روسیه آماده مذاکره با رهبر مخالفان حکومت سوریه است

 

روسیه از احمد خطیب برای مذاکره پیرامون راه حلی مسالمت آمیز برای حل بحران سوریه خبر داده است

روسیه گفته است در تلاش برای پایان دادن به بحران در سوریه، به دولت این کشور توصیه کرده با مخالفان گفتگو کند و خود نیز در نظر دارد با رهبر مخالفان و کشورهای غربی مذاکره کند.

روز جمعه، ۸ دی (۲۸ دسامبر)، خبرگزاری روسی ریانووستی متن مصاحبه‌ای با مخائیل بوگدانوف، معاون وزارت خارجه روسیه را منتشر کرد که گفته‌است دولت او از احمد معاذ‌ الخطیب، رئیس ائتلاف ملی سوریه، دعوت کرده‌است تا برای تبادل نظر جهت پایان دادن به خشونت در سوریه، با مقامات روسی دیدار کند. همزمان، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه نیز اظهار داشته که در ملاقات با نمایندگان دولت سوریه در روز گذشته، به مقامات آن کشور توصیه کرد برای یافتن راه حلی مسالمت‌آمیز برای بحران کنونی، با مخالفان گفتگو کنند.

به گزارش ریانووستی، آقای بوگدانوف گفته‌است که دعوتنامه شرکت در مذاکرات تسلیم رئیس ائتلاف ملی سوریه شده و افزوده که مذاکرات می تواند در مسکو یا در محل دیگری، مانند قاهر یا ژنو برگزار شود.

"ائتلاف ملی نیروهای انقلابی و مخالف سوریه" متشکل از شخصیت‌ها و گروه‌های مخالف حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در ماه نوامبر و در پی برگزاری اجلاس دوحه، قطر، تشکیل شد.

هدف ائتلاف ملی، ایجاد وحدت بین گروه‌های مخالف حکومت و نظارت بیشتر بر فعالیت نظامی علیه حکومت بشار اسد در داخل سوریه اعلام شد و تشکیل آن از جمله پیش شرط‌های تلویحی شماری از کشورهای غربی و عرب برای ادامه و افزایش حمایت مادی از نیروهای مخالف بود.

در حالیکه تعدادی از کشورهای جهان، از جمله بسیاری از کشورهای عرب و قدرت‌های غربی این ائتلاف را به عنوان "تنها نماینده مشروع کشور سوریه" یا "تنها نماینده مشروع مردم سوریه" مورد شناسایی قرار داده‌اند، روسیه این اقدام را به شدت تقبیح کرده و بر به رسمیت شناختن حکومت کنونی سوریه تاکید نهاده‌است.

با اینهمه، به گفته ناظران، ادامه و تشدید درگیری سنگین نظامی بین ارتش و نیروهای مخالف در داخل سوریه که به نظر می‌رسد امید به پیروزی نظامی حکومت بر مخالفان را کاهش داده‌، باعث شده‌است تا روسیه در هفته‌های اخیر به فعالیت‌های گسترده‌ای برای حل این بحران از طریق مصالحه بین دو طرف روی آورد.

 
ادامه حمایت بی قید و شرط از سوریه می تواند موقعیت آتی روسیه در منطقه را به مخاطره اندازد

روسیه که دارای روابط سیاسی، تجاری و نظامی نزدیکی با حکومت فعلی سوریه است، تا کنون با استفاده از حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل از تشدید فشار بین المللی بر این حکومت جلوگیری کرده‌است.

روز گذشته، هیات اعزامی سوریه به ریاست معاون وزارت خارجه آن کشور با مقامات وزارت خارجه روسیه در مسکو دیدار کرد و گفته شد که موضوع مذاکرات دو طرف را طرح پیشنهادی اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب برای پایان دادن به بحران سوریه تشکیل می‌داد.

قرار است اخضر ابراهیمی روز شنبه در مسکو با مقامات روسی، از جمله سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه، دیدار و در مورد طرح پیشنهادی خود برای حل بحران سوریه با آنان گفتگو کند.

تلاش مشترک با سازمان ملل و غرب

آقای ابراهیمی پیشتر در سوریه با مقامات ارشد آن کشور، از جمله بشار اسد، دیدار کرده و اصول طرح پیشنهادی خود را به آنان ارائه داده‌است.

 
ابراهیمی پیشتر کلیات طرح خود را با مقامات سوری از جمله بشار اسد در میان گذاشته است

ظاهرا این طرح شامل تشکیل یک دولت "مقتدر" انتقالی است که باید زمینه پاسخگویی به مطالبات مردم را از طریق برگزاری انتخابات آزاد تحت نظارت بین المللی و "گذار" سوریه از نظام فعلی به دموکراسی فراهم آورد.

جزئیات این طرح، از جمله در مورد مسایل مهمی مانند ادامه حضور یا کناره‌گیری بشار اسد در دوره انتقالی، هنوز معلوم نیست و اخضر ابراهیمی تنها تاکید کرده‌است که تغییرات سیاسی در سوریه باید "حقیقی" باشد و نه ظاهری و نمایشی.

آقای بوگدانوف گفته‌است که "ما به آنچه که اخضر ابراهیمی مطرح می کند گوش خواهیم داد و براساس گفتگوهایی که با او خواهیم داشت، احتمالا تصمیم خواهیم گرفت مذاکرات '۳ بی' را برای بررسی راه‌حل‌های موجود برگزار کنیم." منظور وزیر خارجه روسیه از مذاکرات '۳ بی' مذاکراتی با حضور بوگدانوف، ویلیام برنز، معاون وزیر خارجه آمریکا و اخضر ابراهیمی است که نام خانوادگی او در رسانه های غربی معمولا "براهیمی" ذکر می‌شود.

برخی ناظران هشدار داده‌اند که موضعگیری روسیه به نفع حکومت بشار اسد به معنی ناخرسندی کشورهای عرب از روسیه و، در صورت سقوط حکومت کنونی سوریه، تضعیف موقعیت مسکو در سوریه و این منطقه است و به همین دلیل، دولت روسیه می‌کوشد با فعالیت به عنوان یک میانجی خیرخواه، در صورت سقوط رژیم سوریه، از خاتمه حضور خود در منطقه جلوگیری کند.

به گفته این ناظران، اخیرا مقامات روسی کوشیده‌اند از حکومت سوریه فاصله بگیرند و روز گذشته، وزیر خارجه روسیه در ملاقات با هیات سوری گفت که فرصت برای یافتن راه حلی مسالمت آمیز برای حل مساله سوریه و جلوگیری از بروز "هرج و مرج خونین" در آن کشور به سرعت از دست می‌رود.

 
روسیه در مورد سقوط سوریه به دامان هرج و مرج خونین هشدار داده است

در هفته‌های اخیر، گزارش برخی خبرگزاری های روسی به نقل از مقامات روسیه نیز حاکی از نوعی تغییر جهت در سیاست دولت این کشور در قبال حکومت سوریه بوده که از آن جمله می توان به اظهارات اخیر آقای بوگدانوف در مورد احتمال پیروزی نظامی مخالفان مسلح بشار اسد اشاره کرد، هر چند مقامات وزارت خارجه روسیه بعدا گفتند که سخنان آقای بوگدانوف تحریف شده‌است.

بحران سیاسی سوریه حدود بیست و یک ماه پیش با برگزاری تجمع‌های اعتراضی و درخواست اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد در تشکیلات حکومتی آغاز شد و برخی از مخالفان و همچنین شماری از کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده، انتظار داشتند بشار اسد به مطالبات مردم پاسخ مثبت بدهد اما اعزام واحدهای ارتش برای خاتمه دادن به تظاهرات باعث شد تا گروهی از نظامیان ناراضی با ترک خدمت، تشکلی را به نام ارتش ملی سوریه ایجاد کنند.

هدف اولیه ارتش ملی سوریه حفاظت از تظاهرات اعتراضی در برابر حملات ارتش اعلام شده‌بود، اما در ماه‌های بعد، درگیری بین نیروهای دولتی و مخالفان مسلح گسترش یافت و عملا شرایط جنگ داخلی را در سوریه ایجاد کرد. گفته می‌شود در درگیری های سوریه، تا کنون بیش از چهل و پنج هزار نفر کشته و صدها هزار تن آواره شده‌اند و ویرانی گسترده‌ای در شهرها و روستاهای این کشور به بار آمده‌است در حالیکه دولت هم از کشته شدن صدها تن از نیروهای طرفدار خود خبر داده‌است.

+35
رأی دهید
-30

Atabay2021 - خوی - ایران
نامردی تو خون روس هاست. من وقتی کلمه روس را می شنوم یاد گراز وحشی می افتم.
جمعه 8 دي 1391 - 13:49
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
مشخص است که ائتلاف روسیه، سوریه و آخوند باعث پشتیبانی‌ این سه حکومت فاسد میشود، چون منافع روسیه به منافع آخوند و نوچه‌اش سوریه وصل است و به هر قیمتی که شده می‌خواهد این منافع را حفظ کند / حالا این خون ریزان متجاوز که تمام بدبختی افغانستان از تجاوز این خرس قطبی شروع و تا کنون ادامه دارد شده است مصلح / پیام نه شرقی‌ و نه غربی آخوند حیله‌گر دزد هم مانند دیگر شعارها تو خالی‌ و فریب بود اولا چرا نه شرقی‌ و نه غربی که انسانها نیاز به تعامل با یکدیگر دارند بنا بر این کاملا مشخص است که در پشت این شعار چه اهدافی نهفته بود و تنها برای عوام فریبی مردم جو زده بود و بس که در پنهان چاکری غرب را بکنند و در آشکار هم غلامی و جاسوسی مردم و ایران را به شرق از ارباب اولشان شوروی گرفته تا ارباب دومشان چین بکنند . تا زمانیکه دست روسیه و آخوند در کار سوریه باشد امید هیچ صلاح و خیری به نفع مردم نمی‌رود ....
جمعه 8 دي 1391 - 16:28
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
...این از ترفندهای حکومت آخوندی تحت تعلیم و توصیه روسیه است که در برابر اعتراض مردم کوتاه نیامده و با وحشیگری آنها را تار و مار کرده تا خسته و ناامید شده و برای امنیت و رسیدن به خواسته‌های حداقلی با حکومت سر سازش بگیرند / اگر ارتش ملی‌ سوریه این معامله را بکند کهن تمام کشته شدگان و همچنین نسلهای آتی را پایمال کرده است / بشار اسد ذاتاً به خون خواری آخوند و روسیه نیست او فعلا چاکر وار فرمان میبرد و چه بسا از همه درمانده تر ، خسته تر و بیزار از حکومت داری است چرا که از ابتدا حکومت کردن را با اکراه پذیرفت و نقشهای دیگری باری زندگی‌ شخصی‌ خود داشت.
جمعه 8 دي 1391 - 16:29
Jiddu_Krishnamurti - هامبورگ - آلمان
روسیه و ایران اگر آسمان و زمین را به هم بدوزند .آقای اسد باید چاقو را در ماتحد خود احساس کند.مذاکره؟ بعد از کشتن 40 تا 50 هزار نفر؟چرا در آغاز درگیری ها در سوریه به فکر مذاکره نبودند ؟پاسخ ساده هست به این دلیل که مردم سوریه به پیروزی نزدیک هستند و با کسی هم مذاکره نمی کنند .مذاکره فقط با چاقو در ماتحد اسد تمام می شود.
جمعه 8 دي 1391 - 17:51
kobalt - کرج - ایران
روسیه چیکاره حسنه ولیه بشاره یا مادر عروس بهرحال این احمقا هم فهمیدن ولی احمقای ما خیلی احمقن.
جمعه 8 دي 1391 - 19:04
مهر آسا - تهران - ایران
روسیه تو خار چشم غربی ها هستی تو میدانی که با رفتن اسد وضعیت خاورمیانه به وخامت رفته و دست عجانب غربی به سمت مردم مظلوم منطقه دراز می شود
جمعه 8 دي 1391 - 22:19
shirzan e irani - استکهلم - سوئد
از خاطرات یک ساندیس خور که در آرزوی شهادت در راه ساندیس و رهبر ساندیس خورن عالم میسوزد :روسیه تو ولی‌ امر ما ساندیس خورانی کی‌ باشد ضریح مقدس کرملین را زیارت کنیم ، و خاک پای استالین را سرمه چشم که الگوی حقیقی‌ رهبر ما ساندیس خوران است ، به زیرت پوتین که نائل شدیم و سهم خزر را حق قدمش از حق مردم و خاک خود بخشیدیم آخر روسیه جان ما مانند خودت در آدم فروشی و وطن فروشی مهارت داریم و از هم کم نمیاوریم و از سوی ما هم مانند خودت دشمن ایران و ایرانی‌ هستیم و همیشه در فکر غارت و تخریب آن هستیم تا به اهداف خود برسیم ، خدایا به حق لنین این رهبر ساندیس خور مار را که در کشور پاک استالین عملیات وطن فروشی را زیر نظر کارشناسان زبده ، برادران روسی آموخت از گزند مسلمانان و ایرانیان محفوظ به فرما / السّلام و علیک یا حضرت لنین و سلام و صلوات بر استالن و ارواح کمونیست آاش ما به قبر پدرمان خندیدیم که گفتیم نه شرقی‌ ، ما برای فریب و به دام انداختن مردم میهن پارست ایران که دلخوشی از روسیه و کمونیست نداشتند خدعه کردیم همین : امضأ از سوئ بسیجی‌ فدائی روسیه.
شنبه 9 دي 1391 - 11:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.