اختلاف اتحادیه طلافروشان ایران و بانک مرکزی در مورد تعیین قیمت طلا

اتحادیه طلافروشان ایران اعلام کرد که به دستور دولت، قیمت طلا و سکه از این پس بر اساس نرخ ارز مبادلاتی تعیین می‌شود، اما بانک مرکزی با این تصمیم مخالفت کرد.

اختلاف اتحادیه طلافروشان ایران و بانک مرکزی در مورد تعیین قیمت طلا

محمد کشتی آرا، رئیس اتحادیه طلا و جواهر امروز یکشنبه ۱۰ دی (۳۰ دسامبر) به خبرگزاری رسمی ایران - ایرنا، گفت که اعضای هیأت مدیره این اتحادیه امروز قرار است در مورد چگونگی قیمت گذاری طلا و سکه تصمیم گیری کنند.

او همچنین در نامه ای به اعضای این اتحادیه در سراسر ایران از "تصمیم ویژه دولت" مبنی بر تعیین نرخ ها بر اساس نرخ ارز مبادلاتی خبر داده و نوشته بود: "حسب دستور مقامات اقتصادی کشور، کلیه اتحادیه های کشور ملزم به رعایت دستورالعمل و پیروی از نرخ های رسمی کشور هستند".

اما ساعتی بعد پیمان قربانی، مدیر اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی به خبرگزاری مهر گفت که بانک مرکزی به عنوان "متولی قانونی بازار طلا" چنین تصمیمی نگرفته است و از شهروندان خواست که در این زمینه به "اخبار مرجع رسمی" توجه کنند.

او گفت: "قیمت گذاری بر اساس نرخ مبادله ای ارز برای کالاهایی موضوعیت دارد که ارز مبادلاتی دریافت می کنند، در حالی که تاکنون ارز مبادلاتی برای واردات طلا اختصاص داده نشده است".

آقای قربانی تأکید کرد که بانک مرکزی معتقد است که قیمت طلا و سکه در بازار "حبابی" نیست و در جریان طرح پیش فروش سکه، عرضه کافی به بازار صورت گرفته است.

او گفت: "از نظر بانک مرکزی، قیمت طلا در بازار تعیین می شود و ما نیز به عنوان نهاد نظارتی، مانیتور کامل بر روی قیمت بر اساس عوامل بنیادین صورت می دهیم".

آقای قربانی بالا و پایین رفتن قیمت طلا و سکه را ناشی از تغییر قیمت جهانی طلا یا نوسان قیمت ارز دانست.

این در حالی است که رئیس اتحادیه طلا و جواهر ایران گفته بود که قیمت گذاری طلا بر اساس نرخ ارز مبادلاتی "در راستای تصمیم دولت مبنی بر تک نرخی شدن ارز" صورت خواهد گرفت.

قیمت طلا و ارز در ماه های اخیر در ایران به شدت دچار نوسان بوده است.

تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران باعث کاهش شدید درآمدهای ارزی و دشوار شدن انتقال پول به این کشور شده است.

کاهش قابل توجه منابع ارزی همزمان با گسترش نگرانی ها در مورد احتمال سقوط بیشتر ارزش پول ملی باعث شده است که تقاضا برای ارز خارجی و طلا (به عنوان نوعی تضمین برای حفظ ارزش دارایی ها) افزایش یابد.

علاوه بر آن قیمت طلا و سکه در ایران معمولا در آستانه عید نوروز بالا می رود.

+24
رأی دهید
-13

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.