احمد توکلی: در عقل وزرای دولت احمدی نژاد باید شک کرد

 

احمد توکلی می گوید که احمدی نژاد می خواهد «سرزمین سوخته» را تحویل دهد 

احمد توکلی، نماینده تهران در مجلس، روز دوشنبه، یازدهم دی، انتقادهای بی سابقه ای را متوجه یکی از مصوبات هیات دولت احمدی نژاد کرد و گفت که اگر همه معاونان و وزیران دسته جمعی این مصوبه را پیشنهاد و تایید کرده باشند باید در عقل وزرا شک کرد.
 
خبرگزاری های ایران در روزهای اخیر گزارش داده بودند که هیات دولت در قالب یک مصوبه، به حمید بقایی، معاون اجرایی رییس جمهوری، ماموریت داده است که تا پایان دولت دهم، ۱۵۰۰ نفر را «خارج از ضوابط قانونی» استخدام کند.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، هیات وزیران در نشست ۲۹ آذرماه خود مصوبه ای را به «پیشنهاد و تایید رییس جمهور، معاونین وی و وزرا» تایید کرده است که بر اساس آن، «۱۵۰۰ شماره مستخدم در اختیار نماینده ویژه رییس جمهوری» قرار می دهد تا «راسا» اقدام به استخدام پیمانی یا رسمی افراد نماید.
 
احمد توکلی که از منتقدان سرسخت دولت احمدی نژاد است در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفته است که «متن این مصوبه بسیار عجیب است و شاید در تاریخ اداری جمهوری اسلامی ایران بی سابقه باشد.»
 
وی افزوده است: «آن طور که در مقدمه این مصوبه نوشته شده، همه معاونان رییس جمهوری و وزیران، دسته جمعی آن را پیشنهاد کرده و همگی آن را تایید کرده اند... اگر چنین چیزی باشد باید در عقل وزراء شک کرد و درباره تعهدشان نسبت به قانون اساسی تردید داشت.»
 
به گفته این نماینده مجلس، در این مصوبه «تمام اختیارات ناشی از قانون اساسی که برای وزیران تعریف شده» است «یکجا به یک فرد می دهند... تا او هر کس را خواست رسمی، پیمانی و یا جا به جا کند و ۱۵۰۰ نفر را به هر طریقی که صلاح دید استخدام نماید.»
 
بر اساس بند ششم مصوبه هیات وزیران، به نماینده ویژه رییس جمهوری اختیار داده شده است تا «برای پست های حاکمیتی، حساس یا کلیدی یا مدیریتی... بدون نیاز به آزمون و بدون نیاز به هر گونه شرایط یا موفقیت یا تایید یا تصویب یا ابلاغ از سوی هر مرجع یا مقامی راسا» اقدام به جذب و استخدام افراد کند.
 
این بند از مصوبه هیات وزیران نیز مورد اعتراض احمد توکلی قرار گرفته و می گوید که «حتما نیاتی پشت آن هست. این مصوبه حتما متناقض با قانون مدیریت خدمات کشوری و متناقض با قوانین زیادی است، مخصوصا بند شش آن حتما رد خواهد شد.»
 
وی از علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، خواسته است تا «هر چه سریعتر جلوی این کار را که به معنای برهم زدن همه نظام های مدیریتی عالم است، بگیرد.»
 
آقای توکلی، رییس جمهوری ایران را متهم کرده که می خواهد «در این پنج، شش ماه آخر دولت همه نظامات اداری کشور را بر هم بریزد و سرزمین سوخته تحویل دهد.»
 
استخدام خارج از «ضوابط قانونی» ۱۵۰۰ نفر توسط معاون اجرایی رییس جمهوری در حالی به تصویب دولت رسیده است که بر اساس ماده ۱۶ قانون استخدامی ایران، «برگزاری آزمون و مسابقه ورودی از سوی سازمان امور اداری و استخدامی کشور» شرط استخدام رسمی افراد است.
 
در همین حال، محمدرضا خباز، عضو هیات تطبیق مصوبات دولت با قانون، از مصوبه دیگر هیات دولت خبر داده که بر طبق آن، «دولت به استانداران برای استخدام غیر قانونی چهار هزار نفر در هر استان اختیار تام داده است.»
 
وی به خبرگزاری مهر گفته است که این مصوبه «مغایر با اصل ۱۲۷ قانون اساسی، ماده ۴۱، ۵۱، ۵۷ و ۶۸ برنامه پنجم توسعه و خلاف ماده ۴۴ قانون خدمات کشوری خواند.»
 
مصوبه هیات دولت ایران پیشتر نیز با اعتراض هایی در مجلس شورای اسلامی روبرو شده بود و از جمله، ایرج ندیمی، نماینده مجلس، گفته بود که «هیات تطبیق قانون اساسی مجلس حتما موضوع استخدام ۱۵۰۰ نفر توسط معاون اجرایی رییس جمهوری را بررسی خواهد کرد.»
 
مصوبه هیات وزیران درباره استخدام های خارج از ضوابط به امضای محمدرضا رحیمی، معاون اول رییس جمهوری ایران، رسیده است.
 
آقای رحیمی روز یکشنبه، دهم دی ماه، در یک سخنرانی که از تلویزیون ایران نیز پخش شد، گفت که «کلیه همکاران ما در نهاد، اولا، و در حوزه معاون اول، ثانیا، که مشکل استخدامی دارند در همین ماه و به برکت حماسه ۹ دی، همه را تعیین تکلیف می کنیم. و آنهایی را که مشکل مسکن دارند نیز باید در همین دولت مشکل آنها را حل کنیم. شرط آن این است که به ما فقط راست بگویید.»
 
دولت محمود احمدی نژاد در مردادماه سال ۱۳۹۲ به کار خود پایان می دهد و اصولگرایان امیدوارند که تا آن زمان این دولت بدون مشکل آفرینی عمر خود را به پایان برساند. ولی به رغم دستورات صریح رهبر جمهوری اسلامی ایران مبنی بر کنار گذاشتن اختلاف میان قوای سه گانه جمهوری اسلامی، در هفته های اخیر کشمکش های شدیدی میان قوه مجریه و قوه مقننه بر سر اقدام های محمود احمدی نژاد از جمله عزل وزیران خود بروز کرده است.

+53
رأی دهید
-8

مجرى - لندن - انگلستان
75ملیون سرکار این 1500نفر روش.
دوشنبه 11 دي 1391 - 23:31
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
من نمیدونم این احمد توکلی چرا اختلاف فاز داره؟! انگار کشف کوانتوم کرده، خب معلومه که!! بقول اون داستان فیس بوک اگر صمد رئیس جمهور، باقر زاده وزیر دارایی و قوچعلی رئیس بانک مرکزی، الآن نهایتا دلار بود ٨٠٠ تومن!!
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 00:08
compatriot - تورنتو - کانادا
عجب خر تو خری شده!
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 03:29
sharafYabi - بیمبه - انگولا
نخست، سال جدید مبارک همه دوستان. ما خائنین وطن فروش برای چند سال از ته قلبمون فریاد زدیم که آقا این راه کشور مداری نیست. گاو نر می‌خواهد و مرد کهن، ولی‌ شما وطن پرستان همان کردید که به غلط کردن افتاده‌اید. امیدوارم احمدی به روی همه‌تان گلاب زند در زندان اوین، بعد از کودتا و یا قبلش. پول و آدم دیونه هم که کمبود نیست و تحریم نشده و مشکلی‌ نخواهد داشت.
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 02:26
khoshnevis - شیراز - ایران
حـ... اصولگرا اون موقع که مردم خودشونو جر می دادن کجا بودی
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 05:42
toopetoop - سانتا کلارا - آمریکا
عجب احمقی هستی که دسته جمعی افراد رو نادون فرض میکنی چون آار کثافت کاریها و دزدیهات رو میدونند. هیچ کسی اینقدر رنگ عوض نمیکنه و اینقدر هم در همان زمان متکبر نمیشه
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 05:17
kobalt - کرج - ایران
همینطور به عقل کسایکه اینهارو وزیر میدونن.
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 09:43
alborzi - کرج - ایران
توکلی خائن تو خودت به کی رای دادی الدنگ ؟ خوبه قضیه دزدیهای جنابعالی در مورد ارز دانشجویی و مدرک تقلبیتون هم رو شد تا برای بار هزارم ثابت بشه پیرو ولایت بودن یعنی خیانت و بی ناموسی
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 17:02
kabootar - لاهور - پاکستان
آقای توکلی این حرف رو بایستی همان 8 سال قبل میزدی امثال شما ها تو مجلس چیکار می کنند؟
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 18:25
faridfarid53 - رامسر - ایران
عقل؟ مگه داشتن؟
‌پنجشنبه 14 دي 1391 - 10:15
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.