آغاز رزمایش نیروی دریایی ایران در خلیج فارس

هدف از رزمایش شش‌روزه نیروی دریایی موسوم به "ولایت ۹۱" "افزایش توان تاکتیکی و عملیاتی" ارتش ایران اعلام شده است. جمهوری اسلامی ایران به کشتی‌ها هشدار داده، تا روز سوم ژانویه از حضور در منطقه ‌رزمایش خودداری کنند.
 

نیروی دریایی ایران روز جمعه (۸ دی/۲۸ دسامبر) رزمایش خود را در آب‌های جنوبی این کشور آغاز کرد. این رزمایش "ولایت ۹۱" نام دارد.
 
به گزارش خبرگزاری ایرنا، دریادار حبیب‌الله سیاری، فرماند‌ه‌ی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی گفت که این رزمایش در تنگه‌ی هرمز، دریای عمان، شمال اقیانوس هند، خلیج عدن و تنگه‌ی باب‌المندب برگزار می‌شود.
 
دریادار سیاری اهداف این رزمایش را "افزایش توان تاکتیکی و عملیاتی نیروی دریایی" و "نشان دادن توان نیروهای مسلح و نیروی دریایی ارتش برای دفاع از مرزهای آبی و منافع کشور در جهت برقراری امنیت پایدار در منطقه و ارسال پیام صلح و دوستی برای کشورهای همسایه" عنوان کرد.
 
سیاری افزود که این رزمایش "برای دشمنان" دارای این پیام است که مردم ایران "در دفاع از منافع و منابع حیاتی خود در تمامی عرصه‌ها بخصوص آب‌های آزاد جدی هستند".
 
به گزارش "اشپیگل آنلاین"، جمهوری اسلامی ایران خواستار آن شده است که کشتی‌ها تا روز سوم ژانویه از حضور در منطقه‌ی رزمایش خودداری کنند.

 
 
روزانه نزدیک به ۱۵ میلیون بشکه نفت خام از آبراه تنگه‌ی هرمز به بازارهای بین‌المللی منتقل می‌شود
 
حمله به دشمن فرضی


 
جمهوری اسلامی ایران برای این رزمایش انواع زیردریایی‌های سبک و سنگین ، ناوها و ناوچه‌های لجستیک و موشک‌انداز را عازم منطقه‌ی عملیاتی کرده است.
 
در این رزمایش ناو گروه ۲۳ نیروی دریایی ایران، شامل ناو "بوشهر" و ناوشکن "جماران"، اقدام به اسکورت کشتی‌های تجاری و نفت کش ایران در خطوط مواصلاتی دریایی می‌کنند.
 
خبرگزاری ایرنا در نخستین روز رزمایش نوشت، سربازان نیروی دریایی ایران "پس از رصد لحظه‌ای تحرکات نیروهای دشمن فرضی توسط ناوشکن جمهوری اسلامی ایران جماران و اعلام اطلاعات جمع‌آوری شده به قرارگاه مرکزی رزمایش، یگان‌های شناور خودی شامل زیردریایی‌ها، شناورهای سطحی و هواناوها را طی مانور تاکیتکی از محل استقرار به سمت منطقه ماموریت به منظور مقابله با نیروهای مهاجم فرضی حرکت دادند".
 
"نقشه یک فاجعه زیست‌محیطی در خلیج فارس"
 
رزمایش جمهوری اسلامی در آب‌های جنوب این کشور در حالی صورت می‌گیرد که فشار‌های غرب به ایران برای حل بحران اتمی افزایش یافته‌اند. در واکنش به اقدامات تحریمی علیه ایران، مقامات نظامی و دولتی جمهوری اسلامی بارها تهدید کرده‌اند که از آب‌های خلیج فارس به عنوان اهرم فشار علیه غرب استفاده خواهند کرد.


 
جمهوری اسلامی ایران معتقد است که در سطح جهانی از توان دریایی بالایی برخوردار است


 
موضوع بستن تنگه‌ی هرمز توسط ایران بارها توسط منابع مختلف مطرح شده است. همچنین روز ۱۴ اکتبر (۲۳ مهر) "اشپیگل آنلاین" به نقل از سازمان‌های اطلاعاتی غرب گزارش داد که سردار محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران همراه با سردار علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، نقشه‌ای برای خرابکاری ریخته‌اند که در صورت اجرای آن فاجعه‌ای زیست‌محیطی رخ می‌دهد و تمامی منطقه خلیج فارس به خطر می‌افتد.
 
"اشپیگل آنلاین" نوشت که سند این "نقشه" را که اسم رمز آن "آب گل‌آلود" است و به عنوان سندی "کاملا سری" طبقه‌‌بندی شده، در اختیار دارد. بر اساس این "نقشه"، قرار بوده که تنگه هرمز از طریق فاجعه‌ای که به عمد برای یک نفتکش بوجود می‌آید، به طور گسترده آلوده ‌شود.
 
"توانمندی بالا"ی نیروی دریایی ایران
 
یک روز پیش از آغاز رزمایش، دریادار سیاری در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا ضمن اشاره به توانمندی‌های نیروی دریایی ایران تاکید کرده بود: «همه‌ی کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای این موضوع را تایید می‌کنند که حضور ناوگروه‌های ایرانی در آب‌های آزاد که در راستای تامین منافع و امنیت کشتی‌های تجاری و نفتکش ما صورت گرفته، نشان‌دهنده‌ی توانمندی بالای جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌ی بین‌المللی است.»
 
سیاری در ادامه افزوده بود: «امروز جوانان ما به آنچنان توانمندی دست یافته‌اند که قادرند تمامی سلاح‌ها، تجهیزات و نیازهای خود را در نیروی دریایی ارتش به طورکامل طراحی و تولید کنند.»


  
ناوهای هواپیمابر مدل "نیمیتس" در خلیج فارس. تهدیدهای ایران باعث حضور پررنگ‌تر ارتش آمریکا در حوزه‌ی خلیج فارس شده است

 

جمهوری اسلامی بارها تهدید به بستن تنگه‌ی هرمز کرده بود ولی این تهدیدها تاکنون عملی نشده‌اند، اما به حضور پررنگ‌تر نیروهای آمریکایی در منطقه‌ی خلیج فارس انجامیده‌اند.
 
ارتش آمریکا اعلام کرده که با حضور ناوگان پنجم خود در بحرین برای مقابله هر گونه عملیات خصمانه از جانب جمهوری اسلامی "آمادگی کامل" دارد.
 
ناوگان پنجم ارتش آمریکا شامل ۲۰ فروند کشتی جنگی، ۲۵ هزار سرباز و خدمه، ناو هواپیمابر مدل "نیمیتس" با کشتی‌های همراه، سامانه‌های موشکی- پدافندی، زیردریایی و انواع گوناگون تجهیزات نظامی است.

+102
رأی دهید
-37

مهر آسا - تهران - ایران
سلام - امواج رزمتان دشمن شکن هست والله اسراییل و آمریکا از لانه عنکبوت هم سست تر هستند نبردتان خار چشم دشمنان هست پیروز و سعادتمند باشید - الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
جمعه 8 دي 1391 - 22:25
نه اینوریا نه اونوریا - بازل - سوئیس
مهر آسا - تهران - ایران.زنده باشی
شنبه 9 دي 1391 - 01:09
Cyrusiii - لیدز - انگلستان
مهر آسا - تهران - ایران...درود بر تو. هرچند که مذهبی‌ نیستم مثل شما، ولی‌ با حرفات موافقم، پاینده ایران، نابود باد دشمنان داخلی‌ و خارجی‌ ایران زمین.
شنبه 9 دي 1391 - 02:01
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
لعنت خداوند و رسول و اهل بیت بر قاتلینی که به خاطر اهداف جاه طلبانه خود و بودن در منصب قدرت تمام دنیا را به برادر کشی و انسان کشی وادار میکنند ، با این اسباب بازی‌های چینی‌ و روسی میخواهند رزمایش بگذارند ، همین است که امریکا چون خود این حکومت را تولید کرد و تا کنون ساپورت کرده مثل یک بچه بازیگوش به این خالی‌ بندان نگاه می‌کند واگر نه اینقدر به نوکران خود التفات نداشت همه اینها را به لحظه‌ای فاتحه میخواند مخصوصا اما عاقلان دانند که ماجرا چیست / این از خدا بی‌خبران متوهم حکایت ابن ملجم را دارند که وقت کشتن امام علی‌ گمان میکرد بهترین فرد روی زمین است که بدترین فرد روی زمین را میکشد ، غافل از اینکه شقی‌ترین فرد است که متقی‌ترین را میکشد ، ....
شنبه 9 دي 1391 - 01:43
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
....حال این جانیان بالفطره روان پریش ، مردم بی‌پناه را به جرم تنها اعلام رای خود با وحشیانه‌ترین طریق به خاک و خون میکشند و بر کشته آنها پای می‌کند و دم از حسین میزنند که تمام خانواده و خود را فدائ حق خواهی کرد / لعنت خدا بر خامنه ائی باد که چنین داد و دیوانی مانند خود تربیت کرد و به جان جامعه بشریت انداخت، کسانی‌ که چنان شستشوی مغزی شده اند که اگر خداوند از آسمان به زمین بیاید و مستقیم بگوید که این فرد جانی بیش نیست خدا را هم به خاک میکشند ، مانند شستشو شدگان مغزی هیتلر ، در هر دری هستند کسانی‌ که مانند گوسفند عمل میکنند .
شنبه 9 دي 1391 - 01:44
reza the persian - لیدز - انگلستان
زنده باد ایران و سربازان میهن
شنبه 9 دي 1391 - 04:34
Islam zoda - تورنتو - کانادا
به‌‌‌ به‌‌‌، جمع ساندیس خورا در بالای نظرها جمع هست، حتما درجش خوب بوده که برای این نیروهای آفتابه لگنی به هم بده بستون میکنند. شما نخاله‌ها مطمئن هستین که توی یک اتاق ننشسته اید ؟ خخخخ
شنبه 9 دي 1391 - 05:16
_XHX_ - وین - اتریش
ما از رژیم فاسد جمهوری اسلامی بیزاریم ( اکثر ملت)، اما وقتی‌ بحث تمامیت آرضی کشور و به رسمیت شناختن آن به میان میاد، ناخواسته عرق ملی‌ و عشق به وطن و دفاع از آن به عنوان شرف و حیثیت ما، به ذهن خطور میکنه! سردمداران کشورهای غربی که نه‌، بلکه مردم کوچه و بازار و نویسندگان و منتقدان و حتی سیاستمداران به دور از سیاست کنونی بر این باورند که ایران کشوریست که هیچ قابل قیاس با کشورهای عربی‌ آسیایی و حتی آفریقایی نیست. کما این که به دور از مشکلات و برخی‌ نابسامانی‌هایی‌ که برای ما روشنه، ملت ایران در نظر اینان، مردمی بروز و مدرن هستند که با توجه به وضعیت کنونی ایران (تحریم)، به زندگی‌ روز مره ( در برخی موارد لوکس) خود ادامه میدند و با کسی‌ هم دشمنی ندارند
شنبه 9 دي 1391 - 07:15
_XHX_ - وین - اتریش
... نکته جالب توجه در مورد سطح تحصیل و این که ۳/۲ دانشگاه‌های کشور را دانشجویان زن تشکیل میدهند،بازتاب گسترده‌ای در محافل علمی‌ و تحقیقاتی‌ و اجتماعی اینان پیدا کرده.به هر حال در هر کشوری وجود سرطان و خون آشام به چشم می‌خوره و ایران از این قضیه مستثنی نیست. ما اگر طالب بهتر بودن هستیم و خواهان آزادی، دلیلی‌ به بی‌ اعتنایی به خاک و مرز بوم ایران نداره. ما ایرانی‌ هستیم و اجازه نمی‌‌دیم که هر کسی‌ به ما تعرض کنه! پاینده باد ایران.(( کسانی‌ که به زبان آلمانی‌ مسلط هستند میتونند این مطلب رو تو یوتیوب نگاه کنند. Michael Lüders: "Iran: Der falsche Krieg. Wie der Westen seine Zukunft verspielt))
شنبه 9 دي 1391 - 07:17
پریستوک - تهران - ایران
سوسکه از دیوار می رفت بالا مامانش گفت قربونت برم. امیدوارم حداقل این دفعه دیگه خودزنی نکنن و تلفات ندن که بیش تر مایه آبروریزی و مورد تمسخر واقع شدن بشه. :)
شنبه 9 دي 1391 - 08:01
shekan - تهران - ايران
سی و چند سال است که در اجتماعاتتان بر دشمن فرضی حمله می بردید
شنبه 9 دي 1391 - 09:07
exam292 - تهران - ایران
"نه اینوریا نه اونوریا - بازل - سوئیس" و "Cyrusiii - لیدز - انگلستان" و دیگر انسانهای آزاد اندیش، درود بر شما...هر وقت دشمنی بخواهد به این کشور عزیز بد نگاه کند، همه یک مشت میشوند و بر سر دشمن میکوبند...
شنبه 9 دي 1391 - 09:12
massoudoslo - اسلو - نروژ
تمام آبهای مهم که به اقیانوس راه دارند را امریکا در دست دارد و ابر ناو های خود را هزاران کیلیو متر دورتر از آبهای کشور خودش به خلیج فارس آورده تا در وقت لازم متوهمین و دولت های تروریست و ابله منطقه را سر جایشان بنشاند مثل جمهوری اسلامی که ادوات نظامی اش کمتر از بشکه و دول و گاری و لگن و آفتابه است و جدیدا هم ارتش جمهوری اسلامی به کمک روسها در نظامی گری و اتم خود کفای خود کفا شده اند . با شعار و دروغ و توهم هرگز نه لشکری و نه قدرت نظامی ایی میتوان ساخت که جمهوری اسلامی ان را ادعا میکند .
شنبه 9 دي 1391 - 09:01
Jiddu_Krishnamurti - هامبورگ - آلمان
من نمی دانم چرا آدم تجهیزات اینها را که نگاه می کند به یاد اسباب بازی های بچه ها می افتد.
شنبه 9 دي 1391 - 12:55
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
برای هر میهن دوستی‌ شکوه و عظمت کشورش مهم است اما کشوری که متعلق به خود اوست نه در تصرف بیگانگان مزدور و نکار اجنبی از فلسطین گرفته تا روسیه و غرب ، بنابر این هر حرکت این حکومت در جهت اهداف بیگانه و خودی‌های خود است که نه تنها افتخاری برای ایرانیان افتخار نیست که ننگ است و عار ، حال از ترس حمله اسرائیل رزمایش و درد بی‌ دارمان بگذارید / شما وطن فروشان فرو مایه فقط نگران خود و موقعیت نظام لعنتی و کثیف خود هستید واگر نه در برابر هزار بار نظام نظام کردندنتان دریغ از نامی‌ از میهن بردن تازه نام بردن از میهن برایتان باعث شرمساری است / امیدوارم همه تان در فلسطین و روسیه که وطن اصلیتان است دفن شوید مزدوران وطن فروش خوان .
شنبه 9 دي 1391 - 12:58
نادر شاه - تبریز - ایران
اگه جنگ بشه که ایشالا اتفاق نمیفته،ایران حتی نمیتونه یه رزم ناو امریکا رو بزنه.
شنبه 9 دي 1391 - 14:04
exam292 - تهران - ایران
نادر شاه - تبریز - ایران:عزیزم، آمریکا در جنگ جرات وشهامت ما ایرانی ها رو محک زده، اگه جنگ بشه به لطف الهی توی همین خلیج فارس ناو هواپیمابرش رو غرق میکنیم...
شنبه 9 دي 1391 - 20:17
massoudoslo - اسلو - نروژ
من کشوری به نام ایران ندارم و نمیشناسم تا وقتی که حکومتش و دولتش با مردم اش دشمن و بیگانه است و مردم را در خیابان ها به دست چاقو کش ها و حفاظتی های بی شرف میدهد تا به زن و دختران و جوانان مردم تجاوز کنند . اگر کشور من مردش و نظامی اش و وکیل و وصی اش سردار نقدی و خامنه ایی است پس خود من اولین دشمن این ایران هستم که فقط در خدمت چند اخوند و پاسدار و سرمایه دار نو کیسه بی پدر و مادر و بسیجی های احمق و غار نشین گرفتار شده ! دوره و زمان دیکتاتوری گذشته و هر روز روزگارتان را سیاه تر میشود چونکه دشمنتان خارجی نبوده و نیست بلکه ایرانیانی هستند که تبر برداشته بر اصلی ترین مشکل و ریشه استبداد میزنند . شما غارنشینان غار حرا و نوکران زر و زور چنان سرگرم امروز تان هستید که نمیدانید چه در انتظارتان نشسته .
شنبه 9 دي 1391 - 22:26
exam292 - تهران - ایران
massoudoslo - اسلو - نروژ: ادبیات تهمت و فحش، فقط ماهیت اصلی شماها رو نشون میده!!! هیچکس نمیتونه از مرگ فرار کنه! حجابی که جلوی چشمهای شماست! فقط با مرگ برداشته میشه! (اونوقت میفهمید که در اشتباه بودید) که دیگه خیلی دیر شده!!!
یکشنبه 10 دي 1391 - 14:15
exam292 - تهران - ایران
massoudoslo - اسلو - نروژ: پس اقرار کردی که یه ایرانی نیستی!!! پس الکی حرف مفت نزن...
‌چهارشنبه 13 دي 1391 - 14:16
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.