آمار تکاندهنده در مورد معتادان: نصفشان زیر 29 سال هستند!

جام جم در شماره پنج‌شنبه ضمن انتشار «تازه‌ترین آمار‌ها از وضعیت اعتیاد در ایران» نوشته است که «شیشه که ۶ ‌سال پیش جزء مواد مخدر پرمصرف نبود حالا به جایگاه دوم مواد مخدر مصرفی در ایران رسیده است».

به گزارش «انتخاب» ؛ این روزنامه با اشاره به این که «پس از گذشت حدود شش سال از آخرین باری که آمار اعتیاد در کشور اعلام شده بود، نتایج آمارگیری مجدد از وضع اعتیاد در ایران از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام شد»، نوشته است که آمار جدید «هشدار می‌دهد میانگین سن معتادان از حدود ۲۳.۵ به ۲۱ سال رسیده» و اکنون «حدود ۴۵ درصد مصرف‌کنندگان» موادمخدر در ایران «زیر ۲۹ سال و حدود ۳۰ درصد بین ۳۰ تا ۳۹ سال دارند».

  این آمار گویای آن است که «هم‌اکنون یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر در ایران به مصرف مواد مخدر اعتیاد دارند که در‌ مقایسه با سال ۸۶، تفاوت چندانی را نشان نمی‌دهد، چرا که در آن سال کمتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر کاملا معتاد و ۸۰۰ هزار نفر نیز معتادان تفننی بودند»، اما «نتایج طرح شیوع‌شناسی مصرف مواد مخدر در میان شهروندان کشور» نشان می‌دهد که «الگوی مصرف مواد مخدر به سرعت در حال تغییر است» و «مصرف مواد مخدر سنتی رو به کاهش و مواد مخدر صنعتی پرخطر همچون شیشه رو به افزایش است».

این روزنامه با تاکید بر «غوغای ماده مخدر شیشه» در ایران نوشته است که آمارهای ارائه شده از سوی حمید صرامی مدیرکل تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر «نشان می‌دهد در ‌جمعیت نمونه پژوهش اخیر، مهم‌ترین مواد مصرفی به ترتیب اولویت تریاک و مشتقات آن، شیشه، کراک، هروئین، حشیش و اکستازی بوده است و ۸۴ درصد مصرف‌کنندگان مواد نیز سابقه مصرف دخانیات را اعلام کرده‌ و عمده‌ترین روش مصرف مواد در مصرف‌کنندگان نیز تدخین، خوردن، انفیه و تزریق بوده است».

جام جم یادآوری کرده است که «مهم‌ترین مواد مصرفی در سال ۸۶ به ترتیب تریاک، کراک یا هروئین فشرده، هروئین، شیره تریاک، نورجیزک، شیشه، حشیش، ال‌اس‌دی، کوکائین و اکستازی بود» و نوشته است که «شیشه شش سال پیش جزء مواد مخدر بسیار پرمصرف نبوده است و در جایگاه پایین مواد مخدر مصرفی قرار داشت، اما حالا به جایگاه دوم رسیده است؛ یعنی بیشترین شمار معتادان یا تریاکی هستند یا شیشه مصرف می‌کنند» و دلیل «افزایش مصرف شیشه این است که قیمت این ماده مخدر در سال‌های اخیر به‌شدت کاهش داشته است و در عوض قیمت برخی دیگر از انواع مخدر همچون تریاک بیشتر شده» است.

بر اساس نتایج طرح ملی شیوع‌شناسی مصرف مواد مخدر «هم‌اکنون میانگین سن آغاز مصرف در جمعیت نمونه ۲۱ سال است، اما این رقم حدود شش سال پیش ۲۴ـ۲۳ سال بود که از «کاهش دو سه ساله میانگین سنی اعتیاد» و حرکت آن به سوی «نوجوانی» حکایت دارد.

جام جم به استناد آمارهای تازه از افزایش شمار «متاهلان» و «زنان» معتاد به مواد مخدر خبر داده و نوشته است که «۶۴‌ درصد مصرف‌کنندگان تحصیلات زیر دیپلم دارند و ۶۳‌ درصد جمعیت نمونه متاهل هستند در حالی که شش سال پیش شمار متاهل‌ها و مجرد‌ها تقریبا مساوی بود» و «جنسیت ۹۱ درصد مصرف‌کنندگان مرد و ۹ درصد زن است»، در حالی که شش سال پیش «جمعیت زنان معتاد به مواد مخدر ۵.۲ درصد و شمار مردان معتاد ۹۴.۸ درصد بود».

«طرح ملی شیوع‌شناسی مصرف مواد مخدر در میان شهروندان ایران» که روزنامه جام جم بخشی از نتایج آن را منتشر کرده، از سوی «پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی» و به سفارش «ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور» اجرا شده است. این طرح در خانوارهای ۳۱ استان کشور در مقیاس سنی ۱۵ تا ۶۴ سال به روش نمونه‌گیری خوشه‏ای و تصادفی چند مرحله‏ای سیستماتیک انجام شده است.

+46
رأی دهید
-20

pars_iran - دوسلدرف - آلمان
انفیه دیگه چی‌ هست ؟؟؟. وقتی میخواهین اسلام رو به زور به خورد مردم بدین عاقبتش همین میشه .
جمعه 8 دي 1391 - 12:19
beh-a - داراب - ایران
جناب آیت الله خامنه ای سرشون به چی گرمه؟ به نگهداشتن تخت پادشاهی؟! چرا باید تجاوز، زورگیری، اعتیاد، بیکاری، گرانی ، اضطراب، رشوه، پولشویی و تفرقه تا این حد افزایش پیدا کنه؟! خدا نگذره از تقصیرات مسولان دولت ... کاری کردند که فقط تنفر از ایران و ایرانی رو افزایش بدند و هنوز هم با افتخار از ایرانی بودن و جمهوری اسلامی صحبت می کنند !! من مسلمانم ولی از خدا می خوام که حساب ملت از دولت جدا باشه و گناهان مردان سیاسی دامن ما رو نگیره.
جمعه 8 دي 1391 - 12:11
Azadikhah - تكسل - هلند
اینم یکی‌ دیگر از ارمغانهای جمهوری اسلامی هست برای ملت شهید پرور
جمعه 8 دي 1391 - 13:54
elynaz - مونترال - کانادا
چه اتاق خوشگلی چه معماری نازی اون طاقچه حیف با این معتاد ‌ها خراب شده فکر کنم یک خونه قدیمی‌ زیبا بودِ ...به نظر من آدم‌های معتاد باید همه رو کشت کاری که مائو تو چین کرد همه رو ریخت تو دریا ..خوراک ماهی‌‌ها بشن ..اگه همه رو بکشی ..مثل چین دیگه معتاد نداری ..به جای اون هم بیان این قدر ورزشگاه و تفریح گاه درست کنن و کتاب خونه مجانی‌ که جوون‌ها برن به صورت رایگان ورزش کنن ...و کلی‌ تفریح هنری ورزشی آموزشی‌ ...مثل اینجا
جمعه 8 دي 1391 - 15:01
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
این همونی که نظام میخواد دو سه نسل معتاد و خواب نسلهای بعدی هم اصلا نمی فهمند کی آمد و کی رفت و کی خورد و کی برد فکر میکنند زندگی از اول همین بوده ولی این نسل که پتانسیل مبارزه داره باید از بین برود.
جمعه 8 دي 1391 - 17:53
DEHLIZAN - فنلاند هیلسینکی - هلسینکی فنلاند
اینها دستاوردهای ان قلاب اسـ... برای مردم همیشه پشت صحنه ایران ،،ده مرتبه بگو لعنت بر خمینی و علی چلاق
جمعه 8 دي 1391 - 18:54
ali1111 - تهران - ایران
الینز - مونترال - کانادا. واقعاً بهترین راه همین است که یک عده بیگناه(تا حدودی)لاقل بقول معروف: (ویکتم یا قربانی) را تو آب بریزند و کاری به اصل کاری‌ها نداشته باشند و یک(فیری جیم پاس)یا باشگاه مجانی‌ (که همه در ایران خصوصی اند) بدی و بس...واقعاً شما نمونه فرار مغزها هستید.
جمعه 8 دي 1391 - 21:30
مهر آسا - تهران - ایران
معتاد مجرم نیست بیمار است و نیاز به درمان دارد مگر دنیا عاری از معتادین هست که ایران را سرزنش می کنید تمام کسانی که به امام راحل عظیم الشان و مقام معظم رهبری (حفظ اله ) توهین می کنند کسانی هستند که از دست انقلاب بدیل تخلف و سهم خواهی نامشروع خود چوب خوردند - ربنا انصرنا علی القوم الکافرین - دور سید علی خامنه ای می گردم
جمعه 8 دي 1391 - 22:07
exam292 - تهران - ایران
Royan - کالیفرنیا - آمریکا: اعتیاد، میراث حکومت پهلوی ست! فیلم "گوزنها" که بهروز وثوقی بازی کرده بود، فراموش نکردی؟!!!
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 14:34
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.