رئیس ائتلاف ملی سوریه دعوت روسیه برای گفت‌وگو را رد کرد

معاذ الخطیب رئیس ائتلاف ملی نیروهای اپوزیسیون سوریه

روسیه روز جمعه ۸ دی از دولت سوریه خواست به سخنان خود درباره آمادگی برای گفت‌و‌گو با مخالفان، جامه عمل بپوشاند.
 
روسیه همچنین برای نخستین بار از معاذ الخطیب، رئیس ائتلاف ملی نیروهای اپوزیسیون سوریه برای سفر به مسکو و انجام گفت‌و‌گو با نظام بشار اسد رئیس جمهور سوریه دعوت کرد. این دعوت به سرعت از سوی اپوزیسیون سوریه رد شد.
 
معاذ الخطیب،‌ رئیس این ائتلاف در مصاحبه با شبکه تلویزیونی الجزیره گفت که کناره‌گیری بشار اسد از قدرت، شرط اصلی مذاکرات است. او تاکید کرد که وزیر امور خارجه روسیه به دلیل مواضع کشورش در مساوی دانستن قربانی و جلاد، باید از مردم سوریه، عذرخواهی کند.
 
الخطیب اظهار داشت: «جنایت‌ها در سوریه به وسلیه جنگ‌افزارهای روسی صورت می‌گیرد و مسکو باید این جنایت‌ها را به شکلی آشکار محکوم کند.»
 
درخواست روسیه از حکومت سوریه
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، گفت که پنجشنبه از فیصل المقداد معاون وزیر امور خارجه سوریه خواسته است دولت سوریه آمادگی خود را برای گفت‌و‌گو با مخالفان نشان دهد.
 
لاوروف که پس از گفت‌و‌گو با همتای مصری خود محمد کامل عمرو در مسکو در یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت، افزود: «به شدت رهبران سوریه را تشویق کردیم تا آمادگی اعلام شده خود برای گفت‌و‌گو را تا جای ممکن، به شیئی ملموس تبدیل کنند.»
 
وزیر امور خارجه روسیه همچنین اظهار داشت: «اعتقاد دارم که یک ارزیابی واقعی مفصل از وضعیت در سوریه، حکمای اپوزیسیون این کشور را بر آن خواهد داشت که به دنبال راه کارهای آغاز گفت‌و‌گوی سیاسی باشند.»
 
لاوروف تاکید کرد که مسکو همچنان درخواست برخی از کشور‌ها از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه برای برکناری را نمی‌پذیرد و گفت این مسئله به مردم سوریه باز می‌گردد.
 
میخائیل بوگدانوف، فرستاده ویژه ریاست جمهوری روسیه و معاون وزیر امور خارجه این کشور هم از معاذ الخطیب برای سفر به مسکو دعوت کرد.
 
این نخستین دعوت روسیه از رهبر ائتلاف مخالفان سوریه پس از تشکیل آن در ماه گذشته است. این ائتلاف از سوی بیش از ۱۰۰ کشور جهان به عنوان تنها نماینده مشروع مردم سوریه، به رسمیت شناخته شده است.
 
بوگدانوف در مصاحبه با خبرگزاری ریانووستی روسیه، ضمن دعوت از الخطیب برای مذاکره با نظام حاکم بر سوریه، گفت: «این گفت‌و‌گو می‌تواند در مسکو یا خارج از روسیه مثلا در ژنو یا قاهره برگزار شود.»
 
او تاکید کرد که این دعوت از راه یک واسطه به معاذ الخطیب رسیده است.
 
ولید البنی سخنگوی ائتلاف ملی سوریه هم به خبرگزاری رویترز گفت: «ائتلاف آماده مذاکرات سیاسی است اما بر این پایه که هیچ مذاکراتی با نظام بشار اسد نخواهد بود. همه چیز پس از آن روی می‌دهد که نظام بشار اسد با تمام پایه‌هایش برود و پس از آن سوری‌ها برای تعیین سرنوشتشان، گردهم خواهند آمد.»
 
این سخنان در حالی مطرح می‌شود که قرار است اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل و فصل بحران سوریه، شنبه به روسیه برود.
 
معاون وزیر امور خارجه روسیه در این باره گفت: «به آنچه که اخضر ابراهیمی به ما می‌گوید گوش خواهیم داد و پس از آن درباره دیداری تازه، تصمیم‌گیری خواهیم کرد.»
 
ابراهیمی، هفته گذشته را در دمشق پایتخت سوریه سپری کرد. او با بشار اسد هم دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
 
او پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در دمشق گفت که مردم سوریه ترمیم نمی‌خواهند، بلکه خواستار تغییر حقیقی هستند.
 
او گفت که باید در سوریه، دولتی با اختیارات کامل تشکیل شود تا مرحله انتقالی را مدیریت کند.
 
به گفته آقای ابراهیمی، این دولت باید وظیفه برگزاری انتخابات در سوریه را بر عهده بگیرد. او اما از سرنوشت بشار اسد در مرحله انتقالی، سخنی به میان نیاورد.
 

+72
رأی دهید
-15

naderan - یوتوبوری - سوید
خدا لعنت کند شما عربها را ایران را بیچاره کردید قبل با جنگ غارت میکرید حالا .بخاطر یک خدا سازی دورغ محمد لعنت به دین که ملتی را غارت میکنید.زنان ایران شما کاری بکنید یک مرد در ایران پیدا نمی شود.شیر زنان شما کاری کنید.
شنبه 9 دي 1391 - 04:59
htafas - مادرید - اسپانیا
آفرین،،احسنت،،تمام جنایتها در سوریه باید به پای روسیه هم نوشته بشه،به امید آن روز که کثافتهایی مثل پوتین و خامنه‌ای رو دیگه هرگز نبینیم
شنبه 9 دي 1391 - 05:11
m.noor - شارجه - امارات
با درود. آفرین بهترین کار ممکن رو با روسیه کثیف کرده .حالا که پیروزی نزدیک است پست فطرتهای امسال روسیه و ولایت به تکاپو افتاده اند.پیروزی ملت سوریه و بعد از آن ملت ایران نزدیک است امین.م.ن
شنبه 9 دي 1391 - 05:48
h.tajvar - بروکسل - بلژیک
بشار اسد زنده با د
شنبه 9 دي 1391 - 06:59
massoudoslo - اسلو - نروژ
بسیار کار زیبا و بجایی کرد رایس ائتلاف سوریه که دعوت روسیه را رد کرد امیدوارم سوری های آزادی خاه به این سیاست اشان ادامه دهند! وقتی ملتی در خیابان ها و شهر و کاشانه خود خون و جان میدهد برای آزادی خودش از دست حکومت خونخار و بی لیاقت خودش دیگر روسیه و جمهوری اسلامی کیلو چند است که بخاهند راه حل یا کمکی کنند!؟ تا مرد و زن دلاور سوری در سوریه وجود دارد هیچ احتیاجی به کشور های فرصت طلب و پلیدی مثل روسیه و جمهوری اسلامی ندارند .
شنبه 9 دي 1391 - 08:40
sama128 - شیراز - ایران
دمش گرم بهترین کار را کرد باید بشار بر توی گور کنار پدرش آیا می دانستید پدر نامرد بشار اسد یعنی حافظ اسد نیز برای حفظ قدرت و حکومت دنیوی 20000 نفر را کشت و الان میزان کشته ها در دمشق از مرز 45000 نفر گذشته یعنی پدر و پسر برای حفظ حکومت علی رغم مخالفت مردم که دولت غیر اسلامی ایران آنها را تروریست خطاب می کنه تا حالا 65000 نفر را دو نفری کشته اند . مذاکره ؟؟؟؟؟ پس خون این افراد بی گناه که ریخته شده چی میشه ؟؟؟ این همه خونه و مدرسه و .. که ویران شده چی میشه ؟؟؟؟ این همه آدم که معلول شدن تکلیفشون چی میشه ؟؟؟؟؟ آقای علی چپ دست بی دست ( خ ا م ن ه ای ) جواب بده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟//
شنبه 9 دي 1391 - 08:50
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
آفرین به تو رئیس با کفایت با قابلیت ، که چنین فهیمانهٔ به دو نکته اساسی‌ اشاره کردی ، فرق میان جلاد و قربانی و کشتار توسط سلاح‌های روسی ، درود و صد درود بر تو قهرمان ملی‌ و سایر قربانیان سوری که با ائتلاف شوم حکومت آخوند و روسیه به خاک و خون کشیده شدند ، باشد که تا آزادی کامل در مبارزه به حقّتان تازه نفس و پیروز باشید و بشار اسد خود را از زیر یوغ حکومت آخوند و روسیه بیرون کشیده و با کناره گیری بیش از این دستش را به خون مردمش آلوده نکرده و به کشورش خیانت نکند .
شنبه 9 دي 1391 - 10:52
Jiddu_Krishnamurti - هامبورگ - آلمان
همانطور که قلا هم گفته بودم مذاکره ای صورت نمی گیرد مگر با چاقو در ماتحد اسد .آره 50 هزار نفر را بکشی بعد هم مذاکره؟اگر هزار روسیه و ایران خودشان را ریز ریز هم کنند .اسد باید چاقو را در ماتحد دریافت کن تمام.
شنبه 9 دي 1391 - 12:47
Jiddu_Krishnamurti - هامبورگ - آلمان
sama128 - شیراز - ایران- بله متاسفانه همینطور هست و بشار اسد هم فکر کرد مثل پدرش چند هزار نفری می کشد و تمام می شود ولی این تو بمیری دیگه از اون تو بمیری ها نیست.اسد درسی برای آقایان خواهد شد البته اگر چشمی برای دیدن داشته باشند.
شنبه 9 دي 1391 - 13:25
kobalt - کرج - ایران
هر گونه سازش که موجب ساخته نشدن فیلم سر نیزه ودیکتاتور بشه محکومه
شنبه 9 دي 1391 - 20:56
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.