خبرنگار رادیو و تلویزیون ایران در باکو آزاد شد

آنار بایراملی، خبرنگار رادیو و تلویزیون دولتی ایران و سه شهروند ایرانی دیگر به دستور الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان، از زندان باکو آزاد شدند.

محسن پاک‌آئین، سفیر ایران در باکو، با اعلام این خبر آزادی این شهروندان زندانی ایرانی در آذربایجان را «اقدام انسان‌دوستانه» آقای علی‌اف دانسته و از او تشکر کرده است.
 
آنار بایراملی بهمن ماه سال گذشته به اتهام حمل «۴۰۰ گرم هروئین» در باکو بازداشت و به دو سال زندان محکوم شد. او این اتهام را رد کرده بود. حکم این خبرنگار ایرانی در دادگاه تجدیدنظر به یک سال زندان کاهش یافت.
 
در آن زمان اعلام شد که آنار بایراملی به مدت پنج سال برای شبکه سحر وابسته به رادیو و تلویزیون دولتی ایران (صداوسیما) کار می‌کرده است، تلویزیونی که مواضع انتقادی علیه دولت باکو دارد.
 
روابط میان ایران و جمهوری آذربایجان در چند سال گذشته دچار تنش بوده و این تنش با دستگیری افرادی به اتهام جاسوسی برای طرف مقابل یا قاچاق موادمخدر به‌ویژه در یک سال گذشته تشدید شده است.
 
دولتمردان آذربایجان گفته‌اند که توطئه عوامل ایران و شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان برای بمبگذاری یک خودروی نزدیک سفارت اسرائیل در پنج سال پیش و همینطور توطئه آن‌ها علیه سفارت‌خانه‌های آمریکا و بریتانیا در سال ۲۰۰۷ را خنثی کرده‌اند.
 
ایران و جمهوری آذربایجان از اعضای سازمان کنفرانس اسلامی هستند اما با هم اختلاف‌هایی دارند؛ جمهوری آذربایجان یک کشور نفت‌خیز مسلمان در حاشیه دریای خزر است که دولت سکولار آن روابط دوستانه با آمریکا و روابط تجاری و تسلیحاتی با اسرائیل دارد اما این روابط واکنش ایران را درپی داشته زیرا حکومت جمهوری اسلامی از اسرائیل و آمریکا با عنوان دشمنان خود نام می‌برد.
 
جمهوری آذربایجان و ایران درعین حال وجوه اشتراکی دارند ازجمله آن‌که بیش از ۹ میلیون نفر از جمعیت آذربایجان شیعه و یک چهارم از جمعیت ایران از نژاد آذری هستند.

+28
رأی دهید
-23

Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
به کذب الله هیچ جا نباید رحم کرد، رژیم می‌خواهد همه جا را به آتش بکشد، تو ایران زبان تورکی آذری تدریس نمی‌شه اما سفارت رژیم در مسکو برای شیعه‌ها جمهوری آذربایجان مسجد دائر کرده و زبان ترکی آذری تدریس می‌کند از آنطرف به ارمنستان برای ادامه اشغال خاک آذربایجان کمک نظامی و سوخت می‌رساند، جمهوری اسلامی خود شیطان هست
جمعه 8 دي 1391 - 02:24
massoudoslo - اسلو - نروژ
وقتی یه سفارتیه ایران در برزیل زیر اب در حال شنا کردن ۱۰۰ بار تصادفی دستش تو شرت دختر بچه های برزیلی میرفته خوب این خبرنگار صدا و سیمای ایران هم بیگناه است و تصادفی او را در زندان به جرم حمل ۴۰۰ گرم هروئین انداخته بودند . ولی من وقتی که سردار نقدی را میبینم که امروز نقش ابولفضل صحرای جماران را بازی میکند پس این اقا حتما خود علی اکبر است که در دام دسیسه آذری ها افتاده بوده !!!
جمعه 8 دي 1391 - 09:41
persianlover - لندن - انگلستان
آذریها 35 میلیون هستند.
جمعه 8 دي 1391 - 10:37
farahnoush - ساری - ایران
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک. از اینکه جمهوری اسلامی شیطان است شکی نیست ! اما جمهوری اسلامی هیچ رابطه نظامی با ارمنستان ندارد ! ارمنستان روسیه داره !!! . رابطه ارمنستان با ایران فقط تجاری و اقتصادی !!! . در ضمن قضیه قره باغ دعوا بین ارمنی های اذربایجان و ترک های اذربایجان بود !ارمنستان هم طرف ارمنی ها ی اونا گرفت !ایران هم اول طرف شیعه ها گرفت اما وقتی دید رهبر اونها میگه من وقتی ایران می یام بخوام تبریز بگیرم ! ایران هم به سمت اذربایجان رفت .. اون ارتش قدرتمند ترکیه هم هیچ کمکی به اون اقا ابوالفضل نکرد !. persianlover - لندن - انگلستان. این 35 میلیون اذری از کجا اورردی !!!؟ تو مناطق اذری نشین که کنارش کرد ,ارمنی ,تات و تالش و.. هستند انقدر اذری نیست !!!؟. تعداد ترکای ایران با اذری -ترکمن -بختیار-قشقایی ...تعدادشون خیلی زیاد که انقدر هم شما می گید نیست !. .. !. جمهوری اسلامی بهتر به جای این لوس بازی ها برای ملت خودمون و ترکای خودمون پول خرج کنه نه اونا !.
جمعه 8 دي 1391 - 13:53
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
farahnoush - ساری - ایران,از این که بدون توهین نظرات من را نقد کردید خرسند هستم( در جامعه فارس‌ها هر وقت صحبت از تورک هست این امر کمتر اتفاق می‌افتاد) به بحث طولانی اشاره کردید که متاسفانه محل بحث آن در ادامه این مطلب نیست، کوتاه عرض بکنم، ایران در قفقاز و آسیای میانه دنبال رو سیاست‌های روسیه هست. رژیم ایران از مذهب شیعه‌ به عنوان مرکب فارس استفاده می‌کند، ترکیه به دنبال منافع خودش هست ایجاب بکند کمک می‌کند. ارمنستان به کمک ایران محاصره انرژی و مواد غذایی را دور میزند. در اوائل استقلال آذربایجان مردم آنجا ایران را بسیار دوست داشتند. سیاست‌های رژیم ایران در آذربایجان مثل دیگر منطق دنیا خراب کارانه هست. رژیم ایران برای کسب حمایت افکار عمومی تورکیه و آذربایجان میتواند انتحاری عمل بکند و بر خلاف سیاست‌ها ۲۰ ساله گذشته که از ارمنستان حمایت کرده میتواند مستقیماً با ارمنستان در گیر شود
شنبه 9 دي 1391 - 02:46
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.