پیوند بافت قلب یک گاو به کبد انسان

یک زن بریتانیایی یکی از نخستین افرادی است که از یک جراحی پیشگامانه برخوردار شد و بافتی از قلب یک گاو برای بازسازی کبد وی مورد استفاده قرار گرفت

به گزارش خبرگزاری مهر، این جراحی که از آن با عنوان پیوند عضو از حیوان به انسان (xenotransplantation) یاد می‌شود، اندام حیوان اهدا کننده به طور کامل برداشته می‌شود.
 
میشل مورگان گرینر 42 ساله از لیورپور در سال 2010 به یک نوع سرطان نادر کبد مبتلا شد. پزشکان در مرحله اول به وی گفته بودند که درمانی برای این بیماری نیست. اما دو ماه بعد وی تحت یک عمل جراحی قرار گرفت تا تومور سرطانی از کبد وی خارج شود و در طی این جراحی بخش بزرگی از سیاهرگ تحتانی وی نیز برداشته شد.
 
این رگ مهم خونی در قسمت پشت کبد قرار گرفته تا خون را از نیمه پایین بدن به قلب برساند. سپس این رگ به واسطه یک تکه از لایه خارجی قلب یک گاو ( غشاء خارجی قلب گاو) بازسازی شد.
 
گفته می‌شود که این جراحی یک هنر بوده که توسط دکتر حسن مالک جراح بیمارستان‌های دانشگاه اینتری در لیورپول اجرا شده است.
 
وی در رابطه با این جراحی گفت: این جراحی طولانی و پیچیده تنها در نقاط معدودی در جهان ارائه می‌شود. در اروپا تنها 5 مرکز تجربه چنین مواردی را دارند و تاکنون تنها 150 بیمار در سراسر جهان با این روش درمان شده‌اند. تکه‌ای از بافت بدن گاو در جراحی‌های قلب به کار گرفته شده بود اما تنها در شش جراحی کبد این روش به کار گرفته شده و که چهار مورد آن را تیم جراحی ما انجام داده است.
 
براساس اظهارات دکتر مالک، آنچه که عمل جراحی میشل را اینقدر خاص جلوه می‌دهد استفاده از غشاء خارجی قلب گاو و  برداشتن بخش بزرگی از سیاهرگ تحتانی وی است. معمولا بازسازی این رگ با یک نوع ماده مصنوعی پلاستیکی صورت می‌گیرد و همچنین در این عمل ریسک بالای عفونت و لختگی خون پس از جراحی وجود دارد.


 


دکتر مالک در رابطه با چرایی استفاده از بافت قلب یک گاو گفت: این ماده از نظر ضخامت مشابه بافت مورد نظر ما بود این بافت انعطاف پذیر است به سادگی بریده می‌شود، شکل می‌گیرد و در جای خود بخیه می‌شود. مواد مصنوعی سخت و خشک هستند و اگر آلوده شوند باید آن را تعویض کنیم.
 
مواد گاوی به کار رفته در بدن انسان تا پایان عمر همراه آنها می‌ماند، انتخاب استفاده از مواد مصنوعی و یا گاوی تصمیمی است که جراح براساس ارزیابی‌های خود اتخاذ می‌کند.
 
میشل که متأهل است و به عنوان مدیر بخش بهداشتی برای شرکت بریتیش تله کام کار می‌کند گفت: جراحان به من گفتند که این روش وجود دارد و آنها می‌توانند آن را انجام دهند اما نمی‌دانستند که آیا این روش موثر است یا خیر.
 
این عمل جراحی 10 ساعت به طول انجامید و طی آن جراحان 80 درصد از کبد میشل را از بدن وی خارج کردند و سه چهارم از سیاهرگ رگ تحتانی وی برداشته شد.

+46
رأی دهید
-5

boomfang - آبادان - ایران
وقتی میخاهید وارد توالت شوید ابتدا پای راست را....پیشرفت علم در ایران
دوشنبه 11 دي 1391 - 10:42
nmayandeh khoda - هایدلبرگ - آلمان
قابل تقدیر است !، ولی‌ امیدوارم این پیوند باعث نشود که فرد از لحاظ عقلی نیز خصوصیات آقا گاوه را پیدا کند !،،، خدا به خیر کند !،،، همینجوریش با بعضی‌‌ها مشکل داریم ؛ این پیوند نیز صورت بگیرد چه شود ؟!!!،،، مخصوصاً اگر این پیوند با یک آخوند انجام شود !!،، جهان منفجر خواهد شد !!!
دوشنبه 11 دي 1391 - 11:30
kobalt - کرج - ایران
تو ایران بدون جراحی از خیلی سال پیش مغز گاو و ...رو به مغز خیلی ها پیوند می زنن جوابم داده و خیلیا شون به مراتب بالا رسیدن .غرب بره جلو بوق بزنه
دوشنبه 11 دي 1391 - 23:22
massoudoslo - اسلو - نروژ
انسان در کره خاکی کلهم به پرونده و فایل جداگانه ایی برای خودش باز کرده که هیچیک از دیگر موجودات کار های خاصی که انسان میکند را نمیکنند !! تصور اینکه یه موجود بره به موجود دیگه رو بدنش رو باز کنه و فقط عضوی از اون رو برداره و به مال خوش اضافه کنه تا زنده بمونه واقعا استثنای هستش !! من شخصا فکر میکنم که انسان از ۳۰۰ سال پیش داره به طبیعت اصلی خودش برمیگرده ! تازه این اولشه
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 04:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.