سه بیمار هموفیلی طی دو ماه براثر کمبود دارو جان باختند

مبلغی که برای واردات دارو تخصیص داده شده بود کفاف داروی مورد نیاز بیماران را نداده است

 هموفیلی ایران امروز یکشنبه ۱۰ دی ماه اعلام کرد: "۳ بیمار هموفیلی طی دو ماه گذشته به علت نبود داروی جدید و اجرانشدن پروتکل درمانی بیماران هموفیلی مبتلا به هپاتیت C فوت کردند."

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت که آخرین پروتکل درمانی (فرایند متمرکز کنترل و درمان بیماری و ارائه داروهای موثر در درمان بیماران هموفیلی مبتلا به هپاتیت) که به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار داده می شد متوقف شده است.

آقای هاشمی با اشاره به قیمت دارو گفته است: "مبلغی که برای واردات دارو تخصیص داده شده بود کفاف داروی مورد نیاز بیماران را نداده است. مستندات موجود حاکی از عدم دسترسی بیماران به این داروهای موثر است و این امر به دلیل تفاوت قیمت ارز و گران شدن نرخ آن بوده است."

مرضیه وحید دستجردی، که تا چند روز پیش وزیر بهداشت ایران بود و به دستور محمود احمدی نژاد برکنار شد، گفته بود که قیمت دارو در ایران افزایش خواهد یافت.

به گفته خانم دستجردی افزایش نرخ ارز دولتی نسبت به سال گذشته، عدم تخصیص ارز دولتی به داروهای تک‌‎نسخه‌ای و همچنین به مواد اولیه مورد نیاز صنعت داروسازی که کاربردهای دیگر نیز دارند، از دلایل گرانی دارو هستند.

بازار داروی ایران در ماه‌های اخیر و به دنبال افزایش بی‌سابقه قیمت ارز با مشکلات جدی رو به رو شده است، بیماران در تهیه داروهای مورد نیاز خود با دشواری روبرو بوده اند و برخی از مقامات درباره احتمال بحرانی شدن وضعیت دارو هشدار داده‌اند.

احمد قویدل، مدیرعامل سابق کانون هموفیلی ایران، نیز با اشاره به افزایش قیمت داروها اعلام کرد: "قبل از نوسانات ارزی، دوره درمانی با این داروی جدید ۵۰ میلیون تومان برای هر بیمار هزینه دربرداشت و بیش از ۱۴۰ بیمار نیازمند این دارو بودند در حالی که اکنون نه تنها این دارو در دسترس نیست بلکه میزان دسترسی به پروتکل رایج درمان بیماران هموفیلی مبتلا به هیپاتیت C نیز کاهش یافته است."

هشدارها درباره وضعیت بازار دارو در ایران، از اواسط امسال بالا گرفته است.

ایران از شهریور با جهش بی‌سابقه قیمت ارزهای خارجی و سقوط ریال روبه رو بوده است و تحریم‌های نفتی و مالی ایالات متحده و اتحادیه اروپا باعث شده که ایران در تامین و انتقال ارز با دشواری‌هایی مواجه شود.

+27
رأی دهید
-10

Royan - کالیفرنیا - آمریکا
برای اینکه دولت جمهوری اسلامی دارو ها را به سوریه و فلسطین میفرسته و احمقهای خشک مغز هم هورا میکشند و این کار را تجلیل میکنند.
دوشنبه 11 دي 1391 - 20:26
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.