عدد خلق الساعه احمدی نژاد درباره نرخ رشد

مصباحی مقدم در پاسخ به ادعای احمدی نژاد که گفته بود افزایش قیمت ارز ربطی به هدفمندی یارانه ها ندارد، بدون نام بردن از رئیس جمهور گفت: کسی که چنین حرفی می زند بیاید و ادعایش را ثابت کند. حدود 55 تا 60 هزار میلیارد تومان افزایش نقدینگی در کمتر از دو سال هدفمندی داشتیم. از طرفی شکاف نرخ ارز -که قابل مدیریت بود و مدیریت نشد- این نقدینگی را به سمت خود کشاند و پول ها از بانک و بورس به سمت ارز رفت. لذا نرخ ارز، تحت تاثیر هدفمندی تغییر کرد. بنابراین اگر کسی گفت این دو ربطی به هم ندارند باید بگوییم حرفت را ثابت کن.

                                                            عدد خلق الساعه احمدی نژاد درباره نرخ رشد

عصرایران - محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور در آخرین گفت و گوی تلویزیونی خود گفت: سال گذشته نرخ رشد اقتصادی ایران، 5.2 درصد بوده است که جزو رشدهای بالای اقتصادی در جهان است.

این سخن رئیس جمهور در حالی است که مراجع اقتصادی بین المللی مانند صندوق بین المللی پول، رشد اقتصادی ایران را صفر و حتی منفی اعلام کرده اند.

با این حال احمدی نژاد در گفت و گوی زنده تلویزیونی خود محکم بر حرف خود ایستاد و گفت که رشد اقتصادی ایران 5.2 درصد بوده است.

در واکنش به این عدد، غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در برنامه زنده "نگاه یک" حاضر شد و گفت: این عددی که رئیس جمهور اعلام کرده است را نه بانک مرکزی اعلام کرده و نه وزارت اقتصاد.

مجری از وی پرسید که احمدی نژاد این عدد را از کجا آورده است و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ گفت: چه می دانم!

وی درباره وعده احمدی نژاد برای 5 برابر کردن یارانه ها نیز گفت: دولت در حالی وعده 250 هزار تومان شدن یارانه ها برای هر فرد را می دهد که منبع تامین این مبلغ را آزادسازی قیمت ها بر اساس نرخ جدید ارز عنوان کرده است که این امر باعث افزایش جهشی قیمت ها می شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه افزود: بر این اساس، قیمت هر لیتر بنزین که در فوب خلیج فارس یک دلار است، در داخل نیز باید بر اساس هر دلار 2500 تومان محاسبه شود و علاوه بر این 2500 تومان، 30 درصد هم عوارض و مالیات به آن تعلق گیرد. حال خودتان حساب کنید که با طرح دولت، قیمت بنزین بر مبنای 95 درصد قیمت فوب خلیج فارس چقدر می شود؟ (حدود 3 هزار تومان)

مصباحی مقدم همچنین به قیمت گاز در طرح احمدی نژاد اشاره کرد و گفت: بر اساس این طرح، هر متر مکعب گاز نیز به قیمت 40 سنت به مردم فروخته خواهد شد که معادل 1000 تومان خواهد بود. (14 برابر متوسط قیمت کنونی!)

وی افزود: برق و آب هم نه به این اندازه جهش، ولی افزایش قیمت خواهند داشت و این افزایش قیمت ها، هم کشاورزی را بر زمین می زند و هم صنعت را؛ از سوی دیگر، با طرح احمدی نژاد، قیمت ها به حدی بالا می رود که حتی 5 برابر شدن یارانه ها نیز نمی تواند شکاف ایجادشده را پر کند و قدرت خرید مردم باز هم پایین خواهد آمد.

مصباحی مقدم درباره نرخ اعلامی تورم توسط دولت نیز گفت: 26.9 درصد نرخ تورم اعلام شده توسط دولت، بر مبنای میانگین کشوری 370 قلم کالاست که در آن، برخی کالاهایی که برای عموم مردم مهم نیست نیز وجود دارد. بنابراین، آنچه مردم از تورم احساس می کنند؛ با آمار متفاوت است زیرا کالاهای ضروری شان افزایش قیمت داشته اند. همچنین با توجه به سبد کالایی گروه های مختلف مردم، تورم، نسبت به فقرا ممکن است 45 درصد باشد اما برای اغنیا 15-10 درصد.

وی در پاسخ به ادعای دیگر احمدی نژاد که گفته بود افزایش قیمت ارز ربطی به هدفمندی یارانه ها ندارد، بدون نام بردن از رئیس جمهور گفت: کسی که چنین حرفی می زند بیاید و ادعایش را ثابت کند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: حدود 55 تا 60 هزار میلیارد تومان افزایش نقدینگی در کمتر از دو سال هدفمندی داشتیم. از طرفی  شکاف نرخ ارز -که قابل مدیریت بود و مدیریت نشد- این نقدینگی را به سمت خود کشاند و پول ها از بانک و بورس به سمت ارز رفت. لذا نرخ ارز، تحت تاثیر هدفمندی کرد. بنابراین اگر کسی گفت این دو ربطی به هم ندارند باید بگوییم حرفت را ثابت کن.

+28
رأی دهید
-29

darkoob-1390 - قم - ایران
به ذات عرب پرستتون .. از این جمله تیتر ۱ کلمه بیشتر فارسی نبود !
یکشنبه 10 دي 1391 - 14:14
compatriot - تورنتو - کانادا
آی‌ بی‌ پدرو مادرها ایران را داغون کردید! ولی‌ خوشم میاد توی رژیم آینده آخوند جماعت جایی نخواهد داشت. آخوند باید بره کویر را بیل بزنه، شخم بزنه و عرق بریزه!
یکشنبه 10 دي 1391 - 14:18
mohammad.avaz - تهران - ایران
احمدی نژاد به تنهای گونه کار نیست همه از دم گناهکاران . کشور ایران نه ۱نفر بلکه از ته به گند کشیده شده . هیچ آینده‌ی در ایران وجود ندارد تا بوده جنگ بود کشور دستب دست شاه به شاه توز شده و وای به حالمان که حالا دست ۱مشت آخوند افتاده
یکشنبه 10 دي 1391 - 14:22
میکایل - مالمو - سوئد
این دو باید راجب اختلاف قیمت ،،پالان خر و،نعل ،خر صحبت کنند نه ،اقتصاد کلان کشور،،،خر چه داند قیمت نقل و نبات،،،،،.
یکشنبه 10 دي 1391 - 14:46
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
این پیش درآمدها برای از میدان بردن گروه احمدی نژاد است تا باز فقیه قلاّبی بتواند کاندیدای خود را بر مصدر کار بنشاند، البته این‌بار چون دیگر کسی‌ برای فقیه قلابی تره خورد نمیکند گرگ پیر به فکر درست کردن شرایطی برای جایگزینی‌ توله گرگ خود است که در دستان مصباح و دیگران برای خون ریزی و ستم کاری آماده میشود ، بر خلاف خمینی که فرزندش را از کمترین دخالت در حکومت منع کرده بود / این گرگ پیر به حقّه دیگری هم متوسل شده که خمینی را پیش طرفدارنش جانی تر از خودش نشان دهد به همین خاطر جدیدا از سوی نوکرانش مطرح شده که خامنه‌ای از کشتار ۶۷ ناراحت بوده و غیره که کمی‌ از زنندگی اعمال درننده خوئ او کاسته شود. اما خر خودشانند و جدّ و آباشان .
یکشنبه 10 دي 1391 - 16:44
darkoob-1390 - قم - ایران
compatriot - تورنتو - کانادا>>>>دقیقا همین کارها رو باید انجام بدن !
دوشنبه 11 دي 1391 - 09:49
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.