تخت جمشید ؛ از حمله‌ی اسکندر تا تخریب توسط ایرانیان

تخت جمشید یکی از مهمترین بناهای تاریخی ایران است. این بنا به علت بی‌توجهی مسوولین و همچنین بازدیدکنندگان خسارت‌های بسیاری دیده است.

برای دیدن تصاویر کامل این گزارش , بر روی عکس زیر کلیک کنید

+153
رأی دهید
-24

نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
(۱)اسلام هرجا پاش رو گذاشت به دلیل اینکه خودش هم میدونه که اون سرزمین رو به خاک و خون میکشه، تاریخ اون کشور را نبود میکنه تا معلوم نشه چی‌ بود چی‌ شد! شما صدر اسلام رو نگاه کنید! می‌گویند عرب‌ها جاهل بودند و اسلام اینها رو نجات داد! خوب جهلیتشون چی‌ بوده؟ مشروب میخوردند؟ خوب میخوردند که میخوردند! دخترانشون رو چال میکردند!؟؟پس نسل اینها چجوری ادامه داشت؟ نکنه هر زن ۴۰ تا شوهر داشت؟ پس پدر مادر‌های این پیامبر ، علی‌ و غیره کی‌ بودند؟ اصلا چجوری ممکنه در مملکتی که زنها رو چال بکنند یک تاجر زن (خدیجه) مردها رو به کارگری خودش استخدام میکرد؟پس میبینیم که هیچ جهلی‌ هم نداشتند، بلکه خیلی‌ هم جامعه آزاد و دموکراتی داشتند و تمام ادیان در کنار هم زندگی‌ میکردند.
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 21:52
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
(۲) و اما پیامبر اومد گفت که بیاییم جهل اینها رو جایگزین کنیم با ‌قتل و غارت و تجاوز! آیا کشتن همنوع خود از بدترین جهالات نیست؟؟؟ الان هم جمهوری اسلامی، به چنان نکبتی کشیده ایران رو که میخواد نبود کنه تاریخ قبل از خودش رو. که بگه ایران همیشه همین‌جوری بوده!
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 21:55
persianlover - لندن - انگلستان
نظرات استاد پورپیرار هم ارزش تامل دارن.
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 23:20
azadi-iran - وین - لااتریش
اگر مردم ایران دوست اقدامی بر علیه این مذهبیون اسلامی نکنند مطمعا تا چند سال نه چندان دور تمام نشانه های فرهنگ ایران با خاک یکسان خواهد شد. عمق این فاجعه هنوز برای مردم ایران بدرستی روشن نیست چون که انقدر در لجن اقتصاد بد فرو رفتند که نمی توانند ایت واقعییت فرسایشی را ببیند.
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 23:42
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
ای کاش کمی‌ از غیرت- مصریها-- ترک‌های ترکیه-- چینی‌ها-- روس‌ها --در حفظ آثار تاریخی‌ در بین ما بود!! که نیست فقط ادعا!!!!
جمعه 8 دي 1391 - 00:14
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
لعنت تو روح پدر کسی که خدشه ای به آثار باستانی و کهن ایران وارد بکند, ملت بی لیاقت عقده ای , بی شخصیت خاک بر سرتون همون آخوند لیاقت حاکم بودن بر شماها را دارد شما از مدنیت و انسانیت بوئی نبردید , دست تون قلم بشه که تمام چهره های هخامنشی را از بین بردید. اگر میلیونها بی لیاقت نفهم مثل شما بمیره بهتر از این است که بدست شما تاریخ کهن ایران و اثرات آن از بین برود.
جمعه 8 دي 1391 - 00:58
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
ننگ و نفرت ابتدا بر اسکندر برای آتش زدن تخت جمشید سپس ملایان بی‌ پدر مادر! سپس الاغ زاده‌هایی‌ که این باقیمانده را تخریب میکنند!! و به جای آن قطر طلای گور قاتلان اجداد ایرانی‌ ضخیم تر!!!
جمعه 8 دي 1391 - 00:11
pezhman - وين - اتريش
این ملاها دشمن ایران هستند.
جمعه 8 دي 1391 - 01:16
sepherdad - سیدنی - استرالیا
persianlover - لندن - انگلستان. شما هر نظری هم که در مورد برج ایفل یا ساعت بیگ بن داشته باشی‌ باز هم حفظ این آثار خیلی‌ مهمه! تازه این آثار تخت جمشید روی سنگ با اون وسایله قدیمی ایجاد شده نه با مته آلمانی!!
جمعه 8 دي 1391 - 04:17
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
شما پان ترکها هم بلای جان ایران و ایرانی‌ خودت را زیر نام !persianlover - ! مخفی‌ زیرش مغول لاور!! استاد پورپیرار؟؟؟؟؟ که منکر کلّ تاریخ باستان ایران و لجن پراکنی در مورد کورش و داریوش به نفع اسلام و ملّا!!ننگت با د!
جمعه 8 دي 1391 - 09:59
mani.irani - ایران - ایران
نه داداش، چرا راه دور میرین؟ همین مردم خودمون مگه چه گلی به سر آثار باستانی زدن؟ هر جا میری یادگاری و نقاشی رو در و دیوار کشیدن! از ماست که بر ماست. البته این ملاهای .. نشور هم کم در حق تاریخ و آثار باستانی خیانت نکردند. همیشه آرزو میکنم کاش یکی میشد هر چی آثار باستانی تو ایرانه منتقل بشه به اروپا که حد اقل دو تا آدم حسابی فرهنگ و تاریخ این قوم بدبخت رو ببینن. هرجا سر بزنی آثار توحش و بی فرهنگی یه سری الاغ رو میبینی که از تمدن گذشتشون فقط ادعاشو دارن و دیگر هیچ. از اصفهان و شیراز بگیر تا همدان و .... دوستان قبول کنید که خودمونم مشکل داریم، خلایق هر چه لایق.
جمعه 8 دي 1391 - 10:11
mashady - منچستر - انگليس
(.....نزد آن قومی که ذرات شرف در خانه ی خونشان . کرده جا را بهر هر چیز دگر ، حتی برای آدمیت ، تنگ . خنده دارد از نیاکانی سخن گفتن ، که من گفتم....) این چهارتا اشغال باقی‌ مونده رو هم خدا کنه دینامیت بذارند خراب کنند بره پی‌ کارش ریشه تمام بدبختیهامون همین مرده پرستی‌‌ها و تاریخ پرستی‌ هاست.
جمعه 8 دي 1391 - 11:14
antikaselis - اصفهان - ایران
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا-اسلام هرجایی پاش رو گذاشت آنجا را آباد کرد.برای مطالعه ی بیشتر به کامنتهای من به خبر مرگ انسانیت در جمهوری اسلامی،رجوع کنی.ضمن اینکه گفتی پیامبر جنگ و خونریزی راه انداخت و باعث کشتار بیشتری نسبت به قبل آن شد ،برای اطلاع برخی که ممکن است گول دروغهای تو را بخورند باید بگویم کل کشته های جنگهای حضرت محمد(ص) 1350 نفر خودی و غیر خودی بوده.حال چگونه ممکن است فردی را که فقط با کشته شدن 1300 نفر خودی و غیر خودی دینش را در منطقه وسیع جغرافیایی گسترش داد خونریز نامید؟
جمعه 8 دي 1391 - 12:25
antikaselis - اصفهان - ایران
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا- در حرفهایت گفتی پس مادران علی و محمد قبل از اسلام چه کسی بودند،پدر مادر آنها حنیف (پیرو دین ابراهیم (ع) و خداپرست) بودند.منبع اینکه قبل از اسلام دخترانشان را زنده به گور میکردند:https://en.wikipedia.org/wiki/Women_in_Arab_societies
جمعه 8 دي 1391 - 12:30
farahnoush - ساری - ایران
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا. +++ !. ولی این فقط مخصوص اسلام نیست مخصوص همه ادیان ! حتی زرتشت هم بعد از اوردن ایین اهورامزدا به خدایان قبلی دیو گفت !!! .
جمعه 8 دي 1391 - 13:08
paya55 - چیچست - ایران
سالانه میلیونها دلار صرف بازسازی فلان بنای مذهبی در عراق و لبنان و.. میشه انتظار دیگه ای نداشته باشید به تخت جمشید برسن
جمعه 8 دي 1391 - 13:47
mir1976 - تهران - ایران
هخامنشیان بزرگترین خیانت را به ایران کردند و اون تحویل دو دستی کشور به مدت صدها سال به یونانی ها بود.
جمعه 8 دي 1391 - 14:41
kutol - ارومیه - ایران
آدم خندش میگره از این کامنتا....آخه شماها در این ۲۵۰۰ ساله چه چیزی از تخت جمشید یاد گرفتید که الان دلسوزش شده اید و باز شعار میدید.. یه کم به خودتون نگاه کنید..تخت جمشید پیشکش.. من خودم یکی‌ از طرفداران سرنگونی رژیم آخوندی هستم...اما بعد از سال ۸۸ اینو یاد گرفتم که همین رژیم آخوندی لیاقت این مردم است و بس...انشالله زیر چتر همین رژیم آخوندی شاهد فروپاشی و نابودی کامل این بنا باشیم...که هر چی‌ میکیشیم از دست این خوابه ۲۵۰۰ ساله شما پارسیان عزیز است....راستی‌ شماها میتونید از مسئله هم برای دریافت اقامت از کشورهای دیگه استفاده کنید...کیسه خوبیه....دیگه کیسه اینکه من شبیه ندا هستم..یا من از صحنه قتل فیلم گرفتم...یا من بالای سر ندا بودم..یا من هم کلاسی‌ ندا یا نانوایی محلشون بودم و...و..جواب نمیده...همین تخت جمشید خوبه الان......
جمعه 8 دي 1391 - 14:48
Azadikhah - تكسل - هلند
mani.irani - ایران - ایران:با نظراتتان موافقم.متأسفانه ملت هم رعایت نمیکنند و حکومت هم اهمیت آنچنانی‌ به آثار باستانی نمیدهد
جمعه 8 دي 1391 - 15:04
مسعود 67 - بندر عباس - ایران
باور کنید بسیاری از جوانانی که مثلا نگران تخت جمشید هستند باور کنید اگر برن بتخت جمشید اسماشون و یا فامیلی شون روی سنگها حک میکنند!!!! باور کنید!!!. سبب تخریب فقط ملاها نیستن 50 در صد ملاها و 50 در صد ایرانیان بی خرد . لعنت بر خمینی. لعنت بر خامنه ای. لعنت بر ایرانیان بی خرد و درود بر ایرانیان با خرد
جمعه 8 دي 1391 - 16:33
آزادی برای ایران - اشتوتگارت - آلمان
اینجور نیست که رساناها می‌نویسند
جمعه 8 دي 1391 - 19:03
kobalt - کرج - ایران
اگه وقت کردید یه سر به موزه ملی بزنید فکر میکنم سمساری های خیابون مازندران از وسائلشون بهتر نگهداری میکنن .اوائل انقلاب خلخالی مبارز (لقب اهدائی رفقا)با بولدوذر راه افتاده بود که هرچه آثار طاغوتی از جمله تخت جمشید رو از بین ببره دیدن خیلی ضایعه افسارشو کشیدن اما کارو سپردن به طبیعت و فرسایش ومردم نادان تو اصفهان روی کاشی دوره شاه عباسی زیبائی یه شیر مسموم خورده ای با نوک چاقو کنده بود فلان قزمیت اعزامی از فلان قبرستان معلوم بود خیلی هم وقت گذاشته بود وقتی به مسئول محل اعتراض کردم فقط زحمت کشید شونه بالا انداخت ایکاش تمام آثار باستانی ما رو غربیا غارت میکردن کسانی که موزه های پاریس و لندن رو دیدن تعریف کنن.
جمعه 8 دي 1391 - 20:52
morgan123 - واشنگتن - امریکا
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه- دوست ترکی با آب و تاب از جدا کردن آذربایجان از ایران سخن میگفت به او جواب دادم ما به یک شرط با این جدایی موافق هستیم و آن هم این که سید علی خامنه ای یعنی همشهریتان را نیز با خودتان ببرید!!!! اما آرتمیس عزیز جدای شوخی ، این افراد بازیچه شده دشمنان و نادان بسیار در اقلیت هستند و آذری های عزیز ما یکی از ستونهای ایران هستند و خودشان از صاحبان و نگهبانان ایران میباشند.
جمعه 8 دي 1391 - 21:13
kobalt - کرج - ایران
لا الله الا الله مشتی از قیدیم گفتن اول یه ترقه یا نارنجک زیر خودت بزار بعد یه دینامیت زیر دیگرون.
جمعه 8 دي 1391 - 23:06
Islam zoda - تورنتو - کانادا
تا وقتی‌ این اسلام هست ، تخریب و جهل هم هست. ملتی که از کورش یاد نمیکنه و واسه نقی‌ عرب و حسین و فاطی سینه میزنه عاقبتش همینه..
جمعه 8 دي 1391 - 22:38
sepherdad - سیدنی - استرالیا
kutol - ارومیه - ایران, mashady - منچستر - انگلیس. شما‌ها خودتون هم جز آثار باستانی و تاریخ محسوب میشین, جزوه عتیقه‌‌ِ های این سایت!
شنبه 9 دي 1391 - 00:09
مصدق السلطنه - لندن - انگلیس
چرا یادگاری ننویسند؟؟؟ وقتی برای شوهر کردن ... زن گرفتن... پولدار شدن.. شفا گرفتن و کلیه مشکلات روز مره مکانهائی همچون جمکران.. مشهد مقدس...امامزادها..... موجود است دیگر تخت جمشید معنائی ندارد برای این ملت ......
شنبه 9 دي 1391 - 00:46
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
morgan123 - واشنگتن - امریکا. دوست گرامی‌ این است دلیل اضمحلال ایران!!! بله آذربایجان زادگاه ستار خان باقر خان کسروی!بابک خرمدین!!! همزمان تعدادی اندک مزدور کثیف ملّا و علیف!!! میبینی‌ مشدی این آثار را اشغال می‌داند!!! کوتول ارومیه!!! آن دیگر پرشین لاور!!! تمام اینها سرشان جائی‌ بند است یا به بند تنبان اعراب جنایتکار ۱۴۳۳ پیش یا مزدوران خارجی‌ که بعد از فتنه ی ملّا خواهان تکه تکه شدن ایران هستند!!! ننگشان با د!!
شنبه 9 دي 1391 - 00:22
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
عجیب اینکه وقتی‌ مطلبی از جنایات رژیم هست امثال----مشدی انگلیسی‌--نیستند-وقتی‌ از دزدی‌ها از میلیاردها دلار کمک ملا به فلسطینی لبنانی هست --وقتی‌ خبر افزودن قطر طلای گور امامان هست اینها در چاه جمکران مخفی‌---کافیست نامی‌ از -شاه کورش- تخت جمشید- زرتشت -باشد مثل جّن بوداده سبز میشوند و تنها احمقها این عجوزه‌های ساعتی ۷۰۰۰ تومان را نمی‌شناسند!!!
شنبه 9 دي 1391 - 00:36
azadi2011 - تورنتو - کانادا
kutol اارومیه- منظورت از این >شماها< چیه ؟ مگر تو خودت کی هستی ، یعنی تو خودت را از ما جدا می پنداری و برامان به فارسی کامنت مینویسی, پس به به همان زبانی که دوستش داری کامنت بنویس،
شنبه 9 دي 1391 - 07:26
antikaselis - اصفهان - ایران
kobalt - کرج - ایران-اینکه گفتید خلخالی با بلدوزر راه افتاده بود،منبع ارائه بدید،لطفا ...
شنبه 9 دي 1391 - 09:36
Azadikhah - تكسل - هلند
یعنی اینا به اسکندر مقدونی گفتن زکی!ما بلایی سر تخت جمشید بیاریم که تو نیاورده باشی.هیچ حکومتی مثل این حکومت در خدمت دشمنان ایرانزمین نبوده و نخواهد بود :)
شنبه 9 دي 1391 - 15:56
kobalt - کرج - ایران
antikaselis-برادر تو دیگه چرا مجاهدات شیخت رو زیر سوال میبری آن مجاهد کبیر پس از نابود سازی آرامگاه رضا شاه آن بنای عظیم ملحد وکافر با دینامیت با سپاهیانش رو بسوی پارسه آورد که با مقاومت زنده یاد نصرالله امینی استاندار فارس ومردم مرو دشت ونیز مخالفت جدی مرحوم طالقانی روبرو گردید .که اخبار آن در نشریات سال58 میتوانید پیدا کنید یا با فیلترشکن شرعیتان در گوگل سرچ بفرمائید.
شنبه 9 دي 1391 - 17:23
Madjid aramesh - پاریس - فرانسه
mashady - منچستر - انگلیس. آره تو که راست میگى بد بختى ما از مرده پرستى ولى قبل از تخت جمشید بهتره قبر حسین و حسن رضا و معصومه و خمینى رو دینامیت بذارن که از شر مرده پرستى و قاتل پرستى راحت بشیم
شنبه 9 دي 1391 - 19:25
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
antikaselis - اصفهان - ایران.. محمد ۱۳۵۰ نفر کلا کشت؟تازه کشور‌های دیگرو هم حساب کردی؟‌ها ها‌ها ..مرد حسابی‌ فقط از قوم بنی قریظه ۷۰۰ نفر بی‌ گناه سر بریده شد! تازه این یکی‌ که اصلا جزوه لیست جنقاش نیست! دیگه ببین بقیه چی‌ بوده! ایران خودمون رو گرفتند میلیون‌ها نفر کشته شد! همین الان هر کشوری مسلمون شده تاریخ رو بخونی‌ میلیون‌ها نفر کشتند. مثل پاکستان، افغانستان، بنگلادش و غیر.اون مقاله هم که گفتی‌ دیدن، داره از همه جهات میگه. مثلا یجاش گفته "خیلی‌‌ها اعتقاد دارند بعد از اسلام زنها حقوقشون پایه مال شد."! یا یجا دیگه میگه "زن‌ها در جامعه عرب قبل از اسلام احترام داشتند تا حتا اینکه چند تا از خدایانشان زن بودند"
یکشنبه 10 دي 1391 - 00:00
antikaselis - اصفهان - ایران
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا-در مورد کشتار بنی قریظه که گفتی این یک داستان ساخته دست یهودیان است و اساس وسند تاریخی ندارد.اصل داستان کشتار بنی قریظه نوشته ی دراماتیک ویلیام مولر در کتاب The Life Muhammad است.که نوشته :در این زمینه، اساس روایت ابن اسحاق است که نیاز به تأمل جدی دارد. برای مثال وقتی ابن اسحاق می گوید: رسول خدا (ص) بنی قریظه را در مدینه در خانه دختر حارث زنی از بنی النجار زندانی کرد، سپس چندین خندق کنده دستور داد آنان را آوردند و در حالی که گروه گروه آنان را می آوردند سرهایشان را قطع کرد و در میانشان دشمن خدا حیی بن اخطب و کعب بن اسد بودند، و اینها ششصد یا هفت صد و برخی تا هشتصد و نهصد نفر گفته اند . وی سپس در باره چگونگی کشتن آنان ادامه می دهد که همچنان ادامه داشت تا رسول خدا (ص) از این کار فراغت یافت (ابن هشام، تحقیق طه عبدالرؤف سعد، دارالجیل، 1411، 4/200 – 201).
یکشنبه 10 دي 1391 - 10:44
antikaselis - اصفهان - ایران
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا-برکات احمد در جزئیات این روایت مناقشاتی کرده و گفته است که مگر نمی شد پیامبر (ص) اینها را به مدینه نیاورد و همچنان کنار قلعه خودشان آنان را گردن بزند. و نکته دیگر این که مگر خندق از قبل در نزدیک مدینه نکنده بودند. چه لزومی داشت تا دوباره خندق بکنند؟. ahmad, Barakat: Muhammad and the Jews, New Delhi, p.84-5))
یکشنبه 10 دي 1391 - 10:45
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
انتی.... - اصفهان - ایران.. محمد ‌قتل میکرد تا ترور و ترس در مردم ایجاد کند. بدین دلیل وسعت شهر خندق کندند.برو "what the west needs to know about Islam " رو ببین. در ضمن، راجع به روایات تاریخی‌ نمیشه با شما بحث کرد، چون میری ۴ تا کتاب که ۴ تا ماست مالی کن، و مغلطه گر رو میاری. پس بیا سندمون رو قران قرار ببین که خیر سارتون می‌گید دست نخورده! خوب؟ این همه ‌قتل تجاوز به زن شوهر در، غارت رو که در قران ذکر کرده که پیامبر انجام می‌داده رو چی‌ میگی‌؟ همبستری پیامبر با کنیزاش رو چی‌، اونم انکار میکنی‌؟
یکشنبه 10 دي 1391 - 21:25
antikaselis - اصفهان - ایران
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا-محمد ص غارت نکرده.غنائم جمع کرده و آن را مساوی بین مسلمانان پخش کرده.ضمن اینکه غنائم هم فقط جنگی بوده و آنهایی بوده که در جنگ رها کرده اند.ضمن اینکه همبستری با کنیزان عیب است؟
دوشنبه 11 دي 1391 - 08:07
prince of darkness - دبی - امارات
نقی شیطان ...سیدنی....من واقعا تعجب میکنم که تو هر بار کلی تهمت و بهتان میزنی ولی هیچ سندی واسه حرفت نمیاری...محمد اینکار کرد یا اون کار کرد به توی جاهل چه ربطی داره؟؟تو برو فکر بدبختی خودت باش که زندگی کاملا پوچ و بی معنی داری چون واسه هیچ چیزی ارزش قایل نیستی...همش تهمت و فحاشی...تو واقعا سیدنی هستی؟ من که شک دارم که از اخوندهای رافضی باشی اخه حرفات همش دروغ و بی سند و مدرک هستش...از خشم خدا بترس...
‌سه شنبه 12 دي 1391 - 09:03
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.