کدخدایی: رد صلاحیت موسوی و کروبی نیازمند رای قضایی نیست

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان تلویحا گفته است رد صلاحیت موسوی و کروبی در انتخابات آینده نیازمند رای قضایی نیست. محمدباقر قالیباف شهردار تهران نیز تصریح کرد که سخن از بازگشت "سران فتنه" به صحنه "حرف غلطی" است.

            کدخدایی: رد صلاحیت موسوی و کروبی نیازمند رای قضایی نیست

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان شنبه ۹ دی ماه در نشستی با خبرنگاران گفت: «این برداشت اشتباهی است که اگر از سوی محاکم قضایی رای صادر نشده، شورای نگهبان نمی‌تواند در مورد صلاحیت نامزدهای انتخاباتی تصمیم بگیرد. احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری بر عهده شورای نگهبان است و نیازمند رای دادگاه و محاکم قضایی نیست.»

سخنان عباسعلی کدخدایی در جواب نامه چندی پیش علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان است که گفته بود: «فرضا آقایان موسوی و کروبی هم کاندیدای ریاست جمهوری شوند، قطع نظر از اعتقاد شخصی ما درباره میزان قصور یا تقصیر آن‌ها در بحران مذکور، چون در هیچ دادگاهی به طور علنی محاکمه نشده و از خود دفاع نکرده اند، مجوز قانونی برای رد صلاحیت آن‌ها وجود ندارد.» در این نشست خبری عباسعلی کدخدایی همچنین به برخی ایرادات شورای نگهبان درباره طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی پرداخته است.

پیش از این احمد جنتی دبیر شورای نگهبان درروز جمعه ۲۴ آذر گفته بود: «امکانی برای حضور مجدد فتنه‌گران در انتخابات وجود ندارد و آن‌ها حتی نباید توهم این حضور مجدد را داشته باشند.» علی مطهری با اشاره به این سخنان، خطاب به احمد جنتی نوشت: «اگر مقصود شما افرادی است که جرم آنها در دادگاه صالح اثبات شده و حکم دادگاه موجب محرومیت آنها از حقوق اجتماعی است، سخن جناب عالی درست است، در غیر این صورت وجاهت قانونی ندارد.»

از نظر طرفداران رهبر جمهوری اسلامی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی از جمله "سران فتنه" محسوب می‌شوند. این دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ بیش از دو سال بدون برگزاری هیچ دادگاهی در حصر خانگی به‌سر می‌برند.

اظهارات قالیباف درباره "سران فتنه"

در همین زمینه محمدباقر قالیباف شهردار تهران که در محافل سیاسی داخل ایران از او به عنوان یکی از کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری آینده نام برده می‌شود گفت: «برخی از وابستگان حاکمیت می‌گویند اگر سران فتنه عذرخواهی کنند، می‌توانند به صحنه برگردند. به طور کل این استدلال را غلط می‌دانم. وقتی سران فتنه با قصد براندازی آمده‌اند در پیشگاه خدا و قانون مجرم هستند. پس این که بگوییم سران فتنه با عذرخواهی برگردند، حرف غلطی است.»

"فتنه‌" اصطلاحی است که مسئولان جمهوری اسلامی درباره جنبش اعتراضی پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ به کار می‌برند.

مقامات جمهوری اسلامی در حالی به گمانه‌زنی درباره انتخابات ریاست جمهوری آینده و شرکت یا عدم شرکت میر حسین موسوی و مهدی کروبی در این انتخابات می‌پردازند که این دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در حصر به سر می‌برند و امکان بیان نظرات خود را ندارند. در پی انتخابات سال ۸۸ که معترضان نسبت به "تقلب گسترده" و "کودتای انتخاباتی" در آن اعتراض داشتند، میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد شرکت کننده در این انتخابات در حصر خانگی قرار گرفتند و بسیاری از چهره‌های اصلاح‌طلب و غیراصلاح‌طلب معترض زندانی شدند.

+19
رأی دهید
-28

persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
اگه تصمیم گیرنده شورای نگهبانه پس درب اون طویله روکه اسم مجلس روش گذاشتین روگل بگیرین.
یکشنبه 10 دي 1391 - 12:37
parastooeshge - توکیو - ژاپن
پس در مجلس وقوه قضاییه دادسرای و غیره و گل بگیرین چون اقا جنتی همه کاره ملت شده. اولا به چه حکمی واز چه کسی است دومبه قول شهید بهشتی معنی جمهوری یعنی چه؟ یعنی شاهی بود که میگفت من فرماندار شماهستم وشما باید به حرف من گوش دهید چون من زور دارم ارتش و سپاه دارم اما ملت ایران به گوش باشد که خودتان سرنوشت را انتخاب کنید موقق باشید.
یکشنبه 10 دي 1391 - 15:14
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
با این حرفها میخواهند که آقایان موسوی و کروبی را وسوسه به کاندید شدن کنند ، سفاهت و از سویی رذالت تا کجا ، خاطر جم باشید که دایره طرفداران آخوند محدود شده به خانه اصلی‌ فساد و بادمجان دور قاب چینهای نظام و چند گری گوری ساندیس خور و سپاهی مال مردم خور ، درون نظام چنان پوسیده به مانند خانه عنکبوت سست و ناا پایدار است .
یکشنبه 10 دي 1391 - 18:44
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.