هشدار نسبت به آزمایش اتمی در کره‌‌شمالی

به گفته‌ی کارشناسان، عکس‌های ماهواره‌ای یک موسسه‌ی آمریکایی حاکی از "فعالیت‌های مشکوک" در کره‌ی شمالی است. کارشناسان چینی نیز پس از آزمایش موشکی ناموفق کره‌شمالی نسبت به آزمایش اتمی این کشور هشدار داده بودند.
 

وبسایت "۳۸ شمال" (38 North)، وابسته به "انستیتوی آمریکا و کره" در دانشگاه "جان هاپکینز" بالتیمور، گزارشی مبنی بر فعالیت‌های احتمالی اتمی کره‌شمالی منتشر کرده است. بر اساس داده‌های این وبسایت، "فعل وانفعالات مشکوک"، از جمله ترمیم ایستگاه آزمایش اتمی "پونگی ری"، می‌تواند مقدمه‌چینی یک آزمایش اتمی در کره‌شمالی باشد. ایستگاه "پونگی ری" پیشتر بر اثر سیلاب آسیب دیده بود، که گفته می‌شود، اکنون دوباره تا حد زیادی بازسازی شده است.
 
بر اساس عکس‌های ماهواره‌ای از این ایستگاه که در تاریخ ۱۳ دسامبر گرفته شده‌اند، این ایستگاه می‌تواند اکنون آماده‌ی بهره‌برداری باشد. به گفته‌ی کارشناسان، در صورت آمادگی این ایستگاه، کره‌شمالی قادر خواهد بود در دوهفته‌ی آینده سومین آزمایش اتمی خود را انجام دهد.


 
موشک کره‌شمالی که در ماه آوریل در فضا منفجر شد

 

تردید برخی کارشناسان
 
آزمایش‌‌های اتمی پیشین کره‌شمالی که در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ صورت گرفته بودند، با واکنش شدید جهانی روبرو شدند. به همین دلیل برخی از کارشناسان، تصور این که کره‌شمالی بار دیگر خشم جامعه‌ی جهانی را متوجه خود کند، بعید می‌دانند.
 
چانگ یونگ سئوک، کارشناس موسسه‌ی صلح سئول معتقد است که کره‌شمالی پس از به قدرت‌رسیدن "پارک گوئن های" در کره‌ی جنوبی و انتخاب دوباره‌ی باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، به مذاکرات دیپلماتیک اهمیت بیشتری خواهد داد و از تنش با جامعه‌ی جهانی پرهیز خواهد کرد. او می‌گوید: «به اعتقاد من کره‌شمالی در سال‌های آینده فعالیت‌های خود را بیشتر معطوف اقتصاد خواهد کرد و به آزمایش بمب اتمی کمتر اهمیت خواهد داد».
 
هشدار چینی‌ها
 
بر خلاف سئوک، کارشناسان چینی از چند ماه پیش نسبت به تلاش‌های اتمی کره‌شمالی هشدار داده بودند. زانگ لیان‌گوی، استاد مدرسه‌ی عالی پژوهش‌های استراتژیک حزب کمونیست چین در ماه آوریل (اردیبهشت) نسبت به "فعالیت‌های بیشتر" کره‌شمالی هشدار داده بود. او پس از آزمایش ناموفق موشکی کره‌شمالی در گفت‌وگو با خبرگزاری آلمان تاکید کرده بود که کره شمالی‌تصمیم گرفته است به یک "قدرت اتمی" تبدیل شود.
 
همزمان یانگ کسیو، پژوهشگر موسسه تحقیقات بین‌المللی چین نیز به برنامه‌ی موشکی کره‌شمالی انتقاد کرد و مدعی شد که این کشور در گام بعدی به آزمایش جنگ افزار اتمی دست خواهد زد. او گفت: «پرسش این نیست که آیا کره‌شمالی آزمایش اتمی بعدی را انجام خواهد داد، بلکه این است که چه زمانی به این اقدام دست خواهد زد.»

+33
رأی دهید
-16

sakhte zan - پاریس - فرانسه
انرژی هسته‌ای حقّ ماست
شنبه 9 دي 1391 - 12:10
Iran vs. Israel - تهران - ایران
باید همه کشورهای دارای سلاح هسته ای خلع سلاح بشن یا اینکه این حق برای همه ملت ها باید محفوظ باشه خون آمریکایی ها از ژاپنی ها و عراقی ها و افغان ها و ویتنامی ها رنگین تر که نیست!!! نه اینکه همیشه با اهرم سلاح هسته ای ملت ها رو مجبور به اطاعت می کنند
شنبه 9 دي 1391 - 13:55
بهرام2012 - تهران - ایران
من موندم چرا این (کارشناسان) حتی یکبار هم به فرزند نامشروع انگلیس و آمریکا که اسرائیل باشد یک هشدار آبکی هم نمیدهند؟ مگر همین کشور (نامشروع) درست در قلب خاورمیانه نیست که بیش از چهارصد کلاهک اتمی در زرادخانه هایش ذخیره کرده؟ اجازه هیچگونه بازدید هم نمیدهد؟ عضویت ان پی تی آژانس اتمی را هم قبول ندارد؟ تا کنون همه قطعنامه های سازمان ملل متحد را هم به تمسخر گرفته ولی وقتی لازم بداند مثل یک بچه یتیم درمانده دست به دامان سازمان ملل میشود که ای هوار بیائید ایران میخواهد ما را نابود کند؟ هرکسی شرافت انسانی داشته باشد خواهد پذیرفت که این کشور نطفه حرام انگلیس و آمریکا در منطقه است که امروز هم باباجون و مامان جونش تلاش دارند با ساختن مشابه او( کردستان مستقل) در منطقه و تچزیه کردن ایران و ترکیه و سوریه و عراق کمی از بار فشارها و تهدیدات کاهش دهند اما نمیدانند یا نمیخواهند بدانند که همین نطفه حرامی بالاخره روزی آغازگر جنگ خانمانسوز بین المللی خواهد شد که در آن هم خودش خواهد سوخت و نابود خواهد شد هم میلیونها انسان بیگناه دیگر.
یکشنبه 10 دي 1391 - 16:53
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.