عربستان تقاضای جدید خرید تانک به آلمان داد

عربستان علاقه‌مند به معامله جدید تسلیحاتی با آلمان است. این بار پادشاهی سعودی خواستار خرید تانک‌های جستجوگر سلاح‌های کشتارجمعی سه‌گانه اتمی، بیولوژیک و شیمیایی است. گفته ‌می‌شود آلمان موافقت اولیه خود را اعلام کرده است.

              عربستان تقاضای جدید خرید تانک به آلمان داد

میان صنایع تسلیحاتی آلمان و عربستان سعودی احتمالا معامله تازه دیگری در راه است. به گزارش روزنامه آلمانی "بیلد ام زونتاگ" با استناد به محافلی که در این معامله دست دارند، مسئله بر سر صادرات ۳۰ دستگاه تانک جستجوگر سلاح‌های سه‌گانه اتمی، بیولوژیک و شیمیایی، موسوم به سلاح‌های "ABC" از نوع "دینگو" است.

شرکت‌های تولید‌کننده‌ی این تانک عبارتند از شرکت تانک‌‌سازی آلمانی "کراوس−مافای وگمان" و شرکت "بروکر دالتونیک" از شهر لایپزیگ. قیمت ارسال ۳۰ دستگاه تانک مدل "دینگو" بالغ بر ۱۰۰ میلیون یورو خواهد بود.

دولت عربستان سعودی قصد دارد در درازمدت تا ۱۰۰ دستگاه از این مدل تانک خریداری کند. به گزارش این روزنامه، مذاکره با وزارت دفاع عربستان برای انعقاد این سفارش در مراحل پایانی خود است.

"بیلد ام زونتاگ" می‌افزاید، نهاد "شورای فدرال در امور امنیت" آلمان طی یک نشست محرمانه موافقت اولیه‌ی خود را با این معامله اعلام کرده و مسیر را برای مذاکره میان تولیدکنندگان و دولت عربستان سعودی هموار ساخته، هرچند که مجوز قطعی برای این معامله هنوز صادر نشده است.

تانک "دینگو"، یک آزمایشگاه متحرک پیشرفته

تانک مدل "دینگو" قرار است جایگزین ۳۶ دستگاه تانک جستجوگر مدل "فوکس" (روباه) شود که شرکت تیسن آلمان در سال ۱۹۹۱ به عربستان سعودی فروخته بود.

"دینگو ۲" تانک جستجوگر سلاح‌های سه‌گانه‌ی اتمی، بیولوژیک و شیمیایی است که به یک تیربار مسلح است. این مدل تانک که نوعی آزمایشگاه متحرک و مجهز به پیشرفته‌‌ترین فناوری است، می‌تواند پس از هر حمله، مواد تهاجمی اتمی، بیولوژیک و شیمیایی را شناسایی کرده و از زمین و هوا نمونه‌برداری کند.

شرکت "بروکر دالتونیک" با یک دستگاه شبیه‌ساخته، دوره‌هایی تعلیمی را برای کار با این دستگاه برای سربازان کارشناس ارتش عربستان ترتیب خواهد داد.

از قرا معلوم رهبری ریاض به فناوری تسلیحاتی آلمان بسیار علاقه‌مند است. ولی در آلمان معامله با حکومت خودکامه‌ای همانند عربستان سعودی، امری است بسیار مناقشه‌برانگیز. این کشور متهم به نقض موازین حقوق بشر است.

دولت عربستان در اوایل ماه دسامبر تقاضای خرید چند صد دستگاه تانک ویژه مقابله با شورش‌‌ها، مدل "بوکسر" را کرده بود. پیش از این نیز پادشاهی سعودی به خرید ۲۰۰ دستگاه تانک رزمی مدل "لئوپارد" تمایل نشان داده بود.

در این رابطه دولت آلمان مورد انتقاد شدید اپوزیسیون پارلمانی است. کلاوس زایبرت، سخنگوی دولت، می‌گوید که از نظر دولت متبوع‌اش عربستان سعودی یک "عامل ثبات" در منطقه است.

حجم صادرات تسلیحاتی آلمان به عربستان در سال گذشته ۳۰ میلیون یورو بوده، و این در حالی است که اجازه صادرات ۱۳۰ میلیون یورو صادر شده بوده است. جزئیات این نوع صادرات به طور معمول با ماه‌ها تأخیر در گزارش صادرات تسلیحاتی دولت آلمان منتشر می‌شود.

+48
رأی دهید
-64

martinT - هایدلبرگ - آلمان
دولت آلمان فقط به مالیات فروش تسلیحات فکر می‌کنه و نه به حقوق بشر
یکشنبه 10 دي 1391 - 17:18
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
کشورهای اطراف خلیج فارس که میخواهند ناتوی عربی درست کنند بر علیه رژیم فاشیستی ملاهای ایران ( نه بر علیه اکثریت مردم ایران که صفشان را باید از رژیم دیکتاتوری ملاها جدا کرد!) باید هم خودشان را با بهترین سلاحها مجهز سازند و سیاست المان هم منطبق نظر تمام دنیاست که این رژیم اسلامی فاشیستی ایران برای صلح دنیا خطرناک است ( نمونه اش کمک نظامی مخفیانه به تروریستهای حماس و حزب الله لبنان و غیره ). پس باید در شکل گیری ناتوی عربی به سرگرده گی عربستان کشورهای اروپائی هم کمک کنند تا منطقه و مردم گروگان گرفته شده و اسیر ایران از شر این رژیم جنایتکار جنگ طلب اسلامی ملاها خلاص شوند. حکومت اسلامی با ایدیولوژی اسلام فاشیستی و زورگو چاره دیگری نخواهد داشت که گور خودش را در جنگها با همسایه هایش بکند همانطور که سرنوشت همه رژیمهای دیکتاتوری و فاشیستی در طول تاریخ همینطور بوده. امید است که خود مردم ایران تا دیر نشده چشم باز کنند و ببینند که سران احمق حکومت اسلامی به سرکردگی آخوند بی همه چیز خامنه ای ملعون کشورشان را به کدام سو دارد سوق میدهد و چه خواب شومی برای مردم ایران دیدند.
یکشنبه 10 دي 1391 - 17:31
eqqe - بوگوتا - کلومبیا
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان عزیز هموطن از این ملاها بدتر همون عربهان ( نه عربهای هموطنم منظورم کشورهای عربی حوزه خلیج فارس) که هر روز تاریخ که دیدن ایران ضعیف به نظر میاد به ایران حمله کردن. زخم بسیار بزرگی از این جنگ اخر عراق و ایران برداشتیم دنبال مقصر داخلی و دلیل جنگ نیستم اما عراق عامل حمله و من از این کشورهای عربی متنفرم..
یکشنبه 10 دي 1391 - 18:16
dark night - تهران - ایران
عربستان بهتره که یک تانک جدید هم برای شناسایی و شکار سوسمار سفارش بده.
یکشنبه 10 دي 1391 - 19:14
dkdk - اسلیس - دانمارک
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان واقعاً ننگ و شرم بر تو که از وطن فروش هم بدتر شدی.آخه آدم درو دورنگ تو که از مسلمانها متنفری چطور این‌قدر رذل هستی‌ که حتی عربهای کثیف این دوره را به ایرانیان ترجیح میدهی!!ضمنا با این چرندیات که نوشتی نشان دادی که خیلی‌ ابلهی.آخه نادان فکر میکنی‌ عربها به ایران حمله کنند تنها به نظام کار دارند؟نه‌ ابله.آنها از کلّ شیعیان که میشه کلّ ایران متنفرند.بیچاره عربها به ناموست فکر میکنی‌ رحم میکنند؟آنهم عرب‌هایی‌ که اکثرا وهابی و زن ستیزند که حتی اجازه رانندگی به زنها را نمیدهند و هنوز با شمشیر سر میبرند.دیدی آدم تهی مغز و بی‌ کفایت و وطن فروشی هستی‌.ننگ و شرم بر تو که واقعا سخیفی.
دوشنبه 11 دي 1391 - 04:41
paksan - آمریکا - آمریکا
یه متنی بنویسید که نشان دهنده نژاد پرستی نباشه! خوب ایران می خواد دخالت کنه در همه کشورها و آنها هم می خوان مقابله کنند .این کجاش مشکل داره؟دولت آلمان که یک دولت غیر دینی است و ازش انتظاری نیست باید از دولتهایی که ادعای دین و انسانیت و ترس از خدا و .. رو دارن و همه جا دارن آدم می کشن و ترور می کنند و اعدام می کنند و اسلحه مجانی می فرستن عراق و سوریه و آفریقا و فلسطین و لبنان و یمن و پاکستان و افغانستان واسه اینکه وقتی کشورهای دیگه درگیر جنگ باشند اینا راحت می توانند اهداف و رشد گروهای شیعی رو انجام بدن؟ خوب حالا چند هزار نفر می میرن مهم نیست چون فقط توی همین سی سال حکومت خودشون دست کم یک میلیون نفر در جنگی که می شد زود تمومش کرد کشتن و بیش از دویست هزار نفر هم در جنگهای داخلی ایران کشته شدن و تمام سلاحهای اینها هم روسی بود !؟ انقدر که روسیه داره از جنگها نفع می بره و ایجاد درگیری و جنگ می کنه با همپیماناش مثل کره شمالی سوریه ایران سودان لیبی قدیم صربستان هیچ کشوری نمی کنه تمام نقاط جنگی دنیا حتی عراق و افغانستان 70درصد سلاحهای روسی داره خونریزی می کنه
دوشنبه 11 دي 1391 - 06:19
massoudoslo - اسلو - نروژ
جنگ به ادوات و سلاح و دانش جنگی و علوم ان نیاز دارد و این کاری است که عربستان و کشور های عربی به درستی فرصت و شانس ان را در یافته اند . ایران هم رفته زیر منت زنان روس که به آنها دانش خودکفا شدن تدریس کنند، که بعد نقاره بزند که مهندسین ایرانی قابلمه و لگن هوا کرده اند و خودکفا شده ایم !
دوشنبه 11 دي 1391 - 07:53
htafas - مادرید - اسپانیا
به عربستان هم مگه کشوری هست که حمله کنه این همه سلاح میخره؟؟؟ یا شاید می‌خواد حمله کنه ..
دوشنبه 11 دي 1391 - 10:39
exam292 - تهران - ایران
"dkdk - اسلیس - دانمارک" عزیز، احسنت بر شما که کامنتهای "حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان" رو رصد میکنی و به جا گفتی.
دوشنبه 11 دي 1391 - 13:24
exam292 - تهران - ایران
"paksan - آمریکا - آمریکا" عزیز، ظاهرا کامنت شما مخالف کامنت "حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان" است! ولی یه جورایی طرفدار قدرتهای استکباری غربی و مثلا روسیه رو میکوبی!!! یه انسان آزاده باید بیطرف باشه.
دوشنبه 11 دي 1391 - 13:59
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
exame 292- تهران - ایران- تو که همان Antikaselis بسیجی مزدور رژیم فاشیستی ملاها هستی و بارها هم بهت گفته شده ولی در پرروئی به سنگ پای قزوین گفتی زکی. کسی که نان سرسپرده گی به رژِیم ملاها را میخورد معلوم است که از چه موضعی برخورد میکند کور خواندی اگر فکر میکنی من برای امثال تو مزدور وقت با ارزشم را صرف جواب دادن به کاربر بی ارزشی مثل تو بگذارم. ساندیسی رژیم!
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 01:37
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
dkdk- اسلیس - دانمارک- باور کن آدمی به شخصیت تو من تا حالا در بین مزدوران رژیم در این سایت ندیدم که اینقدر بیشرم و بی کلاس هستی! تو که در جواب هرگونه سوال اسلامی و خداپرستی درمانده هستی و فرار میکنی که اسنادش هم هست ( اگر دوستان نام کاربری ترا به جستجوگر سایت بدهند گند افکار تو در سرسپرده گی به رژیم دیکتاتوری ملاها افشا میشود ). تو هنوز آنقدرنداری که درک کنی این رژیم اسلامی ایران بوده که شروع به رقابت نظامی و سیاست جنگ طلبی کرده و مدام برای کشورهای همسایه گردنکشی میکند و زیر لوای همین سیاست خارجی مشروعیت برای سرکوبی اعتراضات درونی را پیدا میکند به بهانه اینکه دشمنان خارجی در کمین هستند. آخر کسی که مثل خودت اقرار میکند و کرده که 15 سال شکنجه گر زندان اوین بوده و برای رژیم ملاها خوشخدمتی کرده و میکند در شرایطی نیست که بخواهد خودش را وطنپرست جا بزند مزدور ساندیسخور! جواب امثال ترا من و دیگر دوستان بارها دادیم ولی از رو نمی روید. ننگ بر تو!
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 02:05
exam292 - تهران - ایران
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان: تو مثل یه نوار فقط حرف ارباباتو تکرار میکنی و فحاشی کردنت عادی شده! تو و امثال تو(سلطنت طلب ها، مجاهدین خلق! و ...) مصداق اون مورچه هستید که داخله یه قطره آب داشت غرق میشد و فریاد میزد کمک! کمک! دنیارو آب برد!!!
جمعه 15 دي 1391 - 07:18
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.