سخنگوی دولت ایران: اسامی بدهکاران را قبلا دو بار به قوه قضائیه داده‌ایم

آقای الهام گفته است که واکنش قوه قضائیه به سخنان آقای احمدی‌نژاد ناشی از سوءبرداشت بوده است

غلامحسین الهام، سخنگوی دولت ایران با انتقاد از واکنش مقامات قوه قضائیه به گفتگوی تلویزیونی اخیر محمود احمدی نژاد، گفت که اسامی بدهکاران بانکی دست کم دو بار در سال های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ توسط رئیس جمهور و معاون اول او به قوه قضائیه داده شده است.

آقای الهام امروز چهارشنبه ۶ دی (۲۶ دسامبر) در واکنش به نامه دیروز دادستان کل کشور به آقای احمدی نژاد گفت: "نامه ارسالی رئیس جمهور در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۸۹ موجود است که اسامی [بدهکاران] را در اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی به رئیس قوه قضائیه اعلام کرده است... معاون اول رئیس جمهور هم در سال ۱۳۹۰ اسامی بیش از ۶۰۰ نفر از بدهکاران بانکی را به قوه قضائیه ارائه داده اند و این فهرست هم موجود است".

غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل ایران دیروز در نامه ای به آقای احمدی نژاد، با اشاره به سخنان شنبه شب او در تلویزیون نوشت: "اسامی بدهکاران بانکی دارای مانده مطالبات غیرجاری بالای ۱۰ میلیارد ریال از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران استعلام شده که تاکنون پاسخی دریافت نشده است".

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه هم پس از پخش سخنان آقای احمدی نژاد گفته بود: "الآن دو سال است که دادستان کل کشور به بانک ها نامه زده است که معوقات را اعلام کنید، اما هنوز اعلام نکرده اند".

اما آقای الهام این واکنش ها را ناشی از "سوءبرداشت و استنباط غیردقیق و نادرست" از سخنان آقای احمدی نژاد دانسته و گفته است: "فکر نمی کنم این موضوع قانونمند (مسئله بدهکاران بانکی) نیازمند این تندی، پرخاش و تعابیر به کار برده شده باشد".

او برای رفع این "سوءبرداشت" توضیح داد که انتقاد آقای احمدی نژاد متوجه عملکرد مجلس و مشخصا قوانین بودجه در سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ بوده است، نه قوه قضائیه.

او گفت که مجلس در قوانین بودجه دولت را مکلف کرده که بازپرداخت بدهی بدهکاران را به تأخیر بیندازند و این امر باعث انباشته شدن مطالبات بانکی شده است و آقای احمدی نژاد در سخنان اخیرش در تلویزیون قصد "آسیب شناسی" این محدودیت های قانونی را داشته است.

بحث یارانه‌هاپنج برابر شدن یارانه‌های نقدی؟

"ما روزانه ۱۸۵۰۰۰۰ بشکه نفت به پالایشگاه های داخلی و سالانه ۱۵۰ میلیارد متر مکعب گاز به شبکه می دهیم که به قیمت دلار ۲۵۰۰ تومانی، می شود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان... اگر حتی ۹۰ هزار میلیارد تومان از این پول را دولت برای بودجه بردارد، ۲۱۰ هزار میلیارد تومان باقی می‌ماند. اگر این پول را به مردم بدهیم، یارانه نقدی می‌تواند پنج برابر ۴۵ هزار تومانی باشد که در حال حاضر ماهانه به هر دریافت کننده یارانه داده می‌شود."

محمود احمدی نژاد

آقای احمدی نژاد در سخنان شنبه شب خود از امکان پنج برابر شدن یارانه های نقدی هم سخن گفته بود که انتقادهای گسترده ای برانگیخت. سخنگوی دولت ایران امروز به این انتقادها هم پاسخ داده است.

آقای الهام گفته است که سخنان آقای احمدی نژاد در مورد برنامه هدفمند کردن یارانه ها، در واقع مطرح کردن یک پیشنهاد بوده است مبنی بر اینکه اجرای کامل این برنامه می تواند قدرت خرید مردم را بالا ببرد و از وابستگی اقتصاد به ارز خارجی بکاهد.

سخنگوی دولت گفت که اجرای چنین پیشنهادی به طی شدن مراحل قانونی منوط است و "بحث اجرای آن نیست، بکله بحث این است که راه فائق آمدن بر تحریم ها توسط دولت ارائه شده است، اگر دیگران هم طرحی دارند ارائه کنند تا مورد بررسی افکار عمومی قرار گیرد و مردم آن را ارزیابی کنند".

آقای احمدی نژاد گفته بود که اگر نفت و گازی که به پالایشگاه های داخلی و شبکه سراسری گاز تزریق می شود با دلار ۲۵۰۰ تومانی محاسبه شود، دولت خواهد توانست یارانه نقدی هر دریافت کننده یارانه را بیش از پنج برابر کند و آن را به بیش از ۲۳۵ هزار تومان برساند.

اما منتقدان دولت در مجلس گفتند که چنین اقدامی به معنای افزایش ناگهانی و بسیار شدید قیمت بنزین، گازوئیل، برق و گاز در ایران خواهد بود که تبعات تورمی شدید و غیر قابل پیش بینی خواهد داشت.

احمد توکلی، نماینده اصولگرای منتقد دولت هشدار داد که تأکید آقای احمدی نژاد بر ضرورت تمرکز در مدیریت اقتصادی به معنای تلاش او برای کسب "اختیارات ویژه" است و گفت که با اجرای برنامه مورد نظر او قیمت بنزین به لیتری ۵ هزار تومان خواهد رسید.

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس هم در جلسه علنی ای که برای بررسی سخنان آقای احمدی نژاد در مجلس تشکیل شد، گفت که اجرای این طرح قیمت هر نان سنگک را به ۱۵ هزار تومان می رساند.

+14
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.