کفاشیان: AFCقول میزبانی ۲۰۱۹ را به ایران داده

کفاشیان: AFCقول میزبانی ۲۰۱۹ را به ایران داده

فوتبال ملی - علی کفاشیان می گوید باقیات الصالحاتش برای فوتبال ایران ، میزبانی بازی های جام ملتهای 2019 است که با کمی همدلی می تواند آن را برای ایران بگیرد.

رئیس فدراسیون فوتبال در گفت و گویی با خبرآنلاین ؛ درباره اتفاقی سخن می گوید که می تواند میزبانی بزرگترین رویداد پس از انقلاب اسلامی ورزش ایران باشد. میزبانی از 16 تیم آسیایی در تهران ، رقابت هایی که میزبانی اش 2 سال دیگر تقسیم می شود یعنی زمانی که هنوز علی کفاشیان در تشکیلات فوتبال آسیا مسئولیت خواهد داشت.
حاج آقا بالاخره رفتید تلویزیون و خیلی صریح حرف زدید!

بله لازم بود راجع به یکسری مسائل برای مردم توضیح بدهم. فکر کنم برنامه زاویه فرصت خوبی بود تا بروم و حرف هایم را بی پرده در این باره به مردم بگویم. حالا بگذار یک خاطره ای برایت تعریف کنم. سال 65 بود پدرم یک پیکان مدل 54 داشت ، می خواستیم ماشینش را بفروشیم. رفتیم این مرکز فروش ماشین ها ، یک بنده خدایی آمد و گفت ماشین را می خواهد. دور ماشین می چرخید. اول گفت گلگیرش رنگ شده ، بعد استارت زد ، گفت ریپ می زند . بعد به صندوق ماشین گیر داد. خلاصه من با خنده گفتم بابا کشتی ما را ! اینقدر می فروشم ، می خری ؟ داشت می زد تو سر مال. حالا شده قصه ما و من می خواهم بروم به مجمع مثل همان قصه پیکانی که داشتم ته حرف را بزنم و بگویم توانم همین قدر است. اگر خواستند می مانم ، اگر نه هم که همه دست به دست هم می دهیم یک رئیس عالی برای فوتبال مان می آوریم تا بتواند این بار را بهتر پیش ببرد.
پس استعفای تان را می دهید؟
بله دیگر می دهم . شما که خوب استقبال می کنید. باید همه حرف ها را بزنم و بعد منتظر نظر مجمع بمانم. اگر گفتند بمان ، می مانم ، خواستند کس دیگری بیاید همان کار را می کنم. به هر حال من اعتقاد دارم هر تغییری به سود فوتبال که نیاز است را باید انجام بدهیم.
برای مجمع یک سورپرایز هم که رو کردید ، قصه میزبانی جام ملتهای آسیا. شوخی است دیگر؟
چرا شوخی؟ اصلا شک نکن این میزبانی به ایران می رسد. تو که خیلی خوب می دانی میزبانی برای این بازی ها نیاز به 4 شهر میزبان دارد. یعنی ما 4 ورزشگاه اصلی می خواهیم ، 2 ورزشگاه جانشین هم باید معرفی کنیم و در هر کدام از این شهر ها هم 4 مجموعه تمرینی برای تیم های گروه های مختلف. ما الان در شهرهای بزرگ مان مثل تهران ، تبریز ، اصفهان ، شیراز و مشهد یا اهواز همه شرایط میزبانی را داریم. فقط کافی است قدری همت کنیم. با این بازی ها می توانیم چند تیر را با یک نشان بزنیم. اول اینکه به بهانه این بازی ها می توانیم اقلا 6 ورزشگاه مان را طوری بازسازی کنیم که به استانداردهای فیفا برسند. می توانیم 16 مجموعه تمرینی در حد استاندارد داشته باشیم و یکی از دغدغه های بزرگ فوتبال مان با یک میزبانی از بین می رود. فکر می کنم این یک پروژه بزرگ ملی است. مثلا ورزشگاه هایی مثل غدیر اهواز ، نقش جهان و یادگار و حتی میانرود . ثامن می توانند با چندین میلیارد تومان با همتی ویژه به حد استاندارد برسند و از شرایط فعلی شان در بیایند چون برای میزبانی چنین مسابقاتی ما باید تضمین بدهیم که ورزشگاه ها را تا حد استاندارد تکمیل می کنیم.
و فکر می کنید این اتفاق می افتد؟
به هر حال این میزبانی نیاز به حمایت دولتی دارد. قطعا دولت برای بازی های مهمی که تا به حال انجامش برای ما محال فرض می شده ، قطعا همکاری می کند چون یک افتخاری برای مان است و نشان از توانمندی بالای کشورمان در برگزاری رخدادهای بزرگ. از نظر هتل ، پذیرایی و تماشاگر که مشکلی نداریم. برای استانداردسازی ورزشگاه ها هم که هرچه هزینه کنیم ، برای فوتبال مان باقی می ماند. این بازی ها البته درآمدزایی هم به همراه دارد . نکته مهمتر هم این است که در کنفدراسیون فوتبال آسیا ، مسئولان برگزاری مسابقات الان دیگر با نحوه کار ما آشنا هستند. نظرها روی ما مثبت شده و همراهی می کنند.
واقعا فکر می کنید این میزبانی را به ایران می دهند؟ آنها خیلی وقت است که از این کارها نکردند؟
البته ما خیلی سال است که جدی دنبال اماده سازی و درخواست میزبانی نرفتیم. ولی این بار ما سر این قصه با دوستان در هیات اجرایی کنفدراسیون حرف زدیم. آنها اتفاقا قولش را هم به من دادند. نظرشان کاملا مثبت است. اگر خودم باشم تا زمان انتخاب میزبان که حتما این میزبانی را می گیرم . اگر هم نباشم فرقی ندارد چون تا آن زمان من هنوز کرسی های آسیایی و فیفایم را دارم ، حتما پیگیری می کنم که این اتفاق برای مان بیفتد و ما بتوانیم میزبانی را بگیریم. فکر می کنم دولت هم در اختیار هر گروه سیاسی باشد برای چنین میزبانی مهمی با فوتبال همراهی می کند.
ولی مثلا مشکلاتی مثل بحث حضور بانوان و...
بله دیدم که روزنامه کیهان انتقادی در این باره مطرح کرده بود. اما اگر یادتان باشد در مسئله حساسیت آیات عظام که طرح شد ، مسئله این بود که شرایط برای حضور بانوان در ورزشگاه ها فراهم نیست. این نکته اتفاقا کاملا درست بود. ما باید برای خانواده های مان جایگاه ها ، راه های ورود و خروج مجزا و امکانات سخت افزاری مناسب را ایجاد می کردیم. بحث دیگرش هم قصه فرهنگ سازی است تا جو ورزشگاه ها را آماده کنیم. الان اگر هدف مان 2019 باشد یعنی 6 سال کامل زمان داریم تا شرایط را ایجاد کنیم. پس نمی توانیم دست روی دست بگذاریم. باید تلاش کنیم تا بستر را فراهم کنیم. زمان هم زمان کمی نیست.
البته اگر آن طور که گفتید ، این اراده نیاز دارد. بگذریم ، برسیم به تیم ملی و سرپرستش.
بله اگر همدلی داشته باشیم. همه کمک کنیم این میزبانی را می گیریم. درباره سرپرست هم داریم با گزینه های مختلف بحث می کنیم. ما کسی را می خواهیم که کروش هم با او راحت باشد. یکی که همه فاکتورهای لازم را داشته باشد. هم زبان بداند. هم فوتبال را تا بالاترین سطح تجربه کرده باشد ، هم توان اجرایی اش بالا باشد و هم اینکه به هر حال دنبال مربیگری نباشد. این بار تمام حواسم را جمع کردم تا کسی را به ما تحمیل نکنند. درباره تیم ملی هر کاری می کنیم. ما سه بازی بزرگ و مهم داریم و باید به جام جهانی برسیم. به هر حال باید این قدر همدل باشیم که امتیازی از دست ندهیم. تا وقتی که مسئولیت دارم ، این بار سعی می کنم درباره تیم ملی دقت کامل داشته باشم.
یعنی کروش هم در این باره نظر دارد؟
به هر حال او سرمربی است. یکی از بهترین های دنیا هم هست. معلوم است که ترجیح می دهد با کسی کار کند که راحت باشند.
مشکل مالی که با کروش ندارید؟
نه بابا پولش را دادیم که با خیال راحت برود تعطیلات سال نو. با او مشکل نداریم. با قیمت دلار مشکل داریم که کارمان را حسابی دشوار کرده! پولش را نمی دادیم که پولی نداشت برود مسافرت( می خندد)
و کمیته داوران چطور؟
آنجا هم به آقای اصفهانیان گفتم این وضع را درست کند. اگر لازم می داند تغییراتی در بدنه ایجاد کند . به هر حال نباید این قدر با هم درگیر شوند. این وضع درستی نیست. هم عسگری و هم اصفهانیان از بزرگان داوری ما هستند . باید با هم تعامل کنند تا این مشکلات حل شوند. گفتم فعلا جلسه کمیته نگذارند تا مشکلات را بین خودشان حل کنند.

+24
رأی دهید
-24

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.