چک ۵ میلیون ریالی شگرد کلاهبردار ماشین فروش

کلاهبرداری که به بهانه خرید و فروش ماشین چک 500 هزار تومانی به جای چک 5 میلیون تومانی به مشتریانش پرداخت می‌کرد؛ دستگیر شد.

 

 

به گزارش خبرنگار حوادث فارس روز 22 بهمن سال گذشته خریدار یک دستگاه خودرو پراید با مراجعه به کلانتری 163 اوین به مأموران اعلام کرد: توسط فردی به هویت جهانگیر که اقدام به خرید خودرو از وی کرده اما پس از مدتی به درخواست همین شخص اقدام به فسخ قرارداد و بازپس دادن خودرو کردم، مورد کلاهبرداری قرار گرفتم.
 
با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع کلاهبرداری و به دستور بازپرس شعبه نهم دادسرای ناحیه یک تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.
 
با ارجاع پرونده به پایگاه یکم پلیس آگاهی، مالباخته پس از حضور در این پایگاه در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: روز 21 شهریور سال جاری از طریق آگهی روزنامه اقدام به خرید یک دستگاه خودرو پراید از فردی به هویت جهانگیر کردم.
 
پس از گذشت چند ماه او به همراه همسر و فرزندش به در منزل ما مراجعه کرد و به بهانه باز پس گرفتن خودرو و با ترفند خاصی اقدام به کلاهبرداری و گرفتن خودرو از من کرد؛ ایشان چکی را تحت عنوان چک 5 میلیون تومانی به من تحویل داد و به بهانه اینکه مادر همسرش در بیمارستان بستری است، بلافاصله ماشین را از من بازپس گرفت و به سرعت از محل رفت؛ پس از رفتن این فرد، زمانیکه مبلغ درج شده بر روی چک را نگاه کردم متوجه شدم که مبلغ درج شده، 5 میلیون تومان نیست بلکه 5 میلیون ریال است.
 
یکی از این مالباختگان پس از حضور در پایگاه، در اظهارات مشابه به کارآگاهان گفت: در سال گذشته یک دستگاه خودرو پراید را به قیمت 6 میلیون و 150 هزار تومان از شخصی به هویت جهانگیر خریداری کرده، ضمن پرداخت پول قرار بر این شد تا ایشان ظرف مدت سه روز سند قطعی را به نام بنده انتقال دهد اما پس از گذشت حدود یک ماه این کار صورت نگرفت؛ نهایتا یک روز ایشان همراه همسر و پدرش به منزل بنده مراجعه کرد و به صورت توافقی قرار شد تا خودرو و قرداد را به او بازپس داده و من نیز یک فقره چک به مبلغ 5 میلیون تومان را در ازای پول خودرو تحویل بگیرم اما پس از رفتن آنها متوجه شدم که به جای چک 5 میلیون تومانی یک فقره چک 500 هزار تومانی به من تحویل داده است.

 
با توجه به شیوه و شگرد متهم در کلاهبرداری، کارآگاهان پایگاه یکم با انجام چهره نگاری و بررسی بانک اطلاعاتی پلیس موفق به شناسایی جهانگیر 39 ساله به عنوان یکی از مجرمان سابقه‌دار در زمینه کلاهبرداری شدند که در سال 85 و 89 نیز به اتهام کلاهبرداری و توسط پایگاه سوم و چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ، دستگیر و روانه زندان شده بود.
 
با شناسایی دقیق هویت متهم پرونده، کارآگاهان با بهره‌گیری از اطلاعات بدست آمده از سوابق متهم و انجام اقدامات پلیسی موفق به شناسایی مخفیگاه وی در شهرستان کرج ـ فاز چهارم مهر شهر – بلوار گل ها شدند و با انجام هماهنگی های قضایی و اخذ نیابت قضایی، مخفیگاه متهم را تحت مراقبت‌های پلیسی قرار دادند.
 
مأموران پس از اطمینان از حضور در مخفیگاهش وی را دستگیر و به پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل کردند.
 
با انتقال متهم به پایگاه یکم پلیس آگاهی، وی از سوی مالباختگان مورد شناسایی قرار گرفت و به ناچار به دهها فقره کلاهبرداری به شیوه فوق و همچنین خیانت در امانت در طول یک سال گذشته اعتراف کرد.
 

 

سرهنگ کارآگاه رحیم فرزام، رئیس پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: با توجه به اعتراف صریح متهم به دهها فقره کلاهبرداری و شناسایی از سوی تعدادی از مالباختگان، قرار قانونی از سوی مقام قضایی صادر و متهم برای شناسایی دیگر جرایم ارتکابی در اختیار پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است.
 
از همه مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند دعوت می‌شود تا برای شناسایی متهم و طرح شکایات خود به پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان نیاوران ـ سه راه یاسر مراجعه کنند.

+68
رأی دهید
-15

ekman - شیراز - ‫ایران
وقتیکه چک را از شخص کلاهبردار میگرفتند چرا دقت نمیکردند!!!اگر سواد درست و حسابی هم نداشتند میتوانستند چک را به شخص دیگری نشان میدادند تا کنترل کند و سپس معامله را فسخ میکردند.بین پنج میلیون ریال و پنجاه میلیون ریال در فارسی نوشتن فرق زیاد است،کمی دقت لازم است.مبلغ عددی چک ها را همیشه به ریال باید نوشت، نه به تومان،لااقل صفر ها را می شماردند.
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 00:37
azadi-iran - وین - لااتریش
آنقدر اززش پول سقوط کرده ، تعداد صفرها بسیار زیاده که ریاضیدان هم که باشی‌ اشتباه میکنی‌. مردم خود این اشتباه احمقانه را در ساله ۱۳۵۷ مرتکب شدند و باید هم بهایش را بپردازند. پس "خلایق هر چه لایق" "خلایق هر چه لایق" "خلایق هر چه لایق " "خلایق هر چه لایق "
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 09:59
alborzi - کرج - ایران
دمش گرم لیاقتش حداقل عضویت تو شورای شهره
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 16:18
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.