محبویت سریال "حریم سلطان"؛ خاری در چشم اردوغان

میلیون‌ها شهروند ترکیه سریان تلویزیونی "حریم سلطان" را دنبال می‌کنند. این سریال در خارج از ترکیه نیز با استقبال بی‌نظیری مواجه شده است. با این حال اردوغان، نخست وزیر این کشور قصد دارد پخش این سریال محبوب را ممنوع کند.
 

ترکیبی از عشق، نفرت و توطئه کلید موفقیت سریال تلویزیونی ترکی "حریم سلطان" است که نزدیک دو سال مخاطبان ترک را شیفته خود کرده است. قهرمانان این سریال تاریخی سلطان سلیمان، وزیرش ابراهیم و بویژه زنان و معشوقه‌های سلطان سلیمان هستند.
 
این سریال جذاب هر هفته روز چهارشنبه به مدت سه ساعت در ترکیه پخش می‌شود. داستان سریال زندگی و دوران حکم‌رانی سلطان سلیمان را به تصویر می‌کشد و اشاره دارد به برهه‌ای زمانی بین ۱۵۲۰ میلادی تا پایان قرن شانزدهم. سلطان سلیمان به مدت ۴۶ سال حکومت کرد و امپراتوری عثمانی در زمان حکومت او یکی از قدرتمندترین امپراتوری‌های جهان بود.
 
با این وجود مجموعه تلویزیونی "حریم سلطان" انتقادات و اعتراضات شدیدی را بویژه میان محافظه‌کاران و مذهبیان ترکیه برانگیخته است. بنا بر گزارش سایت خبری تاتس آلمان (taz) یکی از دلائل اصلی این انتقادات ظاهرا این نکته است که در این سریال نه سلطان سلیمان، بلکه یکی از زنان حرمسرا که در ابتدا کنیز و برده سلطان بوده، شخصیت اصلی این سریال است.
 
خرم ‌سلطان که در متون اروپائی با نام "روکسلانه" ذکر شده است با زیرکی و دسیسه‌چینی از کنیزی به مقام ملکه دست می‌یابد. سلطان سلیمان که شیفته دختر مو قرمز اهل بالکان شده بود، با زیرپا گذاشتن سنتی دویست ساله در امپراتوری عثمانی، خرم که در ابتدا تنها کنیز حرمسرا بوده است را به عنوان همسر قانونی خود انتخاب می‌کند.
 
از طرف دیگر"حریم سلطان" روایت‌کننده فتوحات و موفقیت‌های جنگی سلطان سلیمان نیست. این سریال بیشتر از دیدگاه حرم‌سرا داستان زندگی و دوران حکومت سلطان سلیمان را به تصویر می‌کشد.
 
انتقاد شدید اردوغان به سریال محبوب ترک‌ها
 
در ابتدای پخش سریال در ترکیه، انتقادهای شدیدی از جانب محافل محافظه‌کار ترکیه شنیده می‌شد، اما صداهای اعتراض‌آمیز پس از استقبال گسترده مردم از "حریم سلطان" به تدریج خاموش شد. حال حدود یک ماه پیش رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه از این مجموعه تلویزیونی به شدت انتقاد کرد. او "حریم سلطان" را "تحقیرآمیز، غیرقابل ‌تحمل" و از دیدگاه تاریخی کاملا تحریف‌شده می‌داند. به عقیده اردوغان سازندگان سریال بایستی به جرم تشویش اذهان عمومی محاکمه شوند.


 
سلطان سلیمان به مدت ۴۶ سال حکومت کرد و امپراتوری عثمانی در زمان حکومت او یکی از قدرتمندترین امپراتوری‌های جهان بود


 
انتقادات و مخالفت‌های شدید به واکنش اردوغان باعث شده که تا کنون محاکم قضائی ترکیه هنوز اقدامی برای متوقف کردن سریال نکنند. اما "حریم سلطان" در مقابل انتقادات اردوغان کاملا در امان نمانده است. شبکه‌ای تلویزیونی که این سریال را پخش می‌کند اقدام به خودسانسوری کرده ‌و اعلام کرده ‌که سریال زودتر از موعد تعیین‌شده به پایان می‌رسد.
 
سریال "حریم سلطان" در خارج از ترکیه نیز فروش موفقیت‌آمیزی داشته است، بویژه در مرزهای قلمرو سابق امپراتوری عثمانی. این سریال بین زنان عربی طرفداران زیادی دارد و در منطقه بالکان از جمله در کرواسی، مقدونیه و بوسنی نیز با استقبال چشم‌گیری روبه‌رو شده است.
 
توقف پخش "حریم سلطان" در ایران
 
"حریم سلطان" در ایران نیز طرفداران زیادی دارد. این سریال از شبکه ماهواره‌ای "جم ‌تی‌وی" به زبان فارسی پخش می‌شد، اما پس از مدتی پخش آن متوقف شده است. چندی پیش شبکه خبری سینمای ایران از بازداشت شماری از دوبلورهای این سریال خبر داد.
 
در عین حال بنا بر گزارش خبر آنلاین «انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم» در رابطه با دستگیری دوبلورهای این سریال بیانیه‌ای منتشر کرده است. در این بیانیه آمده است:«به عنوان تنها تشکل صنفی رسمی و قانونی دوبله ایران به اطلاع علاقه‌مندان می‌رساند، هیچ یک از اعضای این انجمن در بین افرادی که از سوی وزارت اطلاعات دستگیر شده‌اند، حضور ندارند.»
 
در ادامه آمده است: «اعضای این انجمن همواره مخالفت خود را با هر گونه فعالیت زیرزمینی و غیرقانونی که لطمه‌های جدی به فرهنگ و ادبیات کلامی این مرز و بوم وارد آورده است اعلام کرده و از آن پرهیز می‌کند.»

+80
رأی دهید
-59

azadi-iran - وین - لااتریش
شما دیگه چه عصرحجر پر رویی اسلامی هستید که هم چیز را ممنوع کرده. منتظر این هستید که مردم به ساز شما متاجران مذهبی‌ برخسند. همین که انجمن گویندگان و سرپرستان گفتار فیلم نوکری شما را بدون چون و چرا را می‌نمایند کافی‌ است.
دوشنبه 11 دي 1391 - 15:15
mash meti - تهران - تهران
خدارو شکر . هر شب مجبور بودم این مسخره ها رو تحمل کنم . اون قدیمیه لعنتی هم همینطور میوه ممنوع
دوشنبه 11 دي 1391 - 16:18
mashhabib - کبک - کانادا
درد و بلای خرم سلطان بخوره تو سر مخالفانش بخصوص اردوغان و بقیه. خر مذهبها ؟؟!!!!
دوشنبه 11 دي 1391 - 16:48
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
در یک جامعه دمکرات فقط مردم مقدس هستند و هر کسی‌ آزاد هست تاریخ را نقد بکند، ایران که از قافله تمدن مدرن که آزادی مطبوعات شرط آن هست عقب مانده، ترکیه اگر می‌خواهد در کورس دموکراسی بماند باید به آزادی مطبوعات احترام بگذارد. رجب نمی‌تواند جلو پخش این سریال را بگیرد مگر به شیوه‌های غیر دموکراتیک مخصوص خودش اقدام بکند، از قبیل فشار‌های مالیاتی و نقاط ضعف مالیاتی و قانونی که اکثر شرکت‌های ترکیه به آن گرفتارند
دوشنبه 11 دي 1391 - 17:00
azarbayjan-janim - تبریز - ایران
اسم این سریال حریم سلطان نیست اسم واقعی 100 سال باشکوه هستش
دوشنبه 11 دي 1391 - 17:27
sepherdad - سیدنی - استرالیا
"روکسلانه" ذکر شده است با زیرکی و دسیسه‌چینی از کنیزی به مقام ملکه دست می‌یابد. سلطان سلیمان که شیفته دختر مو قرمز اهل بالکان شده بود، با زیرپا گذاشتن سنتی دویست ساله در امپراتوری عثمانی، خرم که در ابتدا تنها کنیز حرمسرا بوده است را به عنوان همسر قانونی خود انتخاب می‌کند.///////// دختران رو از اروپا میدزدیدن و به عنوان کنیز به حرمسرا سلطان هدیه میکردن، ملتی وحشی و بی‌ فرهنگ بودن و هنوز هم هستن!
دوشنبه 11 دي 1391 - 17:27
Jiddu_Krishnamurti - هامبورگ - آلمان
حالا انگار که خیلی متمدن بودند .
دوشنبه 11 دي 1391 - 21:55
najairani - قطر - قطر
قصد توهین ندارم ولی این فیلم سرپا تحریف است،لباسهائی که تن زنان است دقیقا"مربوط به قرن نوزدهم اروپاست درحالیکه زنان ترک آن هم درقرن 16 عموما"شلیته تنبان میپوشیدند وبا چاقچور روی وموی خود راپنهان میکرده اند،ترکها عقده اروپائی بودن را به تاریخ هم کشانده اند.ولی این فیلم بدرستی نشان میده که ترکها هرگز "ملت"نبوده اند وفرهنگ وزبان شاخصی هم نداشتند،زبانشان ترکیبی از فارسی،ترکی ایرانی وعربی است،وهمانطور که درفیلم ذکرمیشه قبائل پراکنده ای بودند...
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 12:43
نیایش - تهران - ایران
وقتی به ایران حمله میکنه در آذربایجان کلی جنایت می کنه و خیلی ها از چاول اونها و براثر گرسنگی می میرندو تو این فیلم به ایرانی ها اهانت میکنند . این چه چیز جالبی داشته ! بعد کجا لباسهای ترکها مثل این هنرپیشه ها بوده !
‌چهارشنبه 13 دي 1391 - 18:12
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.