویس روز پنجشنبه گفت: «این تحریم‌ها که از جانب کنگره وضع شده بود، ایران را به میز مذاکره کشاند و اگر قرار است این تحریم‌ها برداشته شود، ما باید در جریان قرار بگیریم».
 
آقای رویس گفت: «حتی به نظر می‌رسد دولت برای تایید توافق احتمالی ممکن است به دنبال قطعنامه‌ای در شورای امنیت باشد ولی هنوز حاضر نشده است که کنگره را در این مسیر وارد کند».
 
تونی بلینکن، معاون وزیر خارجه آمریکا، گفته است: «ما قصد نداریم کنگره را از مسیر کنار بگذاریم. وقتی و در صورتی که به توافق احتمالی رسیدیم، آن زمان فرصتی خواهد بود که کنگره بتواند نظر خود در مورد آن بگوید».
 
آدام زوبین، معاون مقابله با تروریسم و اطلاعات اقتصادی وزارت خزانه‌داری آمریکا به آسوشیتدپرس گفت: «اگر بتوانیم به درک جامعی برسیم، نظامی طراحی خواهیم کرد که قدم به قدم با تایید شدن همکاری‌های ایران، به تدریج تحریم‌ها کاهش یابد. با این حال طوری خواهد بود که در صورتی که ایران همکاری نکرد، بتوان دوباره تحریم‌ها را برقرار کرد».
 
نمایندگان جمهوری‌خواه در کنگره آمریکا مخالف «توافق بد» با ایران هستند.
مذاکرات نمایندگان ایران و آمریکا این هفته در لوزان سوییس آغاز شد و قرار است تا روز جمعه ادامه یابد.
 
برخی از اعضای هیات ایرانی از جمله علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، گفته‌اند که بر روی ۹۰ درصد بخش‌های فنی توافق حاصل شده است. کاخ سفید در پاسخ گفته که هنوز احتمال توافق با ایران، ۵۰ درصد است.
+14
رأی دهید
-8

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.