حداقل دستمزدهای در سال ۹۲ چقدر است؟

جـــرس: اولین برآوردهای کارگران حاکی از افزایش ۶۰ درصدی هزینه سبد معیشت خانوار در یکسال گذشته است؛ با این حال در صورت تحقق خواسته کارگران برای افزایش مزد به میزان نرخ تورم؛ حداقل دستمزد سال ۹۲ یک رکورد جدید خواهد بود.
 
حداقل دستمزدهای در سال ۹۲ چقدر است؟


سایت تابناک می نویسد: به تازگی و در یکماه اخیر با هماهنگی‌های صورت گرفته از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه نشست‌های مذاکره برای تعیین حداقل دستمزد سال آینده بیش از ۱۰میلیون کارگر و مشمولان قانون کار که به گفته مقامات کارگری بیش از ۵۰ درصد کل شاغلان کشور را شامل می‌شود، آغاز شده است.


تاکنون ۲ نشست مقدماتی و اولیه در قالب شورای عالی کار و با حضور مقامات کارگری، کارفرمایی و دولت در زمینه چگونگی تعیین حداقل دستمزد سال جاری برگزار شده است.


به گزارش مهر، علاوه بر گفتگوهایی که در شورای عالی کار انجام شد، نمایندگان کارگری نیز با تشکیل ستادهای ویژه مزد مذاکراتی را در این باره انجام داده‌اند.


فعالیت ستادهای ویژه مزد
پیش‌تر مقامات کارگری اعلام کرده بودند با تشکیل کمیته‌هایی در استان‌ها، تغییرات قیمتی سبد معیشت خانوار شامل اقلام پرمصرف مانند هزینه‌های خرید نان، برنج، گوشت، مرغ، حمل و نقل، مسکن، بهداشت، تحصیل و مواردی از این دست بررسی و نتایج آن برای طرح در شورای عالی کار آماده خواهد شد.


همچنین تاکید کارگران در تعیین حداقل دستمزد سال آینده بر این موضوع استوار است که با توجه به جهش چشمگیر قیمت‌ها در بازار و بالا رفتن هزینه‌های آنان، حداقل دستمزد سال آینده نیز باید رشد قابل توجهی را داشته باشد که اگر با نرخ تورم حدود ۲۷ درصدی نیز تعیین شود؛ خود رکورد جدیدی در تعیین حداقل دستمزدها خواهد بود.


یک مقام مسئول کارگری که نخواست نامش فاش شود در گفتگو با مهر از مشخص‌شدن اولین برآورد از وضعیت تغییرات قیمت سبد معیشت خانوار کارگری خبر داد و گفت: از آذرماه سال گذشته تا آذرماه امسال، سبد معیشت خانوار به صورت متوسط ۶۰ درصد افزایش قیمت داشته است.


تهیه گزارش تفصیلی از قیمت‌ها
وی با تاکید بر اینکه این میزان افزایش به اندازه رشد قیمت سکه و طلا بوده است، تصریح کرد: مقامات دولتی در ۲ نشست اخیر شورای عالی کار، از نمایندگان کارگری اعلام برآوردهای قیمتی به صورت عدد و رقم مشخص را درخواست کرده است.


این مقام مسئول کارگری، بیان داشت: همچنین تهیه گزارش تفصیلی از وضعیت معیشت و دستمزد کارگران نیز از دیگر مواردی است که شورای عالی کار از نمایندگان کارگری درخواست کرده است.

به گفته وی، قرار است به زودی نمایندگان کارگری گزارشی از وضعیت متوسط قیمت ها ارائه کنند که با توجه به محاسبات فعلی، پیشنهادات و گزارش مستندی در اینباره ارائه می‌شود.


محاسبه حداقل مزد بر اساس ۲۰۰۰ کالری
همچنین یک مقام مسئول کارگری دیگر نیز ، اعلام کرد: محاسبات انجام شده بر اساس ۲۰۰۰ کالری مورد نیاز هر فرد در روز که از مصرف نان، برنج، حبوبات و انواع مواد غذایی به دست می آید؛ انجام شده است.


وی جمع بندی های صورت گرفته را به گزارشات نمایندگان کارگران از استان‌ها مربوط دانست و گفت: اعداد و ارقامی نیز به میزان ۱ میلیون و ۶۰۰ هزارتومان برآورد شده است.


گفتنی است، طبق مصوبه اسفندماه سال ۹۰ شورای عالی کار؛ حداقل دستمزد امسال کارگران و مشمولان قانون کار به میزان ۳۸۹ هزار و ۷۰۰ تومان تعیین شده است که نسبت به ۳۳۰ هزار و ۳۰۰ تومان سال ۸۹، رشدی حدود ۱۸ درصد را نشان می‌دهد.

+50
رأی دهید
-6

hossein-87 - تهران - ایران
پیش بینی من عددی بین 460 تا 500 تومان هستش
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 14:17
hossein-87 - تهران - ایران
پیش بینی من عددی بین 460 تا 500 تومان هستش
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 14:57
amonbede - تهران - ایران
با این همه تورم حقوق 500 هزار تومانی واقعا خجالت آوره خاک بر سر دولت با این مملکت داریش
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 18:12
kobalt - کرج - ایران
همین حقوق فعلی رو هم بخش خصوصی با این شرایط رکود و تحریم و تورم نمیتونه پرداخت کنه وکارگر اشو کم میکنه افزایش حقوق یعنی بیکار شدن بازهم بیشتر کار گرا وافزایش جرم وجنایت البته بخش آویزون به دولت قضیه اش فرق میکنه .بجای افزایش حقوق باید قدرت خرید بالا بره تولید ودرآمد ملی باید افزایش پیدا کنه البته اتم از همه اینا مهمتره
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 19:31
Hpanah - ابهر - ایران
اداره زندگی با این حقوق تو ایران واقعا هنره!!!
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 06:31
fetneh88 - تهران - ایران
اگه بخوان همطراز با تورم 80 درصدی حقوق هارا زیاد کنند همه کارخانه ها اعلام ورشکستگی می کنند چون نمی تونند حقوق کارگرارو بدن. مساله از ریشه مشکل داره که توی این مملکت هیچ چیزی با هم تناسب نداره و وضع مردم هر سال بدتر میشه
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 08:58
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.