ورود پسر بی‌نظیر بوتو به عرصه سیاسی پاکستان

بلاول زرداری پسر بی‌نظیر بوتو، نخست‌وزیر پیشین پاکستان امروز در پنجمین سالروز ترور مادرش سخنرانی خواهد کرد. این نخستین سخنرانی عمومی بلاول است و برخی آن را آغاز دورانی جدید در تاریخ سیاسی پاکستان تلقی کرده‌اند.
 

بیش از ۲۰۰ هزار نفر روز پنج‌شنبه (۲۷ دسامبر/ ۷ دی) در پنجمین سالروز ترور بی‌نظیر بوتو، نخست‌وزیر پیشین پاکستان در مقبره خانوادگی بوتو در روستای گرهی خدابخش، در جنوب ایالت سند حضور یافته‌اند تا به وی ادای احترام کرده و به سخنرانی پسرش گوش فرا دهند.
 
بلاول زرداری (بوتو)، پسر بی‌نظیر بوتو و آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان قرار است در این مراسم سخنرانی کنند. این نخستین سخنرانی پسر بی‌نظیر بوتو در برابر جمعیتی بزرگ در پاکستان محسوب می‌شود.
 
بی‌نظیر بوتو، رهبر سابق حزب مردم پاکستان در ۲۷ دسامبر ۲۰۰۷ در عملیاتی انتحاری در شهر راولپندی پاکستان ترور شد و در فاصله کوتاهی درگذشت.
 
بلاول، پسر بی‌نظیر بوتو در آن زمان ۱۹ سال داشت. ایاز دورانی، سخنگوی بلاول در روز پنج‌شنبه (۲۷ دسامبر) در پنجمین سالمرگ نخست‌وزیر پیشین پاکستان به خبرگزاری فرانسه گفت، مراسم امسال می‌تواند به منزله آغاز دورانی جدید در تاریخ سیاسی پاکستان تلقی شود.
 
دورانی سخنرانی امروز بلاول زرداری را نخستین سخنرانی عمومی در تاریخچه فعالیت‌های سیاسی وی خواند و افزود: «امروزبوتویی جدید  در قامت بلاول ظاهر می‌شود و ... مردم بی‌صبرانه منتظر این سخنرانی هستند.»
 
آصف علی زرداری که یک ماه پس از ترور همسرش به ریاست جمهوری پاکستان رسید نمی‌تواند به عنوان رئیس جمهور رهبری کمپین انتخاباتی حزب مردم را در دست بگیرد. وی همچنین به دلیل اتهام‌ فساد مالی که در چند سال گذشته علیه وی اقامه شده محبوبیت خود در میان طیف وسیعی از مردم را از دست داده است.


 
بی نظیر بوتو، نخست‌وزیر پیشین پاکستان

پاکستان در آستانه انتخابات پارلمانی


 
انتخابات پارلمانی پاکستان قرار است در بهار ۲۰۱۳ برگزار شود. با توجه به اینکه حداقل سن برای ورود به پارلمان ۲۵ سال است بلاول که اینک ۲۴ سال دارد نمی‌تواند رهبری جناح مردم را در پارلمان آینده پاکستان در دست بگیرد.
 
اما حسن عسکری، تحلیل‌گر سیاسی می‌گوید، حضور بلاول بیشتر جنبه نمادین دارد و یادآور حضور دیرین خانواده بوتو در عرصه سیاسی در آستانه انتخابات پاکستان است.
 
بلاول که بعد از ترور مادر همراه با پدرش ریاست حزب مردم را به دست گرفت در ماه مه پرویز مشرف، رئیس پیشین ستاد ارتش پاکستان را به "قتل" مادرش متهم کرد و گفت، او با کارشکنی عمدی در حفظ امنیت مادرش در این "قتل" شریک است.
 
در گزارش سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۰ نیز دولت مشرف به کم‌کاری در حفاظت صحیح از بوتو متهم شده است. در این گزارش آمده که این ترور قابل پیشگیری بود.
 
رژیم مشرف در آن زمان بیت‌الله محسود، رهبر طالبان پاکستان را مسئول این ترور خواند. اما محسود که خود در اوت سال ۲۰۰۹ در حمله هوایی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا کشته شد هر گونه مشارکتی در این ترور را رد کرد.
 
در هفته‌های اخیرفعالیت‌های تروریستی در پاکستان بالا گرفته است. منابع نظامی و اطلاعاتی این کشور هشدار داده‌اند که طالبان ممکن است در سالروز ترور بوتو دست به عملیاتی تروریستی بزند.

+56
رأی دهید
-17

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.