آیت‌الله دستغیب: سکوت مراجع تقلید شگفت‌آور است

 

آیت‌الله دستغیب، روحانی منتقد، از مراجع تقلید شیعه در ایران به علت سکوت در برابر آنچه که وی آن را رفتار غیرشرعی و غیرقانونی حکومت جمهوری اسلامی در قبال معترضان به نتیجه انتخابات سال ۱۳۸۸ می‌خواند، انتقاد کرد.
 

بیش از سه سال از اعتراضات به نتیجه‌ی دهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران می‌گذرد، اما همچنان سرنوشت دو نامزد این انتخابات و زندانیان سیاسی پس از این حوادث همچنان مورد انتقاد فعالان مدنی و برخی چهره‌های مذهبی است.
 
آیت‌الله سید علی محمد دستغیب، از مراجع تقلید شیعه در ایران و عضو مجلس خبرگان رهبری، یکی از معدود روحانیون بلند پایه‌ای است که ضمن اعلام حمایت از رهبران جنبش اعتراضی ایران موسوم به ‪"‬جنبش سبز" از رفتار حکومت در سرکوب معترضان به نتیجه انتخابات و شیوه‌ی رهبری آیت‌الله علی خامنه‌ای انتقاد کرده است.
 

 
میرحسین موسوی، همسرش زهرا رهنورد، و مهدی کروبی از اسفند سال ۱۳۸۹ تاکنون در خانه‌های خود محبوس شده‌اند.


 
به گزارش سایت کلمه، این مرجع تقلید ساکن شیراز در پاسخ به سوالی در مورد حصر خانگی زهرا رهنورد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی و اتهام ارتداد و یا محاربه به آنها میگوید: «متهم کردن این بزرگواران به این عنوان بدون ارائه دلیل شرعی همانند نسبت فسق دادن به اشخاص مبرا است و سزاوار تعزیر متهم کنندگان است.»

وی با اشاره عدم محاکمه عادلانه و علنی منتقدان حکومت می افزاید: ‪«‬شگفتی اینجانب از این جهت است که در مملکتی که ادعای پیاده شدن احکام اسلام و رهبری عالم اسلام را دارد و می‌خواهد به مردم دنیا که از ظلم ظالمین فریادشان بلند است، الگوی عدالت اسلامی را بدهد»‬ چنین رفتاری با زندانی‌های سیاسی و رهبران معترضان می‌شود.
 
به گفته‌ی این روحانی منتقد ‪"‬سکوت علمای اعلام و آیات عظام و مراجع تقلید ‪و نگفتن‬ حکم شرعی و تذکر ندادن به حکومت‪"‬ جای شگفتی دارد.
 
وی از حکومت ایران خواست، بر اساس خواست رهبران معترضان ‪دادگاه‬ عادلانه تشکیل شود تا آنها بتوانند از حق خود دفاع کنند و به ‪"‬حقوق از دست رفته‌شان‪"‬ برسند.
 
ادامه فشارها به رهبران معترضان
 
میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از اسفند سال ۱۳۸۹ تاکنون در خانه‌های خود محبوس شده‌اند.
 
در مدت نزدیک به دو سال اخیر نهادهای حقوق بشری و بسیاری از فعالان مدنی و سیاسی نسبت به این رفتار حکومت ایران اعتراض کرده‌اند.
 
آیت‌الله دستغیب در بخش دیگری از پاسخ خود تصریح می‌کند: «باعث تاسف است که ادامه‌ی این روند خدای ناکرده موجب سقوط جمهوری اسلامی شود. امیدوارم که خداوند مسوولین را از خواب غفلت بیدار کند و به فکر اسلام واقعی و حفظ نظام باشند».


  
میرحسین موسوی (راست) در کنار آیت‌الله سید علی محمد دستغیب

 

پیشتر محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران، در دیدار با خانواده میرحسین موسوی و زهرا رهنورد با اشاره به اینکه نسبت به وضعیت سلامت میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نگران است، گفت: «تداوم حصر میرحسین و رهنورد و کروبی نه شایسته‌ی کشور و آبروی انقلاب است و نه به نفع نظام.»
 
در رخدادی دیگر صادق کاظمی پدر زهرا رهنورد، روز شنبه (۹ دی) ماه به علت کهولت سن و بیماری درگذشت. به گزارش وبسایت کلمه، ماموران امنیتی به خانم رهنورد تنها ۱۵ دقیقه اجازه دادند که در کنار جسد پدرش حضور یابد. وی آخرین بار توانسته بود در تاریخ ۲۲ آذر ماه در حضور ماموران امنیتی با پدر و مادر خود دیدار کند.
 
این وبسایت همچنین گزارش داد، روز یکشنبه (۱۰ دی) مراسم تدفین آقای کاظمی، بدون حضور زهرا رهنورد و میرحسین موسوی در بهشت زهرای تهران با حضور نیروهای امنیتی انجام شد.

+154
رأی دهید
-9

pars_iran - دوسلدرف - آلمان
جیگر ، اون موقع که سکوت میکردید ( همه تون ) منبری ۵ تومن میگرفتین . حالا که هر منبری که میرید میلیون‌ها درامد دارید . بایدم سکوت کنید . مگر دیوانه هستید که سکوت رو بشکنید .
دوشنبه 11 دي 1391 - 11:49
irane aziz - وین - اتریش
آخوند و انصاف؟عجیبه....
دوشنبه 11 دي 1391 - 12:32
انقلاب دوم - هامبورگ - آلمان
اگه سکوت نکنند که جیره و مواجبشون قطع می‌شه، بچه‌هاشون هم زندانی میشوند، پس نتیجه میگیریم که در برابر ظلم باید مثل مردم ایران سکوت کرد، نه مثل مردم تونس و لیبی‌ و مصر اعتراض کرد! تا سید پشم علی‌ با خیال راحت حکومتش را بکند! هیس، بچه خوابیده.......!
دوشنبه 11 دي 1391 - 12:34
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
مراجع تقلید بفکر سهم امام و درآمدهای حکومتی هستند تا بتوانند درس احکام و چگونگی وارد شدن به مستراح و .. را به امت همیشه در صحنه یاد بدهند تا مبادا اسلام بخطر بیافتد!!! این مراجع تقلید به درد همون گوساله هایی میخوره که ازشون تقلید میکنند.
دوشنبه 11 دي 1391 - 12:50
tina2012 - ارومـــــــــــیه - ایـــران
اینها همه بفکر نظام و اسلام هستن نه به فکر مردم بیچاره همین اقا میگه خدای نکرده موجب سقوط جمهوری اسلامی شود. امیدوارم که خداوند مسوولین را از خواب غفلت بیدار کند و به فکر اسلام واقعی و حفظ نظام باشند». مردم واسه اینا پشیزی ارزش نداره
دوشنبه 11 دي 1391 - 12:53
khorramdin babak - فرانكفورت - فرانكفورت
جناب شیخ .اسلام تا زمان صفوی ۱۳۰۰ سال خیانت و جنایت به ایران و ایرانی‌. چه ملتی خود را کلب علی‌ "ساگ علی‌" می‌‌نامد. این ریشه ننگ را "آخوند" شاهان صفوی به دامن ملت ایران انداختند . یک مشت. رذل و خائن به ایران از کاشانی تا شیخ فضلل نوری. و تهفن نفس ننگ آنها با ادمه مانند ابلیس خمینی. و باز ماندهش خامنه‌ای . بی‌خود نبود که "وحشی بافقی " فریاد بر آورد ". بر مزارم مــگــذاریــد بـیـــاید واعــــــظ. پـیــر میخانه بخواند غــزلــی از حــــافـــظ. : آخوند یعنی‌ ننگ و فساد . و شما حیران هستید .که چرا آخوند سکوت کرده ؟
دوشنبه 11 دي 1391 - 12:55
khorramdin babak - فرانكفورت - فرانكفورت
جناب شیخ .اسلام تا زمان صفوی ۱۳۰۰ سال خیانت و جنایت به ایران و ایرانی‌. چه ملتی خود را کلب علی‌ "ساگ علی‌" می‌‌نامد. این ریشه ننگ را "آخوند" شاهان صفوی به دامن ملت ایران انداختند . یک مشت. رذل و خائن به ایران از کاشانی تا شیخ فضلل نوری. و تهفن نفس ننگ آنها با ادمه مانند ابلیس خمینی. و باز ماندهش خامنه‌ای . بی‌خود نبود که "وحشی بافقی " فریاد بر آورد ". بر مزارم مــگــذاریــد بـیـــاید واعــــــظ. پـیــر میخانه بخواند غــزلــی از حــــافـــظ. : آخوند یعنی‌ ننگ و فساد . و شما حیران هستید .که چرا آخوند سکوت کرده ؟
دوشنبه 11 دي 1391 - 12:57
walla chi begam - تهران - ایران
بابا بی خیال آخوندا بشین مردم خودمون از همه بی غیرت ترن
دوشنبه 11 دي 1391 - 13:04
bawafa1385 - هامبورگ - المان
جمع کن حاجی این حرفها را. تمام کن حاجی این حرفها را . شما ها بواقع شک تان بیقین تبدیل شده که سیستم قبلی را شما ها واؤگون کردید همانند تریلی با بار که واژگون میشود.توهم بمعنی واقعی شما ها را گرفته که با این اعلامیه ها و حرف های حوزوی مردم تو خیابان میریزند و بر علیه حکومت شعار میدهند. من تعجب میکتم زندانی شدن دختر رفسنجانی را بچشم نمی بینی. ان ضعیفه هم خبال میکرد و خیال میکند که پدرش حکومت قبلی را واژگون کرده پس این ضعیفه هم میتواند همان راه را برود و تعحب میکنم با این عینک دره بینی حودت زندانی شدن ان ضعیفه را نمیبینی. حالا باز افاضات کلام مبکنی . حاجی در دو کلام اگر اقایان .یعنی صاحبان اصلی دنیا بحواهند در یک تکان همه چیز را تکان بدهند. متوجه شدی حاجی یا نه. حاجی با تو هستم حاجی یک تکان جان من دو تکان بده
دوشنبه 11 دي 1391 - 12:58
khorramdin babak - فرانكفورت - فرانكفورت
می‌ دانید آخوند ننگ است ؟ از بالا شروع کنیم از علی‌ قاتل ملت iran:اى مردم از علم نجوم بپرهیزید ، مگر بدان مقدار که شما را در خشکى و دریا راه بنماید ، که این علم به کهانت منجر شود و منجم کاهن است و کاهن همانند جادوگر است و جادوگر کافر است و کافر در آتش جهنم . به نام خداى تعالى به راه افتید .امام علی خطبه ۷۹ نهج البلاغه:وقتی از خیابان نواب صفوی و افت الله کاشانی رد میشوید یاد این حرف‌ها را داشته باشید. :پس از موفقیت کودتای ۲۸ مرداد، سید ابوالقاسم کاشانی به شاه که به کشور و قدرت بازگشته بود به همراه مرجعیت زمان، آیت الله بروجردی تبریک گفت، و پس از بازگشت شاه، آیت الله کاشانی در مصاحبه‌ای چنین میگوید:« مصدق شاه را مجبور کرد که ایران را ترک نماید اما شاه با عزت و محبوبیت چند روز بعد بازگشت. ملت شاه را دوست دارد و رژیم جمهوری مناسب ایران نیست » همچنین نواب صفوی رهبر گروه فداییان اسلام نیز که در زمان کودتا در خارج از کشور بود طی یک مصاحبه در بغداد سقوط مصدق را به شاه تبریک میگوید،. روزنامه اطلاعات ۲۷ دی ماه ۱۳۵۹. روزنامه کیهان ۳ شهریور ۱۳۳۲
دوشنبه 11 دي 1391 - 13:16
massoudoslo - اسلو - نروژ
آقای دستغیب هر چند آخوند است و آخوند ها از سفره مردم اداره شده اند ولی در این چند سال اخیر برای مردم و به ضرر خود در برابر کل علی ایستاد. شخصا برایش احترام قائلم .
دوشنبه 11 دي 1391 - 13:47
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
ملت را خر فرض کرده اند!! این ۲ ملیجک هم ۳۰ سال خفه خون مرگ گرفته بودند و تایید تمام اعدام‌ها جنایات!!!! حال میخواهید آنها را به عنوان ماهاتما گاندی قالب کنید!!! اگر چه خنگ در ایران فراوان!!!! اما هستند کسانیکه به این سناریو می‌خندند!!!
دوشنبه 11 دي 1391 - 14:03
بی خیال - کرمان - ایران
آیت الله دستغیب من رو یاد آیت الله طالقانی می اندازه
دوشنبه 11 دي 1391 - 15:25
wpcdez - تهران - ایران
مراجع تقلید هم مراجع تقلید قدیم نه اینها که جیره خوار حکومت خامنه ایی اند آیا کسی صدایی اعتراضی از این علما شنیده الان اسلام در خطر نیست یا این وضعیت مدینه فاضله است به هر جهت مردم خودشان قضاوت کنند.
دوشنبه 11 دي 1391 - 16:30
kobalt - کرج - ایران
فعلا که ملت سکوت کرده وتو خواب مرگ رفته شما توقع داری روحانیت که قشر حاکمه سکوت نکنه فریاد از مظلوم باید دراد نه از ظالم ودستگاهش آخوندا اگه گوشت همدیگرم بخورن استخوناش رو دور نمیدازن.
دوشنبه 11 دي 1391 - 17:12
dara20 - تهران - ايران
منظورت سکوت گاوهای فربه کله سیاه و کله سفید طویله‌های علمیه بود؟ خوب اینها که دارند حسابی‌ می‌‌چرند و جوّ و یونجه فراوان در اختیار دارند پس نیازی به شیهه کشیدن ندارند. آخوند جماعت مظهر کامل فساد و بی‌ شرمی است و تک تک شماها نماد اهریمن و آیت شیطان هستید.سزای ملا مرگ است و آخوند خوب آخوند مرده میباشد. پس مرگ بر شما آخوند‌های کثافت.
دوشنبه 11 دي 1391 - 14:53
arashbehdin - اتلانتا - امریکا
مردم همین اخوندک های شیعه لبنانی تبار را کم داشتند که سنگشان را به سینه بزنند. البته از خاموشی و بی زبانی همین مردم است که این مفتخورهای بی فایده برشان چیره شده و هراز گاهی ادای ستم ستیزی از خود درمیاورند تا بگویند هنوز نفس میکشند.
دوشنبه 11 دي 1391 - 17:59
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
مردم زیر بار این همه جور و ستم هستند و هیچ سودی هم نمی برند نق شون در نمیاد.چه توقع دارید از کسانی که سود و منفعت شون در این سکوت است صداشون در بیاد , این آقا هم نگران اینکه مبادا این هم ظلم و ستم باعث بشه حکومت آخوندی سرنگون بشه وگرنه به فکر مردم نیست.
دوشنبه 11 دي 1391 - 19:38
Tehran11 - تهران - ایران
حالا که منافع به اصطلاح اصلاح طلبا به خطر افتاده وا فریادا سر میدهید. چرا زمانی که عزیزترین فرزندان این ملت چه در جبهه چه در زندان کشته میشدند صدایتان در نیامد. چرا در مقابل ٢٥ سال ( قبل از ٨٨) نسبت به ظلم حساس نبودید. تو شما فقط منتظری و طالقانی شهامت مقابله با ظلم را داشتند .لطفا شما دم از اسلام نزنید که حال ادم بهم میخوره. اولین پیام سیدالشهدا مقابله با ظلمه. چرا در مقابل ظلم به همه چه مسلمان و چه بی دین سکوت کردید؟فقط یک جواب داره شما مسلمان نیستید فقط دنبال منافع گروهی خودتان هستید. و بس.
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 06:23
akbarboy - تبریز - ایران
به خدا اگه جریانات 88 تکرار بشه اینبار حکومت راه دررویی نداره اون موقع خیلیا همراهی نمیکردن از ترس بدتر شدن اوضاع حالا که به اخر خط رسیدیم فکر نکنم مردم دیگه اینقدر بی غیرت باشن
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 08:01
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.