به بانک مرکزی اجازه پاسخگویی نمی‌دهند

عضو ناظر شورای پول و اعتبار می‌گوید محمود احمدی‌نژاد به رئیس کل بانک مرکزی اجازه نمی‌دهد برای پاسخگویی به مجلس بیاید. از بانک مرکزی خواسته شده، از جمله در مورد چگونگی مدیریت بازار ارز و پول توضیح دهد.
 

محمد حسن‌نژاد، عضو ناظر شورای پول و اعتبار هفتم دی‌ماه با اشاره به پرسش‌هایی که در خصوص فعالیت‌های بانک مرکزی در مجلس مطرح است گفت رئیس کل این بانک، محمود بهمنی از پاسخگویی به مجلس خودداری می‌کند.
 
حسن‌نژاد در گفت‌وگو با سایت خبری "تسنیم" گفت: نه تنها آقای بهمنی در جلسات کمیسیون اقتصادی مجلس شرکت نمی‌کند بلکه در صحن علنی و غیرعلنی هم که از ایشان دعوت می‌شود، نمی‌آیند.
 
«احمدی‌نژاد مانع رفتن بهمنی به مجلس»
 
عضو شورای پول و اعتبار علت خودداری بهمنی از پاسخگویی به مجلس را "کاملا مشخص" خوانده و می‌گوید: «به طور حتم به آقای بهمنی اجازه نمی‌دهند که به مجلس بیاید.». در دستگاه اجرایی تنها شخصی که می‌تواند مانع بهمنی برای حضور در مجلس شود محمود احمدی‌نژاد است. 

از ماه‌ها پیش، به ویژه پس از بحران نوسان‌های شدید بهای ارز در بازار آزاد مسئولان اقتصادی دولت و رئیس کل بانک مرکزی بسیاری از دعوت‌های کمیسیون‌های تخصصی مجلس را برای ادای توضیح بی‌پاسخ گذاشته‌اند.
 
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی، حسین نقوی حسینی ۱۲ مهرماه به خبرگزاری مجلس گفته بود: «امروز با بخشی از اعمال سلیقه‌های نادرست در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی روبرو هستیم که حتی به رئیس بانک مرکزی اجازه حضور در مجلس را نمی‌دهند و مشکلات کنونی نشان می‌دهد تصمیم‌گیری‌ها در حوزه اقتصاد تابع عوامل درستی نبوده است.»
 
"تصمیم‌گیرنده اصلی احمدی‌نژاد است"
 
در جریان پیگیری بحران ارزی اخیر از مدتی پیش بحث تحقیق و تفحص از بانک مرکزی در مجلس مطرح شده است. جلال یحیی‌زاده، عضو کمیسیون اقتصادی، روز چهارشنبه ۲۹ آذر به خبرگزاری مجلس گفت: «تلقی بسیاری از نمایندگان مجلس این است که در بسیاری از مسایل ارزی و بانک مرکزی خود رییس جمهور تصمیم گیر اصلی و نهایی است از این رو لازم است مجلس مسئول مستقیم پاسخگویی به سیاست‌های پولی و ارزی را مشخص کند.»
 
مهرماه سال جاری بیش از ۱۰۰ نماینده مجلس با امضای طرحی خواستار احضار احمدی‌نژاد به مجلس و طرح پرسش از او شدند. محور اصلی سوال از احمدی‌نژاد که با حکم رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای متوقف شد وضعیت بحرانی اقتصاد کشور و تعلل دولت در تنظیم بازار ارز بود.
 
به اعتقاد امضا‌کنندگان طرح سوال، سیاست‌های ارزی دولت "باعث افزایش شاخص تورم توام با رکود اقتصادی شده و فعالان اقتصادی را از برنامه‌ریزی برای کار خود بازداشته است."
 
تحقیق و تفحص از بانک مرکزی در مجلس
 
محمد علی‌پور، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس اخیرا اعلام کرد کلیات طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی در نشست سوم دی‌ماه این کمیسیون با رای اکثریت اعضا به تصویب رسیده است.
 
به گزارش خبرگزاری مهر علی‌پور گفته که این تحقیق و تفحص حول چهار محور از جمله عملکرد بانک مرکزی در ساماندهی بازار پول، مدیریت بازار ارز، تعیین نرخ بهره و تعیین سطح تسهیلات اعطایی و نظارت بر حسن اجرای این تدبیرها انجام می‌شود.
 
عبدالکریم رجبی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس علت رای آوردن طرح یادشده را "غیبت و عدم توضیح رئیس کل بانک مرکزی" عنوان کرده است. او می‌افزاید: «ابهامات حوزه ارزهای پرداختی و عدم پرداخت ارز به واحدهای تولیدی مهمترین مسائلی است که بانک مرکزی باید پاسخگوی چرایی و چگونگی آن باشد.»
 
برکناری وزیر بهداشت
 
در یک ماه گذشته کمبود و گرانی شدید دارو و تجهیزات پزشکی و عدم تامین ارز مورد نیاز این بخش انتقادهای شدیدی در مجلس و وزارت بهداشت به دنبال داشته است.
 
حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ۲۵ آذر گفت، در حال حاضر "بانک مرکزی بزرگترین مانع اختصاص ارز به حوزه سلامت است."
 
وزیر سابق بهداشت، مرضیه وحید دستجردی نیز بارها بانک مرکزی را متهم کرده که از ابتدای امسال تنها یک چهارم ارز مورد نیاز این وزارت‌خانه را تامین کرده است. ظاهرا تکرار این سخنان در روزهای گذشته که مغایر با ادعاهای محمود احمدی‌نژاد در مورد "تامین ارز دارو" بود یکی از علت‌های برکناری وزیر بهداشت در روز پنج‌شنبه، ۷ دی بوده است.
 
به نظر می‌رسد علت دیگر برکناری وحید دستجردی اختلاف او با احمدی‌نژاد بر سر ادامه‌ی کار باقر لاریجانی به عنوان رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس شورای سیاست‌گذاری وزارت بهداشت بوده است.
 
مرضیه وحید دستجردی ۲۱ آذر در نامه‌ای به باقر لاریجانی که متن آن پس از برکناری وزیر بهداشت منتشر شد به "فشارهای وارده از جانب مدیریت اجرایی کشور برای تغییر ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران" اشاره کرده است.
 

کمبود و گرانی شدید دارو و تجهیزات پزشکی و عدم تامین ارز مورد نیاز این بخش انتقادهای شدیدی در مجلس به دنبال داشته است
 

رد پای "جریان انحرافی"
 
برخی از ناظران اصرار احمدی‌نژاد برای کنار گذاشتن رئیس دانشگاه پزشکی را به اختلاف‌های او با برادران لاریجانی، رئیسان قوه قضاییه و مجلس، نسبت می‌دهند. عده‌ای نیز علت برکناری وحید دستجردی را اختلاف او با نزدیکان احمدی‌نژاد عنوان می‌کنند.
 
جواد جهانگیرزاده، عضو هیئت رئیسه مجلس وزیر بهداشت را "توانمندترین وزیر دولت دهم خوانده و به خبرگزاری مجلس می‌گوید: «یکی از دلایل عزل مرضیه وحید دستجردی در واقع تاکید وی بر لزوم توانمند سازی بخش بهداشت و درمان و عدم سرسپردگی به برخی افراد خاص در درون دولت بود.»
 
عضو هیئت رئیسه مجلس معتقد است: «به راحتی می‌توان ردپای جریان انحرافی را در صدور این برکناری مشاهده کرد چرا که وزیر بهداشت همواره مخالف این جریان و نفوذ آن در درون دولت بود.»
 
"جریان انحرافی" عنوانی است که حامیان رهبر جمهوری اسلامی پس از بروز اختلاف میان علی خامنه‌ای و احمدی‌نژاد بر سر ادامه‌ی کار وزیر اطلاعات به نزدیکان رئیس دولت می‌دهند.
 
درخواست برکناری رئیس بانک مرکزی
 
به گفته‌ی جهانگیرزاده «اخیراً رئیس جمهور با رفتار و اظهارات خود فضای کشور را دچار التهاب و ناآرامی ساخته و این تصمیم نیز می‌تواند موجبات ایجاد شک و التهاب در بخش بهداشت و درمان را فراهم آورد.»
 
روز ۲۶ آذر که همزمان با بالاگرفتن انتقاد وزیر بهداشت از بانک مرکزی زمزمه‌ی برکناری او به راهروهای مجلس رسید خبرگزاری فارس از قول رئیس کمیسیون بهداشت و درمان، حسینعلی شهریاری نوشت: «با توجه به این مشکلات اگر رئیس جمهوری بخواهد کسی را برکنار کند باید رئیس بانک مرکزی و معاون نظارت و برنامه ریزی خود را برکنار کند که عامل و منشأ مشکلات جدی حوزه سلامت هستند.»

+23
رأی دهید
-23

بت شکن - مونترال - کانادا
احمدی نژاد بار‌ها گفته است: "میتواند ثابت کندکه دولتش پاک‌ترین دولت‌ها در طول تاریخ ایران بوده است" منتها مشروط بر این که بهمنی دهان باز نکند، خانم دستجردی دهان باز نکند، منوچهر متکی‌ غلام حلقه بگوش دهان باز نکند، نمایندگان مجلس سوال نکنند و و و . در این صورت پاک‌ترین دولت را احمدی نژاد به ارمغان آورده!!!
جمعه 8 دي 1391 - 01:26
paksan - آمریکا - آمریکا
زیر سر خامنه ای و سپاهه و دولت اساساً هیچکاره اس همه می دونن خامنه ای وقتی سکوت می کنه یعنی اینکه از همه چیز مطلع هستش بعدشم مگر می شه که 90 درصد قدرت و صنعت و تجارت کشور زیر نظر آقا و سازمانها و شرکتهای اقماری سپاه و سایر نهادهای رهبری باشه بعد اینا ندونن که چه خبره پس مشخصه خامنه ای کاملا می دونه که چه خبره و سودهای اساسی در این زمینه دارن می برن و برای اینه که احمدی نژاد صداش درآمده که حداقل مالیات مخابرات و سودهاتون رو بدید که این خودش بشه یه قسمتی از کمبود بودجه دولت بی کفایت.در هر صورت چون این مسائل تحت نظر خامنه ای است پس احمدی نژاد هم خودش رو ملزوم به پاسخگویی نمی دونه ولی چون می ترسه فقط می تونه سکوت کنه و بعضی مواقع که فشار زیاد بهش می یاد اجازه بگیره و بگه تقصیر دشمن و کاغذ پاره هاس
جمعه 8 دي 1391 - 03:37
naderan - یوتوبوری - سوید
مردم اینها همه شان در دزدی انقدر پرونده دارن شما باور نمی کنید از رهبرچلقوز تا ابدرچی.من با فرزندان مقامات ایران اشنا هستم فیلمهای دارم شما اگر بیبنید مثل بمب منفجر میشوید.تک تک بچهایشان در خارج ثروتی جبجا کردن مختان دود میشه.کافی هست یک ماه پول.نفت را حساب کنید.اینها شما را کرسنه نگاه میدارن تا نا حرکت نداشته باشید.
جمعه 8 دي 1391 - 04:26
massoudoslo - اسلو - نروژ
احمدی نژاد در این چند ماهه مانده به حکومتش فریب محاسبات اشتباه خود در رویارویی با طایفه و چاپلوسان خامنه ایی را خاهد خورد! احمدی نژاد روی ملت ایران حساب کرده که بعد از او به یکی مثل مشایی رای خاهند داد و راه و طرز اداره کردنه کشور به شکلی که باند احمدی نژاد میخاهند ادامه خاهد داشت چونکه مردم از ان خانه فساد جماران خسته و بیزارند!! احمدی نژاد اگه میدانست که تنها فرصت و راه دربه در کردن رقیبان حاکمش در همین چند ماه مانده از ریاستش هست هرگز زر بی خود نمیزد و لگن فساد خامنه ایی و سپاه را از پشت بام به حیات ملت پرت میکرد و دامن اقا را بالا میزد تا ننگ و وقاحت اقا در دنیا روی آنتن ها رود ولی افسوس که این بشر تنها چیزی که خیلی بهش نیاز دارد و تهی از ان است شعور سیاسی و آزادگی است .
جمعه 8 دي 1391 - 09:28
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.