امضای قانون "مقابله با ایران در نیمکره غربی" توسط اوباما

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا جمعه شب به وقت محلی قانونی را که هدف اصلی آن مقابله با نفوذ احتمالی ایران در کشورهای آمریکای لاتین عنوان شده امضا کرد. این قانون چند ماه پیش به تصویب کنگره رسیده بود.

              امضای قانون "مقابله با ایران در نیمکره غربی" توسط اوباما

جمهوری اسلامی ایران، به ویژه از زمان روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد روابط خود را با کشورهای آمریکای لاتین گسترش داد. احمدی‌نژاد ژانویه سال جاری میلادی پس از دیدار از اکوادور ادعا کرد: «من از همین جا رسما اعلام می‌کنم که آمریکای لاتین دیگر حیاط خلوت آمریکا نیست.»

تشدید فعالیت‌های جمهوری اسلامی در آمریکای لاتین نگرانی آمریکا از تبدیل شدن این منطقه به پایگاه تروریست‌ها و اسلام‌گرایان افراطی را افزایش داد و به تصویب و امضای قانون "مقابله با ایران در نیمکره غربی" منجر شد.

حفاظت از مرزها برای مقابله با تروریسم

خبرگزاری فرانسه روز شنبه (۹ دی/ ۲۹ دسامبر) گزارش داد با امضای قانون یاد شده توسط باراک اوباما، وزارت خارجه آمریکا ماموریت یافته ظرف شش ماه راهکارهای مقابله با "افزایش حضور و فعالیت‌های خصمانه" ایران در منطقه را تدوین کند.

در این قانون همچنین از وزارت امنیت میهن ایالات متحده خواسته شده مراقبت از مرزهای مشترک با مکزیک و کانادا را افزایش دهد.

ضرورت کنترل بیشتر مرزها جلوگیری از نفوذ "ماموران ایران، اعضای سپاه پاسداران و شاخه برون مرزی آن سپاه قدس، حزب‌الله لبنان و دیگر تشکیلات‌های تروریستی" به خاک آمریکا عنوان شده است.

ایالات متحده آمریکا پیشتر نیز تاکید کرده که فعالیت‌های جمهوری اسلامی در کشورهای مختلف آمریکای لاتین را به دقت زیر نظر می‌گیرد.

مقابله با "فعالیت‌های افراطی و تروریستی"

خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام‌های ارشد امنیتی و وزارت خارجه آمریکا نوشت تاکنون شواهد آشکاری از "فعالیت‌های غیرقانونی" جمهوری اسلامی در منطقه به دست نیامده است.

قانون "مقابله با ایران در نیمکره غربی" مقرر می‌کند نهادهای مختلف امنیتی با مشارکت یکدیگر طرحی برای منزوی کردن ایران و متحدانش و مقابله با "فعالیت‌های افراطی و تروریستی" تدوین کنند و به اجرا بگذارند.

در سال‌های گذشته فعالیت‌های مناقشه‌برانگیز هسته‌ای جمهوری اسلامی و حمایت این کشور از گروه‌های افراطی مانند حزب‌الله به یکی از دغدغه‌های امنیتی غرب تبدیل شده و به اعمال تحریم‌های شدید علیه ایران انجامیده است.

سرمایه‌گذاری در ونزوئلا به رغم مشکلات داخلی

جمهوری اسلامی از سال ۲۰۰۵ میلادی ۶ سفارت‌خانه و ۱۷ مرکز فرهنگی جدید در آمریکای لاتین افتتاح کرده است. کنگره آمریکا معتقد است ایران با گسترش روابط تجاری خود با کشورهای این منطقه ضمنا در پی راه‌هایی برای دور زدن تحریم‌هاست که باید مانع آن شد.

ایران و ونزوئلا در سال ۲۰۰۵ یک کارخانه مونتاژ خودرو در پایتخت این کشور کاراکاس افتتاح کردند. هوگو چاوز، رییس جمهوری ونزوئلا یک سال پیش اعتراف کرد تحریم‌ها فعالیت این کارخانه و پرداخت بدهی‌ها به ایران را با مشکل روبرو کرده است.

جمهوری اسلامی به رغم اوضاع بحرانی اقتصادی و مالی داخلی برای تقویت موقعیت‌اش در آمریکای لاتین سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی از جمله در فعالیت‌های عمرانی و ساختمان‌سازی در کشورهایی چون ونزوئلا کرده است.

+39
رأی دهید
-12

exam292 - تهران - ایران
آمریکا به انتهای خط رسیده و این تصمیمات آخرین تیرهای استکبار به سمت کشور عزیزمون ایرانه...
دوشنبه 11 دي 1391 - 14:19
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.