شکایت شماری از نمایندگان مجلس ایران از دادستان تهران

شماری از نمایندگان مجلس ایران از عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران به دلیل اعلام جرم علیه حمید رسایی، یکی از نمایندگان مجلس شکایت کردند.

علی‌اصغر زارعی، نماینده تهران در مجلس، امروز چهارشنبه به خبرگزاری فارس گفت: "جمعی از وکلای ملت از دادستان تهران به دلیل اعلام جرم علیه یک نماینده به سبب نطق وی درباره پرونده قضایی مهدی هاشمی به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شکایت کردند."

کمیسیون اصل ۹۰ مجلس بر اساس اصل ۹۰ قانون اساسی ایران تشکیل شده است. اصل ۹۰ قانون اساسی ایران می‌گوید: "هرکس شکایتی از طرز کار مجلس یا قوه مجریه یا قوه قضائیه داشته باشد، می‌تواند شکایت خود را کتباً به مجلس شورای اسلامی عرضه کند."

این نمایندگان، نحوه رفتار دادستان تهران در مورد سخنرانی رسایی را باعث "وهن نظام اسلامی" دانسته‌ و گفته‌اند این رفتار دادستان باعث "القای این نکته شده که نمایندگان مردم در دفاع از حقوق ملت آزاد نیستند."

به گفته زارعی "این شکایت بر اساس اصل ۸۶ قانون اساسی که بر حق نمایندگان در آزادی اظهار نظر در مجلس تصریح دارد، تنظیم شده است."

اصل ۸۶ قانون اساسی ایران می‌گوید: "نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهار نظر و رأی خود کاملا آزادند و نمی‌توان آن‌ها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده‌‎‏اند یا آرایی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده‌‏اند تعقیب یا توقیف کرد.‏"

شکایت شماری از نمایندگان مجلس ایران از دادستان تهران

دادستان تهران هفته گذشته پس از سخنان رسایی درباره خانواده هاشمی رفسنجانی علیه وی به دادگاه ویژه روحانیت اعلام جرم کرد. در مقابل رسایی نیز با انتشار پاسخی، اعلام جرم دادستان تهران علیه خود را "جرم" نامیده و گفته است دادستان نمی‌تواند نمایندگان را به دلیل سخنان‌شان مورد تعقیب قرار دهد.

حمید رسایی دو روز پس از آزادی مهدی هاشمی رفسنجانی فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی از زندان در سخنانی در مجلس ضمن انتقاد شدید از آزادی وی، مهدی هاشمی را "ام‌الفساد و شاه کلید کودتای ۸۸" نامید و خانواده هاشمی رفسنجانی را یک "خانواده اختاپوسی" توصیف کرد.

وی در سخنان خود به عملکرد قوه قضائیه در مورد آزادی مهدی هاشمی به‌شدت انتقاد کرد و گفت "آقازاده مفسد" همواره از مصونیت آهنین برخوردار بوده است.

مهدی هاشمی رفسنجانی پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ در خارج از ایران مقیم شده بود که پس از بازگشت به تهران، روز سوم مهر ۱۳۹۱ بازداشت گردید و شامگاه یکشنبه ۲۶ آذر پس از حدود سه ماه حبس از زندان آزاد شد.

در همین حال خانواده هاشمی رفسنجانی در واکنش به اظهارات رسایی، جوابیه‌ای را به مجلس فرستاده‌اند تا در صحن علنی خوانده شود اما از تکلیف این نامه هنوز خبری منتشر نشده است.

بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس اگر هیئت رئیسه مجلس تشخیص دهد در نطق یکی از نمایندگان به فردی توهین شده، می‌تواند اجازه دهد آن فرد پاسخ مکتوبش را به شرط آن‌که از دو برابر اصل سخنان اظهارشده بیشتر نباشد، برای قرائت به مجلس بفرستد.

+22
رأی دهید
-42

بابک - سبزوار - ایران
غلط کردند بی خود کردند این بیشعورها
‌چهارشنبه 6 دي 1391 - 14:18
ايدين - کرج - ایران
بابک سبزوار-خودشو ناراحت نکن
‌پنجشنبه 7 دي 1391 - 07:13
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.