بدن شما زیستگاه 100 تریلیون میکروب است

تعداد میکروب‌هایی که بر روی سطح و درون بدن انسان زندگی می‌کنند، 10 برابر بیشتر از تعداد سلول‌های تشکیل‌دهنده بدن انسان هستند،‌در واقع ارتشی 100 تریلیونی از میکروبها در بدن انسان وجود دارد که ساختار میکروبی بدن انسان را تشکیل می‌دهد.

به گزارش فاکس نیوز، دکتر ویل لادینگتون یکی از بنیانگذاران شرکت شهروند-دانشمند uBiome معتقد است کیفیت میکروبیوم یا زیست‌بوم میکروبی بدن انسان می‌تواند بر روی اطرافیان به شکل مثبت یا منفی تاثیرگذار باشد. به گفته وی روده انسان مشابه جنگل‌های گرمسیری که انواع مختلفی از جانوران در آن سکونت دارند،‌ زیستگاه میکروبهای متعددی است.
 
چنین تنوعی در میکروبهای بدن انسان بسیار ضروری است، انسان‌ها روزانه این جانداران بسیار کوچک و نامرئی را از بین برده و یا ضدعفونی می‌کنند درحالی که این میکروبها مشغول هضم غذاها، محافظت از بدن در برابر عفونت و مصون سازی کودکان هستند. در حقیقت انسان بدون وجود این میکروب‌های قدرتمند حتی یک روز نیز توانایی ادامه دادن به زندگی را ندارد.
 
شرکت uBiome از این رو قصد دارد طی پروژه‌ای گسترده تنوع گونه‌های میکروبی را در نمونه‌های بزاقی و پوستی بدن هزار داوطلب بررسی کند. این میکروبها در سلامت انسان‌ها نقش غیر قابل انکاری دارند. انسان برای چندین دهه میکروب‌ها را دشمن خود می‌پنداشت اما اکنون دریافته که این موجودات نه‌تنها برای مفید هستند بلکه برای بقای وی حیاتی هستند.
 
برای مثال محققان با بررسی باکتری‌های بدن کودکان زیر سه سال که به صورت ناگهانی به تب بی‌دلیل مبتلا می‌شدند دریافتند تعداد ویروس‌های موجود بر روی بدن این کودکان چند برابر ویروس‌های موجود بر روی بدن دیگر کودکان است. چنین شرایطی معمولا با کمک آنتی‌بیوتیک‌ها درمان می‌شوند اما ویروس‌ها نسبت به آنتی‌باکتری‌ها واکنشی از خود نشان نمی‌دهند و منجر به مقاومت بدن در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها می‌شوند. با آگاهی از این موضوع اطلاع‌رسانی درباره انحوه درمان درست این نوع از تب‌ها به والدین آغاز شده‌است.
 
پروژه شناسایی تمامی میکروب‌های موجود بر روی بدن انسان توسط شرکت uBiome با پروژه سفر به سیاره‌ای دیگر و نقشه‌برداری از آنجا مقایسه می‌شود. اما دانشمندان هنوز درحال مطالعه بر روی این موضوع هستند که چرا و چگونه میکروبیوم بدن یک انسان با انسانی دیگر متفاوت است و نقش آن در سلامت انسان‌ها چیست؟
 
دانشمندان همچنین نمی‌دانند که چرا برخی از بیماری‌زاها تنها گروهی از انسان‌ها را بیمار می‌کنند، دانشمندان بارها بر روی بدن انسان‌های معمولی و کاملا سلامت باکتری‌های بیماری‌زا را مشاهده کرده‌اند. یکی از نظریه‌های ارائه شده برای توضیح این پدیده این است که ممکن است افراد سالم از تعادل باکتریایی بی‌نقصی برخوردارند،‌از این رو این باکتری‌ها عملکردی مشابه باکتری‌های مفید از خود نشان می‌دهند.

+34
رأی دهید
-6

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.