ابراهیمی: بدون دستیابی به راه حل سیاسی، سوریه جهنم می‌شود

اخضر ابراهیمی در مسکو گفته است که اگر طرفین درگیر در بحران سوریه حاضر به مذاکره نشوند و یک راه‌حل سیاسی برای این بحران پیدا نشود، این کشور «جهنم می‌شود». وزیر خارجه روسیه نیز مخالفان بشار اسد را به سد کردن مسیر مذاکرات سیاسی متهم کرده است.

ابراهیمی: بدون دستیابی به راه حل سیاسی، سوریه جهنم می‌شود

به گزارش رویترز، فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب برای بحران سوریه  که برای گفت‌وگو با مقامات روس درباره این بحران به مسکو رفته است، روز شنبه ۹ دی (۲۹ دسامبر) گفته است: «افراد مسئول در داخل و خارج سوریه باید کمک کنند سوری‌ها بیش از این در خون‌ریزی بیشتر و هرج و مرج بیشتر فرو نروند و جلوی تبدیل‌شدن آن به یک کشور در هم شکسته را بگیرند‬».
 

این فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در کنفرانس رسانه‌ای در کنار وزیر خارجه روسیه گفته است: «اگر فقط دو جایگزین برای وضع موجود مانده باشد،  جهنم واقعی یا روند سیاسی، پس همه ما باید بدون‌وقفه برای یک راه‌حل سیاسی تلاش کنیم. سخت است، خیلی پیچیده است، ولی انتخاب دیگری در بین نیست.»
 

همچنین به نوشته خبرگزاری فرانسه، اخضر ابراهیمی پس از این ملاقات با وزیر خارجه روسیه سرگئی لاوروف که یک ساعت و نیم طول کشید، گفته است: « واقعا ضروری است که درگیری‌ها در سوریه در ابتدای سال ۲۰۱۳ میلادی (یعنی ظرف ماه‌های آینده) پایان یابد.»
 

طبق این گزارش، فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب هشدار داده است که ممکن سوریه به وضع سومالی دچار شود که مدت‌هاست به دست شبه‌نظامیان و نیروهای مسلح متعدد افتاده است.
 

آقای لاوروف در این کنفرانس رسانه‌ای گفت او و آقای ابراهیمی در این باره موافقت دارند که اگر قدرت‌های جهانی روی طرفین درگیر فشار بیاورند که با میانجی‌گری به خشونت‌ها پایان دهند، هنوز امیدی برای یک راه‌حل سیاسی وجود دارد.»
 

وزیر خارجه روسیه در کنار اخضر ابراهیمی به خبرنگاران گفت: «درگیری‌ها دارد بالا می‌گیرد ولی ما بر سر این موضوع توافق داریم که هنوز فرصت برای یک راه‌حل سیاسی وجود دارد.»
 

به گفته آقای لاوروف بشار اسد بارها هم علنی و هم خصوصی گفته است که بنا ندارد سمت خود را ترک کند. وزیر خارجه روسیه گفت که این موضع رئیس جمهور سوریه تغییر نمی‌کند.
 

به گزارش رویترز، او  مخالفان بشار اسد را متهم به این کرد که مذاکرات برای حل بحران سوریه را به بن بست کشانده اند.
 

سرگئی لاوروف باز هم بر موضع مسکو تاکید کرد که برکناری بشار اسد نمی‌تواند از پیش‌شرط‌های مذاکرات باشد. او گفت امتناع مخالفان سوری از مذاکره با دولت سوریه، یک «بن‌بست» ایجاد کرده است.
 

وزیر خارجه روسیه گفت: «وقتی مخالفان می‌گویند فقط به شرط رفتن بشار اسد، مذاکره درباره آینده کشور خود را آغاز می‌کنند، به نظر ما این اشتباه است. به نظر ما این خیلی مخرب است. چنین پیش‌ شرطی به بهای جان شهروندان سوری تمام می‌شود.»
 

یک روز پیش از این در هشتم دی ماه روسیه برای نخستین بار از معاذ خطیب، رئیس ائتلاف ملی نیروهای اپوزیسیون سوریه، برای سفر به مسکو و انجام گفت‌و‌گو با نظام بشار اسد رئیس جمهور سوریه دعوت کرد. این دعوت به‌سرعت از سوی اپوزیسیون سوریه رد شد.
 

معاذ الخطیب،‌ رئیس این ائتلاف در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجزیره گفت که کناره‌گیری بشار اسد از قدرت، شرط اصلی مذاکرات است.
 
مسکو همزمان از دولت سوریه خواسته بود به سخنان خود درباره آمادگی برای گفت‌و‌گو با مخالفان جامه عمل بپوشاند.
 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در جریان کنفرانس خبری مشترک آقای لاوروف و آقای ابراهیمی، وزیر خارجه روسیه عصبانیت خود را از واکنش معاذ خطیب پنهان نکرد و گفت: «من متوجه‌ام که آقای خطیب، چندان به سیاست مسلط نیست و شاید به نفع او باشد که موضع ما را از خود ما بشنود، نه از رسانه‌ها.»
 

به گزارش خبرگزاری روسی «ریا نووستی» همچنین گفت که مسکو خواستار بازگشت ناظران سازمان ملل متحد به سوریه و افزایش تعداد آنها است.
 

او همچنین گفت: «هنوز در خصوص برقراری آتش بس توافق حاصل نشده اما این برای ما اولویت مطلق است».
 

این سومین سفر اخضر ابراهیمی به مسکو در مقام فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب درباره سوریه بوده است.
 

به گزارش خبرگزاری‌ها اخضر ابراهیمی و سرگئی لاوروف حرفی درباره جزئیات یک پیشنهاد صلح احتمالی که موضوع بحث آنان بوده باشد نزده‌اند.
 

این دیپلمات کهنه‌کار که از ماه اوت و در پی کناره‌گیری کوفی عنان، به عنوان سفیر ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه انتخاب شد، تا پیش از این سفر گفته بود که هنوز «طرح کاملی» برای حل بحران سیاسی در سوریه پیشنهاد نکرده است.
 
اخضر ابراهیمی دو روز پیش، هفتم دی ماه، در دمشق خواستار ایجاد «تغییرات واقعی» در سوریه برای پایان دادن به جنگ داخلی ۲۱ ماهه در این کشور شد و بر لزوم تشکیل یک دولت انتقالی قدرتمند تاکید کرد.
 
این سومین سفر اخضر ابراهیمی به سوریه در مقام سفیر سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب محسوب بود که با هدف احیای صلح در این کشور انجام می‌شود. طبق گزارش‌ها، او در این سفر با شماری از مقامات سوریه از جمله بشار اسد، رییس جمهوری این کشور، دیدار کرده است.
 

آقای ابراهیمی در دمشق گفت: «من معتقدم که مردم سوریه خواهان تغییر واقعی هستند و آرزوی آن را دارند و همه می‌دانند که این به چه معناست.»
 

بر اساس گزارش‌ها، درگیری‌ها در سوریه تاکنون به کشته‌شدن بیش از ۴۵ هزار تن انجامیده است.
 

+30
رأی دهید
-14

shirzan e irani - استکهلم - سوئد
بشار اسد به قبر پدرش میخندد که نمی‌خواهد برود چگونه است که به خاطر کشته شدن چند کودک چینی‌ آنهم سهواً ۱۲ وزیر از کار معلق میشوند بعد در برابر ۴۵۰۰۰ کشته مردم باید کوتاه بیایند تا بشار به دلخوه خود برسد ، بگویید که یکی‌ از شروط آخوند برای تعلیق برنامه هسته ائی ماندن بشار است و دیگر اینکه روسیه نمیخواهد متحد خود را از دست بدهد ، اصلا مهم نیست که سوریه در اغتشاش باشد مهم این است که به روش انسانی‌ و حکومتی مردمی دست پیدا کند اگر خیلی‌ نگران هستید این تهدید‌ها را برای آخوند به کار ببرید که منطقه و ایران را به گند کشیده و نه امنی‌ را در همه جا باب کرده ، همتان مارمولکید, نگویید آقای خطیب به سیاست وارد نیست بگوید رذالت و دور زدن را بلد نیست .
یکشنبه 10 دي 1391 - 00:17
Jiddu_Krishnamurti - هامبورگ - آلمان
این تو بمیری از آن تو بمیری ها نیست اسد فکر کرد مانند پدرش چند هزار نفری را می کشد و همه چیز تمام می شود.مذاکره؟مرد حسابی 45000 نفر که کشتی خانواده دارند فکر کردی به همین راحتی هست؟همه می دانند روسیه و ایران برای چه سنگ اسد را به سینه می زنند.ولی دیگر خیلی دیر شده شاید در آغاز درگیری ها اگر اسد این همه قتل و جنایت نکرده بود شاید امیدی به زنده بودن خودش داشت .الان هم اسد اگر بداند با مذاکره و کنار رفتن همه چیز تمام می شود این کار را 100% انجام خواهد داد ولی می داند که پس ار کنار رفتن از قدرت باید چاقو قزافی را هم در ماتحد خود تحمل کند برای همین خواب ندارد.ولی من خیلی مشتاق هستم که پایان اسد را ببینم.فکر کنم به زن و بچه اسد هم رحم نکنند.
یکشنبه 10 دي 1391 - 01:13
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
تصحیح می‌کنم: ۱۲ مقام چینی‌ تعلیق میشوند.
یکشنبه 10 دي 1391 - 01:50
razmandeh - استکهلم - سوئد
به امید خدا !!! هرچه از حق مردم ما خوردند حالا تقاص پس بدهند چوب خدا حمصهی‌ بی‌صدا هم نیست
یکشنبه 10 دي 1391 - 02:51
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
مسئولیت این جهنم کشتارها آفت الله فحشای شیطانی کافر و پوتین جنایت کار پست فطرتان چینی‌ و پست فطرت ملکی مزدور نظام اسـ... هستند.
یکشنبه 10 دي 1391 - 02:38
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
چنین پیش‌ شرطی به بهای جان شهروندان سوری تمام می‌شود. مردم سوریه را از چی میترسانید؟ سوری ها دارند از جونشون مایه میگذارند بشار اسد بره !!!!!!!! کاسه داغ تر از آش به شماها میگویند , یعنی شما دلتون به حال مردم سوخته نه بابا این منافع شماهاست که بارفتن اسد از بین میره.
یکشنبه 10 دي 1391 - 04:49
میکایل - مالمو - سوئد
اسد کثافت گل آخوند هارا خورد،دلشو خوش کرده بود،به چنتا ساندیس خور تک‌ تیر انداز که مخا لفان چوب،،،،،،،،،،،کردن،دیگه نمی‌‌فرستند،اسد باید نر ه تا بشه مثل قذافی،و این کار را هم میکنند.
یکشنبه 10 دي 1391 - 08:29
m.noor - شارجه - امارات
با درود. روسپی(روسیه) بوی شکست به مشامش خرده که داره تقلا میکنه که عروسکش (بشارک) را نجات بده.اما کور خونده .م.ن
یکشنبه 10 دي 1391 - 11:15
sama128 - شیراز - ایران
20000 هزار نفر را در گذشته حافظ اسد پدر گور به گور شده بشار کشت و تا چند صباحی سر قدرت باشه تا حالا هم 45000 نفر در این جنگ که 90% مردم سوریه با رژیم کثیف بشار اسد مخالف هستند کشته شدند حالا حالا یه سری کوفی عنان رفت برای مذاکره یه سری این آقای اخضر ابراهیمی می خواهد مذاکره کنه بابا این وحشی داره مردم خودش را برای قدرت و مقام و پول و ثروت می کشه مشروعیت نداره باید بره پیش سرتنگ معمر قذافی خانم باز و بچه باز بخوابه بخوابه البته یه کمی اونور طر بابای گور به گور شدش .
یکشنبه 10 دي 1391 - 10:24
مهر آسا - تهران - ایران
سلام خداوند بر بشار اسد شیر با غیرت جهان عرب در این مزدور بازار عربی - اسد در قلب ملت با غیرت خود جا داری مزدوران مهاجم بدانند که عاقبتی مثل صدام در انتظارشان است جوانان با غیرت طرف سوریه شما را به سزای اعمالتان می رسانند - اسد عزیز روز و شب نیست که برای تو دعا نکنم پس با اراده و استقامت بیشتر بار دیگر مشتی محکم بر دهان عربهای بی غیرت همسایه و آمریکا و اسراییل بزن من دیدم که مزدوران بی غیرت کشورت چگونه به اسم آزادی در حال غارت کشورت هستند در ایران دعا گوی شما هستم اگر چه من شیعه هستم و تو تسنع ولی فراموش نکن که در زیز لوای پرچم اسلام بر من و تو هست که با ابولهب هل ی زمان و خائنین به حرمین شریفین مبارزه کنیم
یکشنبه 10 دي 1391 - 10:53
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
مهر آسا - تهران - ایران . مزدور آفت الله فحشای شیطانی کافر برو دعا برای خودت کن که بعد از اسد نوبت تو و امسال تو هست در نظام ولایت فحشای شاهنشاهی.
یکشنبه 10 دي 1391 - 17:57
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
دعای یه ساندیس خور جو گیر شده : از شتر گاو پلنگ سلامی‌ به بشار ، فریب خورده گرگ پیر خودمان ! ‌ای اسد تو در قلب تمام ساندیس خوران و اربابمان روسیه مقدس جای گشادی داری که غیور مردان و زنان میهن پرست سوری اگر بیش از این هم به خاک و خون کشیده شوند یک ذره از آن را نمیتوانند اشغال کنند چرا که از شما‌ها هیچ به ما که نمیماسد بماند دردسر از دست دادن موقعیتمان را هم باعث میشوید / بشار جان من به عنوان یک ساندیس خور شستشوی مغزی شده به تو اهل تصنّع ( هنوز نمی‌دانم تسنن درست است ) دعا می‌کنم که خداوند همچنان بر خریت و فریب خوردگی آات بیفزاید تا از خوب غفلت بیدار نشوی و از تو اهل تصنّع میخهم که در حفظ حرم‌های شریف بکشی که به عنوان اهل تصنّع میدانم که میگویی حرم کیلویی چند است اما جان همان مادرت فعلا بی‌خیال ماجرا شو یادت نرفته که به حروم خوری از کیسه مردم عادتت دادیم و مردم ایران را روانه سوریه کردیم تا دولت تو با دولت تروریست پرور ما از جیب مردم رونق بهیرد / آفرین فقط خواهشا خر شو و بیشتر مردمت و بکش و از گرگ پیر خودمون یاد بگیر /
یکشنبه 10 دي 1391 - 20:26
parastooeshge - توکیو - ژاپن
مهر-تهران-ایران تو به ما گفتی وطن فروش؟ جانب شما اری. تو فکر ان خانوادهای ایرانی باشکه نان شب ندارد برای انها دعا کن بی دین.بی غیریت تو که فکر هم وطن نیستی به فکر ملت استوار سوریه باش نه اسد ادم کش وعاقبتی مانند صدام حسین در پیش این را به شما قول می دهنم به امید پیرروزی ملت شریف سو ریه
دوشنبه 11 دي 1391 - 13:36
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.