ایران «رفع تهدیدهای فرامنطقه‌ای» را شرط بازدید از پارچین اعلام کرد

حسن قشقاوی، معاون پارلمانی و کنسولی وزارت امور خارجه ایران گفته است که اگر «تهدیدهای فرامنطقه‌ای علیه ایران کم‌رنگ شود»، بازرسان اتمی سازمان ملل می‌توانند از سایت پارچین بازدید کنند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا ، آقای قشقاوی روز چهارشنبه ششم دی ماه در جریان یک سخنرانی مواضع هسته‌ای ایران را «شفاف و عملیاتی» دانسته و با اشاره به غرب تاکید کرده است که اگر آنها غنی‌سازی اورانیوم را برای ایران به رسمیت بشناسند این کشور نیز تنها براساس فتوای رهبر جمهوری اسلامی استفاده از سلاح هسته‌ای را در دستور کار قرار می‌دهد.
 
او تصریح کرده که ایران پیمان منع هسته‌ای، ان.پی.تی، را دردستور کار خود ندارد و نخواهد داشت زیرا به گفته او فتوای رهبر برای »ایران «فراتر از قانون است.
 
ایران عضو پیمان منع گسترش هسته‌ای است و طبق این پیمان از حق غنی‌سازی اورانیوم برخوردار است، فرآیندی که به گفته این کشور برای تولید ایزوتو‌پ‌های پزشکی در ایران اجرا می‌شود اما به گفته غرب مقدار اورانیوم غنی‌شده و درجه غنای آن در ایران بیش از نیاز این کشور است.
 
اشاره آقای قشقاوی به تهدید حملات نظامی اسرائیل علیه تاسیسات هسته‌ای ایران و تشدید تحریم‌های غرب علیه برنامه هسته‌ای این کشور است.
 
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفته است که اگر دوباره نخست‌وزیر شود برنامه هسته‌ای ایران «اصلی‌ترین موضوع مورد توجه دولت او» خواهد بود.
 
آقای نتانیاهو میانه سال ۲۰۱۳ را «خط قرمز برای مقابله با فعالیت‌های هسته‌ای ایران ازجمله غنی‌سازی اورانیوم» اعلام کرده است.
 
دولتمردان اسرائیل گفته‌اند که اگر دیپلماسی نتواند ایران را از دسترسی به سلاح اتمی بازدارد، به حمله نظامی علیه این کشور متوسل خواهند شد.
 
اسرائیل و غرب به اهداف برنامه هسته‌ای ایران مشکوک هستند و احتمال داده‌اند که ایران در پوشش این برنامه قصد دارد سلاح اتمی بسازد. ایران این اتهام را ردکرده و اهداف برنامه هسته‌ای‌اش را کاملا صلح‌آمیز اعلام کرده است.
 ‌
اوایل ماه جاری میلادی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سفر یک روزه به تهران، درخواست بازدید از سایت پارچین را مطرح کردند اما با این درخواست موافقت نشد.
 
سایت نظامی پارچین در جنوب شرقی تهران، سایتی است که بر اساس گزارش «موسسه علوم و امنیت بین‌المللی»، نهاد متخصص در تکثیر هسته‌ای مستقر در واشنگتن، در آن آزمایش هسته‌ای صورت می‌گیرد و ایران در دومین سفر هیئت بازرسان آژانس در اوایل اسفند گذشته، اجازه بازید از آن را صادر نکرد.
 
هم‌زمان با سفر ماه پیش بازرسان آژانس به تهران، موسسه علوم و امنیت بین المللی با انتشار تصاویر تازه ماهواره‌ای از سایت نظامی پارچین اعلام کرد که در آن عملیات «بازسازی» صورت می‌گیرد.
 
یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز چندین بار گفته است که ایران به پاکسازی در سایت نظامی پارچین ادامه می‌دهد و آژانس به انجام فعالیت‌های هسته‌ای این کشور در پارچین مشکوک است.
 
ایران بارها گفته است که سایت پارچین زمانی به روی بازرسان آژانس بازخواهد شد که توافق گسترده‌تری میان این کشور و آژانس صورت بگیرد.
 
امکان بازرسی از سایت پارچین از زبان یک مقام وزارت خارجه ایران در شرایطی مطرح شده که مقام‌های ارشد دولت جمهوری اسلامی به ندرت درمورد «چنین موضوعات حساسی» اظهارنظر می‌کنند و اظهارات آقای قشقاوی می‌تواند به معنای بازتاب دیدگاه رهبری ایران در این مورد تعبیر شود.

+38
رأی دهید
-43

1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
کشوری که معلوم نیست کی‌ چکار هست باید فاتح آن را خواند.
جمعه 8 دي 1391 - 02:16
naderan - یوتوبوری - سوید
شما دیگر بایت کورتان را بدست خودتان بکندید دیگر دیره چلقوزهای عوضی ایران را.تبدیل به قبرستان گردید حالا مادرتان را هم بدید مشگل حل نمیشه.بعد از سوریه تمام افکار دنیا.شما خایین ایران را نابود بکنه منتظر روز نابودیتان هستیم با نسلتان.خاین ها جاسوس ها روسیه.
جمعه 8 دي 1391 - 04:17
ekman - شیراز - ‫ایران
کم کم دارند برای اعلام داشتن سلاح هسته ای اماده میشوند،تا دیروز فتوا میگفت حرام است اما فردا مصلحت ایجاب میکند که بگویند مجبوریم و قبلا خطری امنیتمان را تهدید نمیکرد.ایوالله
جمعه 8 دي 1391 - 09:06
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
حتما بهش خواهم گفت تا تحریم ها را شل کنند تا شما مجددا جانی بگیرید و اینبار فاتحه همه دنیا را بخوانید! حسنی بگفته مموتی اون ممه رو لولو برد!
جمعه 8 دي 1391 - 10:48
rahimshams - مومبأیی - هندوستان
از اتمی‌ شدن ایران ناراحت نشوید، آمریکا و غرب کاری برای ما نمیکند، دیدید چه کردند در بهمن ۵۷ (کارتر شاه را برد و امام را آورد و دارند در بقیه خار میانه دوست و غیر دوست را میبرند و اسلامی میکنند مثل عراق، مصر، لیبی‌ و...). وقتی‌ یقین حاصل شد که این آمریکا بود که آخوند را تو پاچه ایران کرد، وقتی‌ یقین حاصل شد که آمریکا و انگلیس، بخصوص دمکراتها و کارتر در آن زمان و اوباما در این زمان استراتجی گسترش اسلام برای کشورهای خار میانه در نظر میگیرند.وقتی‌ برای اجرائ هرچه بیشتر اسلامگریی حتا رئیس جمهور سیاه و مسلمان نام برای خود میگذارند. دیگر باید دانست که بر خلاف جریان آب نمی‌توان حرکت کرد. بلکه، باید کاسه داغتر از آاش شد و تنها به وسیله اتمی‌ شدن قدرت را بالا برد و بطور کلی‌ از همین راه که اونها برای ما تعیین کرده اند علیه آنها اوج گرفت.
جمعه 8 دي 1391 - 19:20
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.