حمله سایبری به توانیر هرمزگان؛ از دفع تا تکذیب

مدیر پدافند غیرعامل هرمزگان که از حملات سایبری به تاسیسات شرکت برق هرمزگان در ماه‌های گذشته و دفع این حملات سخن گفته بود، سخنان خود را تکذیب کرد و گفت، منظور وی آمادگی برای مقابله با چنین حملاتی بوده است.

حمله سایبری به توانیر هرمزگان؛ از دفع تا تکذیب

خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه (۲۵ دسامبر / ۵ دی) به نقل از علی‌اکبر اخوان، مدیر سازمان پدافند غیرعامل هرمزگان، از نفوذ ویروس‌های اینترنتی به کامپیوترهای تاسیسات صنعتی این استان و همچنین موفقیت هکرهای محلی در خنثی کردن این حملات سایبری خبر داد.

اخوان به طور مشخص از حمله سایبری به شرکت توانیر بندرعباس نام برده که تامین برق استان هرمزگان و استان‌های مجاور را برعهده دارد.

بعضی سایت‌ها و شبکه های خبری خارجی نیز خبر ایسنا و اظهارات علی‌اکبر اخوان مبنی بر حمله سایبری به تاسیسات شرکت توانیر هرمزگان را منتشر کردند.

مدیر سازمان پدافند غیرعامل هرمزگان اما سپس در گفت‌وگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر در بندرعباس این خبر را تکذیب کرده و گفته است: «در نشستی خبری با خبرگزاری‌ها برای مقابله با حملات سایبری به تاسیسات هرمزگان اعلام آمادگی کرده‌ایم که به اشتباه دفع حملات سایبری بر روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفته است.»

سایت اینرنتی اشپیگل آنلاین روز سه‌شنبه (۲۵ دسامبر) در گزارشی پیرامون حمله سایبری به تاسیسات توانیر هرمزگان، از شواهد زیادی یاد کرده که حاکی از دست داشتن ایالات متحده و اسراییل در عملیات سایبری علیه تجهیزات کامپیوتری جمهوری اسلامی هستند.

در این گزارش از جمله به کرم اینترنتی "استاکس‌نت" اشاره شده که در سال ۲۰۱۰ بخش بزرگی از تاسیسات اتمی ایران را آلوده کرده و سانتریفوژهای نیروگاه نطنز را غیرقابل استفاده ساخته بود.

راهکارهای ایران برای مقابله با حملات سایبری

واحد پدافند غیرعامل در ارتباط مستقیم با نیروهای مسلح ایران قرار دارد. خبرگزاری ایسنا در گزارش روز سه‌شنبه (۲۵ دسامبر / ۵ دی) به نقل از علی‌اکبر اخوان نوشته بود که مهم‌ترین راهکار برای مقابله با حمله‌های سایبری به زیرساخت‌های استان، جلوگیری از نفوذ ویروس‌های اینترنتی است. وی تصریح کرده بود که در ماه‌های اخیر، استفاده از اینترنت در ادارات، فقط با رایانه‌های فاقد اطلاعات سازمانی بلامانع اعلام شده است.

مدیرکل پدافند غیرعامل هرمزگان هم‌چنین گفته بود، ورود اقلام فناوری اطلاعات درصورت فقدان کنترل‌های لازم می‌تواند برای کشور خطرناک باشد و با فروشندگان هر سیستم فناوری اطلاعاتی که از مبادی غیرقانونی وارد شده باشند، برخورد خواهد شد.

موسسات دولتی، صنایع و تاسیسات ساختاری ایران پیش از این نیز چندبار مورد حمله سایبری قرار گرفته‌اند. چند ماه قبل نیز کامپپوترهای ترمینال نفتی خارک مورد حمله بدافزارها قرار گرفتند.

خارک محل بارگیری ۹۰ درصد از نفت صادراتی ایران است.

شدت آسیب ویروس "استاکس‌نت" به تاسیسات اتمی بوشهر و نیروگاه‌های غنی‌سازی اورانیوم ایران در گذشته نیز به حدی بود که روسیه اعلام کرد، امکان بروز فاجعه‌ای چون چرنوبیل وجود دارد.

بدافزار "فلیم" نیز که در ماه مه ۲۰۱۲ بخشی از صنایع و تاسیسات ایران را آلوده کرد، به گفته کارشناسان از خانواده "استاکس‌نت" بود.

این کرم‌های اینترنتی با نفوذ به کامپیوترهای تاسیسات صنعتی و اتمی، به داده‌های آنها دسترسی پیدا کرده و سیستم کنترل این واحدها را دستکاری می‌کنند.

کامپیوترهای آلوده

مقام‌های ایرانی همواره اسرائیل و آمریکا را عامل حملات سایپری به صنایع ایران معرفی می‌کنند. نشریات نیویورک تایمز و اشپیگل پیش‌تر نوشته‌‌ بودند که "استاکس‌نت" و دیگر ویروس‌های خویشاوند آن، می‌توانند محصول همکاری سازمان‌های اطلاعاتی و نظامی آمریکا و اسراییل باشند.

پژوهشگران موسسه تحقیقاتی کسپرسکی هم پس از کشف نمونه‌های کوچک‌تر ویروس "فیلم" اعلام کردند که تنها مختصری از عملیات جاسوسی سایبری در حال اجرا در خاورمیانه را یافته‌اند. آنها اعلام کردند که هزاران کامپیوتر در ایران و خاورمیانه آلوده شده‌اند.

آمریکا نیز در مقابل ایران را متهم به حملات سایبری علیه موسسات خود می‌کند. لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا، در ماه اکتبر ۲۰۱۲، ایران را مسئول حمله سایبری به بانک‌های آمریکایی و شعبه‌های شرکت‌های آمریکایی در خلیج فارس کرد.

+33
رأی دهید
-9

Jiddu_Krishnamurti - هامبورگ - آلمان
شما قدرت مقابله با یک ویروس را ندارید بعد هی زر زر زیادی می کنید.
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 15:23
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.