اعظم طالقانی به خامنه‌ای: به رفتار فاجعه‌آمیز با زندانیان رسیدگی کنید

اعظم طالقانی، از فعالان ملی‌مذهبی، در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی از نحوه رفتار با زندانیان سیاسی انتقاد کرد و خواستار برخورد آیت‌الله خامنه‌ای در مورد «رفتار فاجعه‌آمیز» با منتقدان و زندانیان سیاسی شد.

                 اعظم طالقانی به خامنه‌ای: به رفتار فاجعه‌آمیز با زندانیان رسیدگی کنید

به گزارش کلمه، در پی نامه ابوالفضل قدیانی به رئیس قوه قضاییه ایران که در آن به مزاحمت‌های بازجویان علیرضا رجایی برای خانواده این زندانی سیاسی پرداخته بود، اعظم طالقانی در نامه خود به آیت‌الله علی خامنه‌ای از او خواسته است که جلوی چنین رفتارهایی را بگیرد.
 

خانم طالقانی که در دوران حکومت پهلوی با آن مبارزه می‌کرد و به همین خاطر به زندان هم افتاد، در سال‌های گذشته از منتقدان حاکمیت در ایران بوده است و در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ از میرحسین موسوی حمایت کرده بود. او دختر آیت‌الله محمود طالقانی، از چهره‌های عمده انقلاب سال ۵۷ ایران است.
 

اعظم طالقانی در نامه خود به آقای خامنه‌ای که تاریخ چهارم دی ماه را بر خود دارد، از او پرسیده است: «چگونه است که قوه قضائیه این‌گونه مامورین خود را مختار رها ساخته که به خود جرات دهند در مدتی که این بنده صالح خدا دربند است با بی‌شرمی خانواده و خود او را با رفتار و گفتار زشت و این‌گونه بی‌تقوا آزار و عذاب دهند؟»
 

ابوالفضل قدیانی، عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، دو هفته پیش در ۲۲ آذر در نامه‌ای به صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه نوشت: «از ابتدای بازداشت غیرقانونی علیرضا رجایی، بارها و بارها به طرق مختلف مزاحم خانواده ایشان بوده و آنها تحت انواع فشارهای روحی و روانی قرار داده و بدترین شرایط را برای خانواده محترم و مظلوم وی به وجود آورده است.»
 

آقای قدیانی خطاب به آقای لاریجانی نوشت «مفاسد بازجویان شما روی شکنجه‌گران ساواک را سفید کرده است».
 

به نوشته این زندانی سیاسی، «بارها و بارها برخوردهای کثیف برخی از بازجویان فاسد‌الاخلاق سپاه و وزارت اطلاعات که متأسفانه امروز حاکم بر قضات بی‌اراده دادگاه‌های سیاسی نیز هستند، با خانواده‌های مظلوم زندانیان سیاسی بیان شده و حتما شما هم شنیده و مطلع شده‌اید ولی هیچ ترتیب اثری به آن‌ها نداده‌اید.»
 

علیرضا رجایی چهارم اردیبهشت ۱۳۹۰ به اتهام «ارتکاب جرایم امنیتی» از سوی ماموران قضایی بازداشت شد و از آن زمان در زندان به سر می‌برد.
 

علیرضا رجایی که دارای دکترای علوم سیاسی است و مدیریت سرویس سیاسی روزنامه‌های اصلاح‌طلبی نظیر جامعه، توس، خرداد، نشاط و عصر آزادگان را در کارنامه خود دارد، در جریان ناآرامی‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ نیز بازداشت شده بود.
 

این نامه ابوالفضل قدیانی همچنین واکنش گروهی از روزنامه‌نگاران را نیز در پی داشت که در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رییس قوه قضائیه ایران، خواستار برخورد با متخلفان شدند.
 

روز ۲۶ آذرماه ۱۱۷ روزنامه‌نگار امضا‌کننده این نامه خطاب به صادق لاریجانی، رییس قوه قضائیه، نوشتند: «این خواست زیادی نیست که حریم خانوادگی و حقوق انسانی و شهروندی خانواده یک روزنامه‌نگار، که به هر دلیل در زندان است، از هر تهدید و تجاوز و خشونتی مصون بماند.»
 

در این نامه خواسته شده بود که «متخلفان و سوء استفاده‌گران از قدرت مورد پیگرد قضایی قرار گیرند».
 

اعظم طالقانی که خود زمانی مجله «پیام هاجر» را در حوزه زنان منتشر می‌کرد که نهایتا در اردیبهشت ۱۳۷۹ توقیف شد، در نامه خود خطاب به رهبر جمهوری اسلامی، به این نامه ۱۱۷ روزنامه‌نگار درباره نحوه رفتار با علیرضا رجایی و خانواده او اشاره کرده و نوشته است: «از آن زمان تاکنون هیچ‌گونه عکس‌العملی که نشان از رسیدگی به رفتار این آقای بازجو... صورت نگرفته است که البته تا جایی که به یاد داریم کمتر دیده شده که که در چنین مواردی به جهت مصلحت‌اندیشی و برای حفظ حیثیت نظام به طور جدی رسیدگی شود و مجرم واقعی برای پاسخگویی به افکار عمومی تنبیه و مجازات گردد.»

خانم طالقانی نوشته است «سران فتنه» همین ماموران زندان و بازجویان هستند «که نظام را از درون پوک می‌کنند و می‌پوسانند نه منتقدینی ... همچون علیرضا رجایی، مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد.»


رهبر جمهوری اسلامی و اغلب اصول‌گرایان، اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ را «فتنه» می‌خوانند. شماری از این چهره‌ها نیز نامزدهای معترض به آن انتخابات و همچنین اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی را «سران فتنه» خوانده‌اند.
 

اعظم طالقانی، فعال ملی‌مذهبی، در نامه سرگشاده خود از آیت‌الله خامنه‌ای خواسته است «هر چه سریع‌تر با این بی‌اعتنایی‌ها نسبت به فجایع صورت‌گرفته برخورد جدی به عمل آورده شود و درصدد جبران آن برآییم.»
 

+158
رأی دهید
-11

DEHLIZAN - فنلاند هیلسینکی - هلسینکی فنلاند
خانم طالقانی خودتون رو خسته نکنید علی چلاق از همه چیز خبر داره یا بهتر بگم این همه شکنجه های جور واجور بدستور علی سگدسته ،،،شما یاسین رو بگوش خر خوندی،،،،مرگ بر علی گدا و اهل بیت
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 22:49
razmandeh - استکهلم - سوئد
خواهر گرامی‌ حتما ضرب المثل // تو گوش خر یاسین خوندن را شنیدید؟؟؟
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 00:47
pars_iran - دوسلدرف - آلمان
حاجیه خانوم شما‌ها همه از یک تخم و ترکه هستید . چون امثال شما‌ها رو بازی ندادند اعتراض می‌کنید . از هرچی‌ روحانی در هر دین و مسلکی بیزارم . یک مشت افراد مفت خور وراج
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 01:36
بابک - سبزوار - ایران
لطفا به خر این حیوان نجیب توهین نکنین
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 05:21
exam292 - تهران - ایران
"DEHLIZAN - فنلاند هیلسینکی - هلسینکی فنلاند" و "razmandeh - استکهلم - سوئد" و .. مسائل کشور ما هیچ ربطی به شماهای بی ادب و اربابای استکباریتون نداره!!!
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 06:36
sonbol - ونکوور - کانادا
خدا رحمت کند بر آن پدر روحانی و آزادیخواه و روشنفکرتان که مرگش نیز در هاله ای ازابهام ماند.
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 06:37
طالب حق - تهران - ایران
من فکر میکنم خود خانم طالقانی هم میدونن این نامه نگاری ها و بیانیه دادن ها ، بقول دوستانی که نظر دادن ، یاسین به گوش خر خوندنه ، اصلا مشکل اینجا خود خره ، ولی خب بی فایده هم نیست . حداقل مواضع افرادی که میتونن روی مردم تاثیرگذار باشن ، با این روش مشخص میشه و علاوه بر اون خیلی از مواردی که خیلی از مردم ازشون اطلاعی ندارن و بخاطر سانسور حکومت ازش بی خبرن رو براشون بر ملا میکنه . البته به شرطی که همین نامه ها هم سانسور نشه .
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 09:19
shirzan - برلین - آلمان
خواهر جان این خودش میدونه اگه یک کم وا بده اونجایی رفته که صدام رو ازش در آوردن(سوراخ موش)
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 09:19
علی سهرابی - تهران - ایران
این خانم تا حالا کجا بوده ازین غلطها میکنه موقع فتنه کجا بودی.
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 09:41
nashmeili - آمستردام - هلند
. اینجا ایران است؛. منطق، تقلید است؛. کتاب، دکور است؛. روزنامه، تبلیغات است؛. آزادی، میدان است؛. جمهوری، خیابان است؛. استقلال، تیم است؛. شعار، آسان است؛. شعور، کم یاب است؛. پینه‌های دست، عار است؛. پینه بر پیشانی، افتخار است؛. دروغ، حلال است؛. شادی، حرام است؛. اعدام، اصلاح است؛. اصلاح، فساد است؛. دانا، افسرده و در زندان است؛. نادان، کامیاب است؛. درد مردم، بی‌درمان است؛. ایمان، برای نان است؛. زر، برای زور است؛. زور، برای زر است
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 18:47
exam292 - تهران - ایران
nashmeili - آمستردام - هلند: از کی هلند، ایران شده؟! کافر همه را زکیش خود خواند...
شنبه 9 دي 1391 - 13:41
nashmeili - آمستردام - هلند
exam292 - تهران - ایران / مزدور من منظورم ایران است.به ایرانی بودنم افتخار می کنم .همانجایی که رهبرت برات استخوان میندازه جلوت و تو مزدور براش دم تکان میدی
شنبه 9 دي 1391 - 18:45
exam292 - تهران - ایران
nashmeili - آمستردام - هلند:ادبیات شماها توهین و فحشه، واین ماهیت اصلی شمارو نشون میده!!.. احتمالا تو هم افسردگی داری چون، توی کامنتت دست نوشت های یک آدم افسرده رو منعکس کردی!!!
یکشنبه 10 دي 1391 - 14:03
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.