تحولی که دنیای رایانه را تغییر می دهد! سومین نوع مغناطیس کشف شد!

محققان مؤسسه فناوری ماساچوست یک گونه جدید ماده و نوع جدیدی از مغناطیس را کشف کرده‌اند که می‌تواند شیوه ذخیره اطلاعات در رایانه‌ها را تغییر دهد.

                                              تحولی که دنیای رایانه را تغییر می دهد! سومین نوع مغناطیس کشف شد!
جام علمی؛ این دستاورد به دو حالت شناخته شده مغناطیس اضافه شده و سومین حالت مغناطیسی به شمار می‌رود.
این کار تجربی که وجود یک ماده جدید موسوم به «مایع چرخشی کوانتومی» (QSL)  را نشان داده، در مجله نیچر منتشر شده است.

کیو اس ال
یک بلور، جامد است، اما حالت مغناطیسی آن به عنوان یک مایع توصیف می‌شود. بر خلاف دو نوع دیگر مغناطیس، جهت‌های مغناطیسی هر ذره درون آن بطور مداوم نوسان داشته و شبیه به حرکت مداوم مولکولها در یک مایع واقعی است.
 
به گفته محققان، هیچ نظم ایستایی برای جهت‌های مغناطیسی موسوم به لحظات مغناطیسی درون ماده وجود ندارد. اما یک تعامل قوی میان آنها وجود داشته و به دلیل تاثیرات کوانتومی در یک محل نمی‌مانند.
 
اگرچه اندازه‌گیری یا اثبات وجود این حالت عجیب سخت است، این یکی از قوی‌ترین مجموعه داده‌های تجربی است که این کار را انجام می‌دهد.
 
فرومغناطیس که مغناطیس ساده یک آهنربا یا سوزن قطب‌نما بوده، از قرنها پیش شناخته شده بوده است.
 
به گزارش ایسنا، پیش‌بینی و کشف ضد فرومغناطیس که پایه مغناطیس‌خوانها در دیسکهای سخت رایانه‌های امروزی است، در سال 1970 منجر به دریافت جایزه نوبل فیزیک توسط لوئی نیل و در سال 1994 برای کلیفورد شال، استاد بازنشسته موسسه فناوری ماساچوست شد.
 
در نوع دوم مغناطیس یعنی ضد فرومغناطیس، میدانهای مغناطیسی یونهای درون یک فلز یا آلیاژ یکدیگر را خنثی می‌کنند.
 
در هر دو مورد موجود، مواد تنها زمانی که تا زیر یک دمای خاص سرد شوند، خاصیت مغناطیسی پیدا می‌کنند.
 
فیلیپ اندرسون، یک نظریه‌دان ارشد، ابتدا مفهوم یک گونه سوم را در سال 1987 مطرح و اظهار کرد که این حالت می‌تواند با ابررساناهای با حرارت بالا مرتبط باشد.

از آن زمان فیزیکدانان به دنبال چنین حالتی بوده‌اند و تنها در سالهای اخیر بوده که پیشرفتهایی حاصل شده است.

این ماده یک بلور ماده معدنی موسوم به «هربرت‌اسمیت» است که نام خود را از هربرت اسمیت، معدن شناس انگلیسی گرفته است که این ماده را برای اولین بار در سال 1972 در شیلی کشف کرد.
 
به گزارش phys.org محققان ابتدا در سال گذشته توانستند یک بلور بزرگ خالص از این ماده را در فرآیندی که 10 ماه بطول انجامید، بسازند و از آن زمان تاکنون به بررسی دقیق ویژگیهای آن پرداخته‌اند.
 
در حالیکه بیشتر مواد از حالت کوانتومی گسسته برخوردارند که تغییرات آنها به شکل اعداد صحیح بیان می‌شود، ماده QSL حالتهای کوانتومی کسری را به نمایش گذاشته است.

در حقیقت محققان دریافتند که این حالتهای برانگیخته موسوم به اسپیونها یک تسلسل را ایجاد می‌کنند. به گفته محققان، این مشاهدات برای اولین بار است که انجام شده است.
 
اگرچه به گفته محققان، کاربردی کردن این پژوهش ابتدایی زمان زیادی را خواهد برد. این کار می‌تواند به پیشرفتهایی در حوزه ذخیره داده‌ها یا ارتباطات با استفاده از پدیده برانگیخته کوانتومی موسوم به درهم‌تنیدگی دوربرد منجر شود که در آن دو ذره با مسافت بسیار می‌توانند بطور آنی یکدیگر را تحت تاثیر قرار دهند.
 
این یافته‌ها همچنین می‌تواند در پژوهشهای ابررساناهای با حرارت بالا مورد استفاده قرار گرفته و در نهایت منجر به توسعه‌های جدید در این حوزه شود.

+103
رأی دهید
-10

ehsanusa - تهران - ایران
این که چیزی نیست که!!! همه اینها رو از قرآن کپی کرده اند!!! به خدا !!! باور ندارین؟ از نوکرای علی چلاق تو سایت بپرسین!!!
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 19:36
vudvudak - لس آنجلس - امریکا
اقوام قدیمی در امریکا نزدیک به میامی (مثلث برمودا) سالها پیش به این کریستال دسترسی داشتند و به تونل زمان وارد میشدند
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 20:26
mashhabib - کبک - کانادا
این رو که سالها پیش در حوره علمیه کشف کرده اند؟!! و الان در صنایع بزرگی. مانند آفتابه سازی روشور حمام صنایع واجبی سازی و مهر و تسبیح کاربری دارد!!!!!!!!!!!!!!!!
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 05:07
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
دین به وجود آمد که احمقیت بشر رو ابدی کنه! ولی‌ دانشمندان کافر تلاش برای پیشرفت بشر دارند و روز به روز به علم بشر اضافه میکنند! یک مثال کوچکش اینه که این کائنات که روز به روز ما بیشتر ازش می‌فهمیم، محمد خیال خودش رو راحت کرده از فکر کردن بهش و در قران گفته این ستاره‌ها وجودشون برای اینه که مسلمانان بفهمند وقت نماز و حج کی‌ هست!!
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 05:50
exam292 - تهران - ایران
ehsanusa - تهران - ایران: قبلا مردم بت می پرستیدن، و ما تعجب میکردیم! حالا پیشرفت کردند و بت آنها شده آمریکا و تکنولوژی غرب!!!
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 07:29
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
exam ۲۹۲ - تهران - ایران. صحبت از بت شد، می‌دونستی "الله" اسم یکی‌ از بتهایی بوده که اعراب میپرستیدند. در واقع محمد اومد گفت من از طرف اون بت هستم. برو تاریخ رو بخون متوجه میشی‌. اثباتش هم همین بس که اسم پدر محمد که مسلمون هم نبود "عبد الله" بوده!!! یعنی‌ بندهٔ الله!
جمعه 8 دي 1391 - 07:33
exam292 - تهران - ایران
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا: من نمی دونم ، چرا تو در باره ی دینی که بهش اعتقادی نداری!! الکی نظر میدی!!! اولان پیامبر از نسلی است که همگی یکتاپرست بودند.. در ضمن منابع شما بیشتر به حرفها و جوکهای دور کرسی زمستون شباهت داره!!! در ضمن فقط جهت آشنایی شما برو توی اینترنت در خصوص خطبه ی "سلونی" امام علی، یه کم مطالعه کن! جواب کامنت قبلیت رو میتونی توش پیدا کنی...
جمعه 8 دي 1391 - 22:00
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
exam ۲۹۲ - تهران - ایران .. اولا که این رو دیگه از کجات در اوردی که نسل پیامبر یکتا پرست بود؟؟تو هنوز نمی‌دونی پدر محمد مسلمون نبوده داری نظر میدی؟ دوما خطبه رو بذار در کوزه آبش رو بخور. من دارم آیه قران رو میگم که الله میگه دلیل وجود ستاره‌ها اینه که زمان حج و نماز رو بفهمید، اونوقت تو داری من رو به سمته یه ماله کش که معلوم نیست چی‌ نوشته میفرستی؟
شنبه 9 دي 1391 - 12:16
exam292 - تهران - ایران
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا: 1-از نظر قرآن دین از حضرت آدم تا خاتم یکی است(اون هم اسلامه) 2-بد نیست بدونی که در زمان حکومت امام علی، مردم اون زمان مثل الان شما، از بس علمشون زیاد بود!!! نیازی به علم امام علی نداشتند! اون خطبه اشاره به همین موضوعه 3-پیامبران و ائمه نور هدایتند(برای ما انسانها)، اگه تو میخوای چشماتو ببندی و از این نور استفاده نکنی! مختاری! ولی با تهمت و افتراء، جلو دید دیگران رو نگیر..
یکشنبه 10 دي 1391 - 13:53
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.