محمود احمدی‌نژاد وزیر بهداشت را برکنار کرد

وزیر بهداشت ایران بارها در مورد مشکلات دارو و مسائل پیرامون آن صحبت کرده بود

 

دکتر مرضیه وحید دستجردی، تنها وزیر زن در تاریخ جمهوری اسلامی، امروز، ۷ دی‌ماه، به دستور محمود احمدی‌نژاد عزل و محمد حسن طریقت منفرد به عنوان "سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی" منصوب شد.

به گزارش خبرگزاری‌‎های ایران، آقای احمدی نژاد در حکم انتصاب آقای منفرد نوشته: "نظر به تعهد و تجربیات ارزشمند و به استناد اصل یکصد و سی و پنجم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران جنابعالی را به سمت 'سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی' منصوب می نمایم. ساماندهی طرح عظیم پزشک خانواده، امر دارو و درمان، رسیدگی به بهداشت و تغذیه مردم، عدالت آموزشی و بهداشتی و درمانی و کاهش هزینه های مردم در این بخش در اولویت کاری این وزارت مهم است."

آقای احمدی‌نژاد در حکم انتصاب آقای منفرد، اشاره‌ای به مرضیه وحید دستجردی نکرده است.

مرضیه وحید دستجردی در هفته‌های اخیر به انتقاد از عدم اختصاص ارز لازم به واردات دارو پرداخته بود. علاوه بر این به نظر می‌رسد که او با محمود احمدی‌نژاد بر سر ریاست باقر لاریجانی بر دانشگاه علوم پزشکی تهران اختلاف نظر داشته است.

خانم دستجردی حدود دو هفته پیش در مخالفت با استعفای آقای لاریجانی گفته بود که " فشارهای وارده از جانب مدیریت اجرایی کشور برای تغییر ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران" را به مصلحت نمی‌داند.

باقر لاریجانی که برادر علی و صادق لاریجانی، روسای مجلس و قوه قضائیه ایران است، دو هفته پیش استعفا کرد و امروز در پی برکناری وزیر بهداشت، از ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران کنار رفت.

خانم دستجردی سه روز پیش در مورد گران شدن دارو گفته بود: "به علت افزایش نرخ ارز افزایش در قیمت داروها را خواهیم داشت. در مورد روند تخصیص ارز دارو قبلاً صحبت‌های خود را کرده‌ایم، صحبت‌های ما همان صحبت‌های قبلی است."

این در حالی است که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران دو روز قبل از آن در مصاحبه تلویزیونی‌اش تاکید کرده بود که "احدی حق ندارد قیمت دارو را بالا ببرد "و افزوده بود که ارز مورد نیاز دارو تامین شده است.

مرضیه وحید دستجردی در مصاحبه‌های مختلف بارها گفته بود که بانک مرکزی تنها یک سوم ارز تخصیص‌یافته به واردات دارو را تامین کرده، که همین یک سوم هم از شهریور ماه در اختیار وزارت بهداشت و واردکنندگان قرار گرفته است.

در پی این اظهارنظرها و مصاحبه‌های خانم دستجردی در مورد مشکلات تامین دارو، موضوع برکناری او مطرح شد اما برخی از مقامات دولت ایران و همچنین نمایندگان مجلس این موضوع را شایعه خوانده بودند.

محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری ایران در ۲۶ آذرماه در مورد برکناری وزیر بهداشت گفته بود: "خانم دستجردی از بهترین وزرای کابینه هستند و تا زمانی که آقای احمدی‌نژاد هست، وحید دستجردی هم در کابینه خواهد بود."

همچنین نادر قاضی پور، نماینده ارومیه در مجلس ایران در جلسه علنی یکشنبه ۲۶ آذر (۱۶ دسامبر) گفته بود: "شنیده‌ایم می‌خواهند خانم دستجردی را به این دلیل که گفته است ارز دارو را به وسایل آرایشی اختصاص می‌دهند، عوض کنند، اما مجلس قطعا با این مسئله مخالفت می‌کند و نمی‌گذاریم این کار را انجام دهند."

ایران از شهریور ماه با جهش بی‌سابقه قیمت ارزهای خارجی و سقوط ریال روبه رو است و تحریم‌های نفتی و مالی ایالات متحده و اتحادیه اروپا باعث شده که ایران در تامین و انتقال ارز با دشواری‌هایی مواجه شود.

مقامات بهداشتی ایران بانک مرکزی را متهم می‌کنند که ارز لازم را برای واردات دارو تامین نمی‌کند.

مسئولان انجمن های حمایت از بیماران و بعضی نمایندگان مجلس هم بارها درباره کمبود داروهای بیماران سرطانی، قلبی، هموفیلی، تالاسمی و غیره هشدار داده اند.

+84
رأی دهید
-14

poriyaye_vali - دوحه - قطر
از بس که با اوس محمود لج کرده بود ومسواک نمیزد!
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 18:40
elief - ایذه - ایران
حالا فرصت داری بری چندقلوبزایی بری رشدجمعیت واهداف بلندمدت
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 18:47
dara20 - تهران - ايران
این کلاغ سیاه بهتره بعنوان سرپرست توالت عمومی میدان توپخانه گمارده شود.
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 18:49
ghafas - مشهد - ایران
آخرین متد مدیریت جهانی به سبک انسان کامل
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 18:50
abdolmalek - رامسر - ایران
خاک تو سر ماموتی و همین زنکه عنتر...بیشرفها جنگ زرگری راه انداختند.خدا میدونه این عنتر و الاغهای دور و برش بخاطر سهل انگاری و بی توجهی به بیماران الی الخصوص بیماران خاص و بیتوجهی به خدمات بیمارستانها جان هزاران هزار آدم رو نادیده گرفتند و بیخیال فرستادنشون اون دنیا...مرگ بر همه تون...نفرین خونواده اون بدبخت بیچاره ها پشت و پناهتون
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 19:09
طالب حق - تهران - ایران
عجب خر تو الاغیه این دولت . ولی مرضیه جون گناه داشت . دلم سوخت واسش . آخه کلی به اراجیف و دروغ هاش عادت کرده بودیم . حالا باید کلی زمان بگذره تا به اراجیف و دروغ های وزیر جدید عادت کنیم .
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 19:31
bita tehrani - ونکوور - کانادا
اوس محمود دیوانه کنتور کابینه را سوزاند بسکه وزیر برکنار کرد! فقط خوشم میاد این خودفروخته‌هایی‌ که با این دولت فاسد همکاری می‌کنند،خودشان هم به زیر کشیده میشوند.گندی که این زنک احمق به بهداشت و درمان کشور زد،چنگیز خان مغول هم نزد.
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 19:57
yashainiran - ایران - ایران
حیف شدکه احمدی نژاد نیکزاد را سرپرست وزارت بهداشت نکرد وکس دیگه ای را به جاش گذاشت مگه نیکزاد از طریقت منفرد چه کم داشت؟ نشانه های مدیریت خوب یک مملکت و حتی دنیا همینه دیگه!!!!!!
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 23:07
walla chi begam - تهران - ایران
از بس این وحید دستجردی تابلو احمدی نزاد رو بوتاکس کرده بود...آخر باعث اخراجش شد
جمعه 8 دي 1391 - 22:00
مهر آسا - تهران - ایران
خانم دستجردی خدا قوت زحمت های خالصانه شما را ارج می نهیم توفیقات روز افزون شما را از درگاه خداوند بزرگ خواستاریم
جمعه 8 دي 1391 - 22:22
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.