سال سرنوشت‌ساز ۲۰۱۳ برای برنامه اتمی ایران

نخست‌وزیر اسرائیل ایران را "بزرگ‌ترین چالش" این کشور در سال ۲۰۱۳ نامید. تحلیل‌گران امکان درگیری نظامی با ایران در این سال را بعید نمی‌دانند. همچنین به نظر می‌رسد که روند صلح خاور میانه همچنان با دشواری روبرو باشد.
 

نخست‌وزیر اسرائیل در آستانه فرا رسیدن سال ۲۰۱۳ میلادی، سال جدید را سالی مهم برای تعیین سرنوشت مناقشه با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور قلمداد کرد.
 
بنیامین نتانیاهو در تازه‌ترین سخنان خود در بیت‌المقدس در گفت‌وگو با خبرنگاران خارجی برنامه اتمی ایران را "بزرگ‌ترین چالش" اسرائیل در سال ۲۰۱۳ نامید.
 
نتانیاهو در ماه سپتامبر (مهر) طی سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای برنامه هسته‌ای ایران خط قرمز تعیین کرد. وی با نشان دادن تصویری از یک بمب اتمی فرضی روند ساخت این بمب را به سه مرحله تقسیم کرد و گفت، ایران به پایان مرحله دوم نزدیک می‌شود.
 
نتانیاهو پیش‌بینی کرد که ایران تا بهار یا تابستان سال ۲۰۱۳ به اورانیوم غنی‌شده با درصدی که برای تولید بمب هسته‌ای نیاز است دسترسی پیدا می‌کند. وی با اتکا به همین پیش‌بینی هشدار داد، باید پیش از چنین اتفاقی جلوی ایران را گرفت.
 
نخست‌وزیر اسرائیل روز پنج‌شنبه (۲۷ دسامبر) با اشاره به سخنان خود در ماه سپتامبر گفت: «ایران اکنون دو ماه و نیم به این خط قرمز نزدیک‌تر شده است.»
 
وی ادامه داد: «بی‌گمان این (موضوع) چالشی بزرگ در سال آینده خواهد بود.»
 
تحلیلی در باره چالش‌های پیش‌روی اسرائیل
 
خبرگزاری آلمان روز پنج‌شنبه (۲۷ دسامبر/ ۷ دی) در تحلیلی به قلم سارا لمل آورده است، اسرائیل همواره ایران را به طور غیر مستقیم به حمله نظامی به تأسیسات اتمی این کشور تهدید کرده است.
 
اسرائیل می‌گوید، در صورتی که تحریم‌ها برای وادار کردن جمهوری اسلامی ایران به توقف برنامه هسته‌ای این کشور کافی نباشد شاید به لحاظ نظامی وارد عمل شود.
 
با این حال بعید به نظر می‌رسد که اسرائیل به تنهایی وارد درگیری نظامی شود. آمریکا به ایران تا ماه مارس وقت داده تا با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند. در غیر این صورت پرونده هسته‌ای این کشور به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع داده خواهد شد.
 
برای ایالات متحده آمریکا نیز تسلیح هسته‌ای ایران "سناریویی کابوس‌وار" است و به همین علت آمریکا می‌خواهد، به هر قیمتی که شده جلوی هسته‌ای شدن ایران را بگیرد.
 


رابرت ساتلوف، مدیر مؤسسه معتبر واشنگتن در سیاست خاور نزدیک می‌گوید، در صورتی که جلوی اتمی شدن ایران گرفته نشود باراک اوباما در تاریخ آمریکا به عنوان رئیس‌‌جمهوری ثبت خواهد شد که در دوران ریاست او ایران به بمب اتمی دست پیدا کرده است.
 
در سیاست داخلی اسرائیل پیش‌بینی می‌شود که راست‌گراها و طرفداران شهرک‌سازی‌ها تقویت شوند. بر همین پایه‌، به نظر می‌رسد که در انتخابات پارلمانی اسرائیل در ۲۲ ژانویه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر فعلی مجددا به نخست‌وزیری انتخاب شود.
 
روند صلح خاور میانه در سال جدید
 
بنا بر تحلیل خبرگزاری آلمان، همچنین به نظر می‌آید که در سال جدید پیشرفت‌های جدی در روند صلح خاور میانه به وجود نیاید. قرار است که دو طرف درگیر یعنی اسرائیل و فلسطینی‌ها در ماه فوریه در اردن با یکدیگر وارد گفت‌وگو شوند، اما گفت‌وگوهایی مشابه تا کنون نتیجه‌ای به همراه نداشته است.
 
شواهد حاکی از ادامه اختلاف‌ها و مناقشات است. بعد از انتخابات ژانویه مشخص خواهد شد که آیا اسرائیل به سیاست مناقشه‌برانگیز گسترش شهرک‌سازی‌ها ادامه خواهد داد یا نه. قرار است این کشور شهرک‌های یهودی‌نشین را در شرق بیت‌المقدس و کرانه باختری رود اردن توسعه بخشد. به‌ویژه توسعه ‌شهرک‌ها در منطقه‌ای که به  E1 معروف است و محدوده‌ای بین بیت‌المقدس و شهرک یهودی‌نشین "معاله آدومیوم" در کرانه باختری را شامل می‌شود حساس و مناقشه‌برانگیز است.
 
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، پس از ارتقای جایگاه فلسطینیان در سازمان ملل متحد به "کشور ناظر غیر عضو" گفت، در صورتی که اسرائیل از پروژه جدید شهرک‌سازی‌خود دست برندارد می‌توان پرونده این کشور را به دادگاه بین‌المللی لاهه برد.
 
هراس از انتفاضه سوم
 
همچنین بیم آن می‌رود که سومین انتفاضه یا قیام فلسطینیان در کرانه باختری رود اردن شکل بگیرد. گر چه عباس تأکید کرده است که هرگز از مقاومت خشونت‌آمیز علیه اسرائیل حمایت نخواهد کرد.
 
اسرائیل در پی تحولات مربوط به بهار عربی، برخی از متحدان پیشین مانند حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر را از دست داد و در منطقه منزوی‌تر از سابق شد.
 
حماس با اتکا به پشتیبانی حاکمان جدید مصر از درگیری اخیر نوار غزه با اسرائیل قدرتمند  بیرون آمد.
 
خالد مشعل، رهبر دفتر سیاسی حماس در دیدار اخیر خود از نوار غزه از همه فلسطینیان خواست، وارد مبارزه‌ای مسلحانه با اسرائیل شوند.
 
مشعل گفت: «دیر یا زود فلسطین دوباره مال ما خواهد شد و هرگز به صهیونیست‌ها (اسرائیل) تعلق نخواهد گرفت.»
 
دیدار رهبر تبعیدی حماس از نوار غزه در ماه دسامبر نخستین دیدار وی از این منطقه در ۴۵ سال گذشته بود.

+27
رأی دهید
-27

baharmazaheri - عجمان - دبي
امیدوارم .......... سال سرنگونیی رژیم ایران باشد اسلام و آخوند منقرض شود امین
جمعه 8 دي 1391 - 11:04
kalleasbi - برس - سوئد
با فلستینیهای پا برهنه و دست خالی‌ نتونستین بجنگین حالا می‌خواین با آخوندهای آدمکش بجنگین،به نظر من ایران باید بومبه اتم داشته باشه برای کشورهای نژاد پارست و قاتل و تروریست مثل اسرائیل
جمعه 8 دي 1391 - 11:17
hossein-87 - تهران - ایران
این یارو خیلی خالتوره! بابا این دله بازیا و عمه ملوک بازیا چیه در میاری بی وجود! حاضره برای قدرت جون میلیون ها آدم بیگناه تو دنیا رو به خطر بندازه. عجب موجوداتی خدا خلق کرده ها! این از این احمق.اون از احمدی نژاد.اون از طالبان.اون از بعضی سران کشورهای عربی.اون از روسیه.اون از سران اتحادیه اروپا! یه دونه خوبشون خامنه ایه!!!!!!!!!!!!!! با این نوناش!
جمعه 8 دي 1391 - 12:14
pars_iran - دوسلدرف - آلمان
هیچ غلطی نمیتونین بکنین . الان چند ساله که این حرف هارو تکرار می‌کنین . این نظام کثیف باید فقط و فقط به دست ملت ایران سرنگون بشه . دل‌ هیچ‌کسی برای ملت ایران نسوخته هر کسی‌ فقط بفکر منافع شخصی ملت خودش هست . حمایت‌های همین کشور‌ها از نظام ما رو به اینانده .
جمعه 8 دي 1391 - 12:14
farahnoush - ساری - ایران
اونهایی که انقدر سر این حمله اسرائیل و امریکا خوشحال شدند ! تو خود سریال homeland فصل 2 اش اسرائیل به ایران حمله می کند .. و 4000هزار نفر می میرند !دنیا در صلح و ارامش فرو می ره و ایران این شیطان هیچ غلتی نمی کنه و القاعده برای تلافی (جک سال ) عملیات تروریستی تو امریکا انجام می ده !قرار نیست جمهوری اسلامی جمع کنند قرار نیرو گاه های هسته ای جمع کنند !
جمعه 8 دي 1391 - 13:31
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
امیدوارم که نحسی سیزده آن دامن آخوندا را بگیره.
جمعه 8 دي 1391 - 17:54
lona_düsseldorf - دوسلدورف - آلمان
هیچ غلطی نمیتونی‌ بکنی‌ ، تو که بدون اجازه آمریکا نمیتونی‌ هیچ گوهی بخوری ،پس برو درتا بذار
جمعه 8 دي 1391 - 20:57
exam292 - تهران - ایران
Royan - کالیفرنیا - آمریکا: شماها مگه خرافاتی هم هستید؟! اتفاقا عدد 13 در اسلام عدد خوش یمنه.. وانشاالله شاهد فروپاشی استکبار در این سال خواهیم بود.
شنبه 9 دي 1391 - 11:38
espirit - اتویل - آلمان
اگر عقلی در سر بعضی ها می بود و عشقی برای وطن و هم وطن بلافاصله نیروگاه را می بستند این روس ها روانه منزل می کردند تاکمی استراحت کنند و بلافاصله بودجه ای را اختصاص به سرمایه گذاری روی انرژی خورشیدی و منابع طبیعی می کردند. آیا تا به حال فکر کردین از روی پشت بامهای تهرانی ها سالانه چقدر انرژی خوشیدی می توان بدست آورد؟ در این صورت سالها نقشه چینی و برنامه سازی برخی افراد در دنیا برای بوجود آوردن سیستم جدیدشان چنان بی حاصل میشد که فریاد برخیشان را از عمق گور می شنیدید.....
شنبه 9 دي 1391 - 16:30
exam292 - تهران - ایران
espirit - اتویل - آلمان:بله دوست عزیز، کشور ما سرشار از انرژی های طبیعیه و انرژی خورشیدی در راس اونها. در قبل از انقلاب شاه افتخار میکرد به اینکه ما نفت داریم پس میفروشیم تا شاهانه زندگی کنیم(اکثر این بدبختیها که داریم، میراث تفکر شاه بود!!!) انشاالله اگه این قدرتهای استکباری به ما مجال کار کردن بدن! در آینده ای نزدیک شاهد ایرانی پیشرفته و سربلند خواهیم بود...
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 13:27
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.